دوشنبه 5 خرداد 1399 - 10:20
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

دلم برايش تنگ شده ...

 

دلم برايش تنگ شده.../ مجموعه سرداران ايران ؛ شهيد چمران- 2

نويسنده : محمدعلي جعفري

چاپ و شمارگان : اول 91 – 3000 نسخه

ناشر : شرکت سهامي کتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير

 

ناشر در ابتداي کتاب حاضر بيان مي کند که برآميدن و باليدن مردان بزرگ که بزرگي را به اعتبار منش انساني و ويژگي هاي سترگ آسمان انديشي ، بدست آورده اند ، مديون فرهنگ ، باور و بسترهاي تاريخي معرفتي است که در آن نفس کشيده اند و از سرچشمه هاي آن سيراب شده اند . شرکت سهامي کتابهاي جيبي ادامه مي دهد که همانطور که از شوره زار چيزي نمي رويد ، از خاک حاصلخيز و دامنه هاي پرباران که نور مهربان خورشيد را هماره برجان خود دارند ، دامن دامن ريحان و باغ در باغ درخت هايي با ميوه هاي شيرين و آبدار قد مي کشد و سايه مي گستراند . مردان بزرگ ، بزرگي را از فرهنگ ملي و جان بزرگ خود وام مي گيرند . بزرگي جوهره و سرشتشان است ، عاريه اي نيست ، وصله اي نيست بر لباسشان .

ناشر در بخشي ديگر از مقدمه خود يادآور مي شود که ايرانيان مردمي بزرگ زاده اند و به  همين دليل بزرگان زيادي را در خود و با خود ديده اند . از ميان همه بزرگان اين سرزمين مردان مردي وجود دارند که ايرانيان ، فره « سردار ملي » را بر سينه شان آويخته اند . سرداراني که دشمنان اين مرز و بوم را سرنگون کرده اند  و مام ميهن را از عطر حضور خود آکنده اند .  ناشر مي افزايد اين سرداران چه در تمثال اسطوره اي  خود و چه در شمايل تاريخي خويش ، نامي شورآفرين و صفاتي برانگيزاننده دارند . سکون را مي زدايند و سکوت را مي شکنند . درماندگي را نهيب  مي زنند و غفلت را به بند مي کشند . چهره ها و جلوه هاي گوناگوني از سرداران ملي در حافظه تاريخي ايرانيان نقش بسته است . از سيماي اسطوره اي  رستم و فريدون و کيخسرو تا چهره دليراني چون آريوبرزن و سورنا ،از شاه اسماعيل صفوي تا امام قلي خان ، از عباس ميرزا تا رييس علي دلواري ، از چمران و باقري و همت و متوسليان تا باکري و خرازي ، از بابايي و رداني پور تا آبشناسان و صياد شيرازي همه ستارگاني هستند که در خاک گهرخيز ايران زمين باليده اند و سيماي تابناکشان تا هميشه در قاب خاطرات اين سرزمين با مهرباني لبخند مي زند .

شرکت سهامي کتابهاي جيبي در پايان پيشگفتار خود به اين موضوع اشاره مي کند که مجموعه « سرداران ايران » با اين انگيزه نوشته شده است تا به بايستگي بخش اندکي از زواياي پنهان چهره آنان نمايانده شود و در پرتو درخشش نام و يادشان ، زندگي امروز را روشن تر ديد و فرداها و فرداها را همسنگ تاريخ ميهن رقم زند .

شماره دوم مجموعه سرداران ايران به زندگي شهيد مصطفي چمران اختصاص دارد و در ده بخش به بيان زندگاني او مي‌ پردازد. سالشمار زندگي دکتر مصطفي چمران نيز در انتهاي کتاب آورده شده است .

درست حدس زده بود . چيزي نگذشت که دوباره حمله به سوسنگرد شروع شد . آقا مصطفي بچه ها را دور خود جمع کرد و يک سخنراني جانانه اي به راه انداخت .

سوسنگرد براي ما اهميت خاصي دارد ، زيرا معبر حميديه و اهواز است . دشمن چند روزي است که سوسنگرد را محاصره کرده و به شدت مي کوبد . پانصد نفر از رزمندگان ما ، تا آخرين رمق خود جانانه در حال مقاومت هستند  و هر روز تلفاتي سنگين مي دهند . همان طور که مي دانيد عراق قبلا ً هم دوبار به سوسنگرد حمله کرد که يکبار آن تا حميديه پيش آمد و اهواز را در خطر سقوط قطعي قرار داد ، ولي باز هم مغلوب گشت ؛ و اکنون همه توان خود را جمع کرده تا با قدرتي بزرگ سوسنگرد را تسخير کند و آنرا پايگاه زمستاني خود قرار دهد . صدام کثيف ، اين مجرم جنايتکار حمله همه جانبه خود را شروع کرده ، درحالي که ارتش ما اصلا ً آمادگي ندارد و هنوز با مشکلات خود دست و پنجه نرم مي کند . اين کافر بي دين، ايرانيان را مجوس و کافر خوانده و خود را بي شرمانه ابن حسين ( ع ) و ابن علي ( ع ) قلمداد نموده که براي نجات اسلام قيام کرده است . اين جاني مجرم ، بدون ذره اي خجالت و ناراحتي ، اعلام کرده که اصلا ً ايران به عراق حمله کرده است ! حالا هم وقتي بي حرمتي هاي سربازان صدام به مردم شرافتمند اين منطقه را مي بينيم که حتي به زنان و کودکان خردسال هم رحم نمي کنند ، من را عصباني و نفرتي زده مي کند و خونم را به جوش مي آورد. ما تصميم گرفتيم که با گروه هاي چريک و مردمي حمله را آغاز و جنگ را از حالت تعادل خارج کنيم ؛ چون دوطرف در محل هاي خود ايستاده و به يکديگر تيراندازي مي کنند و اين مي تواند تعيين کننده پيروزي باشد ؛ چه بسا دشمن که دشمن با آشتي قوي تر و تانک هاي بيشتر ، نيروهاي ما را درهم بکوبد .

دلم برايش تنگ شده ... / مجموعه سرداران ايران ؛ شهيد چمران2 در چاپ نخست خود با شمارگان 3000 نسخه و با قيمت 2000 تومان توسط شرکت سهامي کتابهاي جيبي وابسته به موسسه انتشارات اميرکبير به چاپ رسيده است .

 

 

سه‌شنبه 23 آبان 1391 - 10:4


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری