چهارشنبه 8 بهمن 1399 - 11:36
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

مقاله

 

صديقه مقدس پور

 

ثواب گريه بر امام حسين (ع)

 

 

گريه حضرت زينب (سلام الله عليها) در غم از دست دادن برادر ش امام حسين و اهل بيت عليهم السلام ،گريه عاطفي ، پيام آور ، يک نوع نهي از منکر و در آن مقطع حساس تاريخي ،‌ رسواگر امويان ستمگر بود.

امام صادق (ع) فرموده اند: هر که در مرثيه حسين (عليه السلام) شعري بگويد، بگريد و بگرياند، حق تعالي او را بيامرزد و بهشت را براي او واجب مي گرداند‎. (1)

به دليل اهميت اين موضوع بود كه پيامبر اکرم و ائمه اطهار کسي را که آمادگي گريه کردن ندارد به تباکي (خود را به شکل گريه درآوردن) دعوت کرده اند تا ياد حسين در همه قرون و اعصار در خاطره ها زنده بماند.

اجر و ثواب گريه بر امام حسين

 اجر و مزد گريه براي حضرت ابا عبدالله بسيار عظيم و بزرگ است و خداوند خود ضامن آن مي باشد.

گريه براي آن حضرت سختي هاي زمان احتضار را از بين مي برد. امام صادق عليه السلام فرموده: گريه بر احوالات حسين (عليه السلام) سبب مي شود که ملک الموت بر تو مهربان تر از مادر گردد.

گريه بر حضرت سيد الشهداء (ع) باعث راحتي در قبر، شادمان شدن مرده و پوشيده بودن او در هنگام خروج از قبر است ، و در همين حال فرشتگان الهي به او بشارت بهشت و ثواب الهي را مي دهند.

- اجر و مزد هر قطره آن اين است که شخص هميشه در بهشت منزل کند. (2)

- گريه کننده بر امام حسين عليه السلام در بهشت با ايشان و هم درجه ايشان خواهد بود. (3)

شيخ جليل جعفر بن قولويه در کامل از ابن خارجه روايت کرده است: امام جعفر صادق (ع) فرمودند: امام حسين عليه السلام مي فرمود من کشته گريه (اشکم) هستم. نام من در نزد هيچ مؤمني برده نمي شود مگر آن که محزون و گريان مي شود.

در روايت آمده است هيچ روزي نبود که اسم امام حسين (ع) در نزد امام صادق (ع) برده شود و آن امام در آن روز تبسمي بر لب بياورند. آن حضرت در تمام روز گريان و محزون بودند و مي فرمودند: امام حسين عليه السلام سبب گريه هر مؤمن است.

شيخ طوسي و شيخ مفيد از ابان بن تغلب روايت کرده اند که امام صادق (ع) فرمودند: نَفَس کسي که براي مظلوميت ما محزون است تسبيح است و اندوه و ماتم او عبادت خدا و پوشيدن اسرار ما از بيگانگان جهاد در راه خداست . (4)

 شيخ صدوق (رحمه الله عليه) آورده: امام رضا (ع) فرمودند: «ماه محرم ماهي بود که اهالي جاهليت، جنگ و قتال را در آن ماه حرام مي دانستند، ولي اين امت جفاکار خون هاي ما را در آن ماه حلال دانستند و حرمت ما را هتک کرده و زنان و فرزندان ما را در آن ماه اسير کردند. آتش در خيمه هاي ما افروخته و اموال ما را غارت کردند. حرمت حضرت رسالت (صلي الله عليه و آله) را در حق ما رعايت نکردند.

همانا مصيبت شهادت حسين (عليه السلام) ديده هاي ما را مجروح گردانيد و اشک ما را جاري کرده . عزيز ما را ذليل گردانيده است و زمين کربلا مورث کرب و بلاء ما گرديد. پس بايد بر حسين بگريند، همانا گريه بر آن حضرت گناهان بزرگ را فرو مي ريزد. »

سپس فرمودند: پدرم چون ماه محرم داخل مي شد کسي آن حضرت را خندان نمي ديد و اندوه و حزن پيوسته بر او غالب مي شد تا روز عاشورا. آن روز، روز مصيبت و حزن و گريه او بود و مي فرمود: امروز روزي است که حسين (عليه السلام) شهيد شده است.

همچنين شيخ صدوق از آن حضرت روايت کرده: هر که روز عاشورا روز مصيبت و اندوه گريه او باشد حق تعالي روز قيامت را براي او روز شادي و سرور گرداند و ديده گانش در بهشت به نور ما روشن شود. (5)

خواص چشم گريان در عزاي حسين(ع)

قطره اي از اشك بر امام حسين اگر در جنهم بيفتد آتش و حرارت آن را خاموش مي کند، ملائکه خود آن اشکها را گرفته و ضبط مي کنند. (6)

براي هر عملي ثواب محدودي است جز ثواب آن اشک که اجر آن محدوديت يا اتمامي ندارد.

اگر اشک بر امام حسين عليه السلام داراي اين همه اعتبار است، يقيناً چشمي که در عزاي او گريان باشد نيز خواص و ويژگي هاي خود را دارد.

- آن چشم در نزد خداوند از تمام چشم ها محبوب تر است. (7)

- همه چشمها در روز قيامت گريانند، مگر چشمي که بر امام حسين عليه السلام گريه کرده باشد. (8)

خواص گريه براي امام عليه السلام

- هر کسي که تا به حال خداوند اين مرحمت را در حق او نموده باشد و توانسته باشد قطره اشکي در عزاي آن حضرت از ديدگان جاري سازد به خوبي آثار و برکات نوراني و حالات معنوي وصف ناشدني آن را دريافته، اما گريه براي آن حضرت خواصي مربوط به خود را دارد  و مهم ترين آن پاداش و مزد از جانب محمد(ص) و آل محمد است. (9)

- اداء حق پيامبر صلي الله عليه و آله، خدا و ائمه هدي عليهم السّلام است. (10)

- گريه براي آن حضرت تأسي به انبياء ، ملائکه ، عبادالصالحين و اداء مزد رسالت پيامبر است. زيرا در قرآن آمده که مزد رسالت پيامبر مودّت ذي القربي (دوستي با خاندان رسول خدا) است. ترک آن جفا به آن حضرت است. (11)

- تسلي دهنده دل از جميع گريه ها و اندوه هاست. (12)

خواص مجالس ذکر مصائب امام حسين (ع)

کساني که در مجالس ذکر حسين(ع) شرکت مي کنند به خوبي حال و هواي آنجا را درک کرده و ارتباط معنوي عميقي با حضرت برقرار مي كنند، اما طبق احاديث و روايات متعدد مجالس آن حضرت داراي ويژگي هايي است:

- هر کس بنشيند در مجالسي که در آن به امر ائمه عليهم السلام پرداخته شده و ذکر مصائب آنان است دل او
نمي ميرد در آن روزي که دلها مي ميرند. (13)

- اين مجالس محبوب خدا ، رسول او و ائمه عليهم السلام مي باشد. (14)

- اين مجالس محل نظر حضرت امام حسين (ع) است. زيرا حضرت از عرش به سوي سرزمين کربلا و زوّار و گريه کنندگان خود نظاره مي کنند. (15)

- ملائکه مقرب خداوند درآن مجلس حاضر مي شوند.

- هر كجا مجلس عزاي امام حسين عليه السلام بر پا شود، همانجا بارگاه اوست .

- اين مجالس محل نزول صلوات و رحمت الهي و غفران ذنوب و ... است.

- اين مجالس از ديگر مجالس اشرف و افضل است. (16)

پي نوشت ها :

1- منتهي الآمال ، ج 1، ص 539

2- بحارالانوار ، ج44، ص289 ؛ کامل الزيارات، باب32، ص101

3- بحارالانوار ، ج 44، ص278

4- منتهي الآمال ، ج 1، ص 538

5- همان ، ج 1، ص 540

6- منتخب طريحي،ج 2، ص140

7- بحارالانوار ، ج 45، ص207

8- بحارالانوار،ج 44، ص 293

9- كامل الزيارات، باب 26، ص 81

10- بحارالانوار، ج45، ص 207

11- همان ، ج 45، ص 205

12- ترجمه خصائص الحسينيه ، ص 257

13- بحارالانوار، ج44، ص278

14- بحارالانوار، ج 42، ص 282

15- همان، ج 44، ص 292

16- ترجمه خصائص الحسينيه ، ص 256

 

 

دوشنبه 6 آذر 1391 - 14:2


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری