يكشنبه 18 خرداد 1399 - 13:38
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

مقاله

 

نيما نوربخش

 

هنرمندي با قلبي مملو از عشق عاشورايي

 

نگاهي به زندگي و آثار جهانبخش صادقي

 

جهانبخش صادقي گوغري از هنرمندان و نقاشان معلول و متعهد و اهل شهر بافت در استان کرمان است. او که در عرصه هنر و نقاشي بيش از 2500 اثر بياد ماندني از خود بجا گذاشته، متولد 1335 است. صادقي در شانزده سالگي در شب ميلاد امام حسين (ع)، در حال چراغاني دچار سانحه تصادف و قطع نخاع از ناحيه گردن به پايين شد و 85 درصد معلوليت را پذيرفت.

او در محيط بافت پرورش يافت و در همان سنين کودکي عشق به ائمه اطهار در وجودش موج مي زد. صادقي پس از معلوليت براي مداوا عازم تهران شد و در آنجا نخستين نشانه هاي نبوغ در او آشکار گرديد.

وي در مصاحبه اي گفته بود: «بعد از تصادف مرا براي معالجه به تهران آوردند و در مدتي که تهران بودم با افرادي آشنا شدم تا بپذيرم که من معلول هستم و معلوليت به معناي پايان زندگي نيست و اينکه يک معلول هم مي تواند در زندگي خود و ديگران نقشي داشته باشد و من معلوليت را به عنوان يک اصل زندگي پذيرفتم.»

صادقي درباره چگونگي روي آوردن به نقاشي مي گويد: «در مدتي که در بيمارستان بستري بودم، دانشجويان رشته هنر به اين بيمارستان آمد و رفت داشتند و من از طريق آنها با نقاشي آشنا شدم و چگونه نقاشي کردن را از آنها ياد گرفتم و پس از آن با کمک هاي استاد مسعود کرمي هنرمند نقاشي که خود از ناحيه پاها و دست ها دچار معلوليت بود، نقاشي را حرفه اي تر دنبال کردم.»

او در گفتگويي ديگر هم گفته است: «من خودم به ادبيات وهنر هميشه علاقه داشتم اما با کمک و تشويق دوستان به اين کار علاقمند شدم  اول بصورت تفنني کار مي کردم تا اينکه عزيزاني که با من آشنا بودند مرا تشويق کردند که بصورت اصولي وجدي به نقاشي توجه کنم اين کار براي آدمي مثل من که 85درصد معلوليت جسمي دارد و نه مي تواند بنشيند و نه مي تواند راه برود و يا بايستد وهمينطور درازکش کار کند خيلي سخت بود  اما همراهي عزيزاني چون محمود مهراجي که اکنون در کانادا هستند مرا با نقاشي به صورت اصولي آشنا کرد و عزيز ديگري آقاي مسعود کرمي که خود ايشان نيز معلول هستند و مشوق و همراه من در آشنا شدن با نقاشي شدند و کمک بزرگي در فراگيري نقاشي به من کردند البته آنچه مهم است اينکه يک معلول بپذيرد که معلول است و مهمتر اينکه با اين معلوليت مي تواند هم براي خودش و هم براي ديگران مثمر ثمر باشد ومن هم به خدا توکل کردم و هم اميد و تلاش را پشتوانه کارهايم قرار دادم تا بدين جا رسيدم.»

او درباره شيوه نقاشي خود مي گويد: «براي نقاشي کردن قلم مو را با دو دست مي گيرم، به سمت راست دراز مي کشم و سه پايه نقاشي ام نيز متحرک است و مي توانم به راحتي آن را بالا و پايين کنم.»

جهانبخش صادقي گوغري در عمر پربار هنري خود بيش از 98 ورکشاپ داخلي و خارجي برگزار کرده که از جمله آنها مي توان به برگزاري نمايشگاه ها و ورکشاپ هايي در کشورهاي کويت، قطر، امارات، سوريه و لبنان و همچنين شهرهاي مختلف ايران اشاره کرد.

اين هنرمند، تصاوير شهدا را نيز با اعتقاد نقاشي مي کرده و بابت اين کارش هيچ هزينه اي دريافت نکرده است.

وي که تاکنون تصوير 110 شهيد لبنان را نقاشي کرده است، اين آثار هنري را به دفتر سيد حسن نصرالله و گروه مقاومت حزب‌الله لبنان هديه داده و همچنين سه بار با دبيرکل حزب‌الله لبنان ديدار کرده است.

صادقي گوغري در اين سفرهايش به آرزوي ديرينه خود نيز رسيده و در اين باره گفته است: «هميشه آرزو داشتم به سوريه مشرف شوم و به زيارت حرم حضرت زينب (س) بروم و بالاخره در مدت زمان 9 سال خداوند 44 بار توفيق زيارت حرم حضرت زينب (س) را نصيب من کرد.»

مرحوم صادقي گوغري در نمايشگاه معلولان نيز مورد تفقد ويژه رهبر معظم انقلاب اسلامي قرار گرفته است.

وي در يکي از سفرهايش با يک پروفسور عربستاني آشنا شده بود که دفتر حمايت از معلولان در لبنان، آمريکا و عربستان داشته و از صادقي خواسته تا به ‏ازاي همه امکانات رفاهي و مالي، براي جامعه معلولان به نام عربستان خدمت کند اما او نپذيرفته و اعلام کرده بود که من هر کاري که انجام مي دهم مي خواهم به نام کشورم ايران باشد

سرانجام صادقي پس از مدتها مبارزه با ناراحتي کليه در بيمارستان شهداي تجريش در دوم آذرماه در آستانه تاسوعا و عاشوراي حسيني دعوت حق را لبيک گفت و جان به جان آفرين تسليم کرد.

پيکر جهانبخش صادقي صبح دوشنبه (6 آذر) و با حضور استاندار کرمان و جمع کثيري از مردم هنر دوست سيرجان به خاک سپرده شد.

فرهنگسراي صادقي نيز در حاشيه اين مراسم کلنگ زني شد، اين فرهنگسرا در زميني به مساحت سه هزار مترمربع در جوار مزار اين هنرمند احداث مي شود.

اين زمين از سوي شوراي اسلامي شهر سيرجان و همچنين شهردار سيرجان به اين امر اختصاص يافته است.

زندگينامه جهانبخش صادقي از زبان خودش:

«جهانبخش صادقي گوغري هستم در سال 1335 در بافت کرمان پا به عرصه وجود گذاشتم دوران کودکي و نوجواني خود را با تحصيل همراه کار، در کنار خانواده اي زحمتکش سپري کردم. اگر چه در شانزده سالگي در شب ميلاد امام حسين (ع)، در حال چراغاني دچار سانحه تصادف و قطع نخاع از ناحيه گردن به پايين شدم.

با آنکه انگشتانم حرکتي ندارند و در هر دست تنها يک عصب حرکتي دارم و داراي 85% معلوليت هستم ولي زندگي براي من سرشار از خاطره هاي رنگي و دوست داشتني است.

در ابتداي معلوليتم از حمايت هاي سازمان بهزيستي برخوردار بودم سپس با مطالعه و تشويق اطرافيان مهربان و دلسوز حرفه نقاشي را آموختم و چندي نگذشت که دريافتم در اين زمينه استعداد شگرفي دارم چرا که، خدا گر ز حکمت ببندد دري به رحمت گشايد در ديگري. و اينگونه شد که اکنون بيش از 2500 اثر به ياد ماندني از خود به جا گذاشته ام و در بيش 92 نمايشگاه داخلي و خارجي شرکت کرده ام و به ياري خدا توانسته ام همراه با خواهر و برادر خود زندگي خوش و موفقي داشته باشم و در کنار اين خوشبختي اکنون حدود 120 هنرجو دارم که درس عشق و اميد را در کنار هنر به آنها مي آموزم.

خدا خواسته من باشم، پس هستم.

خدا خواسته اينگونه زندگي کنم پس شادماني را از خود دريغ نمي کنم

و با اميد به الطاف الهي تلاش و توان ذهني و جسمي ام را در جهت اثبات استعدادهاي وجوديم و قدرت الهي به کار مي گيرم.»

پيام سيد محمد حسيني(وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي) به مناسبت درگذشت جهانبخش صادقي به شرح زير است: صادقي در نوجواني هنر دوست داشتن حسين( ع) را به قيمت قطع نخاع به نمايش گذاشت و 40 سال علم قلم ارادت را با دندان برداشت و صدها تابلو از عشق عاشورايي کشيد و ذره اي از عاشوراييان نبريد.

در ادامه اين پيام آمده است: تخت غربت دائمي اش، تختگاه عروج معنوي اش بود و تار و پود تصاويرش رگ و ريشه باورش را مي نمود و عاقبت همين نقش ها دريچه اي به رويش گشود تا در اين روزهاي روضه هاي عاشورايي، اشک داغ مصيبت آل الله با اندوه هجرانش، چروک چهره شود.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ادامه اين پيام افزوده است: حسيني شدن و حسيني ماندن، صداق صدقوا ما عاهدوالله عليه را پرداختن است و نرد ماندگاري باختن! کربلاييان را در غروب عاشورا شمارش کردند که بسياري در مسير، ريزش کردند، سيرت بصيرت را در دفتر جان دادگان مي توان ديد و حيرت غيرت را در صورت جاماندگان! کربلا تفسير زمين هاي ابتلاست و عاشورا تکثير اتقياء و اشقياست.

در پايان اين پيام آمده است: فقدان اين هنرمند متعهد و کم نظير را به جامعه هنرمندان و مردم هنر پرور کرمان تسليت مي گويم و خداوند او را با مولا و مقتدايش سيد الشهدا و شهيدان دشت کربلا محشور فرمايد.

 

قاسم صادقي برادر جهانبخش صادقي در مراسم خاکسپاري اش درباره وي اظهار کرد: «برادرم سفير نظام اسلامي در هنر همراه با ارزش‌ها بود و ما امروز با قدرداني از استاندار، مسئولان استان، شهرستان و قشرهاي مختلف مردم ‌گوهري را به زادگاهش سيرجان سپرديم که بتواند الگوي همه باشد.»

اسماعيل نجار(استاندار كرمان) درباره مرحوم صادقي گفت: «زندگي اين هنرمند مي تواند مايه عبرت و الگويي مناسب براي تمامي افراد جامعه بويژه معلولان كشور باشد. مرحوم صادقي به عنوان يك معلول 85 درصد، چهره هنر اسلامي، تلاش يك مسلمان و پشتكار براي حفظ ارزش ها را به ثمر رساند و كمتر هنرمندي است كه به اخلاق خوب و روحيه تلاش آن مرحوم آشنا نباشد.

از چند نمايشگاه وي بازديد داشته ام و وجود چنين هنرمندي در نظام اسلامي مايه افتخار است. اين معلول هنرمند ثابت كرد كه معلوليت محدوديت نيست بلكه مي توان از معلوليت به عنوان پله ترقي، پيشرفت و تعالي در مسير خدا استفاده كرد.»

اصغر اميرنيا(سرپرست مرکز هنرهاي تجسمي) در پيام تسليتي براي درگذشت جهانبخش صادقي نوشت: «جهانبخش صادقي مصداقي گويا براي تلاش و پشتکار و اميد است و با وجود معلوليت سالها با شور و عشق در عرصه هنر فعاليت کرد و آثار ارزشمندي به يادگار گذاشت.

صادقي دوستدار انديشه‌هاي اسلام و بزرگان دين و امام حسين(ع) بود و با عشق و ارادت به آنها زندگي کرد و آثار هنري آن هنرمند زنده ياد نيز با ارزشهاي ديني و اعتقادي پيوندي عميق دارد.

صادقي که دوستدار امام حسين(ع) بود در ايام سوگواري شهادت آن چراغ هدايت به ديدار حق شتافت. درگذشت اين هنرمند متعهد را به خانواده گرانقدرش و جامعه هنري تسليت مي‌گويم و در اين روزهاي سوگواري شهادت سالار شهيدان براي آن زنده ياد علو درجات را از درگاه خداوند متعال مسالت دارم.»

سيد عزت الله ضرغامي(رئيس سازمان صدا و سيما) هم پس از مرگ اين هنرمند پيامي به شرح زير منتشر کرد:

بسم الله الرحمن ارحيم

جهانبخش صادقي، هنرمند متعهد و استثنايي کشور به ملکوت اعلي پر کشيد اين هنرمند پرتوان که عشق به مولا و مقتدايش ابا عبدالله حسين (ع) در تمام وجودش ريشه دوانده بود با وجود 85 درصد معلوليت، خالق آثاري ارزشمند شد که بيش از هر چيز تابلويي از صبر، اميد، اعتماد به نفس، انگيزه و استعداد خارق العاده اي در ذات بشري ترسيم مي کرد.

تلاش بي نظير وي در مانا کردن تصوير 110 شهيد لبناني در قالب 110 تابلوي ارزشمند و هديه اي آنها به مجاهدان و دلباختگان مکتب حسيني، نشان از درک عميق اين هنرمند نسبت به ارزش ها است.

مرحوم صادقي نه فقط براي جامعه جهاني معلولان بلکه براي همگان الگوي استقامت، تلاش و طراوت زندگي بود.

سفر عاشقانه او در ايام ماتم مولايش حسين ابن علي (ع) و ياران با وفايش، آخرين نقش زيباي او بر تابلوي زندگيش شد.

رحلت جانگداز اين هنرمند را به خانواده صبور و بزرگوارش و به مردم نجيب و هنر پرور استان کرمان تسليت مي گويم.

منابع:

1-سايت سفر به بافت

2-خبرگزاري مهر

3-هنر آنلاين

4-ويکي پدياي فارسي

5-سايت استانداري کرمان

6-تبيان نيوز

7-سايت سرزمين خبر

8-خبرگزاري فارس

 

 

چهارشنبه 8 آذر 1391 - 10:42


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری