شنبه 25 مرداد 1399 - 21:16
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

نهج البلاغه در سخنان علي عليه السلام

 

نهج البلاغه در سخنان علي عليه السلام

ترجمه: محسن فارسي

چاپ چهاردهم

شمارگان: 2000 نسخه

قيمت: 115000 ريال

انتشارات: اميرکبير

شريف رضي شاعري بزرگ بود و صاحب کتاب «اليتيمه» او را شاعرترين شعراي قريش مي­داند. شريف در نثرنويسي هم يد طولاني داشت. ديوان شريف رضي به سال 1937 هجري در چهار مجلد به چاپ رسيد. شريف کتابي هم در معاني قرآن و همچنين کتابي زيرعنوان «مجازات قرآن» و کتابي به نام «المجازات النبويه» تاليف کرده است. او مردي بود بلندهمت و پاکدامن و با شهامت که از هيچکس جايزه و يا صله­اي نمي­پذيرفت. پادشاهان آل بويه خيلي کوشيدند و به او صله­هايي بدهند ولي او زير بار نرفت. شريف رضي در ماه محرم سال 440 هجري زندگي را بدرود گفت و در خانه خود واقع در مسجد الانباريين در کرخ بغداد به خاک سپرده شد.

در پيشگفتار سيد شريف رضي درباره کتاب نهج البلاغه مي­خوانيم:

«چه بسا سخني از او در روايتي ديدم که عيناً در اينجا نقل کردم پس همان را در روايتي ديگر و در قالب موضوعي غير از موضوع اول يافتم که چيزي در آن زيادتر بود يا آنکه عبارتش شيواتر و بهتر مي­نمود و ايجاب مي­کرد که تجديد شود تا کوشش من در انتخاب گرامي­ترين سخنان اميرمومنان بيهوده هدر نرود. شايد هم اين تکرار بر اثر دوري زمان انتخاب سخنان او صورت گرفته و برخي از آنها از روي غفلت و فراموشي بوده است و نه از در قصد و عمد! با اينهمه من نه تنها ادعا نمي­کنم که بر همه اطراف و جوانب سخنان علي عليه السلام احاطه دارم و هيچ نکته­اي از آن او بر من پوشيده نمانده است بلکه بعيد نيست آنچه را نيافتم بيش از مطالبي که به آنها برخوردم بوده باشد. با همه اينها من منتهاي کوشش و همه توانايي خود را در اين کار مبذول مي­دارم و اميدوارم خداوند – سبحانه و تعالي – راه راست و رهنماي درست را به من بنمايد، انشاالله. به هر حال من پس از گردآوري سخنان سرور پرهيزکاران بهتر آن ديدم که اين کتاب را نهج البلاغه بگذارم زيرا درهاي بلاغت را به روي خوانندگان مي­گشايد و خواستارانش را به بهره گرفتن از آن بيشتر وا مي­سازد.»

اين کتاب در سه بخش با عناوين خطبه­ها و توصيه­ها، نامه­ها و فرمان­ها و سخنان کوتاه يا پندها و اندرزها به رشته تحرير درآمده است.

محسن فارسي ترجمه کتاب نهج البلاغه در سخنان علي عليه السلام را که از شاهکارهاي جاويدان علمي، تاريخي، ديني، سياسي، اخلاقي، ادبي، اجتماعي است، به پسر و دخترش اهداء نموده است.

در بخشي از اين کتاب با تيتر «پروردگارا مرا بي نياز کن» مي­خوانيم:

«بار خدايا با وارستگي آبروي مرا نگه دار، و در تنگدستي طبع بلندم را پايين ميار؛ تا ناگزير نشوم براي روزي خود راه خانه روزيخواران تو را بپويم، و مهر و دلسوزي برخي آفريدگان نابکارت را بجويم. و خود را به ستايش آنان که به من چيزي مي­دهند گرفتار سازم، و به بدگوئي کساني که از دستگيريم دريغ مي­کنند بپردازم. با همه اينها صاحب اختياري که بدهي يا ندهي. چه؛ تو بر هر چيزي توانائي!».

گفتني است، کتاب نهج البلاغه در سخنان علي عليه السلام ترجمه محسن فارسي براي چهاردهمين بار با شمارگان 2000 نسخه و قيمت 11 هزار ريال از سوي انتشارات اميرکبير وابسته به سازمان تبليغات اسلامي منتشر و راهي بازار نشر کتاب شد.

 

 

چهارشنبه 29 آذر 1391 - 9:8


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری