دوشنبه 23 تير 1399 - 6:59
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمدرضا صادقي

 

بزرگداشت مصطفي محدثي خراساني، شاعر انقلاب

 

 دومين برنامه «شب شاعر»ويژه بزرگداشت مصطفي محدثي خراساني، شاعر معاصر، با حضور جمعي از شاعران معاصران در موسسه فرهنگي، رسانه‌اي اوج و به کوشش کانون شعر و ترانه انقلاب اسلامي برگزار شد. در اين برنامه شاعران و فعالان فرهنگي در زمينه انقلاب اسلامي و از جمله رضا اسماعيلي، علي‌محمد مودب، وحيد جليلي، آرش شفاعي و علاقه‌مندان به شعر انقلاب حضور داشتند. رضا اسماعيلي به عنوان نخستين سخنران اين آيين، در سخناني با گراميداشت ياد خليل عمراني به عنوان شاعري که در زمينه انقلاب اسلامي هم قلم مي‌زد، شعري را که پس از آخرين ديدارش با او سروده بود، براي حاضران خواند. وي در بخشي از اين شعر چنين سرود:«پيداست خيال دل بريدن داري/ سرمست هواي پرکشيدن داري/ سرخ است گلوي شرقي آوازت/ تو سيب رسيده‌اي و چيدن داري...»

وي سپس با اشاره به آشنايي‌اش با اشعار مصطفي محدثي خراساني در سال‌هاي پيش از دهه 1380 از راه مکتوبات و نشريات، گفت:«محدثي خراساني را مي‌توان با عنوان‌هاي گوناگون از جمله شاعر، معلم و مدير فرهنگي شناخت، اما من از زاويه شاعر به او مي‌پردازم.»

اسماعيلي، محدثي را شاعري معرفي کرد که در قالب‌هاي کلاسيک، غزل، رباعي و گاهي نيمايي، آثاري دارد و افزود:«سبک ويژه او «نوکلاسيک» است و در اين سبک، قالب غزل را با نيمايي تلفيق مي‌کند. قالبي که سبب روزآمد شدن غزل مي‌شود. او در پي ساختارشکني نيست بلکه «هنجارفرازي» دارد، به اين معنا که با پشتوانه سنت‌هاي ادبي مي‌سرايد.»

وي سعه صدر، انعطاف‌پذيري، ايجاز در سرايش، کوشا بودن در شاعري، معنا محوري، مخاطب انديشي، آرمانگرايي و رسالت انديشي را از ديگر ويژگي‌هاي شعر‌هاي محدثي دانست.

اسماعيلي در ادامه از محدثي خراساني به‌عنوان مديري ياد کرد که در منطقه خراسان، تلاش خوبي داشته و گفت:«اکنون در حوزه نقد ادبي فقيريم. هنوز نظريه ادبيات انقلاب اسلامي تدوين نشده است. متاسفانه از سال‌هاي ابتدايي انقلاب تاکنون ريزش بسياري در حوزه ادبيات انقلاب داشتيم؛ نام و نشاني از بسياري از شاعران انقلاب نيست و اين موضوع باعث خسران ماست که نتوانسته‌ايم از توانمندي اين اديبان استفاده کنيم. خليل عمراني نمونه‌اي از اين شاعران است که پرداختنش به برنامه‌هاي اجرايي مانع بهره‌مندي شاعران انقلاب از او شد.»

وحيد جليلي، جليلي،

مدير مسئول نشريه «راه»سخنران بعدي دومين برنامه «شب شاعر»بود که با بيان خاطره‌اي از همکاري‌اش با محدثي خراساني، سخنانش را آغاز کرد و در ادامه گفت:«محدثي از مديراني است که نمي‌توان نقش او را در تثبيت ادبيات انقلاب اسلامي ناديده گرفت.»

وحيد جليلي افزود:«انقلاب اسلامي با وجود عظمتش، گاهي عرصه ادبيات را ناديده و با وجود داشتن مضامين بلند، از شعر و ادب فاصله گرفت تا آن‌که نسل جوان آن دوره مانند سيد حسن حسيني و قيصر امين‌پور و ديگراني که در اين راه کوشيدند، خلاء آن را به خوبي پر کردند.»

وي با بيان اين‌که «متاسفانه عادت کرده‌ايم کار‌هاي جدي در عرصه فرهنگي را در تهران شاهد باشيم» تصريح کرد:«خراسان از معدود استان‌هايي بود که به همت محدثي خراساني و دوستانش فعاليت‌هاي خوبي داشت و از راه انتشارات «ضريح آفتاب» فعاليت‌هاي ادبي در خور توجهي را در خراسان شاهد بوديم».

جليلي با تاکيد براين که «آيينه شعر انقلاب آيينه درخشاني است» نگاه مصطفي خراساني را به فرهنگ، نگاه صرفا مصرفي ندانست و ادامه داد:«فردي که ماهيتا فرهنگي است مي‌تواند به مقوله فرهنگ بپردازد.»

آرش شفاعي، شاعر و روزنامه‌نگار، ديگر سخنران اين مراسم بود که با اشاره به نحوه آشنايي‌اش با مقوله شعر، سخنان خود را آغاز کرد و در ادامه گفت:«در دهه 1370 رويه‌اي در آموزش و پرورش پديد آمده بود که به شناخت استعداد ادبي دانش‌آموزان به صورت نامحسوس مي‌پرداخت.»

وي افزود:«اين رويه، همراه تشکيل کانون‌هاي نويسندگي و برپايي مسابقات و اردو‌هاي فرهنگي همراه بود و به کوشش مصطفي محدثي خراساني شکل گرفت و سبب معرفي شاعران بسياري از منطقه خراسان شد که در آن زمان بزرگ‌ترين استان کشور نام داشت.»  

شفاعي با بيان اين‌که «اقدامات آن زمان محدثي خراساني، شعر امروز جامعه را هم تحت تاثير قرار داده است» تصريح کرد:«ايجاد فضاي مفيد و تشکيل حلقه‌هاي فرهنگي در آموزش و پرورش، حوزه هنري و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از ديگر اقدامات قابل تقدير محدثي خراساني‌اند.»

پس از سخنراني‌هاي کوتاه علي داوودي و عبد‌الرحيم سعيدي‌راد، تصاويري از حضور مصطفي خراساني در آيين حج و شعر‌خواني او در حضور مقام معظم رهبري پخش شد.

سپس علي‌محمد مودب در سخناني تجليل‌ از اهالي شعر انقلاب را واجب دانست و گفت:«نگاه به مقوله استعداديابي در آموزش و پرورش ما صحيح نيست، زيرا در اين نگاه فقط توانايي‌هاي فني و رياضي را مورد توجه قرار مي‌دهند، اما بايد دانست که فرهنگ و دين هستند که درون و جان را پرورش مي‌دهند؛ مهم‌ترين استعدادها در حوزه معناست و روش کار و آموزش به دانش‌آموزان بايد در تمامي کشور اصلاح شود.»

وي در ادامه با بيان اين‌که «همواره محدثي خراساني را در کنار سيد حسن حسيني شناخته ام» گفت:«شاعران انقلاب، شاعران امامند و شاعران امام(ره) با عشق به امام خميني(ره) مي‌سرودند. دشمن‌شناسي، شهادت‌طلبي، موحد بودن، عشق، عرفان و حماسه از جمله ويژگي‌هاي شاعران امامند.»

در پايان دومين برنامه «شب شاعر» مصطفي محدثي خراساني در سخنان کوتاهي گفت:«از من مي‌پرسند که اگر بيشتر عمر سپري شده‌ات را به خودت مي‌پرداختي و از ياورانت کناره مي‌گرفتي موفق‌تر نبودي؟ اما من در پاسخ مي‌گويم، بضاعتي که اکنون دارم را مديون معاشرت با دوستانم هستم و اميدوارم اين جلسات موجبات وفاق شاعران انقلابي را فراهم آورد.»

در پايان اين برنامه، از مصطفي محدثي خراساني و همسرش به عنوان پشتيبان او در عرصه شعر انقلاب تجليل شد.

 

دوشنبه 27 آذر 1391 - 13:41


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری