پنجشنبه 12 تير 1399 - 11:3
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

قول مساعد رئيس جمهور در راستاي بهبود اوضاع نشر

 

 

آيين اختتاميه بيستمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران همزمان با يازدهمين جشنواره کتاب و رسانه برتر  با حضور سيدمحمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي علي اسماعيلي سرپرست معاونت فرهنگي و محمد اللهياري دبير بيستمين دوره هفته کتاب در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و معماري برگزار شد.

در ابتدا محمد اللهياري دبير بيستمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران گزارشي از روند برپايي اين دوره ارائه کرد.

 

 وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي: در عرصه کتاب، کمتر به دنبال مقصر بگرديم

در ادامه سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ضمن اشاره به اينکه هيچگاه ادعا نمي‌‌کنيم با يک هفته کتاب و نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران بنا داريم همه مشکلات نشر و کتاب حل شود، اظهار داشت: هرگز اين ادعا را نداريم اما قطعاً اين فرصت‌ها مقتنم است تا فضايي ايجاد کنيم که توجه همگان به کتاب معطوف شود.

وي گفت: همواره ما از پيشنهادها و نقدها براي برگزاري بهتر نشست‌ها و جشنواره‌ها استقبال مي‌کنيم. چند شب گذشته در هتل انقلاب تهران جلسه هم‌انديشي ناشران برگزار شد،‌پيشتر تصور مي‌کردم اين برنامه تکريم، تجليل و تعارف باشد. اما با حضور در اين جلسه ديدم نشست هم‌انديشي بسيار جدي و تأثيرگذاري است؛ فرداي آن روز در جلسه هيئت‌دولت خلاصه‌اي از نشست را به دکتر احمدي‌نژاد رئيس‌جمهور منتقل کردم و ايشان در راستاي خواسته‌هاي ناشران قول‌هاي مساعدي دادند.

 وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اظهار داشت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تمام توان خود را در راستاي حل مشکل ناشران به کار گرفته و مي‌گيرد اما معتقدم هنوز هم ظرفيت‌هاي بسياري وجود دارد و اميدوارم بيستمين دوره هفته کتاب همانند هفته کتاب سالهاي گذشته آغازي براي برنامه‌هاي گسترده سالهاي آينده باشد.

وي ضمن اشاره به اينکه نقد همواره مفيد است خاطرنشان کرد: نقد مفيد است به شرطي که راهکار داشته باشد. البته ما همه در اين وزارتخانه پيشنهادها را پذيرا هستيم؛ در عرصه کتاب، کمتر بايد به دنبال مقصر بگرديم، بايد ببينيم هر فرد حقيقي و حقوقي چه کاري مي‌تواند انجام دهد تا پيشبرنده باشد.

 وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي يادآوري کرد: در اين مجال بايد به برخي نکات اشاره کنم از دانشگاه‌ها آغاز مي‌کنم، زيرا از دانشگاه‌ها بيش از اين توقع داريم البته بحث کتاب برتر دانشجويي و دانشگاهي را برگزار کرديم،‌اما قطعاً کتاب در دانشگاه جايگاه والايي دارد و بايد شور بيشتري در دانشگاه‌ها شاهد باشيم، در مدارس هم همينگونه است، همه بايد کمک کنيم تا امور بهتر و کتاب و کتابخواني ترويج شود.

 وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ضمن اشاره به راه‌اندازي راديو کتاب از رسانه ملي تقدير و عنوان کرد: بايد به صورت مستقيم و غيرمستقيم به توليد برنامه‌هاي تأثيرگذار بيشتري همت شود و در غالب هنر به ترويج کتاب بپردازيم و انتظار داريم در پايان اين هفته کتاب دسته‌بندي خوبي از نظرات، پيشنهادات و راهکارها داشته باشيم.

وي ضمن اشاره به اينکه هر کشوري مزيتي در امر فرهنگ و هنر دارد، ما نيز بايد در راستاي کتاب به ساير کشورها معرفي شويم، عنوان کرد: اين سخن بدين معنا نيست که از سينما و تئاتر غفلت کنيم.

 اين مقام مسئول در وزارت ارشاد با تأکيد بر اينکه تمام تلاش خود را در اين وزارتخانه و معاونت فرهنگي انجام مي‌دهيم تا امور و روند آنها به سرعت انجام شود، گفت: تمام همت خود را مي‌کنيم تا همه امور به گونه‌اي سهل‌الوصول باشد و از اين رو در فرآيند بررسي، بيش از انتظار نيازمند وحدت رويه هستيم.

 وزير ضمن اشاره به اينکه همگان در هر مسئوليتي بايد به تبليغ و ترويج کتاب بپردازند، اضافه کرد: ناشران بايد به بحث معرفي و هزينه تبليغات توجه و آن را جزء هزينه‌هاي تمام شده کتاب تلقي و به آن اهميت دهند؛ همچنين نويسندگان، مترجمان و مولفان بايد بيش از اينها در مجامع و مجلسات حاضر و آثار خود را معرفي کنند.اين مقام مسئول در سخنان خود با تأکيد بر وظايف وزارتخانه مطبوعش افزود: ما هم وظيفه داريم موضوع معافيت مالياتي را دنبال و با حمايت جدي دولت اين مهم اجرايي خواهد شد.

 حسيني در پايان گفت: بايد براي ترويج کتاب و کتابخواني از همه ابزارها استفاده کرد، در اين مسير بايد به نشر ديجيتال توجه و فرمت صوتي کتاب‌ها را اجرايي کنيم تا افراد بيسواد و نابينا به راحتي از کتاب‌ها استفاده کنند، درست است که کتاب رسانه نخبگان است ولي بسياري از کتاب‌ها مي‌تواند مورد استفاده عموم مردم باشد.

 

  اسماعيلي: هفته کتاب سرآغازي براي انس بيشتر مردم با کتاب و کتابخواني است

علي اسماعيلي سرپرست معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ضمن ارائه گزارشي از بيستمين دوره هفته کتاب و برنامه‌ها اظهار داشت: برپايي مراسم اختتاميه براي کتاب معنا ندارد، بلکه اين مراسم با هدف تجليل از فعالان حوزه کتاب برگزار شده است و آغازي براي هرچه بيشتر و بهتر کار کردن در اين حوزه به شمار مي‌رود؛ هفته کتاب سرآغازي براي انس بيشتر مردم براي کتابخواني و ورود کتاب به زندگي آنها به شمار مي‌آيد.

وي در راستاي اهداف دوره بيستم هفته کتاب عنوان کرد: تمام تلاشمان در بيستمين دوره هفته کتاب اين بود که برنامه‌هاي حوزه کتاب را از تمرکز در هفته کتاب خارج و به گونه‌اي کتاب را در برنامه هر روز زندگي افراد منتقل کنيم.

 اسماعيلي ضمن اشاره به برنامه‌هاي مهم هفته کتاب از برگزاري نمايشگاه‌ها سخن گفت و اينکه حمايت از خريد کتاب‌هاي عاشورايي و پيوند هفته کتاب با فرهنگ عاشورايي از ديگر اقدام‌هاي اين معاونت در هفته کتاب به شمار مي‌رود.

 وي افزود: تلاش کرديم اين فرهنگ را که تمام آسيب‌هاي فردي و اجتماعي افراد با تمسک به قرآن کريم حل مي‌شوند، ترويج دهيم.

 اسماعيلي با اشاره به جلسه هم‌انديشي با ناشران اضافه کرد: راه اندازي شوراي سياستگذاري صنعت چاپ از ديگر موضوعات محقق شده در بيستمين دوره هفته کتاب بود و اميدواريم با راه اندازي اين شورا همه مشکلات حوزه صنعت چاپ و نشر بررسي و حل شوند.

 

همزمان با مراسم اختتاميه بيستمين دوره هفته كتاب برگزيدگان يازدهمين جشنواره کتاب و رسانه برتر معرفي شدند که نتايج بررسي‌ها و داوري‌هاي اين جشنواره به شرح زير است:

دربخش رسانه هاي برتر هيات داوران يازدهمين جشنواره کتاب و رسانه برتر، روزنامه خراسان را به دليل اهتمام و پرداختن به موضوع کتاب در طول سال جاري به عنوان برترين رسانه يازدهمين جشنواره کتاب و رسانه برتر معرفي کرد.

در بخش خبر هيات داوران جشنواره هيچ اثري را حايز دريافت رتبه ندانست .

هيات داوران در بخش گزارش نيز اثري را به عنوان رتبه اول انتخاب نکرد و راحله فاضلي را به دليل چاپ مطلب ˈنگران آينده سند باد و خاله سوسکه نباشيد،و نفيسه قانيان را به دليل چاپ مطلب ˈکتاب فروشي مشعل در آستانه خاموشيˈ به عنوان نفرات دوم و سوم اين بخش معرفي کرد.

در بخش گفت و گو و مصاحبه نيز هيچ اثري به عنوان رتبه اول انتخاب نشد و هيات داوران جايزه نفرات دوم و سوم اين بخش را به الناز اسکندري به دليل چاپ مطلب ˈنقد خلاقانه نداريمˈ و حميد نورشمسي را براي مطلب ˈداستان نويس بي تکنيک منمˈ اهدا کرد.

هيات داوران در بخش يادداشت و مقاله فرزام شيرزادي به دليل چاپ مطلب ˈچخوف با خودش مصاحبه نمي کردˈ به عنوان نفر اول و علي نور آبادي را براي مطلب ˈمعرفي آثار خواندني بر اساس اسم کتاب هاˈ و زهره کهن دل را براي چاپ اثر ˈبالاتر از مجنونˈ به عنوان نفرات دوم و سوم معرفي کرد.

بخش عکس جشنواره نيز به دليل به حد نصاب نرسيدن آثار براي داوري برگزيده اي نداشت. در بخش معرفي کتاب نيز هيچ اثري از سوي هيات داوران به عنوان رتبه اول انتخاب نشد و الميرا صابر نعيمي به دليل چاپ سه مطلب ˈروايتي از تقابل نسل ها و خاطرات در خانهˈ ، ˈچشم رمان خوان ها به چشمان هميشه هوشيار روشن شدˈ و ˈطوطي تامارو بر پيشخوان کتاب فروشي هاي ايران مي نشيند ˈ به عنوان نفر دوم و مونا برجي خاني به دليل چاپ مطلبˈدر پايتخت فراموشي، روايتگر زندگي افغان ها زير سايه امنيتˈ به عنوان نفر سوم انتخاب شد .

در بخش صدا و سيما و در حوزه گزارش ميترا لبافي از واحد مرکزي خبر براي گزارش تلويزيونيˈ خير کتابخانه ساز اصفهانيˈ و علي اسماعيلي از راديو معارف براي گزارش راديويي ˈمعرفي کتاب مفاتيح الحياتˈ انتخاب شدند .

در بخش جنبي -رسانه فعال- نيز خبرگزاري هاي ايرنا و فارس به دليل فعاليت گسترده و انعکاس مطلوب اخبار هفته کتاب دربيستمين دورة هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران به عنوان فعال ترين رسانه معرفي شدند.

 

*بيانيه هيات داوران يازدهمين جشنواره کتاب و رسانه

هيات داوران يازدهمين جشنواره کتاب و رسانه با تجليل از همه دست اندرکاران رسانه اي در تشويق و ترغيب عمومي براي گسترش، پويايي و تعالي صنعت نشر کتاب و فرهنگ کتابخواني با بررسي 467 آثار دريافتي از همکاران رسانه اي، نظرات خود را در سه سطح توصيفي، تجويزي و سرانجام اعلام نتايج اين رقابت جشنواره اي به شرح زير اعلام مي کند:

هيات داوران با برسي 464 اثر در بخش هاي خبر، گفت و گو، گزارش، يادداشت و معرفي کتاب که 159 اثر از شمار ياد شده از سوي همکاران شهرستاني ارسال شده است، 70 اثر را حائز راه يابي به مرحله نهايي دانست.

هيات داوران با بررسي آثار دريافتي، متاسفانه در بخش خبر، هيچ امتيازي را براي اخبار حائز رتبه ندانست. همچنين در بخش هاي گفت و گو، گزارش، معرفي کتاب نيز اثري را که بتوان در رتبه نخست معرفي کرد، تشخيص نداد و برندگان جشنواره در بخش هاي ياد شده دررتبه دوم تا سوم معرفي شده اند.

هيات داوران با بررسي آثار دريافتي از سوي دبير خانه يازدهمين جشنواره کتاب و رسانه لازم مي داند با قد رداني از تلاش همکاران خود در رسانه هاي مکتوب و مجازي، توصيه هايي را ارايه کند.

الف: بررسي آثار همکاران بازتاب اين واقعيت است که همچنان لازم است در عرصه خبر نويسي درحوزه کتاب و صنعت نشر، از سوي اساتيد فن آموزش هايي ارائه شود تا اين بخش از فعاليت رسانه اي از وضع موجود خارج شده و نگرش تازه و مؤثرتري در خدمت به فرهنگ کتابخواني در دستور کار همکاران رسانه اي قرار گيرد.

ب: بررسي گزارش هاي ارسالي همکاران عموما فاقد استانداردهاي لازم در اين عرصه است؛ به گونه اي که بيشتر آثار را فاقد جامعيت لازم در ارائه يک گزارش ميداني کرده و با صرف نظر از مقدمه گزارش ها، بدنه، معمولا تلفيقي از چند مصاحبه کوتاه بدون هرگونه حضور موثر گزارشگران و يا پايان بندي تأثير گذار است.

ج: بررسي اکثر آثار همکاران در بخش مصاحبه نيز عدم حضور فعال، پرسشگر، چالشگر و صاحب اعتماد به نفس در اين عرصه را نشان مي دهد.

د: بررسي غالب آثار همکاران در بخش معرفي کتاب نيز مشمول وضع بالاست؛ به اين معنا که معرفي کتاب با کشف و دريافت خبرنگاران در بازار نشر کتاب انجام نمي گيرد، بلکه معرفي آثار بازتابي از کتاب هايي است که تحريريه رسانه ها از سوي ناشران و يا نويسندگان دريافت کرده اند.

هـ: بررسي آثار در بخش ياد داشت نيز اين هشدار را به همراه دارد که همکاران رسانه اي لازم است در اين عرصه به ياد داشته باشند؛ ياد داشت معمولا تابع خبر و زمان است و گشاينده رمزي است درباره موضوعي که در زمان حال رخ مي دهد. از اين رو نبايد در يادداشت نويسي دچار فضايي انتزاعي شد که آن را جدا از ويژگي هاي يک ياد داشت رسانه اي مي کند.

 

بيستمين هفته کتاب جمهوري اسلامي که از 20 آبان در سراسر کشور کار خود را آغاز کرده بود 27 آبان با تجليل از برگزيدگان به کار خود پايان داد.

 

يكشنبه 28 آبان 1391 - 11:34


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری