پنجشنبه 26 تير 1399 - 6:16
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

لزوم توليدات بومي با استفاده از مفاهيم كهن موجود در فرهنگ

 

مراسم رونمايي از مجموعه انيميشن «تاريخ از اين ور» با حضور رييس سازمان تبليغات اسلامي، رييس حوزه هنري، رييس مركز پويانمايي صبا، مدير مركز انيميشن سازي حوزه هنري و جمعي از مسوولان و اهالي رسانه يكشنبه 12 آذر در مركز انيميشن حوزه هنري برگزار شد.

حجت الاسلام سيد مهدي خاموشي در ابتداي اين مراسم رونمايي با عرض تسليت به مناسبت ايام شهادت امام حسين (ع) و خير مقدم به مهمانان حاضر در مراسم رونمايي از انيميشن تاريخ از اين ور گفت: حوزه هنري از بدو تاسيس وظيفه پرداختن به مفاهيم ارزشي همچون انقلاب اسلامي و دفاع مقدس را داشته است. اين روند بايستي در حوزه جريان داشته باشد و بتواند كالاهاي متناسب توليد كند.

خاموشي تاكيد كرد: در ساليان متمادي كه از عمر حوزه مي گذرد آثار متعددي در زمينه هاي مختلف توليد شده كه يكي از آنها در زمينه توليد آثار فاخر تجسمي بود كه بعد از انقلاب توليد و نگهداري شده است. هم اكنون اين نگاه وجود دارد تا در حوزه هنري، هنرهاي قرآني و اسلامي توليد و به آن پرداخته شود.

وي با ذكر اين نكته كه لازم است در كارهاي سينمايي به دو نكته مفهوم و خروجي نگاه شود، افزود: در زمينه مفهوم، كارهاي زيادي بايستي توليد شوند، به عنوان مثال دفاع مقدس مي تواند مانند ساليان فعلي با جستجو در اعماق اقيانوس دفاع مقدس آن مفهوم ها را استخراج نمايد. در واقع هر رزمنده ناقل مفاهيم بسياري از دوران دفاع مقدس است.

رييس سازمان تبليغات اسلامي گفت: اگر آثاري خوب و داراي مطالبه اجتماعي توليد شده با همين نگاه بوده است، به عنوان مثال كتاب" پايي كه جا ماند" اثري بسيار فاخر با متني از دوران دفاع مقدس و "دختر شينا" كتابي با عقبه دفاع مقدس از آثاري هستند كه با استقبال زيادي مواجه شده و ما در پاسخگويي دچار مشكل شده ايم. براي تبديل اين مفاهيم ارزشمند به فيلمنامه اقتباس لازم است تا تبديل به يك فيلمنامه سينمايي يا يك مجموعه سريالي گردد.

وي از ظرفيت هاي مهم پس از مفهوم در بحث سينما را پردازش خوب دانست و گفت: لازم  است براي تهيه يك اثر خوب علاوه بر تمام جوانب به پردازش اثر نيز دقت كافي گردد. ما در بخش سينمايي با بررسي تمام جشنواره ها، جشنواره فيلم رويش و صد ثانيه را براي حضور مناسب ديديم.

خاموشي انيميشن را داراي ظرفيت بسيار بالا دانست و گفت: در هنر انيميشن فضا براي كار زياد است و مي توان بازخورد فراواني را نيز از آن گرفت . در اين هنر، بحث بومي توليد كردن و نگاه كهن و بلندي كه در اين مرزو بوم وجود دارد از اهميت زيادي برخوردار است.

وي درباره توليد انيميشن تاريخ از اين ور گفت: ما پيرامون توليدات جانبي اين اثر تحقيقات لازم را انجام داده و آن را تاجايي كه توانستيم پيش برديم تا به مرحله توليد رسيد.

اين مقام مسئول به وجود شبكه هاي خارجي براي كودكان اشاره كرد و گفت: فعاليت شبكه هاي خارجي از روي اخلاص و براي رسالت اسلامي نبوده و فقط جنبه تجاري دارد. اميدوارم شبكه هاي پويا نمايي 1 ، 2و 3 را نيز داشته باشيم زيرا بر خلاف كودكان، بزرگترها نيز اين شبكه ها را مشاهده مي نمايند.

خاموشي در پايان ضمن قدرداني از مدير مركز انيميشن و تمام عوامل ساخت اثر تاريخ از اين ور گفت: طبق صحبت هاي انجام گرفته توليد اين مجموعه را تا 400 قسمت مي توان انجام داد زيرا اين انيميشن يك كلاس درس تاريخ است كه اميدوارم مورد استقبال قرار گيرد.

همچنين رييس حوزه هنري نيز با اشاره به اينكه ما بايد به فرهنگ خود اهميت بدهيم زيرا فرهنگ سبک زندگي را مي‌سازد افزود: با وجود آنکه مسلمانان نقش مهمي در تاريخ دارند اما متاسفانه در زماني که قصد داريم تاريخ را بررسي کنيم آن را از يونان باستان مي‌خوانيم درحاليکه اسلام به تاريخ نگاه ويژه دارد اما اديان ديگر در تاريخ اسطوره‌ها نگاه دارد.

محسن مومني شريف ادامه داد: متاسفانه بعداز مشروطه نگاه مردم به تاريخ کم شد به صورتي که امروز در دانشگاه و مدارس يکي از درس‌هايي که مورد علاقه نيست تاريخ است و اين امر خوب نيست زيرا اگر ملتي به تاريخ خود بي‌اهميت باشد راحت مي‌شود آن را مديريت کرد.

وي با انتقاد از بخش سريال‌هاي کره‌اي افزود: متاسفانه سريال‌هاي کره‌اي؛ تاريخ و داستان‌هاي ديگران را به نام خود مي‌سازند و به ما عرضه مي‌کنند در حالي که ما با منابع سرشارمان از تاريخ بي‌بهره‌ايم اگر به تاريخ توجه کنيم مي‌توانيم مشکلات دوران بي‌هويتي را حل کنيم. نگاه به تاريخ و هنر تاريخ در حوزه هنري يک نگاه استراتژيک است.

حسين ساري، مدير مرکز انيميشن صبا نيز گفت: مخاطب سطح اول انيميشن کودکان هستند و همين امر اهميت آثاري که به شکل انيميشن ساخته مي‌شود را نشان مي‌دهد. زيرا ما در کشور ۳۰ ميليون کودک داريم جمعيتي که با جمعيت چند کشور برابري مي‌کند.

وي ادامه داد: ۵۰ سال از عمر انيميشن مي‌گذرد و ما در اين ميان فراز و فرودهايي داشته‌ايم و ما حرکت ما رو به جلو بوده به خصوص در ۱۰ سال اخير آثاري که در کشور توليد شده از لحاظ تکنيکي قابل قبول است هرچند عقب ماندگي‌هايي داريم اما اين عقب ماندگي‌ها زياد نيست و مي‌توانيم آن را جبران کنيم.

ساري افزود: آنچه که نگران کننده است اين است که ما توجه ما به پيام و محتوا نبايد کم شود و بايد جوهره همه آثار ما نگاه فرهنگي و ديني باشد ودراين ميان بايد بر توانمندي‌هاي خودمان تکيه کنيم.

 

اين اثر پويانمايي به سفارش مرکز پويانمايي صبا در مرکز مطالعات و توليد فيلم انيميشن حوزه هنري مراحل توليد را پشت سر مي گذارد واصغر صفار کارگردان اين مجموعه است.

تاريخ از اين ور يک مجموعه انيميشن 52 قسمتي تلويزيوني است که هر بخش (اپيزود) آن 20 دقيقه به طول مي انجامد و در هر قسمت آن شاهد رويدادهايي از دوره هاي تاريخي از جمله صفويه، افشاريه، زنديه، قاجار و اوايل دوره پهلوي خواهيم بود.

هدف از ساخت اين مجموعه آشناکردن نوجوانان ايراني داخل و خارج ايران و همچنين بينندگان جهاني علاقه مند به تاريخ ايران پس از اسلام از طريق انيميشن، طنز و داستانپردازي سرگرم کننده است.

تمامي وقايع تاريخي که در اين مجموعه مطرح مي شوند، ريشه در واقعيت دارند و حس کنجکاوي بينندگان جوان را براي کشف جزئيات بيشتر از اين رويدادها تشويق مي کنند.

تنها قسمت تخيلي اين سريال، قهرمانان فانتزي آن هستند که براي ايجاد امکان داستانگويي خلق شده اند. هدف ديگر اين سريال اين است که تا حد ممکن بتواند براي بييندگان در سنين بالاتر نيز آموزنده، جذاب و سرگرم کننده باشد.

تاريخ از اين ور با تکنيک دو بعدي و با الهام از مجموعه تلويزيوني موفق ˈشکرستانˈ توليد شده است و فضاي داستان و ديالوگهاي آن بسيار به اين مجموعه شباهت دارد.

افسانه بخشي سرپرست نويسندگان اين مجموعه است و فائزه کشاورزيان فيلمنامه نويس، احمد عربلو محقق، محمود نفيسي و محمد لقمانيان ايده پردازان، ميثم زيدي، سميرا رضايي و ابراهيم موحد طراح شخصيت هاي آن هستند.

از انيماتورهاي اين مجموعه مي توان به حميد محمدي، محمدمهدي احمدي، نورا شفيع زاده، نسيم قاسم زاده، هاجر عبدي و ندا محمديان اشاره کرد ضمن آنکه مينو حسن زاده، امير ذوقي، نوشين غفاريان و کاوه کلاني لي اوت ˈتاريخ از اين ورˈ را بر عهده داشتند.

تاکنون 40 قسمت از اين مجموعه نهايي شده است و انتظار مي رود تا قسمت هاي باقيمانده آن تا پايان سال نهايي و تحويل مرکز پويانمايي صبا شود تا در آينده نزديک شاهد پخش آن از شبکه هاي تلويزيوني خواهيم بود.

 

شنبه 18 آذر 1391 - 8:56


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر