شنبه 10 خرداد 1399 - 19:46
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

اختتاميه هفتمين سوگواره هنر عاشورايي

 

برگزيدگان هفتمين سوگواره هنر عاشورايي در حوزه هنري تقدير شدند.

اين مراسم با حضور محسن مومني شريف رئيس حوزه هنري، مرتضي گودرزي ديباج مدير بخش تجسمي حوزه هنري و جمعي از علاقه مندان به هنرهاي تجسمي برگزار شد.

بنابراين گزارش؛ پس از قرائت قرآن و پخش سرود ملي جمهوري اسلامي ايران مراسم با اجراي موسيقي "مختارنامه" از سوي بخش موسيقي حوزه هنري استان سمنان آغاز شد.

در ادامه اين مراسم گودرزي ديباچ پيرامون اهميت حضور عاشورايي مباحثي را مطرح كرد. مرتضي گودرزي ديباج مدير مركز هنرهاي تجسمي حوزه هنري طي سخناني در اين مراسم بر لزوم توجه هنرمندان به پيام كربلا تاكيد كرد.

گودرزي ديباج، با اشاره به نمادهاي به كار رفته در حسينيه ها و هيات هاي مذهبي،گفت: هر ساله با فرا رسيدن ماه محرم، متوليان و برپاكنندگان خيمه‌ها و حسينيه‌ها كه حتي در معابر و فضاهاي عمومي نيز گونه‌هايي از آنها را مي‌بينيم با استفاده از پرچم‌ها، عناصر، اشياء و تصاوير مختلف آنها را تزيين مي‌كنند كه اغلب نمادينند و ساده‌ترينشان پارچه‌اي سياه كه سطوح بزرگ را مي‌پوشاند و مقدم بر ديگر عناصر است.

 وي ادامه داد: گروهي نيز هر ساله براي اماكن عزاداري، مشغول تهيه و توليد پرچم‌ها و تصاوير و عناصر تزئيني مذكور هستند تا به مراسم عزاداري ايام محرم برسد. در اين ميان افراد با ذوق و هنرمندان نيز يا بر اساس ذوق و احساس دروني و انگيزه ‌هاي اعتقادي – ديني و يا به سفارش نهادهاي رسمي و حقيقي و حقوقي اقدام به خلق آثاري مي‌نمايند كه اندكي از آنها را با مسامحه مي‌توان اثر هنري ناميد.

 گودرزي با اشاره به اين كه تقريباً غالب تركيب‌بندي آثار از نمادها و عناصر تكراري كه اگرچه نشانه‌اند اما بيشتر از هر چيز به رئاليسم واقعه كربلا اشاره كرده‌اند تشكيل مي‌شوند، عنوان كرد: معمولاً يك موتيف، تصوير و طرح و يا نماد طراحي شده به شدت مورد استفاده خيل كثيري از نقاشان و طراحان قرار مي‌گيرد و انتظار از جامعه هنري كشور مبني بر نوآوري در اين زمينه بي‌پاسخ مي‌ماند. اگر آثار شبه هنري و يا نيمه موفقي نيز مشاهده شود به مجموعه‌اي از مضامين و موضوعاتي مي‌پردازند كه صرفاً به مسائل روايي كربلا اختصاص مي‌يابند.

 مدير مركز هنرهاي تجسمي حوزه هنري گفت: در بخشهاي مختلف كشور و در محافل هنري سخن از هنر عاشورايي رانده مي‌شود و همايش‌هايي هم برپا مي‌گردد. اما آيا سخن از هنر عاشورايي و انتظاري كه از آن مي‌رود صرفاً خلق آثاري است كه به واقعه عاشورا و مسائل پيش آمده در كربلا بپردازد؟  آيا استفادة هزار باره از نخل و پرچم و شمشير و نوشتن كلمه‌هايي مانند يا حسين (ع)، يا ثار‌الله و نظاير آن بر پهنة پوسترها و بنرها و پرچم‌ها و آثاري از اين دست پاسخگوي نياز بشر به مسائل پيرامون واقعه كربلاست؟

 او تصريح كرد: قطعاً براي پاسخگويي به چنين پرسشي بايد به خود واقعه كربلا و جان مايه پيام آن رجوع كرد و اينكه چه مسائل، جهان‌بيني و تفسيري از هستي و دين و انسان، زمينه‌هاي چنين واقعه‌اي را فراهم كرد. انگيزه‌هاي اوليه امام (ع) براي قيام چه بود و چرا عليرغم اينكه مي‌دانست كه در عالم واقع- و نه در ساحت حقيقت- به پيروزي فيزيكي دست پيدا نمي‌كند با اين حال دست به چنين قيامي زد؟ چرا آنچه كه مي‌بايست در كربلا و پس از آن بگذرد توسط امام حسين (ع) به دقت تمام طراحي و اجرا شد و در واقع همة عناصر و شخصيت‌ها به نوعي چيده شدند.

 وي افزود: پيام امام حسين (ع) با اين همه دقت و طراحي هوشمندانه در چينش يك صحنه براي تمامي تاريخ چيست؟ آيا پيام حسين (ع) هماني نيست كه هنرمندان بايد واسطة انتقال آن به مردم باشند؟ آيا استفاده از نمادها و موتيف‌هاي تصويري تكراري حاوي همين پيامهاست؟ آيا مبارزه بر عليه ظلم، تذكر به جايگاه انسان، تذكر به غايت هستي و معاد، تكريم انسان، مبارزه با جهل، برملا كردن چهرة زور و زر و تزوير، آزمايش بزرگِ انسان و آزمايش انسانِ بزرگ و يكبار ديگر تبريك خداوند به خلقتي اينچنين به خود، همگي و همگي پيامهاي عاشورا نيست كه براي انسان و زندگي او در فاصلة ميان دو عاشورا به وديعه گذاشته شده است؟

 گودرزي با تاكيد بر اين كه هنر عاشورايي و هنرمند عاشورايي لزوماً به واقعة فيزيكي و روايي كربلا متعهد نيست، اظهار كرد: هنر و هنرمند عاشورايي به پيام كربلا و سوزي كه حسين (ع) بر سينه داشت و به عطشي كه او بر بيان حقيقت داشت هم متعهد است و از اين منظر هنر عاشورايي به انسان و همة بشريت متعهد است.

 وي در پايان سخنانش گفت: هنر عاشورايي هنري است راهنما، متذكر، بيداركننده، ظلم‌ستيز، آگاهي‌بخش، بشارت‌دهنده، همراه و همگام و پيرو ولايت امام معصوم (ع) و البته زيبا، محكم و هنرمندانه. آنچنان كه دشمنان نيز اين ويژگي ساختارمدارانه هنري آن را نتوانند انكار كنند. به همين دليل هر اثري كه در افق معنايي و مفهومي كربلا و پيام‌هاي آن قرار گيرد و متغيرهاي لازم هنري را نيز داشته باشد هنري عاشورايي و در نتيجه حتماً هنري متعهد است.

 

پس از اين سخنان و با پخش نماهنگي کوتاه با حضور رياست حوزه هنري، مجيد مصلحي و مرتضي گودرزي از برگزيدگان تقدير به عمل آمد.

هيات داوران بعد از بررسي و داوري 1500 اثر راه يافته به اين دوره از سوگواره هنر عاشورايي برگزيدگان خود را در بخش‌هاي پوستر و تصويرسازي  با موضوع حماسه عاشورا، پوستر و تصويرسازي با موضوع  حضرت علي اکبر و پوستر با موضوع پرچم‌هاي سوگواري اعلام کردند.

 با راي هيات داوران در بخش پوستر با موضوع حماسه عاشورا محمد جواد زهادت از قم  موفق به کسب رتبه اول اين دوره از جشنواره و دريافت ديپلم افتخارو جايزه نقدي شد.

 در اين بخش رتبه دوم و جايزه نقدي به محمدصابر شيخ رضايي  از تهران و لوح تقدير، رتبه سوم و جايزه نقدي را به عليرضا جوادي از تهران اهدا شد.

 در بخش تصويرسازي با موضوع حماسه عاشورا رضا دالوند  ازلرستان به دريافت رتبه اول، ديپلم افتخارو جايزه نقدي، نرگس دلاوري  از تهران به دريافت رتبه دوم، لوح تقدير و جايزه نقدي و محمدرضا صديق از اردبيل؛به دريافت رتبه سوم لوح تقدير و جايزه نقدي از سوي هيات داوران نائل شدند.

 بر اين اساس در  بخش پوستر با موضوع حضرت علي اکبر(ع) جايزه نقدي بدون ذکر الويت به ميثم خالوندي از سمنان، احمد عزيزپور از ايلام ، محسن جعفري از خراسان رضوي و عليرضا جوادي از تهران تعلق گرفت.

 همچنين در بخش تصويرسازي هفتمين سوگواره هنر عاشورايي با موضوع حضرت علي اکبر(ع) ديپلم افتخار، رتبه اول و جايزه نقدي به سيدميثم موسوي ازتهران، لوح تقدير، رتبه دوم و جايزه نقدي به مهرناز سراج القوم از کرمان و لوح تقدير، رتبه سوم و جايزه نقدي به عصمت خاکي از اصفهان اهدا شد.

 بنا بر اين گزارش هيئت داوران هفتمين سوگواره هنر عاشورايي در بخش پوستر با موضوع پرچم هاي سوگواري با توجه به تعداد کم آثار نتوانست به انتخاب نفرات اول تا سوم دست زند به همين منظور لوح تقدير و جايزه نقدي را بدون ذکر الويت به حميد قربان پور از خراسان رضوي، محمدصابر شيخ رضايي از تهران، عليرضا پور اکبري از تهران و امين الله صادقي روداني از هرمزگان اهدا کرد.

همچنين در اين مراسم بيانيه هيات داوران قرائت شد:

 تبيين و تدوين آيين نامه اي در خصوص محتوا ، فرم و شكل و پرداخت آثار هنر عاشورايي

هيات داوران با صدور بيانيه ايي خواستار تبين و تدوين آئيين نامه اي در خصوص محتوا،فرم و شكل پرداخت آثار هنر عاشورايي به منظور انتقال تجربيات ارزشمند و تكميل ايده ها شدند.

متن كامل اين بيانيه به اين شرح مي باشد:

 ضمن تشكر و سپاس از حضور فعال طراحان متعهد در برپايي و نمايش آثار هنر عاشورايي و پيش از معرفي آثار برتر نكاتي را پيرامون  ارتقاء كمي و كيفي آثار توصيه مي كند :

 1-    بهره گيري از منابع موثق و غني در خصوص قيام حضرت اباعبدالله (ع) در جهت شناخت هر چه بهتر واقعه و با هدف انتقال پيام به مخاطب.

 2-     با توجه به ابعاد و گستردگي و انگيزه هاي قيام امام حسين (ع) شايسته است زواياي گوناگون و كمتر پرداخته شده مورد توجه و دقت نظر قرار گيرد.

 3-     ضرورت دارد اقتضائات مذهبي و اعتقادي و عرفي و ويژگي هاي آثار ديني مورد توجه باشد و در عين استفاده از تجربه هاي موفق از تقليد و تكرار آثار حرفه اي و برگزيدگان دوره هاي قبل خودداري شود. همچنين پيشنهاد مي شود در توليد آثار توان و قابليت هاي بومي و محلي و تنوع آيين هاي  عزاداري مورد توجه قرار گيرد و بدين ترتيب زمينه ارتقاي سطح حرفه اي آثار و تنوع در بيان بصري فراهم گردد.

 4- با عنايت به برگزاري و تجربيات موفق هفت دوره پيشنهاد مي شود دبيرخانه سوگواره به منظور انتقال اين تجربيات ارزشمند و تكميل ايده ها اقدام به تبيين و تدوين آيين نامه اي در خصوص محتوا ، فرم و شكل و پرداخت آثار هنر عاشورايي نمايد...

 در ادامه اين بيانيه ملاك هاي مورد توجه هيات داوري در بررسي آثار پرداخته شده و آمده است: با عنايت به موارد ذكر شده و رعايت تمامي جنبه هاي حرفه اي و توجه ويژه به تناسب فرم و محتوا و بديع بودن اثر و توفيق در برقراري ارتباطي موثر با مخاطب هيئت داوران هفتمين سوگواره هنر عاشورايي در تاريخ بيست و دوم آبان ماه يكهزار و سيصد و نود و يك از ميان يك هزار و پانصد اثر رسيده به دبيرخانه نمايشگاه در سه موضوع مطروحه در فراخوان آثار را بررسي و نفرات برگزيده را اعلام كرد.

 گفتني است موارد فوق مي تواند مورد توجه هنرمندان راغب به شركت در هشتمين سوگواره هنر عاشورايي قرار گيرد.

 

افتتاح نمايشگاه سوگواره هاي عاشورايي

نمايشگاه آثار راه يافته به هفتمين سوگواره هنر عاشورايي بعد از مراسم اهداي جوايز به نفرات برگزيده اين سوگواره با حضور اساتيد و تني چند از مديران و مسئولان حوزه هنري افتتاح شد.

در مراسم افتتاحيه اين نمايشگاه محسن مومني شريف، رئيس حوزه هنري، مرتضي گودرزي ديباج مدير مركز هنرهاي تجسمي حوزه هنري، مسعود نجابتي دبير هنري هفتمين سوگواره هنر عاشورايي حضور  داشتند.

 در اين نمايشگاه 106 اثر در دو بخش پوستر و تصويرسازي  در نگارخانه ابوالفضل عالي و گالري شماره يك خانه عكاسان به معرض ديد علاقمندان گذاشته شد.

 گفتني است از 106 اثر حاضر در نمايشگاه 72 اثر پوستر و 34 اثر تصويرسازي با موضوع حماسه عاشورا و حضرت علي اكبر(ع) منتخب هيات داوران  مي باشد.

بر اساس اين گزارش  تفكيك آثار در بخش و موضوعات سوگواره به اين شرح است: در بخش پوستر با موضوع حماسه عاشورا 45 اثر، حضرت علي اكبر(ع) 16 پوستر و 11 اثر در بخش پرچم هاي سوگواره اي و در بخش تصويرسازي 34 اثر با تفكيك 17 موضوع حماسه عاشورا و 16 اثر با محوريت حضرت علي اكبر(ع) در اين نمايشگاه به نمايش گذاشته خواهند شد.

 گفتني است در اين دوره، نمايشگاه مجازي آثار راه يافته به هفتمين دوره سوگواره در بخش گالري وبگاه مجازي مركز محافل و جشنواره هاي حوزه هنري به آدرس www.artfest.ir همزمان با افتتاح نمايشگاه اصلي در نگارخانه ابوالضل عالي و گالري شماره يك خانه عكاسان در دو بخش تصويرسازي و پوستر  به نمايش درآمد.

 همچنين همزمان با افتتاح اين نمايشگاه، در استان كرمانشاه نيز نمايشگاهي از آثار هنرمندان راه يافته به هفتمين سوگواره هنر عاشورايي برپا مي شود.

 

يكشنبه 19 آذر 1391 - 9:48


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری