چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 0:31
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

چهار مقاله درباره مولي الموحدين علي (ع) و داستان ضامن آهو

 

چهار مقاله درباره مولي الموحدين علي (ع) و داستان ضامن آهو

احمد مهدوي دامغاني

3000 نسخه

8000 ريال

چاپ و نشر بين الملل

اين کتاب به مناسبت نامگذاري سال 1379 به قلم احمد مهدوي دامغاني به رشته تحرير و از سوي انتشارات چاپ و نشر بين الملل منتشر و راهي بازار نشر کتاب شده است.

در فهرست اين کتاب مطالب را با محوريت عناوين ذيل مي­خوانيم:

مولي الموحدين از مال دنيا چه داشت و از آن براي بازماندگانش چه باقي گذاشت؟، ازدواج اميرالمومنين با فاطمه (ع)، روايت امام باقر در باب ازدواج علي با فاطمه (ع)، روايت شيخ مفيد در باب ازدواج با فاطمه (ع)، حکايت جهاز فاطمه (ع) از زبان شيخ عطار، دو روايت از تاريخ بغداد، سخن تفسير کشف الاسرار ميبدي در شرح آيه ياد شده، بازنويسي متن کشف الاسرار به نثر ساده، داستان به عروسي يا مهماني رفتن فاطمه زهرا (ع) و کرامتي از آستان قدس رضوي و داستان ضامن آهو.

در بخشي از اين کتاب مي­خوانيم:

«مسلمانان مرا چشم داشتي به في شما نيست و تا مرا ؟ در مدينه سراپا باشد، خود درهمي بيت المال شما برداشت نخواهم کرد همه مي­دانيد که راست مي­گويم و دل­هاي شما بر صدق اين سخن گواه است.»   

اما آنچه موضوع اين مقاله است و گمان مي­کنم براي اولين بار باشد که اين مطلب را از متن عربي و از غير کتب تاليفي شيعه به فارسي برگردانيده مي­شود داستان مزرعه و قنات جديد الاحداثي غير از اموال و املاک مورد وقفنامه سابق الذکر است و موضوعاً از شمول آن وقفنامه خارج است و آن داستان «عين ابي نيزر و بغيبغه يا از باب تغليب بغيبغات است. اين «ابي نيزر» که چشمه يا قنات موضوع اين بحث به نام او نامگذاري شده است نيز داستاني دارد که آن را از منجم البلدان يا قوت حموي که با شيعه اثناعشري ميانه خوبي ندارد به فارسي برمي­گردانم.»

گفتني است کتاب چهار مقاله درباره مولي الموحدين علي (ع) و داستان ضامن آهو به قلم احمد مهدوي دامغاني از سوي انتشارات چاپ و نشر بين الملل وابسته به انتشارات اميرکبير منتشر و راهي بازار نشر کتاب شده است.

  

 

 

شنبه 27 آبان 1391 - 9:8


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری