جمعه 16 خرداد 1399 - 23:13
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

تاريخ روابط بين الملل

 

تاريخ روابط بين الملل

نوشته: پي ير ميلزا

ترجمه: سيد حامد رضيئي

شمارگان: 1000 نسخه

قيمت: 64000 ريال

انتشارات: اميرکبير

فرانسه در سال 1871 از امپراتوري پروس شکست خورد و امپراتوري نوپاي آلمان پا به عرصه سياسي جهان گذاشت. بيسمارک بيست سال تمام با ايجاد اتحاد مثلث و همبستگي کشورهاي اروپايي فرانسه را در انزواي کامل قرار داد. فرانسه بعد از سقوط بيسمارک از انزوا خارج و به ايتاليا، روسيه و حتي انگلستان نزديک گرديد و پايه­هاي اتفاق مثلث ريخته شد. شرايط اقتصادي، انفجار جمعيت در اروپا احساسات ملي گرايي، توليدات انبوه کارخانه و فروش آنها در خارج از کشورهاي توليدکننده، باعث ايجاد بازارهاي فروش و رقابت کشورهاي اروپايي گرديد. از 1907 تا 1914 جهان شاهد دگرگوني­هاي زيادي در نگرش و دگرگوني­هاي قدرت­هاي بزرگ بود. آلمان سعي کرد جلوي هرگونه حل و فصل مسالمت آميز بين دو اردوگاه اتحاد و اتفاق مثلث را بگيرد و در نتيجه راه را براي مسابقات تسليحاتي هموار کرد. سال­ هاي 1871 تا 1914 مشخص کننده دو عامل اصلي هستند: برتري و تفوق آلمان بر قاره اروپا و سيطره اروپا بر جهان. جنگ جهاني اول پيامدهاي شوم و ناگواري براي اروپا داشت و باعث شکست نظامي آلمان و افول اقتصادي قاره کهن اروپا گرديد.

پي ير ميلزا از مورخين بزرگ معاصر فرانسه است که سال­ها در انيستوي علوم سياسي پاريس دانشگاه ژنو و قبل از آن در بيمارستان­هاي فرانسه به تدريس تاريخ اشتغال داشته و عهده­دار مديريت «مجله تاريخ معاصر»، «مرکز مطالعات تاريخ اروپا وابسته به بنياد ملي علوم سياسي» و «تاريخ اروپا در قرن بيستم» بوده است. پي ير ميلزا علاوه بر کتاب حاضر آثار زيادي در زمينه­هاي روابط بين الملل، تاريخ معاصر و فاشيسم تاليف کرده است. از جمله: روابط بين الملل از 1945 تا 1973، روابط بين الملل از 1973 تا امروز و . . .

دکتر سيد حامد رضيئي، فارغ التحصيل از کشور فرانسه، استاد سابق زبان در دانشگاه­هاي تهران و دانشکده روابط بين الملل، داراي آثاري چند در زمينه تاليف و ترجمه است که عبارتند از: دستور زبان فرانسه و تمرينات در دو جلد با روش تدريس زبان فرانسه و . . .

پرفسور پي ير ميلزا در اثر حاضر به کند و کاو مسائل پرداخته و با دقت تمام توانسته است وقايعي را که از 1870 يعني جنگ پروس با فرانسه، شروع و به جنگ­هاي بالکان ختم شد را در سه بخش مجزاي کتاب، يعني اروپاي عهد بيسمارک، سيادت اروپا و تجلي سياست جهاني به رشته تحرير درآورد و به ريشه يابي و علل بروز جنگ جهاني اول بپردازد. در بخش اول از سيطره امپراطوري نوپاي آلمان و قدرت بلامنازع بيسمارک بحث مي­شود که سعي دارد کليه کشورهاي اروپايي را عليه فرانسه بسيج کند و اتحاد مثلث و همبستگي آن­ها با آلمان، فرانسه را در انزواي موقت قرار مي­دهد.

در بخش دوم به بحث درباره شرايط اقتصادي، انفجار جمعيت در اروپا، احساسات ملي گرايي، توليدات انبوه، کارخانه­ها و فروش آنها در خارج از کشورهاي توليدکننده، ايجاد بازارهاي فروش و رقابت کشورهاي اروپايي مي­پردازد. با سقوط بيسمارک از قدرت فرانسه از انزوا خارج و به ايتاليا، روسيه و حتي انگلستان نزديک و پايه­هاي اتفاق مثلث ريخته مي­ شود. مولف در اين بخش به رقابت کشورهاي اروپايي مي­پردازد. با سقوط بيسمارک از قدرت، فرانسه از انزوا خارج و به ايتاليا، روسيه و حتي انگلستان نزديک و پايه­هاي اتفاق مثلث ريخته مي­شود. مولف در اين بخش به رقابت کشورهاي اروپايي در راه توسعه استعمار و بيداري امپرياليسم­هاي نوظهور همچن ژاپن و ايالات متحده امريکا مي­پردازد که در خاور دور براي ايجاد بازار فروش و استعمار در حال رقابت با کشورهاي اروپايي بودند.

در بخش سوم کتاب از دو بلوک مخالف و متخاصم يعني اتحاد مثلث و رقابت آن­ها صحبت مي­شود. از 1907 تا 1914 جهان شاهد دگرگوني­هاي زيادي در نگرش و قدرت­هاي بزرگ بود؛ تقسيم جهان به پايان رسيده بود و ژاپن و آمريکا جلوي توسعه طلبي استعمار کشورهاي اروپاي کهن را گرفته بودند. هرچند که امپراتوري­هاي کهن همچون چين و عثماني، مستقل باقي ماندند. ولي بخشي از سرزمين­هاي آن­­ها تحت قيموميت کشورهاي اروپايي قرار گرفت. اروپا مرکز انديشه­ها و تصميم گيري­هاي جهاني شده بود. آلمان سعي کرد جلوي هر گونه حل و فصل مسالمت آميز بين دو اردوگاه اتحاد و اتفاق مثلث را بگيرد و در نتيجه راه را بست و رقابت­هاي کشورهاي اروپايي، طالب جنگ ناخواسته بود. جنگي که در اروپا شروع شد و جهان آن روز را در بر گرفت و بعد از پنجاه و دو ماه جنگ، اروپا نابود شد و قدرت سابق جهاني خود را از دست داد.

در مقدمه اين کتاب آمده است در سال­هاي 1871 تا 1941 مشخص کننده دو عامل اصلي هستند: برتري و تفوق آلمان بر قاره اروپا و سيطره اروپا بر جهان. جنگ جهاني اول پيامدهاي شوم و ناگواري براي اروپا داشت و باعث شکست نظامي آلمان و افول اقتصادي قاره کهن اروپا شد که ناظر ظهور ايالات متحده امريکا در صحنه­هاي اقتصادي و بين المللي بود:

بخش اول شامل دو فصل با عناوين از سلطه آلمان تا تفوق بر اروپا (1871 - 1890) و سيادت اروپا است.

بخش دوم پايان سلطه بيسمارک و تجلي سياست جهاني شامل چهار فصل با عناوين شرايط جديد در حيات سياسي بين المللي، پاکسازي سياست بيسمارک، رويارويي امپرياليسم­هاي اروپايي و ظهور قدرت­هاي جوان و شروع اتفاق مثلث است.

بخش سوم نيز بحران بوسني (1980 – 1909)، بحران دوم مراکش (اقادير)، جنگ­هاي شبه جزيره بالکان (1912 - 1913) و بحران ژوئيه 1914 را شامل مي­شود.

گفتني است، کتاب تاريخ روابط بين الملل از 1871 تا 1914 (جلد اول) نوشته پي ير ميلزا ترجمه سيد حامد رضيئي با شمارگان 1000 نسخه و قيمت 64000 ريال، از سوي انتشارات اميرکبير منتشر و راهي بازار نشر کتاب شده است.

 

سه‌شنبه 21 آذر 1391 - 13:35


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری