دوشنبه 12 خرداد 1399 - 16:48
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

يک اثر از سوره مهر برگزيده كتاب سال دانشجويي

 

مراسم اختتاميه نوزدهمين دوره کتاب سال دانشجويي و سومين دوره کتاب سال قرآني دانشجويي، سه‌شنبه 23 آبان با حضور سيدمحمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، علي اسماعيلي معاون فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، محمدحسين يادگاري رئيس سازمان جهاد دانشگاهي، محمد اللهياري رئيس اداره کتاب ارشاد و دبير بيستمين هفته کتاب و ديگر مسئولان جهاد دانشگاهي در پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماري برگزار و دفتر شعر «تو سيب و گندم ... تو خود حوا» سروده محمد مرادي و منتشر شده توسط سوره مهر به عنوان اثر برگزيده انتخاب شد.

زجاجي: هدف از برگزاري جشنواره کتاب سال دانشجويي پويايي تحقيق و پژوهش است

 عليرضا زجاجي، معاون فرهنگي جهاد دانشگاهي کشور در ابتداي اين برنامه گفت:‌ سازمان انتشارات جهاد دانشگاهي در راستاي ترويج و توسعه اهداف مربوط به مسائل فرهنگي و نشر، تمرکز خود را بر برنامه‌ريزي، ايجاد ضوابط و به وجود آوردن تشکيلاتي منسجم منعطف کرده است. فراهم آوردن زمينه مناسب براي بروز خلاقيت دانشجويان و آثارشان، ترغيب و تشويق آن‌ها به مطالعه و تحقيق از مهمترين علل برپايي اين جشنواره است.

 وي افزود:‌ اين اهداف در قالب فعاليت‌هاي علمي ‌پژوهشي دانشگاه‌ها رقم مي‌خورد و هدف اصلي از برگزاري اين جشنواره را مي‌توان ايجاد پويايي و شکوفايي در پژوهش‌ها و تحقيقات دانشگاهي کشور عنوان کرد. البته ثمرات اين جشنواره هم نصيب دانشجويان و دانشگاهيان کشور مي‌شود. تلاش‌هاي جهاد توانسته است بارقه‌هاي اميد را در پژوهشگران جوان کشور ايجاد کند و تداومش مي‌تواند به بهبود چهره علمي و پژوهشي ايران در عرصه جهاني بيانجامد.

 زجاجي گفت: حضور نهادهايي چون نمايندگي رهبر انقلاب در دانشگاه‌ها، وزارت علوم، وزارت بهداشت، وزارت ارشاد، ورزش و جوانان، نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور، سازمان فعاليت‌هاي قرآني دانشگاهيان، معاونت گردشگري ميراث فرهنگي و ديگر نهادها و سازمان‌ها باعث اعتبار علمي اين جشنواره شده است.

 معاون فرهنگي جهاد دانشگاهي کشور ادامه داد: مديران،‌ داوران و مشاوران اين دوره جشنوار طبق ضوابط فعاليت‌هاي داوري را انجام دادند تا اخلالي در مسير جشنواره پيش نيايد. بر اساس تقويم داوري، مرحله اول داوري‌ها انجام شد و داوري نوزدهمين دوره جشنواره کتاب سال دانشجويي در 4 مرحله انجام گرفت. مدير گروه داوري به همراه دو مشاور خود در مرحله آغازين،‌ آثار رسيده به دبيرخانه را با شرايط دبيرخانه و فراخوان انطباق دادند. به اين ترتيب 50 درصد کتاب‌ها از گردونه داوري حذف شدند. در مرحله دوم، مدير گروه به تناسب موضوع، آثار را در اختيار داور هر گرايش قرار داد تا امتياز لازم را براي صعود کسب کنند. در مرحله سوم، سرگروه‌ها به همراه داوران بررسي دوباره‌اي داشتند و در مرحله پاياني هم کميته نهايي داوري تشکيل شد و با مقايسه گرايش‌ها، نفرات برتر اعلام شدند.

 در ادامه حجت‌الاسلام سيد مهدي تقوي رئيس سازمان فعاليت قرآني دانشگاهيان کشور گفت: اولين سوالي که شايد در چنين برنامه‌هاي مطرح شود اين است که چرا بخش‌ قرآني از ديگر بخش‌هاي علمي جدا شده است. عده‌اي معتقدند دليلش اين است که اساسا علوم ديگر، علم‌هايي هستند که با خدا و پيامبر کاري ندارند و به اصطلاح علوم زميني هستند در حالي که قرآن کتاب آسماني است و به علوم آسماني ارتباط دارد. متاسفانه اين نگاه وجود دارد و نگاه غالب و حاکم در جامعه ماست. به همين دليل هم هست که نه دانشمندانمان توانستند به موفقيت برسند ونه علوم دانشگاهيمان.

 وي افزود: با وجود چنين ديدي، اهالي قرآني‌ ما هم نتوانستند به درستي جايگاه قرآن را بشناسند و از آن استفاده کنند. علوم دانشگاهي‌مان هم آسيب‌هاي زيادي را متحمل شده است. شايد اگر بين اين دو حوزه آشتي برقرار شود و درست با هم جمع شوند، همه علوم را بتوانيم زير سايه قرآن شاهد باشيم و معرکه و مناقشه‌اي هم پيش نيايد.

 تقوي در ادامه گفت: امام علي مي‌گويد علم اولين و آخرين در قرآن است و انسان با آن به نهايت غنا مي‌رسد و بعد از قرآن فقري وجود ندارد. کسي که قرآن مي‌خواند از هرچيزي بي‌نياز است. در ضمن قرآن اولين کاري که مي‌کند اين است که موجب احياي انسان مي‌شود و او را به علم و معرفت مي‌رساند.

سلگي تبديل پايان‌نامه‌ها به کتاب از کارکردهاي انتشارات جهاد دانشگاهي است

 محمد سلگي، مدير انتشارات جهاد دانشگاهي در اين برنامه گفت: اين جشنواره با هدف ارج نهادن به دانشجويان مولف و مترجم بنا شده است. کمک به اين دانشجوها و هماهنگي بين ناشران و توليدکنندگان از ديگر اهداف برگزاري اين جشنواره است و تدوامش هم نشان از ميزان استقبال مولفان و مترجمان دانشجو از آن است.

 وي افزود: در اين دوره يک بخش ويژه داشتيم که يکي از حوزه‌هاي آن، کتاب سال قرآني دانشجويي بود. شعار امسال با محوريت توليد ملي، اشتغال و گردشگري‌ هم از بحث‌ها و محورهاي ديگر اين جشنواره بودند که با اتکا به آن‌ها مولفان و مترجمان دانشجو برگزيده و شايسته تقدير را معرفي خواهيم کرد. در اين دوره يک مولف جوان را هم معرفي خواهيم کرد. در اين دوره به دليل تعدد آثار، يک مولف را به عنوان مولف پرزحمت و پرکار مورد تقدير قرار مي‌دهيم.

 سلگي ادامه داد: ما همه ساله و در هر دوره از ناشر برگزيده تقدير مي‌کنيم. امسال هم از يک ناشر فعال تقدير خواهيم کرد. در بخش ويژه داوري‌ها بايد بگويم که در 3 فصل محتوايي، روش‌شناسي و ضوابط شکل و در 20 آيتم مختلف انجام شد که در نهايت 9 اثر به عنوان آثار برگزيده و 16 کتاب هم به عنوان آثار شايسته تقدير معرفي مي‌شوند و يک ناشر هم به عنوان ناشر فعال تقدير مي‌شود.

 مدير انتشارات جهاد دانشگاهي گفت: اگر بتوانيم قدم‌هايي در اين مسير برداريم، مي‌توان چاپ و نشر آثار دانشجويي را رونق داد. از جمله مواردي که به عنوان مشکل با آن روبرو هستيم، مسائل سني و مالي دانشجويان است. بايد زمينه‌اي فراهم شود تا بتوانيم به دانشجويان اهل قلم کمک کنيم؛ چون بسياري از اين دانشجويان، فاقد ناشر هستند و آثارشان به سختي چاپ مي‌شود. البته کمک به اين دانشجويان بر عهده وزارت ارشاد هم هست. کار ديگري هم که از چند سال پيش در انتشارات جهاد دانشگاهي آغاز شده است، تبديل پايان‌نامه‌ها به کتاب است. اين حرکت هم مي‌تواند با کمک نهادها و سازمان‌ها پا بگيرد.

 وي در ادامه گفت: طرح ديگري که در انتشارات جهاد دانشگاهي جريان دارد، خلاصه‌سازي کتاب‌ها و توزيع اين متون به عنوان «کتاب دانشجو» در دانشگاه‌هاي کشور است. معرفي کتاب‌هاي تازه چاپ شده هم با عنوان «تازه‌هاي کتاب» از ديگر طرح‌هاي ماست.

يادگاري: پيشرفت غربي‌ها ريشه در علوم تمدن اسلامي دارد

 در ادامه اين مراسم محمدحسين يادگاري گفت: جهاد دانشگاهي در طول سال‌هاي فعاليت خود در عرصه‌هاي زيادي فعاليت کرده است و موفقيت‌هاي چشمگيري به ويژه در عرصه سلول‌هاي بنيادي داشته است. مقام معظم رهبري در يکي از سخنراني‌هاي خود اشاره کردند که وقتي غربي‌ها فهميدند که ايران در صدد دستيابي به دانش سلول‌هاي بنيادي است، بنا را بر جلوگيري از رسيدن ايران به اين تکنولوژي گذاشتند. اما خوشبختانه با وجود موانع و تحريم‌ها، از سد آن‌ها گذشتيم و به توليدکننده علم تبديل شديم.

 رئيس سازمان جهاد دانشگاهي گفت: امروز در علوم فني و مهندسي پيشرفت‌هاي زيادي داشته‌ايم و در زمينه توليد نفت و گاز حرف‌هايي براي زدن داريم. رهبر انقلاب در سخنراني خود در خراسان شمالي، درباره رابطه پيشرفت و تمدن نوين اسلامي، اين موضوع را اعلام کردند که پيشرفت را بايد به عنوان يک ابزار براي تمدن نوين مطرح کرد و دانست که چيزي که پشتوانه اين پيشرفت است، فرهنگ بوده که پشتوانه فرهنگ هم، جهان‌بيني اسلامي است.

 يادگاري ادامه داد: هرچه کشورهاي غربي امروز از پيشرفت و ترقي دارند، ريشه درعلوم تمدن اسلامي دارد. اين پيشرفت‌ها با استفاده از علومي رخ دادند، که دانشمندان مسلمان در تمدن اسلامي مکتوب و محفوظ کردند. در ادامه افتخارات گذشته تمدن اسلامي و ديگر افتخارات، مي‌توان برگزاري اين جشنواره‌ها را عنوان کرد. اين جشنواره‌ها باعث مي‌شوند دانشجويان علم خود را مکتوب، مستند و کتاب مي‌کنند تا در اختيار ديگران قرار بگيرد. نکته ديگري که رهبري در سخنان خود به آن اشاره کرده‌اند، اين است که براي ايجاد تمدن و پيشرفت آن، نياز به ظرفيت و جرات علمي وجود دارد.

در پايان مراسم برگزيدگان و شايستگان نوزدهمين جشنواره کتاب سال دانشجوي معرفي و تقدير شدند كه دفتر شعر محمد مرادي با عنوان «تو سيب و گندم ... تو خود حوا» در بخش گروه علوم انساني و اجتماعي شاخه ادبيات و شعر به عنوان اثر برگزيده انتخاب شد.

 شايان ذكر است كه محمد مرادي دانشجوي زبان و ادبيات دانشگاه شيراز است و دفتر شعر وي در سال 1390 از سوي انتشارات سوره مهر منتشر شده بود.

 پيش از اين نيز دفتر شعر «تو سيب و گندم ... تو خود حوا» در هجدهمين دوره جشنواره كتاب فصل در بخش شعر معاصر و همچنين در نهمين دوره جايزه قلم زرين نيز اين كتاب به عنوان اثر برگزيده انتخاب شده بود.

اين دفتر شعر از سري سوم مجموعه «شعر امروز»، شعر هايي در قالب هاي غزل، مثنوي‌، رباعي و دوبيتي‌ سروده محمد مرادي را در بر دارد كه با نگاه به انسان معمولي سروده شده است.

محمد مرادي در بخش اول مجموعه «تو سيب و گندم ... تو خود حوا» سروده‌هايي مذهبي را آورده و در بخش دوم آن به حقيقت، عرفان و زندگي نگاهي داشته و در بخش سوم نيز به اجتماع پرداخته است.

 

 

چهارشنبه 24 آبان 1391 - 12:41


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری