چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 4:40
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

مقتل اهل بيت (ع)

 

مقتل اهل بيت (ع)

مرثيه و تنظيم: محمود شريفي

تاليف: محمود لطيفي، سيد عليرضا جعفري، محمود شريفي، محمود احمديان

ترجمه: گروهي از فضلا

ويراستار: مسلم صاحبي

انتشارات: چاپ و نشر بين الملل

يکي از راه­هاي قابل قبول و قابل اجرا در جلوگيري از شيوه­هايي که باعث رواج مطالب در شأن اهل بيت نمي­باشند و . . . ، تهيه مقتلي جامع از منابع معتبر و شناخته شده است که در تنظيم آن مباني اعتقادي شيعه و معيارهاي پذيرش احاديث و اخبار تا حد امکان مراعات شده باشد.

در اجراي اين پيشنهاد شريفي با يکي از پژوهشگران حوزه علميه قم ارتباط برقرار کرده تا کار را شروع کند و طرح و نمونه کار را ارائه دهد تا در صورت تاييد امکانات براي ادامه کار تهيه شود. ولي پس از گذشت چند سال و حادثه ناگواري که براي آن پژوهشگر بزرگوار رخ داد، اين کار به جايي نرسيد. تا اينکه در سال 1373 که کتاب موسوعه کلمات الامام الحسين(ع) توسط گروه حديث پژوهشکده باقرالعلوم(ع) وابسته به سازمان تبليغات اسلامي تهيه و تنظيم و منتشر شد و مورد استقبال جامعه فرهنگي کشور قرار گرفت مجددا موضوع مقتل نگاري مطرح شد و رياست محترم سازمان تبليغات اسلامي وقت و معاونت پژوهش تاکيد کرد تا اين مهم را گروه حديث پژوهشکده به عهده گيرد. بزرگان ديگر هم تاکيد کردند کار خوب است . . .

 طرح کار تنظيم و جمع آوري و استخراج مطالب مربوط به مقتل چهارده معصوم(ع) از منابع اوليه و مستند تاريخي و حديثي آغاز شد و پس از استخراج و دسته بندي مطالب مقرر شد که مطالب در چند فصل به شرح زير در مورد هر معصوم تنظيم شود.

فصل اول: با عنوان «في بنده من شخصيه» که در اين فصل اشاره­اي به شخصيت مورد نظر بشود و سپس تاريخ ولادت و تاريخ شهادت و مدت عمر و امامت و نظر مورد تاييد نويسندگان و القاب و کنيه و نام پدر و مادر و فرزندان در اين فصل در حد نياز و مختصر بيايد.

فصل دوم: تحت عنوان «في ماساته» در مورد اذيت و آزار و شکنجه­هايي که در حيات معصومين به آنها وارد گرديده ذکر شود.

فصل سوم: با عنوان «في الاخبار عن شهادته» که در اين فصل خبرهايي که از طرف پروردگار متعال و پيامبر و معصومين ديگر در مورد شهادت هر معصوم آمده آورده شود.

فصل چهارم: با عنوان «في وصاياه» که در اين فصل وصيت­هايي که هر معصوم داشته بيان شود.

فصل پنجم: با عنوان «في احتضاره» که در اين فصل وقايعي که در زمان بيماري معصوم که منتهي به شهادت آن بزرگوار شده آورده مي­شود.

فصل ششم: با عنوان «في کيفيه شهادته» که آنچه مربوط به شهادت و سبب شهادت آن بزرگواران مي­شده آورده شده است.

فصل هفتم: اختصاص يافته به مسائلي مربوط به تجهيز معصوم يعني غسل و کفن و نماز و دفن و . . . آن بزرگواران که زير عنوان في تجهيزه آمده است.

فصل هشتم: با عنوان «فيما وقع بعد شهادته» آمده که قضايا و اتفاقاتي که بعد از شهادت هر معصوم رخ داده بيان شده است.

فصل نهم: اشعار و جملاتي که در مصيبت معصوم آمده چه از معصومين يا از اصحاب و ياران و افراد نزديک به زمان ائمه(ع) آورده شده است.

نگارش اين کتاب در سال 1380 پايان يافت و در سه جلد به زبان عربي با نام «موسوعه شهاده المعصومين(ع)» چاپ و نگارش شده که جلد اول آن مربوط به پيامبر گرامي اسلام و حضرت امير و حضرت فاطمه زهرا و امام حسن(ع) مي­ باشد و جلد دوم به حضرت سيدالشهدا اختصاص يافته و جلد سوم هم موضوعات و مطالب مربوط به بقيه معصومين(ع) را در بردارد.

پس از انتشار متن عربي ترجمه آنها هم آماده و منتشر شده و کار ترجمه را هم حجج الاسلام آقايان: جواد محدثي، محمود لطيفي، مسلم صاحبي و جعفر قدياني انجام شد و پس از مدتي منتشر شده است.

گفتني است، کتاب 704 صفحه­اي مقتل اهل بيت (ع) مرثيه و تنظيم محمود شريفي تاليف محمود لطيفي، سيد عليرضا جعفري، محمود شريفي، محمود احمديان ترجمه گروهي از فضلا از سوي انتشارات چاپ و نشر بين الملل با شمارگان 3000 نسخه و قيمت 148000 ريال منتشر و راهي بازار نشر کتاب شده است.

 

 

چهارشنبه 29 آذر 1391 - 9:13


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری