پنجشنبه 26 تير 1399 - 5:53
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

گزارشي از مراسم اختتاميه نخستين نمايشگاه دستاوردهاي قرآني استان تهران

 

اولين نمايشگاه دستاوردهاي قرآني استان تهران كه از 16 آذر با حضور 250 مؤسسه قرآني برپا شده بود، يكشنبه، 26 آذرماه طي مراسمي در سالن همايش‌هاي برج ميلاد با حضور مسئولان قرآني كشور به كار خود پايان داد. 

اين همايش از ساعت 15:30 با حضور حجت‌الاسلام والمسلمين ميثم امرودي، قائم مقام معاونت فرهنگي اجتماعي شهرداري، مهدي قره‌شيخلو، رئيس سازمان دارالقرآن كشور، حجت‌الاسلام والمسلمين نصير نيك‌نژاد، مدير كل اداره تبليغات اسلامي استان تهران، علي‌اكبر توپچي، رئيس فرهنگسراي قرآن و حجت‌الاسلام و المسلمين محمدي‌نژاد، امام جمعه شهرستان رباط‌كريم برگزار شد.

نمايشگاه دستاوردهاي قرآني كارگاه آموزشي بزرگي براي مؤسسات قرآني بود

در ابتداي اين مراسم پس از تلاوت قرآن و اجراي گروه تواشيح حجت‌الاسلام والمسلمين سيدحسين كوششي، مديرعامل اتحاديه مؤسسات قرآني ـ مردمي استان تهران با اشاره به اين نكته كه اين نمايشگاه نخستين نمايشگاهي بود كه با اين ساختار در تهران برگزار شد، افزود: اين نمايشگاه، نمايشگاهي بود كه صرفا تشكل‌ها و مؤسسات قرآني ـ مردمي در آن حضور داشتند.

وي در ادامه بيان كرد: تا كنون شرايط و زمينه‌اي كه بتوان تمام ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي مؤسسات قرآني ـ مردمي را در آن به نمايش گذاشت، فراهم نشده بود.

كوششي با تأكيد بر اين كه بسياري از مؤسسات حاضر در اين نمايشگاه سابقه كار نمايشگاهي نداشتند، تصريح كرد: در اين نمايشگاه كه اولين نمايشگاه مؤسسات قرآني استان تهران بود، حدود 200 غرفه پيش‌بيني شده بود و نمايشگاه به مدت 10 روز از 16 آذرماه در برج ميلاد برپا شد.

حجت‌الاسلام كوششي با اشاره به حضور بيش از حد انتظار مؤسسات قرآني ـ مردمي در نمايشگاه و استقبال از اين حركت، تصريح كرد: استقبال مؤسسات قرآني از نمايشگاه دستاوردهاي قرآني ـ مردمي نشان از عطش و شوق مؤسسات قرآني براي فعاليت قرآني است.

وي در رابطه با اهداف برگزاري نمايشگاه تصريح كرد: ايجاد ارتباط، اتحاد و انسجام بين نهادهاي مردمي در حوزه قرآني يكي از اهداف برپايي اين نمايشگاه بود زيرا با توجه به فضاهاي زيادي كه در ارتباط با قرآن در تهران جود دارد و اين مراكز هيچ امكاني نداشتند تا مدتي را كنار هم باشند و از همفكري يكديگر استفاده كنند، اين نمايشگاه فرصت خوبي براي اين حركت بود.

كوششي از ديگر اهداف برگزاري نمايشگاه را ارائه الگوي متفاوت قرآني توسط مؤسسات قرآني دانست و افزود: مؤسسات قرآني در اين نمايشگاه موفق شدند، الگو‌هاي متفاوت قرآني را در قالب‌هاي آموزشي، پژوهشي و تبليغي ارائه دهند، بسياري از اين كارها ابداع و ابتكار مؤسسات بود كه در محله و منطقه خود انجام مي‌دادند و ساير مؤسسات از آنها خبر نداشتند و اين نمايشگاه امكاني براي الگو برداري و الگوگيري عملي مؤسسات قرآني ـ مردمي از يكديگر بود.

مدير عامل اتحاديه مؤسسات قرآني استان تهران نمايشگاه دستاوردهاي قرآني را يك كارگاه آموزشي بزرگ 10 روزه براي مؤسسات قرآني دانست كه به لحاظ افزايش توان مديريت اجرايي، فكري و برنامه‌اي مؤسسات برپا شده بود.

كوششي اظهار كرد: برگزاري مسابقه در بخش‌هاي مختلف مانند حفظ قرآن، كارگاه‌هاي آموزشي، عضوگيري و گفتمان‌هاي رود در رو از برنامه‌هاي جنبي مؤسسات قرآني در نمايشگاه بود كه با استقبال خوبي روبه رو شد.

وي در پايان با اشاره به برگزاري 3 كارگاه آموزشي به‌صورت روزانه در نمايشگاه، تصريح كرد: در اين نمايشگاه چند اثر قرآني، نرم‌افزار قرآني، چادر، چند اثر پژوهشي، كتاب، كارهاي هنري، ابداعات و اختراعات كمك آموزشي رونمايي شد و در پايان كار نمايشگاه فعاليت اين مؤسسات به دو صورت ارزيابي شد و برترين‌ها انتخاب و معرفي شدند. 

واگذاري كارها به ظرفيت‌هاي مردمي؛ رمز پيروزي در حوزه قرآن

در ادامه مراسم حجت‌الاسلام و المسلمين نصير نيك‌نژاد، مدير كل اداره تبليغات اسلامي استان تهران با اشاره به اين موضوع كه مؤسسات قرآني، اين تشكل‌هاي نو‌پا با آمادگي و استمرار خوبي كه داشتند توانستند نمايشگاه قرآن را برپا كنند، افزود: رونمايي از نرم‌افزارهاي قرآني توسط مؤسسات نشان مي‌دهد واگذاري كارها به خود مردم به نتايج خوبي منجر مي‌شود.

وي در ادامه افزود: مهمترين دستاورد اين نمايشگاه اثبات اين موضوع است كه اگر كارها به مردم واگذار شده و به توانمندي اين گروه اعتماد شود هزينه كار كاهش و اثر گذاري افزايش يافته و ماندگاري كار هم بيشتر مي‌شود.

نيك‌نژاد تصريح كرد: اين نمايشگاه كه صد در صد با اعتبار خود مؤسسات قرآني و اتحاديه قرآني استان تهران برگزار شده است، نشان مي‌دهد كه بايد كارها به مردم واگذار شده و متوليان امور قرآني نقش هدايتگر را بازي كرده و به اين گروه جهت دهند.

نيك‌نژاد در ادامه يادآور شد: سازمان تبليغات اسلامي يكي از فعاليت‌هاي خود را توسعه امر مقدس قرآني در جامعه و نهادينه كردن فرهنگ قرآني مي‌داند و افتخار دارد كه خادم كلام وحي است و اگر سازمان تمام فعاليت خود را متمركز در حوزه قرآن كند و انجام دهد بسيار خوب است زيرا كاري مقدس و ارزشمند‌تر و ماندگارتر از اين كار در حوزه تبليغات ديني وجود ندارد، منتهي سازمان تبليغات اسلامي براساس مأموريت‌هايي كه به آن واگذار مي‌شود بايد ايفاي نقش كند و تنها بخش سازمان كه در همه جاي كشور به ويژه تهران در سال 91 نسبت به ساير بخش‌ها فعال‌تر بوده است، حوزه قرآن است.

وي در ادامه اظهار كرد: سازمان در سال گذشته با توجه به اعتبارات كمي كه داشت ركورد شكست زيرا اين اعتبارات در مقايسه با اعتبارات جزئي يك دستگاه قابل قياس نيست اما اين نيروها با همين امكانات كم كارهاي غير ممكني را انجام دادند كه رمز اين پيروزي واگذاري كار به مردم است.

مديركل سازمان تبليغات اسلامي استان تهران بيان كرد: موضوع واگذاري فعاليت به مردم در هيئات مذهبي هم قابل مشاهده است، در حال حاضر 19 هيئت مذهبي شناسنامه‌دار از سازمان تبليغات اسلامي وجود دارد كه برنامه‌هاي اين هيئات امسال با بودجه كم طبق ارزيابي‌هاي انجام شده نسبت به سال‌هاي گذشته با حضور پرشورتر مردم روبه رو شده است.

نيك‌نژاد اذعان كرد: يك روز بايد برسد كه هماهنگونه كه نهضت عاشورا مردمي انجام مي‌شود كارهاي قرآني به دست مردم سپرده شود و دستگاه‌هاي دولتي هم مردم را حمايت كنند و تلاش شود نهضت قرآني را مانند نهضت عاشورا و حسيني كرد.

وي تصريح كرد: مديران مؤسسات و خادمان قرآني بايد بدانند موفقيت در حوزه قرآن وجود داشته باشد كار پيش‌ رفته است، اما اگر اميد به كارهاي جزئي داشته باشند و چشمانشان به دست ديگران باشد كار پيش نمي‌رود و بايد اين مديران سعي كنند به خود متكي باشند و مسئولان نيز سعي كنند با ايجاد انگيزه در مردم باعث شوند تا مردم همانگونه كه براي امام حسين(ع) و تببين نهضت عاشورا و توان مي‌گذارند براي قرآن هم بگذارند.

در بخش سوم اين همايش 5 مؤسسه قرآني نمونه استان با حضور مهدي قره‌شيخلو، رئيس سازمان دارالقرآن كشور، حجت‌الاسلام والامسلمين نصير نيك‌نژاد، مديركل تبليغات اسلامي استان تهران، علي‌اكبر توپچي، رئيس فرهنگسراي قرآن، حجت‌الاسلام والمسلمين محمدي‌نژاد، حجت‌الاسلام والمسلمين امرودي، قائم مقام معاونت اجتماعي ـ فرهنگي شهرداري تهران با اهداي لوح تقدير و هدايايي مورد تقدير و تشكر قرار گرفتند.

مؤسسات قرآني هاديان راهيان نور كرج، 14 ستاره بني‌هاشم(ع) تهران، قرآن و عترت رباط كريم، نويد رحمت ورامين و نور‌الهدي زينب كبري(س) 5 مؤسسه نمونه اين نمايشگاه بودند كه مورد تقدير قرار گرفتند.

در بخش پاياني اين مراسم از 19 مؤسسه و غرفه برتر حضور يافته در نخستين نمايشگاه دستاوردهاي استان تهران با اهداي هدايايي تقدير شد.

از 19 مؤسسه برتر مورد تقدير قرار گرفته اين نمايشگاه مي‌توان به مؤسسات بشارت، متقين، تدبر و تفكراخلاق قرآني، بشراي وحي، غديرپژوهي، طليعه نگاه نو به زندگي، آيت‌ سبحان، مكتب‌الزهرا(س)، ريحانة‌النبي(س)، نداي آسماني، يا فاطمةالزهرا(س)، مكتب‌المهدي، زهرا ام‌ الائمه(س)، نورالهدي ظهور موعود(عج)، منتظران مهدي(عج)، تفسير جوان و نور‌السماء اشاره كرد.

 

چهارشنبه 29 آذر 1391 - 13:51


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر