جمعه 16 خرداد 1399 - 0:12
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

افتتاح هفته فرهنگي تونس در حوزه هنري

 

مراسم افتتاحيه هفته فرهنگي تونس سه شنبه 16 آبان با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، وزير فرهنگ كشور تونس، رييس حوزه هنري و جمعي از مسئولان و هنرمندان كشور تونس و ايران در حوزه هنري برگزار شد.

 

مومني: هفته فرهنگي تونس، فرصتي براي شناخت بيشتر فرهيختگان اين كشور از ايران است

محسن مومني شريف در سخناني ضمن خوشآمدگويي، خطاب به هنرمندان و مسئولان فرهنگي كشور تونس گفت: اگر غربي ها را با سواحل زيبايشان مي شناسند، ما هم شما را با ادبا، شعرا و انديشمندانتان مي شناسيم.

 وي همچنين درباره برگزاري هفته فرهنگي تونس در حوزه هنري اظهار داشت: اميدوارم اين هفته فرهنگي فرصتي باشد براي شناخت بيشتر فرهيختگان تونس از كشورمان و همين طور هنرمندان و اهالي ادبيات ما هم با فرهنگ، هنر و ادبيات كشور تونس بيش از پيش آشنا شوند.

 مومني در ادامه به احترام حضور مهمانان عرب زبان كشور تونس در افتتاحيه هفته فرهنگي اين كشور به زبان عربي سخن گفت.

 

خرمشاد : نگاه ويژه ايران به تونس در حوزه فعاليت‌هاي فرهنگي

در ادامه مراسم محمدباقر خرمشاد، رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سخناني اين سازمان را وزارت خارجه فرهنگي ايران و متولي ديپلماسي فرهنگي کشور عنوان کرد و گفت: از ابتداي امسال هفته‌هاي فرهنگي فراواني از سوي ايران در کشورهاي مختلف جهان برگزار شده است و با توجه به اينکه هر رفتي، برگشتي نيز دارد، اميدوارم برگزاري هفته فرهنگي تونس در تهران آغازي بر برپايي هفته‌هاي فرهنگي کشورهاي ديگر در کشورمان باشد.

وي ادامه داد: تونس براي ما همواره مهد تمدن اسلامي بوده است و نمي‌توان در مسير شکوفايي اين تمدن از فرهنگي چون ابن خلدون و جامعه شناسي مدرن ياد کرد و از تونس نام نبرد. حتي دانشگاه زيتونيه تونس قبل از الازهر مهد علم بوده بسياري از بزرگان فرهنگي تونس و الجزاير از آن فارغ التحصيل شده‌اند.

خرمشاد افزود: فرق تمدن اسلامي ما با غرب در اين است که اگر ما از تمدن غرب چيزي را وام مي‌گيريم در يادکرد از آن ابايي نداريم که نام صاحب اصلي آن علم را بياوريم. مثلا به فارابي معلم ثاني مي‌گوييم، چون پيش از او افلاطون معلم ابتدايي تمدن بوده است، اما تمدن غرب در بهره‌برداري از دانش کشورهاي اسلامي هيچ گاه منبع آنها را ارائه نکرده است و به همين خاطر است که امروزه مي‌بينيم بسياري از نظريات علمي آنها پيش از بيان شدن توسط مسلمانان عنوان شده بود.

رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي تاکيد کرد: تونس امروز براي ما تونس تازه‌اي است و وظيفه خود مي‌دانيم که ارتباطات خود را با آن افزايش دهيم و به عنوان اولين کشوري که در قرن 21 در آن انقلاب رخ داد به شيوه‌اي نوين به آن نگاه کنيم.

 

مهدي مبروك: تمدن جهان و دنياي عرب از تمدن ايران بهره مند شده است

 مهدي مبروك وزير فرهنگ تونس، نيز در ادامه اين برنامه با بيان اين كه از تونسي كه هم اكنون در حال نبرد دموكراتيك براي آزادي است به كشورمان آمده است، گفت: من از تونس گذشته نيامده ام، از تونس آينده مي آيم، تونسي كه مي خواهد خوب باشد، تونسي كه انقلاب خود را به ديگر كشورها انتقال داد.

 او با تاكيد بر اين كه كشور تونس قصد دارد از تابعيت كشورهاي غربي رهايي يابد، گفت: مي خواهيم با يكديگر متحد شويم و كشوري جديد بسازيم.

 مبروك با اشاره به ميزباني حوزه هنري براي برگزاري هفته فرهنگي تونس و تشكر از مومني براي قبول اين ميزباني گفت: مي خواهم از همين تريبون از برادرانم در جمهوري اسلامي دعوت كنم تا هفته فرهنگي ايران را در تونس برگزار كنند.

 وزير فرهنگ تونس افزود: سعي مي كنيم تا در تونس ميزبان خوبي براي مهمانان ايراني باشيم و شايد مواضع و منافع ديپلماسي ايران و تونس را از هم جدا كند اما فرهنگ باز اسلامي ما را به هم نزديك مي كند و از تمام هنرمندان كشورم تشكر مي كنم چرا كه با حضورشان فرهنگ مان را معرفي مي كنند.

 وي با بيان اين كه كشور ايران داراي تمدن بزرگي است، اظهار كرد: ايران با تمدنش به تمدن جهان و همچنين تمدن عرب چيزهاي زيادي اضافه كرد و اين تمدن است كه در عمق تاريخ ايران وجود دارد و عظمتش را شاهديم و ايران نقش بسزايي در هنر داشته و دارد.

  

حسيني : برگزاري هفته فرهنگي فصل جديدي در توسعه مناسبات ايران و تونس است

همچنين سيد محمد حسيني در اين مراسم گفت: اگر بين دو كشور اختلاف نظري در مسائل سياسي وجود داشته باشد، فرهنگ مي تواند آن دو كشور را به هم پيوند دهد.

وي با اشاره به مشتركات اعتقادي ميان كشورهاي اسلامي منطقه از جمله باور به پيامبر اسلام(ص) اظهار كرد: گاه ديده مي شود كه در اروپا يا آمريكا نسبت به مقدسات ما جسارت هايي صورت مي گيرد اما آنچه بين مسلمانان پيوند، وحدت و همدلي ايجاد مي كند عشق به پيامبر اكرم(ص) است.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي كشورمان افزود: عشق و باور به پيامبر اسلام(ع) به اين دليل است ايشان داراي مقام محمود بوده و به قول قرآن كريم ايشان داراي خلق عظيم هستند؛ از اين رو هر چقدر هم ديگران در جسارت به ايشان تلاش كنند به جايي نخواهند رسيد و محبوبيت پيامبر(ص) روز به روز در دنيا بيشتر مي شود.

حسيني در ادامه به رابطه فرهنگي ديرينه ميان دو كشور ايران و تونس اشاره كرد و نمونه هاي زيادي از تاثير پذيري فرهنگي و هنري دو كشور در حوزه هاي فكري، ادبيات، معماري، خوشنويسي، سينما، تئاتر و ... را برشمرد و گفت: زمينه هاي متعدد فرهنگي و هنري براي تعامل دو كشور ايران و تونس وجود دارد و هر دو كشور مي توانند در اين زمينه ها تعاملات في ما بين را گسترش دهند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اعلام كرد: درب فعاليت هاي فرهنگي و هنري ايران همواره به روي هنرمندان و اهل فرهنگ كشور تونس باز است و ما هم آمادگي فعاليت در عرصه هاي فرهنگي را با اين كشور دوست و برادر خود داريم.

وي با بيان اينكه تعاملات كشورهاي ايران و تونس نبايد به ارتباط دولت هاي آن ها محدود شود، افزود: مردم دو كشور ايران و تونس بايد اين روابط را گسترش داده و در ايجاد تعاملات هنري و فرهنگي اهتمام ويژه داشته باشند.

وي با تاكيد بر اينكه عده اي دوست ندارند ارتباطات ميان كشورهاي اسلامي منطقه وجود داشته باشد، اظهار كرد: عده اي به دنبال تفرقه افكني ميان ما هستند در حالي كه زمينه هاي مشتركي براي اتحاد و تعامل بين ايران و كشورهاي اسلامي منطقه وجود دارد و ما بايد با تكيه بر اين زمينه هاي مشترك وحدت و يكپارچگي خود را حفظ كنيم.

اين مقام مسئول در ادامه پيشنهاداتي براي گسترش تعاملات فرهنگي و هنري ميان كشورهاي ايران و تونس ارائه داد و گفت: همين امروز توافق نامه اي سينمايي را با وزير فرهنگ تونس به امضا خواهيم رساند كه در پي آن در آينده نزديك شاهد ساخت فيلم سينمايي مشترك با كشور تونس خواهيم بود.

حسيني در پايان از مهدي مبروك، وزير فرهنگ جمهوري تونس به دليل حضورش در ايران و هفته فرهنگي تونس در تهران تشكر كرد و اظهار اميدواري كرد آينده اي روشن در پيش روي تونس باشد و تعاملات فرهنگي ايران و اين كشور گسترش بيشتري بيابد.

در اين مراسم گروه تواشي از كشور تونس به اجراي برنامه پرداختند.

همچنين در انتهاي اين مراسم، نمايشگاه هاي هنرهاي تجسمي، نقاشي و کتاب تونس در طبقه فوقاني تالار انديشه با حضور سيدمحمد حسيني و مهدي مبروک افتتاح شد.

لازم به ذكر است در حاشيه مراسم افتتاحيه تفاهم نامه سينمايي، فرهنگي با حضور وزاري فرهنگ ايران و تونس امضا شد. در زمان امضاي اين تفاهم نامه حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ايران با اشاره به مناسبات فرهنگي و هنري ايران و تونس خاطرنشان كرد: بعد از امضاي اين تفاهم نامه در آينده نزديك شاهد ساخت يك پروژه سينمايي با مشاركت فيلم سازان ايراني و تونسي خواهيم بود.

در نمايشگاه كتاب هفته فرهنگي تونس در تهران، كتاب هاي منتشر شده از 28 مركز چاپ و انتشار در كشور تونس در حوزه هنري به نمايش در مي آيد. همچنين حدود 400 عنوان كتاب از 28 مركز چاپ و انتشار با موضوعات فلسفه، عرفان، ميراث فرهنگي و گردشگري، ادبيات، جامعه شناسي، سياست و ... در معرض ديد علاقه مندان به كتاب قرار مي گيرد.

نمايشگاه عكس از بناهاي تاريخي و جاذبه هاي گردشگري كشور تونس در گالري شماره 1 خانه عكاسان از ديگر نمايشگاه هاي هفته فرهنگي تونس مي باشد. در اين نمايشگاه عكس هايي از مهمترين مساجد جامع كشور تونس از جمله «مسجد جامع سليمان»، «مسجد جامع الزيتونه»، «مسجد جامع القري الجليه» (واقع در جنوب تونس)، «مسجد جامع باجه»، «مسجد جامع الهوا» و ... به نمايش در مي آيد.

همچنين وزير فرهنگ تونس در اين سفر پس از افتتاح هفته فرهنگي وديدار و گفت و گو با وزير فرهنگ وارشاد اسلامي و رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي،براي امضاء تفاهمنامه خواهر خواندگي دو استان"قيروان" و"يزد" به اين استان سفر مي‌کند .

وزير فرهنگ تونس در اين سفر ضمن بازديد از اماکن تاريخي و ديدني استان يزد در مراسم تقدير از "حسن دانش" قاري بين المللي ايران که در مسابقات بين المللي حفظ و تلاوت قرآن کريم در تونس در سال جاري رتبه اول قرائت را کسب کرد، شرکت مي کند.

نمايش فيلم هاي تونسي و حضور "ناصر خمير" کارگردان معروف سينماي اين کشور و برگزاري ميزگرد سينمايي با حضور سينماگران ايراني در کنار اجراي موسيقي سنتي تونسي  از ديگر برنامه هاي هفته فرهنگي تونس در تهران است.

در اين هفته فرهنگي همچنين ميزگرد علمي در زمينه قيروان پايتخت اسلامي تونس و نيز روابط فرهنگي علمي دو جانبه به همراه شب شعر با حضور شاعران تونسي در کنار اجراي گروه تئاتر تونسي به کارگرداني "انتصار عيساوي" برگزار خواهد شد.

 

چهارشنبه 17 آبان 1391 - 11:41


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری