پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 20:32
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

آموزش کارگرداني به «طلاب»

 

گزارشي از سخنان رئيس دانشکده صدا‌ و ‌سيماي قم

رئيس دانشکده صدا و سيماي قم ضمن اشاره به فعاليت‌هاي اين دانشکده براي تربيت طلبه‌هاي متخصص در حوزه فيلم و تلويزيون گفت: رشته توليد سيما، طلاب را براي تهيه‌کنندگي و کارگرداني تلويزيون آموزش مي‌دهد.

کمال اکبري، رئيس دانشکده صدا و سيماي قم در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس، ضمن تبيين جايگاه رسانه در ارتقاي سطح فرهنگي و مذهبي جامعه اظهار داشت: قطعاً در عصر کنوني رسانه‌ها مهمترين نقش را در توليد مباحث فرهنگي و انتشار آن برعهده دارند.

عضو شوراي مرکزي همايش بين‌المللي اسلام و حقوق بشر دوستانه افزود: رسانه دو بُعد دارد، يکي بعد اطلاع‌رساني آن است که در حوزه‌هاي مختلف انجام مي‌گيرد؛ به گونه‌اي که حتي مبنايي‌ترين مباحث را رسانه‌ها منتقل مي‌کنند. دوم بعد انتقال پيام رسانه است. اين بُعد قدمتي طولاني دارد و از قبل، اين مبحث وجود داشته که هميشه پيام‌ها، فرستنده و گيرنده و پيام‌رسان دارد.

اکبري تاکيد کرد: خداوند متعال نيز پيامبران را با همين هدف فرستاده بود تا در واقع پيام الهي را به بشر برسانند.

رسانه وقتي با هنر مقرون شود، تأثيرگذاري‌اش بيشتر مي‌‌شود.

رئيس دانشکده صدا و سيماي قم گفت: رسانه‌ها يکي از آن واسطه‌هاي‌ هستند که پيام خودشان را به مردم و مخاطبان منتقل مي‌کنند. اين رسانه زماني که با هنر مقرون و همراه مي‌شود و هنر را به خدمت مي‌گيرد در ارسال پيام‌ها تغييرات جدي به خود مي‌بينيد و مي‌تواند تاثيرگزاري خودش را چند برابر کند.

وي ادامه داد: واقعيتي که امروزه با آن مواجه هستيم اين است که رسانه در ابعاد مختلفي با مخاطبان سر و کار دارد مثلا عکس فقط يک بعد را در بر مي‌گيرد ولي هنرهايي مثل سينما و تلويزيون به طور کلي و هنرهاي نمايشي ابعاد مختلفي دارند و به همان مقدار که پيچيدگي پيدا کرده‌اند تأثيرگذاري آنها هم بيشتر مي‌شود و مخاطبين بيشتري را جذب مي‌کنند.

عضو شوراي مرکزي همايش بين‌المللي اسلام و حقوق بشر دوستانه با بيان اينکه بهترين فعاليت‌ها را رسانه‌هايي انجام مي‌دهند که توليدات خود را بر پايه هنر انجام مي‌دهند بيان داشت:  الحمدلله رسانه‌هاي ما از اين امتياز براي رساندن پيام خود به خوبي استفاده مي‌کنند.

طلاب براي رساندن پيام دين بايد از رسانه‌هاي جمعي استفاده کنند

اين نويسنده و پژوهشگر مسائل رسانه و انقلاب اسلامي اظهار داشت: وظيفه اطلاع‌رساني و رساندن پيام دين به مخاطبان در ابتدا وظيفه طلبه‌هاست و قاعدتاً طلاب بايد اين کار را انجام دهند، چرا که هدف از ورود طلاب به حوزه و سپري کردن دروس حوزوي اين است که پيام و کلام الهي را براي مردم بازگو کنند.

اکبري خاطرنشان کرد: تبليغ به روش سنتي يک روش مناسب و مرسوم است ولي به خاطر پيچيدگي که جوامع مدرن پيدا کرده‌اند به شدت نيازمند استفاده از رسانه‌هاي جمعي هستيم تا مخاطبين بي شماري را در ابعاد مختلف مورد خطاب قرار دهيم و پيام دين را به آنها برسانيم.

حوزويان اقبال خوبي به رسانه دارند که بايد بيشتر شود

رئيس دانشکده صدا و سيماي قم با بيان اينکه طلاب از اولين و لازم‌ترين افرادي هستند که بايد وارد عرصه رسانه شوند ابراز داشت: رسانه‌هاي نوين مثل راديو و تلويزيون و سينما که بحث هنري به صورت جدي در آنها مطرح است اين ظرفيت را دارند که اين افراد به آنها مبادرت ورزند.

وي يادآور شد: البته ما شاهد اقبال خوب حوزويان به سمت اين عرصه هستيم که بايد بيشتر هم بشود و اميدواريم از اين ابزارها با فراگيري دروس تخصصي آن به خوبي استفاده کنند.

هنوز به حد مطلوب نرسيده‌ايم

عضو شوراي مرکزي همايش بين‌المللي اسلام و حقوق بشر دوستانه گفت: طبيعي است وقتي يک محصول جديد وارد جامعه مي‌شود، ابتدا ممکن است با استقبال خوبي مواجه نشود مثلا در گذشته شاهد استقبال کم حوزويان از کارهاي رسانه‌اي بوديم ولي طي 15 سال اخير شاهد تغييرات اساسي در اين مورد بوديم به گونه‌اي که علماي طراز اول حوزه، طلاب را براي ورود به عرصه فيلم سازي تشويق مي‌کنند لذا تعدادي از طلاب فاضل وارد اين عرصه شدند.

وي افزود: واقعيت اين است که با وجود اين اقدامات و فعاليت‌هاي خوب حوزويان هنوز با حد مطلوب فاصله زيادي داريم.

اين نويسنده و پژوهشگر مسائل رسانه و انقلاب اسلامي با اشاره به استقبال علماي گذشته از ابزار شعر ابراز داشت: شعر ذاتاً مختص به اسلام و دين نيست ولي علماي ما چنان از شعر استفاده کردند که فکر مي‌‌کنيم قاعده هنري شعر فقط براي تبليغ دين ساخته شده است.

به وسيله رسانه مي‌توان مردم دنيا را مجذوب اسلام کنيم

اين استاد دانشگاه اظهار داشت: در اين زمان نيز مي‌توانيم هنرهاي جديد مثل تلويزيون و سينما را به گونه‌اي به خدمت بگيريم که همه حس کنند اين هنرها براي تبليغ دين و بيان معارف ساخته شده‌اند. اين روند را ما بايد طي کنيم و حتي مي‌توانيم چند برابر غربي‌ها فرهنگ اسلامي خودمان را ترويج دهيم و جلوي تهاجم فرهنگي را بگيريم.

وي به کشورگشايي‌‌هاي رسانه‌اي اشاره کرد و گفت: بايد قلب و دل همه مردم دنيا را از طريق رسانه و فيلم سازي و با محتوا و ظرافتي که دين دارد جذب کنيم.

هاليوود با توليد فيلم، ارزش‌هاي ساير ملت‌ها را هدف گرفته است

اين کارشناس رسانه با بيان اينکه هاليوود و غرب نيز با استفاده از فيلم‌سازي، پيام‌هاي خودشان را منتقل مي‌کنند، بيان داشت: آنها ارزش‌هايي را به مردم القاء مي‌کنند که در واقع ضد ارزش هستند. حتي نوع پوشش مردم نيز تغيير کرده، در گذشته کشورهاي مختلف پوشش‌هاي مخصوص به خود داشته‌اند ولي امروزه نوع پوشش مردم دنيا به سمت پوشش‌هاي غربي پيش مي‌رود.

وي، تخطئه فرهنگ اسلامي را يکي از برنامه‌هاي هنري غرب دانست و ابراز داشت: اسلام، حجاب و عفت و پايبند بودن به نظام خانواده را يک ارزش والا مي‌داند ولي امروزه اين ارزش‌ها به شدت مورد هجوم رسانه‌هاي غربي قرار گرفته است.

تربيت نيرو يکي از فعاليت‌هاي دانشکده صدا و سيماست

رئيس دانشکده صدا و سيماي قم در بخش پاياني گفت‌و‌‌گوي خود با خبرگزاري فارس به فعاليت‌هاي دانشکده صدا و سيماي قم اشاره کرد و اظهار داشت: اين دانشکده با رشته‌هاي مختلفي که دارد براي کارکردهاي مختلف نيرو تربيت مي‌کند؛ مثلا رشته توليد سيما، طلاب را براي تهيه‌کنندگي و کارگرداني تلويزيون آموزش مي‌دهد و روي بحث توليد سيما و به طور کلي در زمينه توليد فيلم در ساختارهاي مختلف کار مي‌کند.

کمال اکبري ادامه داد: رشته ادبيات نمايشي در عرصه فيلم‌نامه‌نويسي فعاليت مي‌کند و رشته ارتباطات در زمينه نوشتن خبر و دبيري خبر و سردبيري خبر و پشتيباني پژوهشي فعاليت مي‌‌کند و رشته دين و رسانه در زمينه مشاوره مذهبي فيلم فعاليت مي‌کند. اينها از جمله رشته‌هاي ديگر اين دانشکده است.

نويسنده و پژوهشگر مسائل رسانه و انقلاب اسلامي با بيان اينکه طلاب فارغ التحصيل اين دانشکده مي‌توانند در ابعاد مختلف صدا و سيما حضور داشته باشند بيان داشت: در حال حاضر فارغ التحصيلان ما در بخش‌هاي مختلف، مشغول به فعاليت و کار هستند و براي تکميل نيروهاي صدا و سيما رشته‌هاي جديدي نيز در حال بررسي داريم.

اکبري خاطر نشان کرد: دانشکده صدا و سيماي قم در مقطع کارشناسي ارشد از بين طلاب داراي مدرک سطح دو يا طلاب داراي مدرک سطح 1 به همراه ليسانس دانشگاهي، دانشجو مي‌‌پذيرد.

طلاب دانشکده صدا و سيماي قم در سه سال فارغ تحصيل مي‌شوند

رئيس دانشکده صدا و سيماي قم در مورد مدت زمان دوره کارشناسي ارشد اين دانشگاه، اظهار داشت: طلاب پذيرش شده، دو ترم به صورت پيش نياز مي‌گذرانند و حدود دو سال درسهاي تئوري را آموزش مي‌بينند و يک سال هم مشغول پايان نامه هستند در نهايت، طي سه سال فارغ تحصيل مي‌شوند.

دکتر کمال اکبري، استخدام و به کارگيري طلاب را يکي از اقدامات سازمان صداوسيما دانست و خاطرنشان کرد: سازمان، با رغبت، فارغ‌التحصيلان طلبه را پذيرش مي‌کند. اگر هم عده‌اي از طلاب در خارج از سازمان مشغول به فعاليت هستند بنا به نياز بعضي سازمان‌ها مثل سازمان تبليغات اسلامي با توافقي که به عمل مي‌آيد اين افراد در آن سازمان‌ها مشغول به کار مي‌شوند.

رئيس دانشکده صدا و سيماي قم در پايان تاکيد کرد: دانشکده صدا وسيماي قم، متعلق به صدا  وسيماي جمهوري اسلامي ايران بوده و اين دانشکده نيروهاي متخصص حوزوي را براي همه شبکه‌ها چه استاني و چه بين‌المللي تربيت مي‌کند

 

شنبه 18 آذر 1391 - 8:46


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری