جمعه 13 تير 1399 - 14:42
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

سازمان تبليغات اسلامي

 

خاطرات خلبانان خاطرات بکري است

 

 گفتگو با: سرتيپ خلبان احمد مهرنيا

  

 جنگ هشت‌ساله روايت بسياري از دلاورمردان اين سرزمين است که با جان و دل به دفاع از کيان اين سرزمين پرداخته‌اند. بدون شک در جنگ، همة مردم ايران دوشادوشِ نيروهاي مسلح، نگذاشتند يک وجب از خاک مقدس ايران به دست دشمنان اين مرز و بوم بيفتد. يکي از نيروهايي که در جنگ خوش درخشيد نيروي هوايي ارتش است. اين تيزپروازان شجاعانه از سيطرة آسمان آبي کشور حفاظت و حراست کرده، جانانه و مهجورانه در جنگ اداي وظيفه کردند، هرچند که حماسه‌آفريني‌هايِ آنان از چشم‌ها دور مانده است. چندي است که انتشارات سورة مهر آثاري از خلبانان جنگ را به زيور طبع آراسته تا مردم ايران بيش از پيش بتوانند فرزندان پُرافتخار اين سرزمين را بشناسند. سرتيپ خلبان دکتر احمد مهرنيا از نخستين خلباناني است که در انتشارات سوره مهر خاطرات خود را بازگو و به دست نشر سپرده است. «حمله هوايي با الوليد» و جلد اول «ستاره‌هاي نبرد هوايي» از جمله آثار وي مي ‌باشند. مهرنيا همچنين به واسطة حضورش، ديگر هم‌رزمان خود را براي بيان خاطراتشان به حوزة هنري و انتشات سورة مهر دعوت کرده است. آنچه مي خوانيد گفتگو با اين خلبان نستوه کشور مي‌باشد.

هدفتان از تدوين و نگارش کتاب‌هاي خلبانان چه بوده است؟

حرّيت مردم يک کشور در جنگ و دفاع از آن است. يکي از افتخارات هر ملتي به سبب جنگ‌هايي است که انجام مي‌دهد. پيش از انقلاب به خاطر سرزمين‌هايي که از دست داده ‌بوديم وجهة ما پايين آورده شده بود، اما اين قضيه در جنگ با عراق روي ديگر خود را نشان داد و ما توانستيم، با شدت و حدّت زياد، نه با يک کشور بلکه با کشورهاي فراواني که به عراق مستقيماً کمک مي‌کردند درگير جنگ بشويم؛ به همين دليل براي نخستين بار نه خاکي داديم و نه تسليم شديم و خدا هم کمک کرد تا از ميدان اين جنگ پيروز بيرون بياييم. نسل ما با اين وقايع و حماسه‌آفريني آشنا بود، اما نسل‌هاي آينده را بايد با اين وقايع آشنا سازيم. لذا تصميم گرفتيم اطلاعات و خاطرات خلباناني را که در جنگ حضور داشتند استخراج و براي نسل‌هاي امروز و آينده بازگو کنيم.

چگونه با دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزة هنري آشنا شديد؟

من به صورت اتفاقي در سال 1388 در جلسه‌اي به اتفاق دوستان نيروي هوايي با آقاي سرهنگي آشنا شدم و طي صحبتي قرار شد که من آثارم را براي چاپ به دفتر ايشان بسپارم.

پس بايد گفت که خاطرات خلبانان در طي اين سال‌ها جايش خالي بوده است؟

بله خاطرات خلبانان، خاطرات بکري است که در طي اين سال‌ها جايش همواره خالي بوده است. نيروي هوايي در طول جنگ همواره به ياري تمام نيروها در جنگ آمده است. به ضرس قاطع مي‌توان گفت که در همة عمليات‌هاي جنگي نيروي هوايي شرکت داشته است. در واقع، نيروي هوايي در طول جنگ امنيت را براي رزمندگان تأمين کرده است. اگر رزمنده‌اي در منطقه به سهولت در حال پيشروي بوده، نيروي هوايي قبل از حضور رزمنده‌ها به نوعي منطقه را آمادة حضور نيروها کرده است.

«ستاره‌هاي نبرد هوايي» يکي از آثار جديد شماست. لطفاً قدري دربارة اين کتاب توضيح دهيد؟

جلد نخست اين مجموعه شامل زندگي‌نامة پنجاه خلبان است که از سه بخش تشکيل شده: زندگي‌نامه، خاطرات، و عکس‌ها. در بخش خاطرات سعي شده است که از هر خلبانان دو خاطره در اين بخش قيد شود.

معيار شما براي انتخاب خلبانان چه بوده است؟

خاطرات هر فردي که به نوعي در عمليات‌هاي مختلف هوايي مستقيم يا غيرمستقيم شرکت داشته، ولو آنکه در قيد حيات باشد و يا به شهادت رسيده باشد، در اين کتاب آمده است. ناگفته نماند که «ستاره‌هاي نبرد هوايي» يک مجموعة چهارجلدي است که جلد اول آن منتشر شده. جلد دوم آن در اختيار انتشارت است و جلد سوم و چهارم نيز در دست نگارش است.

تيمسار مهرنيا، يکي ديگر از کتاب‌هاي ‌خواندني شما «حمله به الوليد» است.آيا در اين کتاب تمام زواياي اين حملة بزرگ تشريح شده است؟

«حمله به الوليد» يکي از افتخارات ملي و فرامليِ نيروي هوايي به شمار مي‌رود، زيرا در همه جاي دنيا وقتي روايت اين عمليات را مي‌شنوند از ابعاد وسيع فني آن ابراز شگفتي مي‌کنند. البته آن طور که بايد حق اين کتاب ادا نشده است و مي‌توان گفت براي تبليغ آن هنوز جاي کار وجود دارد.

يکي ديگر از کتاب‌هاي خلبانان که توانست خيلي زود جاي خود را در ميان مخاطبان پيدا کند «مهمان صخره‌ها» است که جذابيت‌هاي پروازي در اين اثر به‌خوبي بيان شده است؟

بله، کتاب «مهمان صخره‌ها» نيز يک اثر عاطفي است که در آن دلاوري‌هاي خلبان غلام‌حسيني به‌خوبي روايت شده است، به‌ويژه مطالب جذابي که ايشان از سقوط هواپيما نقل کرده‌اند بر جذابيت‌هاي کار افزوده است. اين اثر پتانسيل خوبي براي ساخت فيلم دارد.

به عنوان آخرين سوال، از ديگر خلباناني که قرار است آثارشان منتشر شود بگوييد؟

يکي از خلبانان شجاع و گمنام نيروي هوايي امير سرتيپ محمدجعفر وارسته است که پنج سال در اسارت نيز بوده است. اين اثر، غير از اطلاعات پروازي، روايتي است از اسارت ايشان در زندان‌هاي عراق.

منبع: سوره مهر

 

چهارشنبه 17 آبان 1391 - 11:34


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری