يكشنبه 11 خرداد 1399 - 9:0
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

آقازادگان صدر اسلام

 

آقازادگان صدر اسلام

نوشته: مهدي همازاده

شمارگان: 3000 نسخه

قيمت: 19000 ريال

انتشارات: چاپ و نشر بين الملل       

اين اثر با عنوان «آقازادگان صدر اسلام» با سفارش شرکت چاپ و نشر بين الملل و تلاش مولف آن آقاي حجت الاسلام والمسلمين همازاده به ثمر نشسته است. دو عنوان کتاب از همين مؤلف با عنوان «ريزش­ها و رويش­ها در بين خواص صدر اسلام» و «سيره پيامبر و اميرالمومنين در برخورد با سران فتنه» در دست انتشار مي­باشد.

يکي از برهه­هاي مهم تاريخ براي مسلمانان سده نخستين تاريخ اسلام است که دستخوش وقايع و پيشامدهاي گوناگون بود که عبرت ساز است و درخور بررسي و تحليل است.

از موضوعاتي که اهميت بسزايي دارد، بررسي عملکرد نخبگان و خواص جامعه است و چگونگي رفتار آنان در مواجهه با مسائل پيش رو حائز اهميت است. ثبات قدم و پايداري بر آرمان­ها و اصول و رويگرداني از اصول همواره شايسته مطالعه و تحقيق است.

نوشتار حاضر با استناد به منابع معتبر تاريخي نزد برادران اهل سنت پرونده بعضي از مهم­ترين و تأثيرگذارترين آقازادگان صدر اسلام در حوادث آن دوران را مرور مي­کند؛ همچنين تطبيق و عبرتي نانوشته بر اوضاع و احوال زمانه کنوني پيش چشم مخاطب مي­گذارد. علاوه بر اين با بررسي رفتار سياسي چند تن از آقازادگان حاضر در جبهه حق خواهيم ديد که همچنان اراده و اختيار فرد در جاي خويش باقي است. اين گونه نيست که صرف قرار گرفتن در يک طبقه اقتصادي يا سياسي جديد به رفتارها در مواضع خاصي بينجامد.

در اين کتاب از عبدالله بن زبير، محمدبن طلحه، ياد کردي از آقازادگان عثمان، مصعب بن عبدالرحمن بن عوف، عبدالله بن عمر، عمربن سعد، ابراهيم بن مالک اشتر، عبدالله بن حنظله، عبيدالله و عبدالله بن عباس، محمدبن عبدالله بن حسن بن الحسن (ع)، جعفربن الهادي(ع) گفته شده است.

در يادداشتي درباره محمدبن طلحه مي­خوانيم:

«طلحه را جزو حاضران جنگ احد و بعد از آن دانسته­اند و علت حضور نداشتن او در جنگ بدر را سفر تجاري به شام نوشته­اند. البته براي اينکه از فضيلت بدر محروم نماند افزوده­اند که رسول خدا با تير او به دشمن پرتاب کرد و ثوابش را براي طلحه قرار داد! همچنين روايتي از پيامبر نقل کرده­اند که اگر مي­خواهيد شهيدي را ببينيد که روي زمين راه مي­ رود پس به طلحه بنگريد! از جمله القاب وي «طلحه الخير» و «طلحه الفياض» است اين القاب را طبق نقل رسول خدا به دليل کثرت سخاوت و بخشندگي بدو داده بود.»

در نوشته­اي در باب عبدالله بن حنظله هم مي­خوانيم:

«حنظله معروف به غسيل الملائکه در جنگ احد به شهادت رسيد در حالي که پدر او ابوعامر از مدينه به سپاه مشرکان مکه پيوسته و در جبهه مقابل مي­جنگيد. حنظله را ابوسفيان به شهادت رسانيد و گفت: اين حنظله در برابر آن حنظله (در برابر حنظله فرزند خودش که در جنگ بدر مسلمانان او را به هلاکت رسانده بودند.) حنظله غسيل الملائکه شب قبل از جنگ احد ازدواج کرد سحرگاهان قبل از آنکه فرصت غسل بيابد به سرعت خود را به سپاه پيامبر در دامنه احد رسانيد. رسول خدا پس از شهادت وي خبر داد که ملائکه را در حال غسل دادن وي ديده است. اين گونه بود که به غسيل الملائکه شهرت پيدا کرد.»  

گفتني است، کتاب آقازادگان صدر اسلام نوشته مهدي همازاده با شمارگان سه هزار نسخه و قيمت نوزده هزار ريال از سوي انتشارات چاپ و نشر بين الملل منتشر و راهي بازار نشر کتاب شده است.

 

دوشنبه 6 آذر 1391 - 13:54


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری