چهارشنبه 14 خرداد 1399 - 5:12
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

ضياء آراسته

 

کشتن مرغ مينا

 

 

کشتن مرغ مينا / رمان هاي بزرگ دنيا / 15

نويسنده : هارپر لي

مترجم : فخرالدين رمضاني

چاپ و شمارگان : دوم – 1500 نسخه

ناشر : موسسه انتشارات اميرکبير

 

هارپر لي در سال 1926 در مونروويل ، يکي از شهرهاي ايالت آلاباما به دنيا آمد . تحصيلات خود را در رشته حقوق در دانشگاه آلاباما به پايان رساند . مدتي در نيويورک  زندگي کرد . تا پيش از آغاز نويسندگي ، در يک موسسه هواپيمايي کار مي کرد . دلبستگي هاي او ، گذشته از نويسندگي ، گردآوري خاطرات روحاني هاي قرن نوزدهم و نيز بازي گلف ، جرم شناسي و موسيقي بود . کشتن مرغ مينا ، که يکي از پرفروش ترين داستان هاي زمان خود است ، نخستين بار در سال 1960 انتشار يافت . از اين کتاب  فيلمي نيز به همين نام با شرگت گرگوري پک تهيه شده است . اين فيلم را در ايران به نام کشتن مرغ مقلد نمايش داده اند .

رمان کشتن مرغ مينا از زبان دختري به نام اسکات فينچ روايت مي شود که دختر وکيل سفيدپوستي به نام اتيکاس فينچ است که دفاع از جوان سياه پوستي به نام تام رابينسون را که به اتهام نارواي تجاوز به يک دختر سفيدپوست در شهر کوچک ميکوم ، در آلاباما محاکمه مي شود به عهده مي گيرد . مردم اين شهر در رمان ، مردمي خودپسند و نژادپرست معرفلي شده اند . اتيکاس فينچ ، وکيلي انسان دوست ، جسور و شجاع و پدري مهربان و دوست داشتني است . او با قدرت و بي باکي از عدالت و انسانيت دفاع کرده و در مقابل تعصب ، نفرت و خشونت نژادي و رياکاري مردم مي ايستد .  تم اصلي رمان ، معصوميت و قرباني شدن آن در برابر بي عدالتي و تصب نژادي است و عنوان آن برگرفته از صحنه اي است که در آن اتيکاس تفنگ بادي‌ اي به عنوان هديه کريسمس براي فرزندانش مي خرد و از آنها مي خواهد که به خاطر داشته باشند که هيچ گاه به مرغ مينا شليک نکنند ، چون کشتن مرغ مينا « گناه » است .

داستان اين رمان را اسکات فينچ از يادآوري شکسته شدن دست برادرش جيم از ناحيه آرنج زماني که سيزده ساله بوده است آغاز مي کند . برادر اسکات وقتي که دستش معالجه مي شود و ترسش از اينکه ديگر هيچ وقت نتواند فوتبال بازي کند کاهش پيدا مي کند به ندرت به اين حادثه فکر مي کند . در اثر اين حادثه بازوي چپ جيم اندکي از بازوي راستش کوتاه تر مي شود . او وقتي مي ايستد و يا راه مي رود پشت دست چپش زاويه قائمه با تنش تشکيل مي دهد و شستش موازي رانش قرار مي گيرد . همين قدر که مي تواند توپ را پاس دهد و پانت کند غم ديگري ندارد . سالها بعد مجالي دست مي دهد که اسکات و فينچ درباره عللي که منجر به اين حادثه شده بود صحبت کنند .

در بخشي از اين رمان مي خوانيم :

جيم دوازده سال داشت . از بس کج خلق شده و دمدمي مزاج شده بود زندگي با او دشوار بود . اشتهاي وحشتناکي داشت و اين قدر چپ و راست از من مي خواست راحتش بگذارم که بالاخره موضوع را با آتيکوس در ميان گذاشتم .

-        فکر نمي کني کرم کدو گرفته باشه ؟

آتيکوس جواب داد : نه ، جيم دارد رشد مي کند . بايد در مورد او  بيشتر حوصله به خرج بدهم و حتي المقدور کمتر اذيتش کنم .

اين تغيير يکباره فقط ظرف چند هفته و قبل اينکه کفن خانم دوبز بخشکد در احوال جيم ظاهر شد . قبلاً از همراهي من در روزهايي که براي قرائت کتاب به خانه خانم دوبز مي رفت خيلي ممنون به نظر مي رسيد ، اما حالا انگار در ظرف يک شب به اخلاق هاي کاملا ً تازه اي دسترسي پيدا کرده بود و مي خواست آنها را به من تحميل کند ، چندبار حتي درصدد امر و نهي من نيز برآمده بود و يک بار در پايان مشاجره اي فرياد زد :

-        ديگه وقتش شده که بفهمي يک دختري و مثل دخترها رفتار کني .

کشتن مرغ مينا / رمان هاي بزرگ دنيا / 15 به قلم هارپر لي در چاپ دوم خود با شمارگان 1500 نسخه و با قيمت 6500 تومان توسط موسسه انتشارات اميرکبير به چاپ رسيده است .

 

يكشنبه 21 آبان 1391 - 9:15


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری