پنجشنبه 8 خرداد 1399 - 16:49
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

احمد محمد اسماعيلي

 

ليلا نمونه موفق يک مادر ايراني است

 

گفت و گوي  با آنا نعمتي، بازيگر فيلم سينمايي يکي مي خواد باهات حرف بزنه

 

مقدمه : فيلم يکي مي خواد باهات حرف بزنه يک فيلم اجتماعي با پرداختن به موضوعي الهي و انساني است . هادي در دومين فيلم سينمايي به سراغ ارائه مضموني الهي و انساني در خصوص اهداي عضو پس مرگ و گذشت  در زندگي آدمها مي پردازد. با آنا نعمتي بازيگر اين فيلم در باره حضورش گفت وگويي انچام داده ايم .

 

براي حضور و بازي در فيلم"يکي مي خواد باهات حرف بزنه" چقدر وجه انساني فيلم در بحث اهداي عضو برايتان مطرح بود؟

مسئله اهداي عضو و فرهنگ جا افتادنش در کشور ما يک بحث بسيار جدي و مهم است، اما در بحث بازي در اين فيلم بايد بگويم وقتي فيلم نامه را خواندم بسيار تحت تاثير قرار گرفتم و به دليل متفاوت بودنش دلم مي خواست حتما اين نقش را بازي کنم، بعد از اينکه وارد بازي در اين نقش شدم بايد اعتراف کنم ديگر اين نقش را زندگي کردم و بسيار زياد تحت تاثير قرار گرفتم.

چقدر شغل معلمي اين کاراکتر، در شخصيت پردازي اش برايتان مهم بود؟

ليلا مادربسيار جدي است که دخترش را به تنهايي بزرگ کرده است و نمي توانم بگويم اين شخصيت بي ربط به شغلش "معلمي" است، به هر حال معلم ها آدم هاي با انضباطي هستند و زندگي شان از يک نظم خاصي برخوردار است ، اين شخصيت هم درست مثل يک معلم و مانند يک مادر قوي حتي به فرزندش محبت هم مي کند.

با توجه به حقوق کم معلم ها نوع زندگي ليلا و دخترش منطبق با واقعيت بود؟

يادتان باشد اين کاراکتر سال ها کار کرده است و آنچه شما مي بينيد حاصل سال ها زحمت کشيدن ليلا است، به نظر من اين زندگي بعد از گذر اين سال ها منطقي به نظر مي رسد ، در اين فيلم همه چيز بر اساس واقعيت است و به نظر من هيچ چيزي گل درشت  نيست و توي ذوق تماشاگر نمي زند.

چقدر ايثار به عنوان يک بيس در داستان فيلم مطرح بود؟

بحث اهداي عضو نيازمند ايثار است، وقتي مادري از اعضاي فرزندش مي گذرد و راضي مي شود اعضاي فرزندش در بدن چند انسان ديگر فعاليت کند يعني بالاترين ايثار اتفاق مي افتد، بنابراين قطعا نوشتن فيلم نامه هم بر اساس ايثار تدوين شد.

 

رابطه بين ليلا و ياسمن رابطه مادر و فرزندي است يا يک رابطه دوستانه است؟

به نظر من ليلا با چهارچوب شخصيتي که دارد يک مادر کامل است او تلاش کرده براي فرزندش زندگي مرفهي را مهيا کند ولي حد و حدود را رعايت مي کند ولي نمي توان گفت اين رابطه دوستانه نيست به دليل اينکه اين مادر همه زندگي اش را صرف دخترش کرده و جز دخترش نمي بينيم حتي دوستي داشته باشد يعني ضمن اينکه دخترش است دوستش هم هست و با هم به تفريح مي روند و زندگي خود را مي گذرانند.

 

در چند سال اخير در نقش زنان ميانسال مرفه و روشنفکر ظاهر شديد، علاقه به تجربه قالب هاي ديگر نداريد؟

اگر دقت کرده باشيد حتي اگر دو کاراکتر زن روشنفکر ميانسال را هم بازي کرده باشم سعي کردم دو کاراکتر مثل هم نباشد، طبيعتا از اينکه نقش هاي متفاوت را بازي کنم لذت مي برم و دوست ندارم در يک نقش کليشه شوم اما سينماي امروز ما متاسفانه به تکرار افتاده است و نقش ها هم از اين قانون جدا نيستند فيلم ها و پرسوناژها بسيار به هم نزديک هستند.

دوست نداشتيد در "يکي مي خواد باهات حرف بزنه" نقش هنگامه را ايفا کنيد؟ به دليل اينکه اين نقش لهجه و گويش خاصي دارد بيشتر جاي کار داشته است؟

مرا براي نقش ليلا انتخاب کردند و وقتي فيلم نامه را خواندم جذب اين نقش شدم هرگز فکر نکردم که مي توانستم هنگامه را هم بازي کنم، فکر مي کنم نقش ها به درستي براي بازيگرها انتخاب شد و يکتا ناصر هم بسيار خوب از پس اين نقش برآمده است.

چقدر تجربه مادر بودن شما در موفقيت نقشتان موثر بود؟

بسيار زياد، من يک مادر هستم و وقتي فکر مي کنم خدايي ناکرده امکان دارد اين اتفاق براي دخترم بيفتد به شدت حالم دگرگون مي شود و اين حس کردن مي توانست در باورپذير تر شدن نقش ليلا به من کمک کند.

آيا از خودگذشتگي ليلا در پايان فيلم و فروختن خانه اش براي آزاد کردن همسر سابقش مي تواند آغاز سرفصل جديدي در زندگي اين زن باشد؟

همسر ليلا به دليل اشتباهاتي که مرتکب شده است تمام زندگي ليلا را تحت تاثير قرار داده است و ليلا سال ها مجبور بوده بار زندگي اش را تنهايي به دوش بکشد اما بعد از اتفاقاتي که براي دخترش مي افتد و مجبور مي شود دنبال همسرش براي رضايت برود و وقتي با شکل زندگي و موقعيت آن مرد روبه رو مي شود به گونه اي تغيير مي کند و ديگر نسبت به آن مرد بغضي ندارد و اتفاقا براي اينکه رضايت داده است که اعضاي دخترش را پيوند بزنند و ليلا مي تواند دخترش را به آرزويش برساند .

 

 

چهارشنبه 8 آذر 1391 - 11:3


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری