يكشنبه 11 خرداد 1399 - 8:12
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

دانشنامه جوانمردي (فتوت)

 

دانشنامه جوانمردي (فتوت)

جلد اول – ريشه­ها و خاستگاه­ها

نوشته: علي اکبر ولايتي

شمارگان: 2000 نسخه

قيمت: 108000 ريال

انتشارات: اميرکبير

دانشنامه جوانمردي و فتوت تلاش دارد تا نگاه تازه­اي به مسئله فتوت و جوانمردي داشته باشد. عناوين مجلدات بعدي عبارت است از: عياري، فتوت در اجتماع و سياست، جغرافياي فتوت، پهلواني و لوطيگري، ادبيات فتوت و فتوت در ادبيات و هنر.

در فرهنگ و تمدن پرافتخار اسلام و ايران، جمعي از وارستگان که دل به معارف غني اسلامي سپرده بودند در صدر مروت نشستند و عقد فتوت بستند تا خلق را به دست و زبان خويش مرنجانند و خويشتن را در اين جهان از جميع جهانيان فروتر شناسند، هرچه دارند به سخا، از هيچکس وا ندارند، سينه از کبر و کينه پاکيزه سازند، و هم با خلق و هم با خدا وفا نگه دارند.

کتاب حاضر نگاهي است به ريشه­ها و خاستگاه انديشه اين جوانمردان و فتيان، و گشايشي است در راه شناخت و بررسي بن مايه­ها و درون مايه­هاي جوانمردي.

در پيشگفتار مي­خوانيم:

«فرهنگ و تمدن اسلامي بر مبناي بذل جان و مال براي انسان و ترجيح ديگري به خود توسط عرفا و جوانمردان ايراني در شبه قاره هند و آسياي ميانه گسترش يافت. در حالي که ترکان عثماني برخلاف آموزه­هاي اصيل اسلامي تنها به شمشير تکيه کردند. هرچند آنان تا قلب اروپا پيش رفتند، اما چون اين نفوذ نه بر دل­ها که بر تن­ها بود فرجامي چندان خوش نيافت. بدين ترتيب فتوت با ريشه­هاي اسلامي و ايراني توانست در گسترش فرهنگ اسلامي نقش تاريخي خود را به خصوص در شرق ايران ايفا کند. با توجه به آن که در مجلدات بعدي در خصوص جنبه­هاي گوناگون فتوت هم چون عياري و پهلوان و لوطيگري بحث خواهد شد، سخن بيشتر را براي آن مجال مي­گذارم. اما در اين جلد سعي شد ريشه­هاي ديني فرهنگي و اجتماعي فتوت در قرآن و حديث و تفسير واکاوي شده و نسبت آن با مکاتب فکري و ديني همچون تشيع و اخوان الصفا و عرفان اسلامي بررسي شود. همچنين از آنجا که فتوت با تشيع در آميختگي تام و تمام داشته و از آن تاثير بسيار گرفته به جايگاه پيامبر گرامي اسلام(ص) و حضرت علي(ع) و ائمه شيعه(ع) در متون اهل فتي پرداخته شده است. پيامبر الهي و برخي از اولياي دين همچون سلمان و ابوذر نيز در فتوت نامه­ها به مثابه اقطاب فتوت مورد توجه قرار گرفته­اند که اين جايگاه نيز با استناد به اين متون بررسي شده است. مهمترين نکته درباره فتوت نامه­ها اين است که متون در مدت زمان طولاني به رشته تحرير درآمده و البته در طول اين زمان دچار تحولاتي شده است که اين خود در مقالات ديگر در جلدهاي آتي واکاوي شده است. اين متون در دوره­هاي پس از حمله مغول عاميانه­تر شده و بسياري از اصناف پايين جامعه داراي فتوت نامه شدند که اين خود بر نثر و گفتمان فتوت تاثير بسزايي گذاشت. همچنين جايگاه ائمه شيعه(ع) در فتوت نامه­هاي پس از حمله مغول پررنگ­تر است. با اين همه نمي­توان از تاثيرپذيري فتوت از تشيع از همان آغاز غفلت کرد.»

علي اکبر ولايتي در سال 1324 شهرستان شميران به دنيا آمد. در سال 1350 دوره تحصيلات پزشکي عمومي را به پايان رساند و در آزمون دوره دستياري رشته اطفال پذيرفته شد. در سال 1353 با درجه تخصصي پزشکي کودکان از دانشگاه تهران فارغ التحصيل شد. پس دوره فوق تخصص را در دانشگاه جانز هاپکينز امريکا با موفقيت به پايان رسانيد.

ولايتي از 1359 تا 1360 نماينده مجلس، از 1360 تا 1376 وزير امور خارجه، از 1376 تاکنون مشاور مقام معظم رهبري در امور بين الملل بوده است. همچنين عضو پيوسته فرهگستان علوم پزشکي، رييس انجمن قلم جمهوري اسلامي ايران، استاد تمام دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، عضو اتحاديه جهاني سل و بيماري­هاي ريوي، عضو انجمن جهاني تاريخ طب، عضو ثابت هيئت ارزش­يابي رشته فوق تخصصي بيماري­هاي عضوي کودکان، رييس انمن متخصصان بيماري­هاي عفوني ايران وب است.

حاصل مطالعات علمي و پژوهشي ايشان در سطح ملي و بين المللي در قالب کتاب­ها و مقالات فراوان بدين شکل انتشار يافته است حدود 100 عنوان کتاب، حدود 80 عنوان مقاله در مجلات معتبر داخلي، 77 عنوان مقاله در مجلات معتبر بين المللي و 17 عنوان مقاله در کنگره­هاي بين المللي: علاقه ايشان و بخش اعظم نوشته­هايشان را در زمينه فرهنگ تمدن اسلام و ايران بوده است که از جمله تحقيقات ايشان کتاب­هاي پويايي فرهنگ و تمدن اسلام و ايران، نقش شيعه در فرهنگ و تمدن اسلام و ايران، مجموعه آفتاب در معرفي مشاهير ايران و اسلام و بررسي موضوعات فرهنگي و تاريخي بوده و مجموعه تاريخ معاصر ايران و نگاهي به تاريخ ايران زمين که در مجموع 14 جلد خواهد شد تلاشي بوده است در ادامه اين راه.

در بخشي از اين کتاب مي­خوانيم:

«گويند چون جبرئيل از جانب حق نازل شد و خلعت فتوت بر پيامبر اسلام بپوشانيد بعد از آن سر آن حضرت را بتراشيد. ياران رسول الله گفتند: ما نيز خواهيم که به موافقت شما سر بتراشيم. پيامبر فرمود: يا ابوالحسن بيا تا سر مبارک تو را بتراشيم. اميرالمومنين بر سرزانو نشست. حضرت پيغمبر سر علي را بتراشيد بعد از آن اصحاب را اجازت تا سر همديگر را تراشيدند. بعد از آن نعمت که از جنگ احد آورده بودند به جمله اصحاب قسمت کردند».       

گفتني است، کتاب دانشنامه جوانمردي (فتوت) جلد اول – ريشه­ها و خاستگاه­ها نوشته علي اکبر ولايتي و با همکاري محمدرضا جوادي يگانه، محمدرضا آقائي و رضا مختاري اصفهاني با شمارگان دو هزار نسخه و قيمت ده هزار و هشتصد تومان از سوي انتشارات اميرکبير منتشر و راهي بازار نشر کتاب شده است.

 

 

چهارشنبه 29 آذر 1391 - 9:6


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری