چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 8:0
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

راهنماي تدريس تجويد قرآن کريم

 

راهنماي تدريس تجويد قرآن کريم

نوشته: علي حبيبي

شمارگان: 3000 نسخه

قيمت: 53000 ريال

انتشارات: چاپ و نشر بين الملل

بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، کتاب­هاي متعددي براي آموزش، تجويد، نوشته شده که هرکدام به نوبه خود داراي محاسني است ولي کمتر به سن و سال معلومات افراد، توجه شده و بيشتر آنها، قواعد تجويد را به صورت يکسان و با تمرين کم نوشته­اند، براي رفع اين نقيصه با توجه به تجربياتي که در تهيه کتاب­هاي روخواني سطح يک و دو راهنماي تدريس آنها نويسنده داشته است بر خود لازم دانسته که در رابطه با تجويد هم اين اقدام را انجام دهد. از اين رو مطالب تجويد را در سه سطح و به ترتيب ذيل تهيه کرده است.

1- آموزش تجويد قرآن کريم، دوره عمومي و مقدماتي (سطح يک) براي افرادي که با روانخواني قرآن کريم آشنا هستند و علاقمند به يادگيري تجويد مي­باشند؛

2- آموزش تجويد قرآن کريم، دوره تکميلي (سطح دو) براي افرادي که با تجويد مقدماتي آشنايي دارند و علاقمند به يادگيري تجويد به صورت کامل هستند؛

3- راهنماي تدريس تجويد قرآن کريم ويژه معلمين تجويد براي افرادي که با تجويد کامل (تئوري و عملي) آشنا هستند و علاقمند به تدريس آن مي­باشند.

نوشته حاضر شامل دو قسمت است:

اول- مهارت­هاي آموزش قرآن کريم؛

معلمي حرفه­ايست که به دانش نظري و تجربه عملي نياز دارد و معلمين بايد با آخرين فنون تدريس و کلاسداري آشنايي کامل داشته باشند تا بتوانند ضمن کنترل کلاس مطالب خود را به آساني به متعلمين منتقل کند، از اين رو نکاتي که براي اداره کلاس و آموزش تجويد لازم است تحت عنوان مهارت­هاي آموزش قرآن کريم آورده شده است.

دوم- يک دوره تجويد کامل، همراه با روش تدريس آن براي سطوح مختلف؛

شرط اساسي و اوليه تدريس در هر رشته­اي تسلط کامل معلمين بر محتواي درس و داشتن روش مناسب براي آموزش مي­باشد از اين رو نخست يک دوره تجويد شامل مباحثي که يک معلم تجويد بايد آشنايي کامل نسبت به آن مطالب داشته باشد را آورده­ايم و پس در پايان هر بحث روش تدريس آنها را در دو سطح مقدماتي و تکميلي ارائه شده است تا معلمين بتوانند به کمک آنها به آموزش تجويد بپردازند. لذا نکاتي به عنوان روش تدريس آورده شده است تنها ارائه مراحل تدريس و انتقال تجربيات براي کساني است که سابقه تدريس چنداني ندارند و يا مي­خواهند براي تکميل خود از تجربيات ديگران نيز استفاده کنند.

در پايان کتاب نيز منابع تحقيق و مجموعه تاليفات قرآني از نويسنده کتاب حاضر ارائه شده است. در بخشي از اين کتاب مي­خوانيم:

«رابطه بين دو عبارت تنها از نظر معنا و موضوع مورد بحث مي­باشد مانند آيات 2 الي 5 سوره بقره که شرح حال متقين است و يا آيات 6 و 7 بعد از آن که شرح حال کفار مي­باشد و هريک از آيات ياد شده براي تکميل معنا و مفهوم خود نياز به ديگري دارند پس ميان آنها ارتباط معنوي برقرار است.»

گفتني است، کتاب راهنماي تدريس تجويد قرآن کريم نوشته علي حبيبي با شمارگان سه هزار نسخه و قيمت پنج هزار و سيصد تومان از سوي انتشارات چاپ و نشر بين الملل منتشر و راهي بازار نشر کتاب شده است.

 

دوشنبه 27 آذر 1391 - 13:30


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری