دوشنبه 12 خرداد 1399 - 17:53
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

تفريحي،تفريح سالم است که انسان بتواند بعد از تفريحش ،از آن رفتارش دفاع عقلاني داشته باشد

 

 

بخش خانواده ايراني مؤسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان مصاحبه اي اختصاصي با حجت الاسلام و المسلمين علي سرلک رئيس نهاد رهبري در دانشگاه هنر در خصوص تفريحات سالم داشته که در اينجا به آن مصاحبه اشاره کرديم.

 

لطفا بفرمائيد که تفريحات سالم به چه معناست؟ شاخصه و مصداق هايش چيست و اينکه اصلا چه خط قرمز هايي بايد در آن رعايت شود؟

 فرح  و شادي حتما برگرفته از معرفت و شناخت است. تفريحي تفريح سالم است که انسان بتواند بعد از تفريحش ،از آن رفتارش دفاع عقلاني داشته باشد. و نسبت به آن کار نقدي نداشته يا از آن پشيمان و سر خورده شود. اينکه مي گويند : خنده تلخ من از گريه غم انگيز تر است. گاهي بعضي از به ظاهر تفريحات درون خودشان هزار غم و غصه دارند. پس تفريح سالم يعني تفريحي که فرد بر مدار يک آگاهي و شناخت کاري را انجام ميدهد. فرد کار کرده و خسته شده، درس خوانده، تحصيل کرده حالا نياز دارد به يک تغيير ذائقه . انجام دادن يک کارهايي در خارج از کادرهاي متداول زندگي اش. چيزهاي جديدي که بتواند اين آدم را برگرداند و دوباره روحيات و انگيزه هاي آن را تجديد بکند. بالاخره انسان موجودي است که ظرفيت هايش رفته رفته رو به گسترش اند،  در اوايل کار ظرفيت محدود تري دارد و ممکن است بالاخره سقفش پر شود و حوصله اش تنگ شود.

 تفريحات سالم يعني چيزي که انسان را آماده بکند براي انجام وظايفش به نحوه احسنت در شرايط بعدي. به همين خاطر تفريح سالم به هيچ وجه درآميخته با گناه و معصيت و با بي تعهدي و بي مسئوليتي نيست. تفريحات سالم يعني فرح و شادي که به انسان انرژي بدهد ، به او انگيزه بدهد تا بتواند  وظايف ديگرش را بهتر انجام دهد به همين خاطر در روايات داريم که  يکي از بهترين تفريحات اين است که انسان کارش را درست انجام دهد.

 کسي يک روز تعطيل را که پشت سر مي گذارد ،هنگام غروب ، مثل خيلي از روزهاي جمعه، دلش ميگيرد به دليل اين است که آن روز يک تفريح سالمي به نام کار انجام نداده است . يعني احساس اثر بخشي و سودمندي نکرده است و اين انسان را از درون خسته مي کند ، انسان مفيد هميشه انسان خود ارزشمند تري است. به همين خاطر لهو و لعب خوب نيست .

لهو يعني بي هدفي لعب يعني هدف هاي کوچک، بي هدفي و هدف هاي کوچک نميتواند آدم ها را تبديل به موجوداتي خلاق، طراح ومفيد بسازد.

دنياي امروز به اين سمت رفته است که پديده اي به اسم شهر بازي را درست کرده يعني تفريحات در کنار زندگي آدم هاست در صورتي که در نگاه ديني تفريحات ، درون زندگي ماست اينکه گفتند مومن هميشه شوخ است، هميشه مزاح مي کند به دليل اين است که اين تفريح و اين فرح و اين شادي بر اساس يک هدف درون او وجود دارد.

شهر بازي محصول دنياي جديد است به دليل اينکه انسان ها بايد روبات باشند و يک کار تکراري را انجام دهند ، خسته مي شوند و به معناي منفي اش  فرسوده مي شوند . اين فرسودگي  را بايد تو شهر بازي هايي که آنجا همه چيز هست و همه چيز مجاز است دوباره برگردانند در صورتي که اين هم يک دور باطل است.

به هر حال تفريح سالم يعني آن اتفاقي که انسان را دوباره سرخط انگيزه هايش ببرد.  سر خط خلاقيت هاش ببرد وبه نظر مي رسد هميشه به چنين چيزي نياز داريم .مخصوصا مسئولين آموزش و پرورش که جمعيت بزرگ آموزش و پرورش در اختيارشان است بايد شادي را به معناي دقيقش نهادينه کنند . يعني دانش آموز از کلاس خوشش بيايد اين مي شود تفريح درست .

  البته خوب است که برود پارک ،‌ جنگل و دريا ، ولي درس خواندن هم اگر جزو تفريحاتش بشود ، خيلي خوب خواهد بود.  آنوقت منتظر نمي ماند که زنگ مدرسه بخورد. يک کارمند هم همينطور اگر کارش را دوست داشته باشد و تفريحش ،کارش شود ،در حقيقت وقتي به زندگي روزمره مي پردازد هم تفريح مي کند و شاد است.

 

يكشنبه 19 آذر 1391 - 14:8


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری