چهارشنبه 8 بهمن 1399 - 10:55
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

مقاله

 

صديقه مقدس پور

 

بسيجيان و زمينه هاي فعاليت آنان

 

بسيجيان با هدف دفاع از حريم آزادي ، استقلال و حكومت اسلامي در برخي زمينه ها بايد به صورت فعال در صحنه هاي مهم كشور حضور داشته و در حد توان خود از آن ها دفاع كند.

اين زمينه شامل مواردي به شرح زير است:

 

1- حضور در صحنه

بسيجيان با افزايش سطح دانش و آگاهي ها و بينش سياسي خود ، مي توانند در عرصه هاي مختلف جامعه حضور خود را اعلام داشته و خنثي كننده هر گونه توطئه و ترفند دشمنان انقلاب و اسلام باشند و با فداكاري  و شجاعت ، از آسيب ها و آفات احتمالي انقلاب جلوگيري كنند.

آنها از اين طريق مي توانند ضمن پاسداري از راه شهيدان هميشه جاويد انقلاب اسلامي و دفاع مقدس ، از ارزش هاي والاي انقلاب اسلامي محافظت نمايند.

 شناخت آفات انقلاب و تلاش در رفع آنها يكي از وظايف عمده بسيجيان است

يك انقلاب ممكن است به آفات مختلف با چهره ها و رنگ هاي متفاوت ، دچار شده و به تدريج از محتواي اصلي خود خارج شود و در نهايت به انحراف يا شكست مبتلا گردد.

اين آفات، كه «ناشي از عوامل فطري، رواني و اجتماعي» است ، به صورت نامحسوس و خزنده، جامعه را تحت تأثير و نفوذ خود قرار داده و خسارات خود را به صورت خالي كردن انقلاب از محتواي اصلي و دروني آن وارد مي آورند.»

 برخي از اين آفات عبارتند از:

 1- نفوذ و رخنه فرصت طلبان

2- بازگشت به سوي فرهنگ ها و ارزش هاي پست و طرد شده

3- خستگي نيروها و از دست دادن روحيه انقلابي

4- اختلاف و تفرقه

5- پشت كردن به معنويات و روي آوردن به ماديات و امور دنيوي

6- ترك امر به معروف و نهي از منكر

و عوامل ديگر

 اگر نيروهاي انقلابي در مبارزه با مشكلات، فشارها و آفات انقلاب موفق نشوند، خطر از دست رفتن انقلاب وجود دارد. بسيجيان ، به عنوان دلسوزان و دوستداران واقعي انقلاب ، بايد بيشترين سهم را در رفع آفات انقلاب برعهده گيرند.

 آنان با اتحاد و ترغيب و تشويق اين روحيه در بين ملت ، پرهيز از ايجاد اختلاف ، نشر و ترويج امور معنوي و مذهبي در جامعه به ويژه در ميان نسل جوان ، شناخت دقيق دشمنان و آگاهي از ترفندهاي گوناگون عناصر ضدانقلاب (داخلي و خارجي) ، مي توانند در صيانت راه انقلاب و تداوم آن، گام هاي مؤثري بردارند.

 

2- اخلاق اسلامي

يكي از آرمان هاي اصلي انقلاب ، حفظ معنويت انقلاب همراه با حفظ معارف و اخلاق اسلامي است كه بسيجيان مكلف به آن هستند و ديگران بايد در چهره بسيجي ،‌روح معنويت و اخلاق اسلامي را مشاهده كنند.

 در واقع آنان بايد زبان گوياي انقلاب، الگو و نمونه مجسم مؤمن به اسلام باشند چرا كه انقلاب ما يك انقلاب الهي و ارزشي بود و از اهداف عمده آن، حاكميت اخلاق و معارف اسلامي درجامعه .

 بنابراين بسيجيان با ارزش گذاري به معنويات و عمل نمودن به دستورات ديني و داشتن اخلاق اسلامي، مي توانند در حفظ، تبليغ و توسعه فرهنگ و معارف اسلامي بكوشند و ديگران را نيز به ارزش هاي اسلامي راغب كنند.

 بسيجيان مي توانند پاسدار معروفات جامعه باشند و بازدارندگان منكرات. آنها مي توانند با صبر و استقامت و فداكاري ، با اخلاق نيكو، با بزرگ منشي و همكاري با ديگران، نمونه اي از انسان والاي اسلامي باشند كه خود را متعهد به انجام رسالتي بزرگ مي دانند.

 بنابراين، اسوه بودن بسيجيان منزلت كمي نيست. از شؤون انبياء الهي است.

خداوند در قرآن كريم مي فرمايد:«لقد كان لكم في رسول الله اسوه حسنه» (سوره احزاب، آيه 21) ، هدف تعاليم همه انبياء به ويژه دين مبين اسلام ، انسان سازي است.

 

3- ارتقاي سطح علمي

پيشرفت علمي- فناوري با توسعه و خودكفايي كشور، همواره با هم در ارتباط است . هرچه كشوري از توان علمي بالا و صنعت و فناوري پيشرفته برخوردار باشد، با همت و نيروي ايمان مردم آن، مي تواند مراحل توسعه و سازندگي را در زماني كوتاه تر طي كرده و به نيازهاي خود ، به دور از وابستگي به قدرت هاي استعماري پاسخ دهد.

 به تعبير امام خميني (ره) ، « با سقوط قدرت شاه، سدي كه مانع از حركت بود شكسته شد، لكن ما مراحل بسيار مشكلي داريم كه بايد با تشريك مساعي همه ملت و دعاي همه ملت، اين مشكلات رفع بشود.»

 

4- اقتدار نظامي

اكنون كه دوران جنگ و دفاع پايان يافته و درآرامش و بازسازي به سر مي بريم، بسيجيان با آشنايي عملي از امور نظامي و با تجاربي كه از حضور در صحنه هاي مختلف نبرد پيدا كرده اند، بايد روحيه نظامي و سلحشوري خود را حفظ و تقويت نمايند.

 علاوه بر آمادگي فردي، از طريق انتقال و آموزش تجربه هاي رزمي و كسب آموزش هاي جديد و غافل نماندن از سلاح هاي جديد ، آمادگي نظامي خود را افزايش و استمرار بخشند كه البته نيازمند برنامه ريزي و هماهنگي نهادها و مراكز مسئول است.

 

5- حضور در عرصه فرهنگ و هنر

بسيجيان، اين حافظان ارزش هاي اصيل اسلامي ، پاسداري از ارزش ها و جلوگيري از هجوم دشمنان به عرصه اين فرهنگ را ضروري مي دانند و در اين مسير، با انجام كارهاي اصولي و محتوايي به منظور معرفي و تبليغ ارزش ها ، چه از طريق آموزش و يا در قالب فيلم و برنامه هاي هنري، همت مي گمارند.

 بسيجيان در عرصه هنري در ابعاد مختلف آن مانند فيلم و سينما، تئاتر، نويسندگي و خلق آثار بديع، شعر و ادبيات ، هنرهاي نمايشي و تفريحي و... مي توانند ضمن پرورش استعدادهاي خود، نقش مؤثري ايفا كنند.

 شركت در مراسم و محافل فرهنگي، جشن ها، امور ورزشي ، از جمله اموري است كه بسيجيان در سالم سازي فضاي فرهنگي جامعه و جذب جوانان به امور سالم و دور ماندن از ناهنجاري هاي اجتماعي و انحرافات و فرهنگ بيگانه انجام مي دهند.

 

6- تبعيت از فرامين رهبري

رهبري ، از جمله اركان مهم هر انقلاب است و در تبيين استراتژي انقلاب، پيروزي و سپس هدايت و تداوم آن نقش اساسي دارد.

پيوند بسيجيان با رهبري انقلاب بسيار مهم است. اطاعت و تبعيت از فرامين رهبري اقدامي است در جهت تداوم انقلاب و حمايت از آن.

 اين ارتباط ضمن حفظ پيوند معنوي بسيجيان با سلسله ولايت و اعتقاد به نظام نبوت و امامت در فرهنگ شيعي، نگرش آنان را نسبت به مسئله حكومت و رهبري در عصر غيبت امام زمان (عج) نشان مي دهد.

 اگر بسيجي، خواهان حفظ انقلاب و دستاوردهاي آن است و سعي در رفع مشكلات آن دارد، استحكام پيوند او با رهبري، ضامن تحقق اين خواسته مي باشد.

 در مجموع مي توان اين گونه نتيجه گرفت كه بسيجيان در قبال انقلاب اسلامي تعهدي و رسالتي بزرگ دارند، پيماني كه با ياران همرزم ، شهدا، جانبازان و ايثارگران داشتند كه همان پاسداري از راه و اهداف آنان است.

 اين تعهد به انقلاب و نظام اسلامي بايد با انجام فعاليت و خدمت و رفع مشكلات و نقايص درعرصه هاي مختلف سياسي، اقتصادي، علمي، فرهنگي، اجتماعي به انقلاب اسلامي در رفع مشكلات آن صورت گيرد.

 اينها همه نشان دهنده عزم و اراده استوار و شوق و علاقه بسيجيان به حفظ انقلاب اسلامي ، دفاع مقدس ، دستاوردهاي آن و تلاش براي سازندگي و سربلندي روز افزون ميهن اسلامي است.

 

 

 

يكشنبه 12 آذر 1391 - 12:33


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری