پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 13:2
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

گزارشي از مراسم افتتاحيه نخستين نمايشگاه دستاوردهاي قرآني استان تهران

 

مراسم افتتاحيه نخستين نمايشگاه دستاوردهاي قرآني استان تهران با حضور مهدي قره شيخلو، رئيس سازمان دارالقرآن الكريم كشور   لاله افتخاري، رئيس فراكسيون قرآن و عترت(ع) مجلس شوراي اسلامي، حجت‌الاسلام والمسلمين حسينعلي محمدي‌نژاد، امام جمعه شهرستان رباط كريم و جمعي از انديشمندان و فعالان قرآني كشور در برج ميلاد برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم آياتي از كلام الله مجيد تلاوت شد و سپس حجت‌الاسلام والمسلمين سيدحسين كوششي، مديرعامل اتحاديه مؤسسات قرآني ـ مردمي استان تهران و مدير اجرايي برپايي نخستين نمايشگاه دستاوردهاي قرآني استان تهران به بيان اهداف برپايي اين دوره از نمايشگاه قرآني و گزارشي اجمالي از حضور مؤسسات قرآني در نمايشگاه فوق‌الذكر پرداخت.

لزوم تدبير راهبردهايي اصولي جهت توانمندشدن مؤسسات قرآني

در اين مراسم همچنين مهدي قره‌شيخلو رئيس سازمان دارالقرآن الكريم وابسته به سازمان تبليغات اسلامي اظهار كرد: فعاليت‌هاي قرآني در كشور بايد تركيبي از حضور نظام مردم باشد، زيرا نظام جمهوري اسلامي در توسعه فعاليت هاي قرآني كشور، داراي تكاليف و وظايفي است كه همواره به آن پايدار مي باشد.

اين فعال قرآني اضافه كرد: از اين رو مؤسسات قرآني براساس فرمايش مقام معظم رهبري كه در استان خراسان شمالي، اشاره داشتند به سبك زندگي از نگاه قرآن و دين اسلام، بايد به عنوان مراكز مردمي كشور به تبليغ و ترويج فعاليت هاي مبتكرانه و نظام مند بپردازند.

وي خواستار شد: در واقع وظيفه اصلي مؤسسات قرآني ـ مردمي در كشور، آگاه سازي آحاد مردم است تا از اين رو با نظامي هماهنگ با احكام اسلامي و همراه با قرآن را دارا باشيم.

اين فعال قرآني در ادامه گفت: توانمندسازي مؤسسات قرآني ـ مردمي در جهت توسعه فرهنگ قرآني يك مفهوم اساسي با رويكرد علمي و تخصصي دارد در واقع براي هر كاري هم بايد به دنبال راهكارهاي جهت دستيابي به اين مهم باشيم.

قره شيخلو معتقد است كه مؤسسات قرآني ـ مردمي براي تحقيق، توليد و پژوهش و همچنين مشاوره هاي قرآني ورود يابند تا در جامعه توسعه فرهنگ قرآني اتفاق بيافتد.

اين مسئول در ادامه بيان كرد: اصلي ترين انتظاري كه مي توان از مؤسسات قرآني داشت ارتقاي سطح فعاليت اين مراكز و انجام پژوهش هاي قرآني به روز از سوي اين تشكل هاي مردمي است.

رئيس سازمان دارالقرآن الكريم كشور ضمن بيان مطلب فوق به توانمند شدن مؤسسات قرآني اشاره و تصريح كرد: همواره بايد به دنبال توانمند شدن مؤسسات قرآني راهبردهايي را بيانديشيم و نسبت به آن امكاناتي را فراهم كنيم و در نهايت به سطح بندي اين دست از مراكز قرآني براي پيشبرد فعاليتشان بپردازيم.

در ادامه كوششي، مديرعامل اتحاديه مؤسسات قرآني تصريح كرد: هر سال شاهد برپايي نمايشگاه بين‌المللي قرآن با حضور غرفه‌هاي متعددي از نهادها، سازمان‌ها و تشكل‌هاي مردمي از داخل و خارج از كشور هستيم، با اين اوصاف كه در هر برپايي از اين نمايشگاه تعداد اندكي از مؤسسات قرآني و مراكز مردمي كشور حضور مي‌يابند.

وي افزود: با توجه به اينكه بايد به بحث قرآن به صورت ويژه توجه داشت، درصدد آن شديم تا طي هماهنگي‌هاي لازم و منسجم نمايشگاه دستاوردهاي قرآني استان تهران را جهت ارائه محصولات ديني و قرآني مؤسسات قرآني اين استان برپا كنيم.

مديرمسئول مؤسسه قرآني نداي ملكوت تهران به تعداد 500 مؤسسه و خانه قرآن داراي مجوز در استان تهران اشاره كرد و گفت: هم اكنون استان تهران داراي هزار مؤسسه و خانه قرآن است اما تعداد 500 مؤسسه با مجوز رسمي زير نظر اتحاديه مؤسسات قرآني استان تهران مشغول به فعاليت هستند.

اين فعال قرآني اضافه كرد: از اين رو تعدادي از اين دست از مراكز قرآني در نخستين نمايشگاه دستاوردهاي قرآني استان تهران حضور مي‌يابند تا براساس ظرفيت‌هايي كه در انجام فعاليت‌هاي قرآني دارند به ارائه محصولات ديني و قرآني خود بپردازند.

حجت‌الاسلام كوششي ادامه داد: تعداد 200 غرفه مجزا در قالب 2 طبقه در برج ميلاد ويژه ارائه محصولات ديني و قرآني مؤسسات قرآني ـ مردمي استان تهران در اختيار داريم تا مؤسسات قرآني با الگوگيري از فعاليت هاي يكديگر رشد روز افزون را در پي داشته باشند.

اين مسئول از جمله موضوعات ارائه شده در نخستين نمايشگاه دستاوردهاي قرآني استان تهران را برگزاري كارگاه هاي آموزشي مهارت هاي زندگي قرآني، نگاه نو به زندگي، مشاوره فردي، عفاف و حجاب، مشاور هاي قرآني و ديني، گفتمان هاي ديني با موضوعات مختلف، تفسير زندگي قرآني و همچنين اجرايي شدن طرح هاي آموزشي ديني و اخلاقي، كارگاه هاي قرآني ويژه كودكان، رونمايي از چادر اسلامي و نرم افزار هاي قرآني نام برد.

وي در پايان ضمن تشكر از همكاري هاي معاونت امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري استان تهران، سازمان دارالقرآن الكريم كشور و راديو قرآن، تأكيد كرد: در نظر داريم تا در حين برپايي نخستين نمايشگاه دستاوردهاي قرآني استان تهران به ارزيابي عملكرد مؤسسات قرآني حاضر در نمايشگاه بپردازيم؛ از اين رو دو نوع ارزيابي را در دستور كار اتحاديه مؤسسات قرآني ـ مردمي استان تهران قرار داده ايم.

جوانان همه‌روزه آياتي از قرآن را بخوانند

گفتني است، در خلال برگزاري مراسم افتتاحيه نخستين نمايشگاه دستاوردهاي قرآني استان تهران پيام مرجع عالي قدر جهان تشيع حضرت آيت‌الله العظمي مكارم شيرازي (مدظله العالي) نسبت به برگزاري نخستين نمايشگاه دستاوردهاي قرآني استان تهران قرائت شد.

در اين پيام آمده بود: با تسليت ايام سوگواري حضرت ابا عبدالله الحسين(ع) به شيعيان جهان، تشكيل اين همايش قرآني را به همه شما عزيزان، مخصوصا دست اندركاران، مسئولين محرتم نمايشگاه دستاوردهاي قرآني استان تهران و همه عزيزاني كه در برگزاري اين نمايشگاه باشكوه شركت كرده اند گرامي مي داريم. قرآن، كلام نوراني خدا و دستورالعمل جاوداني سعادت بشر و حلقه اتصال تمام مسلمين جهان است.

در شرايطي كه مسلمين در برابر هجوم بيرحمانه دشمنان احتياج به اتحاد و همبستگي دارند بهترين راه اين است كه همگي گرد قرآن جمع شوند اين همان حبل‌الله و رشته محكم الهي است كه تمام دل‌ها را به هم مربوط مي‌كند و در آيه شريفه 103 سوره آل عمران، به آن دعوت نموده و مي‌فرمايد: «وعتصموا بحبل الله جميعا و لا تفرقوا» اعتصام به حبل الله همان تمسك عمومي به تعليمات اين كتاب بزرگ است. اين همان نور و هدايتي است كه در آيات 15 و 16 سوره مائده به آن اشاره فرموده و مي گويد: «قدجاءكم من الله نور و كتاب مبين يهدي به الله من اتبع رضوانه سبل السام و يخرجهم من الظلمات الي النور».

آري!همه در پرتو هدايت آن از ظلمات پراكندگي و اختلاف و نزاع و كشمكش رهايي مي يابند و به سرچشمه نور كه همان برادري و اخوت اسلامي است بر مي‌گردند و از هدايت‌هاي آنان به سوي علم و دانش و پيشرفت و تعالي بهره مي گيرند. آشنايي همه مخصوصا جوانان به اين كتاب بزرگ آنها را در برار تهاجم فرهنگي دشمن و تلاش او براي تخريب مباني اعتقادي و اخلاقي آنان حفظ مي كند.

من مطمئن هستم كه همه شما عزيزان مخصوصا نسل جوان با آشنايي به قران و تعليمات حيات بخش اسلام راه سعادت و خوشبختي را مي پيماييد و جوانان قرآني مي توانند در آينده افرادي دانشمند و پيشگام و پاك و مؤمن و پر تلاش باشند و به كشور خود كمك كنند. آري!آينده كشور به دست با كفايت شما ساخته مي شود و به شرط اينكه همواره در سايه هدايت هاي قرآن گام برداريد.

اين نمايشگاه نمونه بارزي از گسترش ابعاد معارف قرآني است، قرآن كه همچون دريايي ژرف، ناپيداكرانه است. همانگونه كه در احاديث اسلامي به آن اشاره شده است.توصيه من به همه كساني كه كار قرآني دارند و دستاوردهايي به اين نمايشگاه ارائه كرده اند و مخصوصا به جوانان اين است كه همه روزه آياتي از قرآن را بعد از نماز صبح بخوانند و در مورد معاني آن بياندشيند و محتواي آن را در زندگي خود پياده كنند تا لذا خوب زيستن و آرامش روح و آسودگي خاطر و پيشرفت و ترقي را بچشند.

من از خداي بزرگ براي همه شما موفقيت و سربلندي و عزت و سلامت روح و جسم را مي خواهم و اميدوارم همواره در سايه قرآن از همه خطرات جسمي و روحي در امان باشيد.

بعد از قرائت شدن پيام حضرت آيت‌الله العظمي مكارم شيرازي (مدظله العالي) لاله افتخاري، رئيس فراكسيون قرآن و عترت(ع) مجلس شوراي اسلامي سخنراني كرد كه در ادامه به آن مي‌پردازيم.

لاله افتخاري با اشاره بر اين مطلب كه تاكنون اثري از فعاليت‌هاي هدفمندانه قرآني در جامعه ديده نشده است، اظهار كرد: اگر ما خواستار زمينه ساز دولت جهاني قرآن هستيم ابتدا بايد اقدامات هدفمند و برنامه‌ريزي شده براي داخل و خارج از كشور ترتيب دهيم.

اين كارشناس قرآني در ادامه تأكيد كرد: در واقع براي جامعه قرآني نيازمند سياستگذاري، برنامه‌ريزي، اولويت‌بخشي، تعيين اولويت‌ها، شناخت خلاها، اتخاذ قانون، اختصاص بودجه هاي لازم و در نهايت نظارت بر حسن اجرا هستيم.

وي ضمن بيان مطلب فوق گفت: خدا را شاكريم كه تحت امر ولايت، هدايت شده‌ايم كه هم ظاهر قرآن و هم باطن قرآن را توجه داشته باشيم به طور كلي بهترين صاحب نظر در ارائه كلام خدا، مقام معظم رهبري هستند؛ يعني حجت از همه جهت بر ما تمام است.

افتخاري، معتقد است كه شوراي توسعه فرهنگ قرآني بايد به دنبال ساماندهي، همگرايي، هم افزايي و انسجام تشكل‌هاي مردمي كشور حركت كند تا فعاليت قرآني با برنامه‌هاي پيشرفته و مدون همراه با تعيين بودجه‌هاي لازم اتفاق بيافتد.

گفتني است، متقاضيان براي شركت در نخستين نمايشگاه تخصصي دستاوردهاي قرآني استان تهران مي توانند از تا 25 آذرماه طي ساعات 10 صبح تا 20 به محل برگزاري نمايشگاه هاي برج ميلاد مراجعه كنند.

 

شنبه 25 آذر 1391 - 9:22


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر