جمعه 20 تير 1399 - 5:42
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

نقد و تحليل

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان تهران

 

جوانان و محبت اهل بيت (ع)

 

 

مقدمه

يكي از مسائلي كه دين مقدس اسلام به آن اهميت فراوان داده است مسئله محبت و عشق به اهل بيت(ع) است كه هم در قرآن مجيد و هم در روايات اهميت زيادي به آن داده شده است.

محبت اهل بيت (ع) يكي از فرايض بزرگ اسلامي است . برقراري ارتباط عاطفي بين جوانان و ائمه (ع) آنان را از لغزش ها و آسيب ها حفظ مي كند.ضمن اينكه با بهره گيري از آموزه هاي اهل بيت(ع) مي توانند مسير درست زندگي را انتخاب نمايند.

در قرآن مجيد پاداش هدايت گري و ارشاد مردم از سوي اهل بيت(ع) محبت و دوستي آنان قرار داده شده است. پيامبر اعظم (ص) 23 سال تبليغ كرد، سختي هاي زيادي را تحمل كرد اما فرمود: «قل لا اسئلكم عليه اجرا الا الموده في القربي». من از شما اجر و مزد و رسالت نمي خواهم مگر محبت اهل بيتم» (1)

 محبت به اهل بيت ابعاد گسترده اي دارد كه در اين مقاله به را ه هاي ايجاد محبت اهل بيت(ع) در حوانان با محوريت وظايف خانواده و اجتماع مي پردازد.

قبل از اينكه وارد اصل مطلب شويم بيان چند نكته لازم است:

1) مقصود از اهل بيت (ع) ودوازده امام (ع) و حضرت زهرا (س) مي باشد.

2) مقصود از محبت ،دوستي و نهايت عشق ورزيدن به خاندان پيامبر(ص) است كه در متون ديني و روايات با واژه هايي مانند محبت، مودت و ولايت ياد شده است.

منظور از راه هاي ايجاد محبت اهل بيت (ع) گسترش و تعميق محبت است.چون اصل محبت اهل بيت (ع) با گوشت و پوست مردم آميخته است و نياز به ايجاد آن نيست.

 

راه هاي ايجاد محبت اهل بيت (ع) :

شيوه هاي متعددي براي ايجاد محبت اهل بيت(ع) در جوانان وجود دارد كه براي رعايت اختصار به بعضي از آنها اشاره مي گردد.

1- الگوسازي :

به طور كلي مردم به خصوص جوانان آرمان گرا و قهرمان دوست هستند . از اين رو سعي مي كنند رفتار و گفتار آنان را الگوي خود قرار دهند .

كشور هاي غربي درباره شخصيت و چهره هاي ملي و علمي خود صدها مقاله و كتاب مي نويسند ، فيلم و مجسمه مي سازند، اما متاسفانه ما بزرگان ديني مان را آن چنان كه بايد مطرح نكرده ايم و به الگو سازي نپرداخته ايم.

خداوند متعال هم براي سهولت پيمودن راه هدايت و رسيدن به قله هاي سعادت ، علاوه بر دستورات و كتاب هاي آسماني ، الگوهاي عملي را نيز معرفي فرموده است تا مردم با اقتدا به رفتارآنها راه حقيقت راستي را به درستي و آساني بپيمايند .تمام انبيا از اين افراد مي باشند و در راس همه پيامبر اكرم (ص) قرار دارد .قرآن كريم در مورد اقتدا به پيامبر اكرم (ص) فرمود: «ولكم في رسول ا... اسوه حسنه» براي شما در رفتار رسول خدا الگوي نيكويي است. (2)

 بعد از پيامبر اكرم (ص) اسوه هاي امت، امامان معصوم (ع) و اهل بيت آن حضرت مي باشند و يكي از اين اسوه هاي سرور شهيدان حسين بن علي(ع) مي باشد كه خود آن بزرگوار در نامه اي به سليمان خزاعي نوشت: براي شما رفتار من الگو است. (3)

اگر جوانان جايگاه رفيع و آموزه ها و روش هاي امامان معصوم (ع) را در زندگي بشناسند مجذوب آنها مي شوند.در آموزه هاي ديني سفارش شده است كه مردم ائمه معصومين را الگو قرار دهند. (4)

پيامبر نيز همگان را به الگوگيري از اهل بيت (ع) فرا خوانده و فرموده است اهل بيت من ميان حق و باطل را جدا مي كنند و پيشواياني هستند كه بايد به آنان اقتدا كرد. (5)

در روايتي ديگر پيامبر فرمود: مودت اهل بيت من بر هر مرد و زني واجب است. (6)

 

2- تعظيم و تكريم اهل بيت(ع):

نحوه برخورد والدين ، معلمان و بزرگان جامعه با خاندان پيامبر(ص) نقش بسيار مهمي در ايجاد محبت و مودت آنان دارد.احترام نام ائمه(ع) ،صلوات فرستادن براي آنان، برخاستن هنگام ذكر نام امام زمان(عج)، برپايي جشن هاي ميلاد ائمه(ع) و برگزاري مراسم عزاداري و شهادت آنان موجب مي گردد كه جوانان و نوجوان به سوي اهل بيت (ع) جذب شوند.

 در روايات اسلامي سفارش شده است كه فرزندان خود را به نام هاي معصومين (ع) نامگذاري كنيد.(7)

و در زيارت جامعه كبيره خطاب به ائمه (ع) مي خوانيم : چقدر نام شما شيرين است.

همچنين تأكيد شده است كه هنگام شنيدن نام پيامبر بر او و آلش درود بفرستيد.

وقتي سكوني به امام صادق(ع) خبر داد كه خداوند به وي دختري عطا كرده است حضرت نام او را چه گذاشته اي گفت:فاطمه .امام (ع) آهي كشيد و فرمود حال كه نامش را فاطمه نهاده اي به او ناسزا نگو و او را مزن. (8)

 همچنين هنگامي كه دعبل خزاعي قصيده معروف خويش را براي امام رضا(ع) خواند و از امام زمان(عج) و قيام او ياد كرد حضرت دست بر سر گذاشت و به نشانه تواضع در برابر نام مهدي(عج) ايستاد و براي فرج آن حضرت دعا كرد. (9)

 

3- ياد آوري عنايت ويژه اهل بيت (ع) به شيعه:

يكي از روش هاي جذب جوانان به اهل بيت(ع) بيان عنايت هاي ويژه آنان به شيعيان است.زيرا جوانان به طور فطري دوست دارند كه مورد توجه و عنايت همگان به ويژه بزرگان قرار گيرند.براين اساس اگر جوانان بدانند كه اهل بيت (ع) در دنيا گرفتاري هايشان را حل كرده و در آخرت از آنان شفاعت مي كنند دل باخته اهل بيت مي گردند.

 

4- بيان جايگاه اهل بيت(ع):

بايد به جوانان ياد داد كه اهل بيت(ع) واسطه فيض الهي بوده و لي نعمت ما هستند اگر جايگاه اهل بيت (ع) در قالب تدوين كتاب و برگزاري همايش و نظاير آن شناسانده شود جوانان مجذوب اهل بيت(ع) مي شوند.

امام رضا (ع) فرمود : اگر مردم خوبي هاي حرفها و تعاليم ما را بشناسند از ما پيروي مي كنند. (10)

 

5- بيان فضيلت دوستي اهل بيت (ع):

اگر چه بيان جايگاه اهل بيت (ع) در ايجاد محبت آنان نقش مهمي دارد ولي بيان فضيلت اهل بيت (ع) تأثير آن را چند برابر مي كند.

پيامبر اكرم (ص) فرمود: هركس با محبت آل محمد(ص) بميرد شهيد مرده است، آْمرزيده مي شودبا توبه و ايمان كامل مي ميرد و فرشته مرگ او را به بهشت مژده مي دهدو قبرش زيارتگاه فرشتگان مي شود. (11)

استاد شهيد مطهري معتقد است از بزرگترين امتياز شيعه بر ساير مذاهب اينست كه پايه و زيربناي اصلي آن محبت است .بنابراين تشيع مذهب عشق و شيفتگي است و تولاي علي(ع) مكتب عشق و محبت است. (12)

 

6- زيارت و توسل به اهل بيت(ع):

حضور جوانان در اماكن مذهبي و زيارت اهل بيت (ع) سبب مي شود كه بيشتر با جايگاه آنان آشنا شوند و زمينه مودت به اهل بيت (ع) فراهم گردد.

 

7- شبهه زدايي:

امروزه دشمنان اسلام و اهل بيت(ع) با بهره گيري از همه امكانات از جمله كتاب و سينما در صدد تضعيف باورهاي ديني و جدايي جوانان از اهل بيت (ع) بر آمده اند .بر اين اساس يكي از شيوه هاي موفق در ايجاد محبت اهل بيت (ع) شبهه شناسي و شبهه زدايي است.

شناساندن درست اهل بيت(ع)، جامعه و به ويژه جوانان را از آسيب ها و خطرات دشمن و شبيخون فرهنگي حفظ و حراست مي كند.

خداوند به همه ما توفيق معرفت و شناخت و محبت و مودت اهل بيت (ع) را عنايت بفرمايد.

 

منابع:

1) قرآن كريم،سوره شوري،آيه 23

2) سوره احزاب، آيه 21

3) بحارالانوار،مجلسي،جلد44،ص 381

4) احتجاج،طبرسي،جلد1،ص 198

5) احقاق الحق،جلد5،ص 42

6) بحارالانوار،مجلسي،جلد22،ص315

7) العوالم،جلد 11،ص 552

8) همان،جلد11،ص552

9) الغدير،علامه اميني،جلد2،ص 206

10) بحارالانوار،مجلسي،جلد2،ص31

11) تفسير كشاف،فخر رازي

12) جاذبه و دافعه علي(ع)،شهيد مطهري،ص35

 

حجت الاسلام حسين ولي اللهي 

 كارشناس امور فرهنگي اداره تبليغات اسلامي شمال غرب تهران

 

 

شنبه 27 آبان 1391 - 9:4


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری