دوشنبه 23 تير 1399 - 5:31
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمدرضا صادقي

 

ظرفيت‌ بالاي زبان فارسي در واژه‌سازي

 

گزارشي از مراسم نکوداشت ميرجلال‌الدين کزازي، نويسنده‌،‌ مترجم و پژوهشگر ادبي

 

مراسم نکوداشت ميرجلال‌الدين کزازي، استاد زبان و ادبيات فارسي، نويسنده‌،‌ مترجم و پژوهشگر ادبي، به پاس نيم قرن خدمت به زبان پارسي در خانه‌ انديشمندان علوم انساني برگزار شد. در بخشي از اين مراسم، ميرجلال‌الدين کزازي با بيان سخناني درباره سرزمين ايران گفت:« ايران سرزمين هزاره‌هاست‌، سرزمين فرزانگي‌، نژادگان و آزادگان‌، سرزمين مردماني است که در درازناي تاريخ ايران‌زمين آوازگر مهر و دوستي بودند‌، سرزميني که مي‌تواند نمونه‌اي بهين و برين باشد و اين سخني است که از بن جان من برمي‌خيزد.»

او افزود:«هنگامي که از ايران مي‌گويم، همه ايران را مي‌گويم‌، سرزميني که ده‌ها بار بيگانگان درازدست سرمست به آن تاختند،‌ اما ايرانيان ديگربار اين شيرازه را به هم بسته‌ايم و پيوسته‌ايم. يکي از رازهاي شگفتي فرهنگي ايران و پايداري ايران اين تازش‌ها بوده است‌. ما را چه باک که ما را بارها تاختند.‌ اگر آن‌چه بر ايران رفت، بر هر کشور ديگري مي‌رفت، از پهنه تاريخ سترده شده بود.»

اين استاد زبان و ادبيات فارسي در ادامه گفت:«بيهوده نيست که فرزانه يوناني فيثاغورث گفت، برترين آيين‌ها، آيين مغان است و بيهوده نيست که افلاطون به شاگردان خود مي‌گفت آموزه‌هاي زرتشت را بنويسند و به ديواره آکادمي بياويزند که نگاه‌شان به آن پندها بيافتد.»

ميرجلال‌الدين کزازي اظهار کرد:«من از يکايک شمايان،‌ از نهادها و کساني که کوشيدند در اين بزم بزرگداشت آن‌چه را من کردم، ارج بنهند، سپاسگزارم.»

او در پايان سخنانش شعري را درباره ايران خواند.

همچنين در اين مراسم، عباسعلي وفايي، رييس دانشکده زبان و ادبيات فارسي دانشگاه علامه طباطبايي گفت:«من بحث خود را با مباحث علمي آغاز مي‌کنم، چرا که شنوندگان من اغلب اهل ادبيات و آشنايان با زبان و ادب فارسي هستند.»

او با اشاره به دستگاه واژه‌سازي زبان فارسي گفت:«دستگاه واژه‌سازي زبان فارسي ويژه و خاص است که متأسفانه کم‌تر به آن توجه شده است. همواره در بين پژوهشگران ادب اين نگراني وجود دارد که ورود واژگان غير اين زبان را کم‌رنگ کند و اين پرسش مطرح است که چرا اين زبان با اين همه آفت آسيب نديده است.»

وفايي ادامه داد:«سال‌هاي بي‌شماري در اين سرزمين حاکمان علاقه‌مند به زبان ديگر بودند، مثل مغولان و تيموريان، اما چه ويژگي‌اي بوده که اين زبان همواره با رونق و شکوه ظاهر شده است؟ اين موضوع به خاطر دستگاه واژه‌سازي زبان فارسي است که دستگاهي ممتاز است. اين‌که مي‌گويم اين دستگاه ويژه است، دليل علمي دارد. زبان فارسي از روش‌هاي متعددي براي ساخت واژه استفاده مي‌کند. ما در زبان فارسي مي‌توانيم از ضمير‌، حرف، صفت و فعل مشتق بسازيم و از اين‌روي زبان فارسي با زبان عربي در حوزه واژه‌سازي قابل مقايسه نيست.»

اين استاد دانشگاه افزود:«به هر روي اين دستگاه منجر شده است که به زبان فارسي آفات چنداني وارد نشود و از ظرفيت‌ بالايي در زمينه واژه‌سازي برخودار باشد.»

او در ادامه با بيان اين‌که نام استاد کزازي چهره‌اي ماندگار و ملي است، عنوان کرد:«استاد کزازي همواره مشتهر به اين بوده‌اند که بسيار صريح زبان فارسي را سخن مي‌گويند. دکتر کزازي چهره‌اي ملي و ماندگار است که تمام ملت ايران او را به اين نام مي‌شناسند.»

وفايي گفت:«تسلط و چيرگي استاد به زبان فارسي در آثارشان کاملا آشکار است. دستگاه واژه‌سازي مشتق، مرکب و مشتق مرکب بيش‌ترين روشي است که دکتر کزازي از آن بهره گرفته‌اند. واژگاني که دکتر کزازي ساخته‌اند، خودش مي‌تواند يک فرهنگ واژ‌گان باشد.»

همچنين محبوبه مباشري، عضو هيأت علمي دانشگاه الزهرا‌ (س) و از شاگردان استاد کزازي گفت:«همه ما درباره علم، آگاهي، کتاب‌ها و مقالات استاد اطلاعات زيادي داريم، اما من مي‌خواهم به عنوان دانشجويي سخن بگويم که سال‌ها از محضر استاد کسب فيض‌ها کردم.»

او در ادامه افزود:«وجود چنين افرادي براي ادامه حيات بشر بسيار ضروري است. استاد کزازي نه تنها به لحاظ مقام علمي و خردمندي شاخص هستند، بلکه به فضايل اخلاقي زيادي آراسته‌اند که مهم‌ترين آن‌ها پايبندي به محتواي علم است و آن حکمت و دانش در رفتار ايشان استحکام ايجاد کرده است.»

مباشري گفت:«ايشان علي‌رغم دانش وسيع هيچ وقت به جدل و مناظره نپرداختند و از ويژگي‌هاي مهم ديگر ايشان، مداومت و استمرار در مطالعات علمي است که هيچ‌گاه دست از مطالعه برنمي‌دارند.»

او در ادامه با برشمردن برخي ديگر از ويژگي‌هاي کزازي عنوان کرد:«طرح مسائل دقيق علمي، حسن خلق، فروتني، احترام به شخصيت ديگران، رعايت مساوات در محبت به ديگران و دريغ نورزيدن در تعليم از ويژگي‌هاي ديگر استاد است.»

در بخش ديگري از اين مراسم، فيلمي درباره زندگي و آثار کزازي به نمايش درآمد.

 همچنين در بخش ديگر هدايا و سپاسنامه‌هايي به استاد ميرجلال‌الدين کزازي اهدا شد.

 

چهارشنبه 1 آذر 1391 - 12:28


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری