جمعه 16 خرداد 1399 - 23:45
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

فرهنگ واژگان قرآن کريم

 

فرهنگ واژگان قرآن کريم

مؤلف: حاج شيخ عباس قمي

مترجم: غلامحسين انصاري

شمارگان: 3000 نسخه

قيمت: 49000 ريال

انتشارات: چاپ و نشر بين الملل

در بخش سرآغاز اين کتاب مي­خوانيم: «به نظرم تابستان سال 1382 هجري خورشيدي بود که دفتري شامل ترجمه بخشي از کتاب «الدر النظيم في لغات القرآن الکريم» تاليف محدث قمي را که قبلاً به درخواست يکي از دوستان به عنوان کمک و منبعي براي يکي از کارهاي تحقيقي دوره کارشناسي ارشد معارف اسلامي وي نگاشته بودم به دوست مهربان و نيک انديشم عالم فرزانه و نويسنده و پژوهشگر پرتلاش حوزه علميه قم استاد محمدرضا جباران نشان دادم. ايشان با نگاهي به آن دست نوشته­ها و با توجه به متن کتاب که اثر عالمي مشهور و مورد وثوق حوزه­هاي علميه بود از سر لطف و خيرخواهي تکميل آن را به اين بنده پيشنهاد فرمودند. در آن ايام به سفارش محترم چاپ و نشر بين الملل به پژوهشي ديگر اشتغال داشتم که تا دي ماه همان سال ادامه يافت و بعد از آن به خاطر سفر حج توفيق امتثال امر دوست ارجمند و به پايان بردن آن در کار مقدس حاصل نيامد. اما در اوايل اسفند ماه با استعانت از درگاه قادر لايزال، با انگيزه به يادگار نهادن اثري قرآني، همدمي با کتاب آسماني و زندگي در سايه سار آن باقيمانده کار از سر گرفته شد و اوايل مهر ماه سال بعد به پايان رسيد که خداي تعالي را بر اين هديه معنوي شاکرم.»

اين کتاب کم حجم است که اکثر واژگان غريب يا کمتر مانوس را معنا کرده و آياتي را که در فهم معنايشان ميان مفسران اختلاف نظر وجود دارد با معناي برگزيده خويش مطرح ساخته است. لذا براي همه دوستداران آشنايي با مفاهيم قرآني به ويژه طلاب جوان و دانشجويان علوم قرآني و معارف اسلامي سودمند است. همچنين، در بعضي از بخش­هاي کتاب، بحث­هاي نحوي و لغت شناسي دقيقي مطرح شده که براي خواص نيز خالي از بهره نيست و در اکثر موارد نيز به ذکر معاني لغات در اين کتاب بسنده شده اما در صورت نياز به شرح و بسط مفاهيم آيات نيز پرداخته شده است.

لازم به ذکر است قسمتي از واژگان با اتکا به روايات ائمه اطهار تفسير يا تاويل شده­اند و اين امر نشانه ارادات بي شائبه مولف محترم به عترت پيامبر و گرايش وي به تفاسير روايي است. در اين کتاب نزديک به هزار و سيصد واژه اصلي و چند برابر آن لغات برگرفته و مشتق از آنها ترجمه و تفسير شده­اند.

در اين کتاب نويسنده متن عربي اشعاري که مرحوم محدث قمي به آنها استناد کرده به منظور استفاده بيشتر خوانندگان همراه با معناي فارسي آنها ذکر شده است. حاج شيخ عباس قمي فرزند محمدرضا معروف به محدث قمي در سال 1294 هجري قمري در قم ديده به جهان گشود. دوران کودکي و نوجواني را در آن شهر گذرانيده و فنون ادبي، مقدمات علوم و سطوح فقه و اصول را نزد عالمان آن ديار از جمله مرحوم ميرزا احمد ارباب فرا گرفت و در هجده سالگي براي ادامه تحصيلات به نجف اشرف هجرت کرد و از خرمن علوم دانشمندان آن سرزمين خوشه­ها چيد.

او سال­ها در زادگاه خود و در شهرهاي مقدس مشهد و نجف اشرف به تعليم، تدريس، موعظه، ارشاد، تحقيق و تاليف پرداخت و حاصل کوشش­هايش بيش از هشتاد عنوان کتاب در زمينه­هاي تاريخ، اخلاق، قرآن و ادعيه است که بيشتر آنها به زيور طبع آراسته گشته و بارها به چاپ رسيده است.

بخشي از مهمترين تاليفات وي عبارتند از:

1- سفينه البحار و مدينه الحکم و الآثار که از مشهورترين و سودمندترين نوشته­هاي اوست.

2- منتهي الامال في تواريخ البني و الآل به زبان فارسي و در دو جلد.

3- تتمه المنتهي في وقايع ايام الخلفا که به عنوان جلد سوم منتهي الامال به سبک مروج الذهب مسعودي نگارش يافته و مولف ارجمند در آن کتاب همچون مورخي منصف و اديبي صاحب ذوق رخ نموده است.

4- الانوار البهيه في تواريخ الحج الالهيه.

5- بين الاحزان در شرح زندگي و مصايب حضرت زهرا (س)

6- الفصل و الوصول که مستدرک کتاب بدايه الهدايه شيخ حر عاملي است.

7- کحل البصر في سيره سيدالبشر

8 و 9- نفس المهموم و نفشه المصدور هر دو در مقتل حضرت سيدالشهدا.

10- مفاتيح الجنان در ادعيه و زيارات

11- فوائد الرضويه که از آثار قلمي وي در زمان اقامت در شهر مقدس مشهد است.

12- الدر النظيم في لغات القرآن العظيم که در سال 1321 در نجف اشرف به تاليف آن همت گماشته است.

محدت قمي عالمي ديندار نويسنده­اي دقيق و امين مسلماني ساده زيست متواضع، قانع و به راستي از ارادتمندان اهل بيت پيامبر اکرم(ص) بود و به هنگام اقامت در مشهد مقدس در اوقات فراغت و به ويژه در ايام سوگواري با موعظه­هاي شيرين و سخنان حکيمانه مردمان را اندرز مي­داد و سخنان گيرايش دلمان را شيفته و مجذوب مي­کرد. اخلاق نيکو، تقوا و پاکدامني او، هريک دليل و راهنماي جمعيت بود و بحق در عصر خويش نمونه­اي از پيشينيان زاهد و حق انديش به حساب مي­آمد.

سرانجام آن پارسامرد در سال 1359 هجري قمري در شصت و پنج سالگي در نجف اشرف رخت به سراي ديگر گشود و در صحن مطهر حضرت علي در کنار استادش محدث نوري به خاک سپرده شد.  

در بخشي از اين کتاب مي­خوانيم:

هشم: شکستن چيز خشک

هشيم النبات: خرد شده و شکسته از گياهان خشک و درخت خشکيده و پوسيده که به عنوان هيزم مصرف شود.(خاصج هشيماً).

گفتني است، کتاب فرهنگ واژگان قرآن کريم مؤلف حاج شيخ عباس قمي و ترجمه غلامحسين انصاري با شمارگان 3000 نسخه و قيمت چهل و نه هزار ريال از سوي انتشارات چاپ و نشر بين الملل منتشر و راهي بازار نشر کتاب شده است.

 

دوشنبه 27 آذر 1391 - 13:26


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری