شنبه 21 تير 1399 - 11:21
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

بزرگداشت آيت الله گلپايگاني در قم برگزار شد

 

 کنگره فقيه آگاه، بزرگداشت «آيت‌الله العظمي سيدمحمدرضا موسوي‎گلپايگاني» صبح پنج‎شنبه 18 آبان‎ماه با حضور «حجت الاسلام والمسلمين محمد محمدي‎گلپايگاني» رئيس دفتر مقام معظم رهبري، «علي لاريجاني» رئيس مجلس شوراي اسلامي، «آيت‌الله حسيني‌بوشهري» مدير حوزه‌هاي علميه، «حجت‌الاسلام سعيدي» امام جمعه قم و «سيدمحمد حسيني» وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و اعضاي شوراي عالي حوزه‌هاي علميه با پيام رهبر معظم انقلاب اسلامي در مرکز فقهي ائمه اطهار برگزار شد.

رهبر معظم انقلاب اسلامي در بخشي از پيام خود به کنگره فقيه آگاه که توسط حجت الاسلام محمدي گلپايگاني قرائت شد تاکيد کردند: مرحوم آيت‌الله العظمي آقاي گلپايگاني در شمار برجسته‌ترين مراجع تشيع در نيم قرن اخيرند. دوران مرجعيت طولاني 32 ساله ايشان مشحون از فعاليت‌ها و اقداماتي است که از يک مرجع ذي‌نفوذ و عظيم‌الشأن مورد انتظار است.

 ايشان در ادامه افزودند: احداث مدارس و مساجد و بيمارستان و نمايندگي در خارج از کشور و ورود در عرصه نوآورهاي خدماتي از قبيل کارهاي رايانه‌اي و ساختن مدرس مخصوص تدريس از جمله مجموعه کارهاي برجسته آن مرحوم است.

 رهبر معظم انقلاب در ادامه پيام خود فرمودند: به جز علم و تقوا که شرط اصلي مرجعيت شيعه است، آن بزرگوار از خصلت‌ها و خصوصيات برجسته‌اي برخوردار بود که بارزترين آن صلابت در امر دين و ايستادگي بر سر مواضعي است که بر اساس تشخيص دين اتخاذ مي‌کردند. رحمت خدا بر اين عالم بزرگوار و جزاه‌الله عن العلم و اهله خيرالجزاء.

حجت الاسلام محمدي گلپايگاني:روحانيت در بطن و متن تحولات جامعه است

حجت الاسلام محمد محمدي گلپايگاني در کنگره بزرگداشت آيت الله گلپايگاني که در مرکز فقهي ائمه اطهار(ع) قم برگزار شد، در سخناني با اشاره به حمايت‌هاي دائمي آن مرحوم از نظام اسلامي چه در دوره امام و چه در دوره زعامت رهبري، اضافه کرد: ايشان تضعيف نظام اسلامي را حرام مي‌دانستند و در ديداري که من با ايشان داشتم قريب به اين مضمون فرمودند که " من اگر نقطه ضعفي از نظام ديدم تذکر مي دهم اگر اصلاح شد که شد و اگر نشد من سکوت خواهم کرد زيرا نبايد نظام اسلامي و رهبري آن تضعيف شود" و من هم اين مطلب را خدمت رهبر معظم انقلاب منتقل کردم.

 وي افزود: دليل اين کار ايشان هم مشخص است زيرا در طول تاريخ تشيع هيچگاه چنين نظامي ايجاد نشده بود و تلاش علما در طول اسلام باعث شد تا ظرفيت براي ايجاد اين نظام ايجاد شود.

 رئيس دفتر رهبر معظم انقلاب با اشاره به تلاش‌هاي علما در طول تاريخ اسلام از دوران شهيد اول تا به امروز تصريح کرد:  هنر امام که حق حيات به گردن همه ما دارد اين بود که توانست اين ظرفيت انباشته شده تاريخي را آزاد کند و راز و رمز دشمني دول استکبار با نظام اسلامي نيز در همين نکته است که روحانيت در بطن و متن تحولات جامعه است.

 وي بيان داشت: اين نظام با روحانيت عجين شده است و به همين دليل دشمن کوشش مي‌کند روحانيت را تضعيف کنند مخصوصا بعد از فتواي ميرزاي شيرازي که نيم سطر فتوايش دولت بريتانياي آن زمان را با آن همه قدرت به زمين زد لذا دشمني‌هاي آنان تا امروز با روحانيت ادامه دارد.

 حجت الاسلام محمدي گلپايگاني ادامه داد: اما به برکت خون هاي مقدسي که براي استحکام اين نظام ريخته شده نظام آنچنان ريشه هاي محکمي دارد که در دنياي پرآشوب کنوني از استحکام بالايي برخوردار است.

 وي تاکيد کرد: آنچه باعث شده در دنياي پرآشوب و پربلواي کنوني از امنيت بالا و والايي برخوردار باشيم قدرت ماست؛ اگر اينها(دشمنان) درصدي را احتمال مي‌دادند که مي‌توانند اين نظام را براندازند ترديد نمي‌کردند اما مي‌دانند که اينجا بيشه شيران است.

 رئيس دفتر مقام معظم رهبري اضافه کرد: مخصوصا در زمان رهبري آيت الله العظمي خامنه اي کشور و نيروهاي مسلح از چنان قدرتي برخوردار است که دشمنان تکان بخورند نابود خواهند شد.

 وي افزود: امروز مي‌بينيد بيداري اسلامي در گوشه و کنار چه مي‌کند؛ آنها درمانده شده و وامانده اند و نقش روحانيت در اين زمينه بسيار مهم است همان طور که آيت الله گلپايگاني همه تلاش خود را براي حفظ حوزه و انجام رسالت خويش انجام دادند روحانيت هم مسئوليت سنگيني بر عهده دارد.

 حجت الاسلام محمدي گلپايگاني با بيان اينکه شرح رنج هاي آن مرحوم براي حفظ و پيروزي نظام اسلامي و حوزه وي کتابي بس گران است گفت: در ماجراي فيضيه حتي قصد جان آيت الله گلپايگاني را کردند و شاه جنايت بزرگي عليه حوزه کرد اما ايشان با همه وجود تلاش کرد نگذارد اين شيرازه از هم بپاشد و نپاشيد.

 وي ادامه داد: برگزاري اين بزرگداشت ها براي اين است که ما روحانيت بدانيم اسلاف ما چه کرده اند اين لازم است همان طور که قرآن به ما امر کرده و فرموده است: «واذکر في الکتاب ابراهيم»؛ اسلاف ما با چه زحماتي خدماتي کرده اند و ما هم بايد در اين راه گام برداريم که نمونه آن اين است که شهيد اول لمعه را در زندان نوشت که امروز منبعي درسي براي تمامي حوزه هاست.

 رئيس دفتر رهبر معظم انقلاب تاکيد کرد: خدا را شکر مي‌کنيم که سايه نظام و رهبري بر سر ماست و اميداريم بر شکوفاييش بيشتر افزوده و به نظام جهاني حضرت مهدي(عح) متصل شود.

آيت الله حسيني بوشهري:لزوم ورود فعالانه در عرصه بين المللي

آيت الله سيدهاشم حسيني بوشهري در سخناني در اين كنگره اظهار داشت: در فرهنگ اهل بيت(ع) عالمان دين و فقيهان به عنوان امناء الله، امناء الرسل، حصون الاسلام، مصابيح الله في الارض، مرابطون و ... ناميده شده اند که نشان مي‌دهد قبل از اين که ما اين کنگره‌هاي بزرگداشت را براي عالمان بگيريم، ائمه(ع) با اين تعابير همايش‌ها و کنگره‌هاي بزرگداشت براي آنان گرفته اند.

 وي با اشاره به ويژگي‌هاي فقها و علماي دين ادامه داد: در نگاه اهلبيت(ع) فقاهت و مرجعيت و رحانيت يک شغل نيست بلکه مسئوليت پذيري است و آنان همان رسالتي را بر دوش دارند که انبياء و اولياء بر دوش داشته اند و عاملن و فقها مرزبانان فکري و عقيدتي مردم، مرزبان ارزشهاي اسلامي و رفتار جامعه هستند.

 نماينده مجلس خبرگان رهبري اولين شرط مرزباني را آمادگي و تسلط دانست و تصريح کرد: عالم و فقيه بايد  در تمامي عرصه‌هاي سياسي، اجتماعي و ... ساز و کار لازم را براي مرزباني داشته باشد و اين ابزار همان تسلط بر دين و احکام آن است.

 وي شيوه مرزباني را دومين شرط مرزباني دانست و اظهار داشت: علما و فقها بايد با رفتار و کردار و تاليف و تدريس خويش شيوه مرزباني را منتقل کنند و حوزه هاي مرزباني را کاملا بشناسند.

 آيت الله حسيني بوشهري پيام رهبر معظم انقلاب به کنگره آيت الله گلپايگاني را نشان دهنده آن دانست که آيت الله گلپايگاني حقيقتا مرزبان دين و فرهنگبان بود و بر دين تسلط داشت.

 وي اظهار داشت: او به تمام معنا فقيه اهل البيت(ع) بود و در مباحث سياسي در ادوار مختلف مانند ديده بان اسلام با طاغوت و استکبار مبارزه کرد.

 امام جمعه قم با بيان اينکه آن مرحوم همواره بر علميت و اخلاق در حوزه تاکيد داشت گفت: در اخلاق و معنويت، نگاه و راه رفتن و کردار و گفتار و وزانت به گونه اي بود که براي هر طلبه اي عشق بود و عشق و همه آرزو مي کردند روزي مانند او شوند.

 وي ادامه داد: وي مصداق بارز زراره زمان بود و خيلي ها مانند مرحوم آخوند او را در عداد فقهاي بزرگي مانند مرحوم صدر و ... مي دانستند و ايشان در مواردي که دسترسي به روايت براي احکام فقه نبود هنر فقهي خود را نشان داد و از او  فتواي شاذي صادر نشد.

 آيت الله حسيني بوشهري آينده نگري را از ديگر ويژگيهاي آن مرحوم دانست و با اشاره به مسئوليت سنگين حوزه در دنياي امروز تصريح کرد: امروز انقلاب اسلامي در تقابل تمام عيار و در جنگي بس عميق و گسترده با دشمنان قرار دارد و آنان در عرصه اقتصادي نيز جنگ راه انداخته اند و البته پيروز نخواهند شد زيرا ما بر اين باوريم که ان تنصروالله ينصرکم.

 وي ادامه داد: حوزه و روحانيت نبايد در اين عرصه تماشاچي و نظاره گر باشد بلکه بايد فعالانه وارد شود و برخورد انفعالي نداشته باشد؛ الان بيداري اسلامي به وجود آمده و ما بايد ببينيم مي خواهيم چه محتوايي را به جهان اسلام عرضه کنيم.

 وي تاکيد کرد: من دست نياز به سوي عالمان و محققان و استادان دراز مي کنم ما نيازمند برنامه ريزي هستيم.

 عضو شوراي عالي حوزه‌هاي علميه در خاتمه سخنانش با بيان اينکه افرادي مانند آيت الله گلپايگاني با رفتار خود مردم را به سمت اهل بيت(ع) دعوت کردند بيان داشت: ايشان آنچه در توان داشت در اين راه به کار گرفت و در اين مسير کوتاهي نکرد.

آيت الله صافي گلپايگاني:مرحوم آيت الله گلپايگاني را بايد در کيفيت فتوا با شهيد اول و مرحوم محقق مقايسه کرد

 آيت الله العظمي لطف الله صافي گلپايگاني در سخناني با بيان اينکه روحانيت شيعه در همه ادوار و اعصار وظايف سنگيني بر دوش داشته اند اضافه کرد: اين رسالت را در همه دوره ها با کمال توفيق انجام داده  تا به عهد ما سيده است و ما هم در دنياي کنوني مسئوليت هاي جديدي بر دوش داريم.

 وي افزود: روحانيت بايد هويت اسلامي و مذهبي جوامع شيعي را حفظ کند زيرا دنياي فعلي دنياي خاصي شده و هر فرقه و مذهبي ابراز وجود مي کند و در اين شرايط وظيفه طلاب و مبلغان سنگين است.

 استاد حوزه علميه قم با بيان اينکه ما در امتحان الهي به سر مي بريم گفت: بايد بتوانيم از عهده اين امتحان بيرون آئيم و امام زمان هم انتظارات بزرگي از ما دارد و تمام ابزار و تشکيلات ما نيز بايد در راه تحقق اهداف آن حضرت به کار گرفته شود.

 وي با بيان اينکه اسلام همواره از زمان جلوتر حرکت کرده است اظهار داشت: مسلمانان و روحانيت نيز بايد هميشه جلوتر از زمان خود حرکت کنند و با روح مسئوليت پذيري در همه زمينه ها پيش برويم تا عقب گرد نکنيم.

 آيت الله صافي با قدرداني از برگزاري کنگره آيت الله گلپايگاني ادامه داد: هدف از برگزاري اين کنگره ها آن است که خط زندگي بزرگان سلف را حفظ کنيم و نگهداريم و از اخلاق و علم و معنويت آنها و رفتار و گفتارشان براي خود الگوگيري کنيم و آنان را سرمشق قرار دهيم.

 وي اظهار داشت: شخصيت آيت الله گلپايگاني بسيار والا بود و انسان اگر بخوهد وارد شعب زندگاني او شود همه اش از دوران کودکي تا مرجعيت و در طول آن آموزنده است.

 اين مرجع تقليد با بيان اينکه مقام فقاهت آن مرحوم بسيار والا بود ادامه داد: من از اعاظم فقهاي معاصر شنديم که مقام فقهي او را مي ستودند و ايشان را بايد در کيفيت فتوا با کساني مانند شهيد اول و مرحوم محقق و ديگران مقايسه کرد؛ ايشان فتواي شاذ و فتوايي که ناشي از ضعف فقهي باشد نداشت و طريقه قويمه و مستقيمه در فقه داشتند.

 وي با ستايش مواضع سياسي آيت الله گلپايگاني تصريح کرد: در مجلس موسسان که شاه مي خواست قانون را عوض کند ايشان و امام خميني(ره) در جمع علمايي بودند که پاي نامه آيت الله بروجردي در مخالفت با اين کار را امضاء کردند و جواب کوبنده اي دادند که برنامه هاي شاه را بهم ريخت.

 آيت الله صافي افزود: در اصلاحات ارضي و انجمنهاي ايالتي و ولايتي نيز که شاه به دستور آمريکايي ها دنبال مي کرد مواضع ايشان بسيار محکم و اثرگذار بود.

 وي با بيان اينکه روحانيت شيعه هيچگاه حاضر به پذيرش استضعاف و استحقار نيست تاکيد کرد: به همين دليل آيت الله گلپايگاني همواره براي حفظ استقلال اين کشور نهايت تلاش خود را انجام داد.

 استاد حوزه علميه قم، تحريم حزب رستاخيز را يکي از مواضع مهمي سياسي ايشان دانست و ادامه داد: در دوره اي  که امام در تبعيد بود وي نقش مهمي در حفظ حوزه ها داشت و ما هم امروز بايد مرابب باشيم تا مواضعمان به نفع اسلام و مسلمين و در راه پيشرفت کشور و براي خدا باشد و برگزاري اين کنگره ها مي تواند اين راه را به ما بهتر نشان دهد.
 

همچنين دکتر سيد محمد حسيني،  طي سخناني در گفت: آيت الله العظمي گلپايگاني(ره) به کرامت نفس پدر در پس درخواستي مستمر از امام رضا(ع)، به همان کيفيت که تقاضا شده بود پا به عرصه وجود گذاشت و انشاء الله بر همين منوال از صراط خواهد گذشت.

 وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به اهتمام آيت الله العظمي گلپايگاني(ره) به بحث ولايت فقيه عنوان کرد: ايشان بحث ولايت فقيه را در درسهاي خود آغاز کردند که توسط يکي از شاگردان ايشان به زيور نشر مزين گرديده است.

 وي افزود: اين دين با آيين مردان يقين امروز علمدار بيداري اسلامي است که جاي خود الهام بخش بيداري جهاني شده است.

حسيني در پايان با اشاره به اينکه حوزه علميه قم به برکت بزرگاني چون آيت الله الله العظمي گلپايگاني بر جهان سيطره افکنده است، گفت: جهان استکبار از بمب اتم ما نمي‌هراسد، بلکه از پايمردي مردم و پيوند با رهبري گرانقدر وعالمان عاليقدر است که آنها را به هراس واداشته است و آنچه مي گويند براي گم کردن نشانه هاست.

 

 در اين مراسم از 14 اثر منتشر شده درباره ايشان از جمله تاليفات، کتب، اسناد نويافته، اسناد ساواک، کتاب ولايت فقيه، چهل چراغ، خاطرات، تمبر يادبود و نرم افزار جامع آثار آيت الله گلپايگاني رونمايي شد.

 اين کنگره دو روزه در شهرستان گلپايگان و با سخنراني آيت الله سبحاني و آيت الله مرتضي مقتدايي به پايان رسيد.

 

چهارشنبه 24 آبان 1391 - 11:57


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری