دوشنبه 23 تير 1399 - 20:2
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

بحثي کوتاه و ساده پيرامون حکومت اسلامي و ولايت فقيه

 

بحثي کوتاه و ساده پيرامون حکومت اسلامي و ولايت فقيه

مصباح يزدي

شمارگان: 3000 نسخه

قيمت: 26000 ريال

انتشارات: چاپ و نشر بين الملل

اين کتاب نوشته مصباح يزدي در نه بخش با عناوين ضرورت بحث حکومت اسلامي، ضرورت قانون براي جامعه، صفات قانونگذار، علت تفاوت قوانين الهي در جوامع اسلامي، تزاحم دو حکم و ملاک اهميت، ضرورت مجلس قانونگذاري در نظام اسلامي، دستگاه حکومت در نظام اسلام، اختيارات، شرايط و وظايف حاکم اسلامي و ولايت فقيه به رشته تحرير درآمده است.

در ضرورت انتشار اين کتاب در مقدمه ناشر آمده است:

«انديشمندان اسلامي که ضرورت تبيين حکومت اسلامي و کيفيت پياده کردن آن در شرايط فعلي را بخوبي درک مي­ کردند، تلاش­هاي علمي مختلفي را براي انجام اين وظيفه آغاز کردند و از جمله، رهبر کبير انقلاب (ره) که در حال تبعيد در نجف اشرف اقامت داشتند بحث حکومت اسلامي و ولايت فقيه را در درس فقهشان مطرح کردند که نوارهاي آن تدريجاً پخش مي­شد و بعداً مطالب پياده شده بصورت کتاب درآمد. اين تلاش­ها و پژوهش­ها بعد از پيروزي انقلاب هم ادامه يافت و رساله­ها و کتاب­هاي کوچک و بزرگي در اين زمينه به رشته تحرير درآمد ولي اکثر – اگر نه همه آنها – آهنگ آکادميک داشت و کمتر مورد استفاده عموم مردم قرار مي­گرفت و ضرورت القا مبحث­ها و نشر مقالات و کتاب­هايي به زبان ساده که توده­هاي مردم را در برابر شبهه­ها و وسوسه­ها بيمه کند آشکار گرديد.

از جمله اقداماتي که در اين راستا انجام گرفت درس­هايي بود که از طرف استاد محمدتقي مصباح يزدي در موسسه (در راه حق) قم ايراد و در سيماي جمهوري اسلامي ايران پخش شد و اينکه پاسخ درخواست­هاي فراوان بصورت اين کتاب منتشر شده و در دسترس علاقمندان قرار مي­گيرد.»

بخش اول ضرورت بحث حکومت اسلامي درباره اسلامي بودن نظام، شناخت اسلام، عامل حفظ نظام، حکومت اسلامي، حاکميت اسلام، در قانونگذاري و اجرا، خلاصه و پرسش سخن مي­گويد تا در بخش دوم درباره مفهوم قانون، ضرورت قانون براي جامعه، ضرورت الهي بودن قانون بحث شود.

در بخش سوم نيز استاد مصباح يزدي درباره توحيد و شرک در مسئله قانونگذاري، ويژگي­هاي قانون گذاري از ديدگاه قرآن سخن مي­گويد و در بخش چهارم نيز راه­هاي کشف قانون خدا، براي فقيه اعلم، منشا تغيير حکم در مقام ثبوت، تغيير حکم، تابع تغيير زمان، تغيير حکم، تابع تغيير قيد موضوع، قيدهاي عيني و اعتباري، با قلمي روان نوشته است و در بخش پنجم درباره تزاحم دو حکم و ملاک  اهميت مطالبي پيرامون احکام، تابع ملاک­ها، ملاک قوي­تر و رفع تزاحم سخن گفته است.

بخش ششم هم درباره وضع قوانين براساس اصول تغييرناپذير يا يک موضوع و چند عنوان، اعمال ولايت، عامل حفظ وحدت، شوراي قانونگذاري، خبرگان تعيين مرجع، طرحي جديد براي مجلس شورا، امتيازات اين طرح، توضيحي راجع به کلمه قانون سخن مي­گويد و در بخش هفتم هم سخن از دستگاه حکومت و حاکم در نظام اسلامي، ضرورت قوه مجريه، ضرورت قوه قضاييه، دلايل ديگر ضرورت قوه مجريه و حکومت و دلايل غيراختصاصي بر ضرورت حکومت است. بخش هشتم نيز به اختيارات، شرايط و وظايف حاکم اسلامي پيرامون شرايط متصديان امور حکومتي، شناخت قانون، تقوا، کارداني، دلايل قرآني بر اين شرايط اشاره دارد.

در بخش پاياني (ولايت فقيه) استاد درباره حکومت و رهبري در عصر غيبت، شرايط رهبر: آگاهي کافي از اسلام، تقوا، تدبير و مديريت، حکومت اصلي، دلايل نقلي بر ولايت فقيه، ريشه ولايت فقيه، مشروعيت نظام با امضاي ولي فقيه با مخاطبان سخن مي­گويد.

در بخشي از اين کتاب مي­خوانيم:

«ويژگي­هاي اصلي اين نظام اسلامي بودن آنست و تحقق اين ويژگي وقتي است که قانون گذاري و اجرا و نيز مسئله تضاد بر اصول و ارزش­هاي اسلامي مبتني باشد. اين اسلامي بودن بايد مردم نسبت به اصول و ارزش­هاي اسلامي حساسيت داشته باشند تا از بروز هر انحرافي جلوگيري کنند. و اين در صورتي ممکن است که شناخت مردم از اسلام صحيح و عميق و دور از انحراف باشد، تا هم از القاء و شبهه­ها متزلزل نشوند و هم پاسخگوي شبهات باشند. از اين رو طرح مسئله حکومت اسلامي ضروري است تا ديدگاهي روشن براي مردم پديد آورد.»

گفتني است، کتاب بخشي کوتاه و ساده پيرامون حکومت اسلامي و ولايت فقيه نوشته محمدتقي مصباح يزدي با شمارگان سه هزار نسخه و قيمت 26000 ريال از سوي انتشارات چاپ و نشر بين الملل منتشر شده است.

 

 

سه‌شنبه 16 آبان 1391 - 12:13


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری