پنجشنبه 26 تير 1399 - 7:59
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

يادداشت

 

حجه الاسلام صفر قربانپور
مديركل تبليغات اسلامي استان سيستان و بلوچستان

 

آيا امام حسين(ع) حج خود را نيمه كاره گذاشت؟

 

شميم محرم دلنواز و پرهيجان در راه است، كارواني به مديريت سيد جوانان اهل بهشت از مكه عازم كربلا شده است. كاروانيان ابتدا از مدينه به مكه رفته بودند بنحوي كه روز يكشنبه 28 ماه رجب سال 60 هجري مدينه الرسول را با همه علاقمندي وداع گفتند و از مسير اصلي عازم مكه شدند و شب جمعه بعداز گذشت سه شب از ماه شعبان وارد سرزمين وحي نخستين قربانگاه حاجيان شدند.

 اين حاجيان محرمي تا روز هشتم ذي الحجه (روز ترويه) همچنان ميهمان خانه خدا بودند و چه عارفانه و عاشقانه طواف كعبه يار كردند و در حريم امن الهي ماندگار بودند ليكن فتنه اي جديد در راه بود، امير كاروان كربلايي فرزند كساني است كه وحي در خانه آنها نازل شده است. او حسين بن علي و فرزند جگر گوشه پيامبر(ص) است و بخوبي از طريق ياران وفادار و از خزانه غيب و شهود الهي در مي يابد كه 30 نفر از مزدوران يزيدي به قصد قتل و ترور او عازم مكه شده اند، اين موضوع در حالي است كه مردم حجاز چنان دشمني با اهل بيت(ع) دارند كه امام سجاد(ع) فرموده است كه ما در مكه و مدينه 20 نفر دوست و طرفدار هم نداريم ( به نقل از شرح نهج البلاغه ابن ابي الحديد جلد چهارم ص 104) مكه و خانه كعبه اش خانه امن الهي است، حرمت آن را امام حسين(ع) بيش از همه كس ميداند كه چيست، فرزندان فاطمه و علي از همه يزيديان حرمت بيت الله را محترمتر مي دارند، از طرفي مردم گروه گروه وارد مكه مي شوند تا حج انجام دهند و فرصت خوبي براي افشاي ظلم خاندان اموي است اما چه بايد كرد كه صفا و مروه و خانه يار نبايد آلوده به نا امني و قتل و خونريزي شوند. چه بايد كرد؟ مقدرات الهي چيست؟

 تيز هوشي امام حسين(ع) و دل دادن به رضاي الهي او را وامي دارد كه بعد از انجام طواف و سعي بين صفا و مروه و تبديل حج به عمره مفرده از مكه خارج و عازم قربانگاه ابدي خويش و ياران جان نثارش گردد. با اين تفاوت كه نماز عشق و تلاش او در قتلگاه كربلا اساس اسلام را زنده نگه داشته و چنانچه در مكه احكام الهي محفوظ مي ماند در كربلا بقاء اسلام تضمين گرديد زيرا (( الاسلام محمدي الحدوث و حسيني البقاء)) ميان ماه من تا ماه گردون، تفاوت از زمين تا آسمان است.

 منازل مكه تا كربلا:

 امام عاشقان و سرور آزادگان عالم با قافله سربداران و پيام رسانان عاشورايي در طي مسير خود از مكه تا كربلا از 24 منزل گذشته به كربلا رسيدند، هر منزلي از منازل محل عبور شاهدي بر ماجراي معرفت و عشق و ايثار حسيني و زينبي است، خالي از لطف نيست كه منازل محل عبور را بدون شرح مناطق فقط نام ببريم تا حداقل شناختي از اين مناطق بخاطر مانده باشد.

 محله ها ومنازل معروف عبارتند از:

 1- ابطح 2- تنعيم 3-صفاح 4- وادي عقيق ( در اين محله بود كه فرزندان عبدالله جعفر و زينب كبري به قافله پيوستند) 5- وادي صفراء 6- ذات عرق 7- حاجر بطن الرمه 8-فَيد 9-اجفر 10- خزيميه 11-شقوق 12-زرود (منزلي كه زهر بن قين به كاروان پاكها پيوست) 13 -ثعلبيه 14-زباله 15-القاع 16-عقبه البطن 17-شراف 18-ذوحسم (محل برخورد لشكر امام حسين(ع) با لشكر حر) 19-البيضه 20-رهيميه 21-عذيب الهجانات 22-قطقطانيه 23-قصر بني مقاتل 24-نينوا 25- و بالاخره بار بگشاييد اينجا كـــــــربلاســت

 ورود امام حسين(ع) به كربلا در روز پنجشنبه دوم محرم سال 61 هجري قمري بود وقتي به اين منطقه رسيدند پرسيدند اينجا را چه نام است گفتند نامهاي گوناگوني دارد از جمله منطقه را عموما نينوا ميگويند گرچه هر قسمتي اسم ديگري هم دارد و از آنجمله شاطي الفرات (شط الفرات) حضرت پرسيدند اسم ديگري هم دارد؟ جواب دادند آري كربلا هم مي گويند، امام در حالي كه متاثر شده بود فرمودند: آري اينجا زمين كرب و بلاست آنگاه مشتي از خاك را برگرفت و بوئيد و مقداري خاك ديگر كه همراه داشت آن دو را كنار يكديگر قرار داد و فرمود اين همان خاكي است كه جبرئيل از جانب خدا براي جدم رسول خدا آورده بود و گفته بود كه اين خاك تربت حسين است آنگاه امام فرمودند هر دو خاك داراي يك عطر است.

 ضرورتهاي انجام وظيفه در محرم و عاشورا

 شهادت حسين بن علي(ع) در كربلاي سال 61 هجري قمري وظايف سنگيني را بر دوش حسينيان گذاشته است

اولين وظيفه درس و عبرت گيري است، درس وفا، درس فداكاري در راه خدا، درس مقابله با ظلم و فسادو... عبرت از دل به دنيا سپردن خاصان و فريب خوردگي مدعيان وصول به بهشت از راه كشتن فرزند رسول خدا و ...

 ليكن در كنار همه آن وظايف با عنايت به اينكه حسين بن علي(ع) شعار حركت و نهضت خويش را اصلاح امت اسلامي و اجراي امر به معروف و نهي از منكر قرار داده است و در سنوات اخير هفته اول ماه محرم هفته احياء امر به معروف و نهي از منكر ناميده شده است ضروري است يك بار ديگر توجه خود را معطوف به اين موضوع حياتي اسلامي نماييم و در جهت زنده نگه داشتن اين دو فريضه الهي قدمهاي مؤثرتري برداريم و حداقل با شعار تذكر لساني وظيفه همگاني خود را در صفوف بپادارندگان دو واجب بسيار مؤثر با نام امر به معروف و نهي از منكر بخوانيم و با توجه به نام گذاري ايام هفته مذكور بويژه شعار روز دوم و ششم اين هفته حداكثر تلاش خويش را در تحقق شعار اول سال جاري اعلام شده از جانب مقام معظم رهبري حفظه الله تعالي بكار بنديم و در مقابل هجوم فكري و فرهنگي بيگانگان به تحكيم مباني اعتقادي و رعايت عفت عمومي و دلدادگي به فرهنگ عاشورايي توجه بيشتري مبذول داريم تا اگر نتوانستيم كاري حسيني كنيم لااقل كاري زينبي انجام داده باشيم.

  

 

سه‌شنبه 30 آبان 1391 - 13:25


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری