سه‌شنبه 6 خرداد 1399 - 0:26
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

نخستين جشنواره سراسري شعر غدير برگزار شد

 

نخستين جشنواره سراسري شعر غدير با حضور شاعران آييني شناخته شده كشورمان و مسئولان فرهنگي و هنري از جمله محسن مومني شريف رئيس حوزه هنري و حسين ظريف منش مدير عامل بنياد بين المللي غدير 14 آبان ماه در تالار سوره حوزه هنري برگزار شد.

حسين ظريف منش مدير عامل بنياد بين المللي غدير در آغاز اين جشنواره گفت: اين جشنواره ارزشمند است چرا كه مربوط به تلاش هاي جمعي از هنرمندان كشورمان با محوريت غدير است.

ظريف منش ادامه داد: غدير يك واقعه تاريخي صرف نيست؛ از آنجا كه اين واقعه با اراده خداوند و پيامبر اكرم(ص) رقم خورده و استمرار نبوت است و از اين نظر كه تكوين و تكميل سنت و جهان بيني اسلامي بعد از پيامبر است موجب فخر و سرور اهل بيت(ع) و همه مسلمانان و اهل ايمان است.

مدير عامل بنياد بين المللي غدير در ادامه اظهار كرد: غدير روزي است كه خداوند درباره مهمترين مسئله هر جامعه و ملت تعيين تكليف كرده است، كه چه نوع حكومت و چه حاكمي با چه ويژگي ها و شاخصه هايي براي سعادت و بهروزي و كمال انسان ها در يك جامعه مبتني بر ارزش هاي اسلامي شايسته است و چه رهبري بايد بر جامعه اسلامي حكومت كند.

وي افزود: از اين رو مقام معظم رهبري فرمودند غدير باطل كننده ايده جدايي دين از سياست است و امام(ره) هم تاكيد كردند كه عيد غدير تنها براي شادي كردن نيست بلكه بايد بفهميم حكومت و سياست از هم جدايي ندارند و نيز بايد بفهميم كه سياست متعلق به همه مردم است و رشد و تعالي انسان بايد تحت يك حكومت الهي سامان داده شود.

ظريف منش خاطرنشان كرد: به اين دلايل است كه تلاش هاي هنرمندان و متفكران در ثبت بزرگي اين روز كاري ارزشمند است و بايد ظهور و بروز بيشتري داشته باشد.

وي با بيان اينكه ثبت غدير براي نخستين بار توسط شاعر پيامبر(ص) انجام شده، افزود: پس از او ديگر متفكران و شاعران و هنرمندان در اين راه اهتمام داشته اند كه از جمله آنها علامه اميني است كه با استفاده از همين تلاش هنرمندانه و متعهدانه بود كه توانست با ايمان و اراده اي بزرگ به آن كارستان يعني تاليف دائره المعارف «الغدير» دست زده و آن را به انجام برساند.

اين مقام مسئول در بخش ديگري از سخنانش گفت: در زمان حاضر كه اسلام به بركت خون شهدا و رهبري و تدبير امام(ره) و در پي ايشان مقام معظم رهبري افق هاي نويني را به روي مردم دنيا باز كرده است و از سوي ديگر دشمنان اسلام همه توان خود در عرصه هاي فرهنگي، سياسي، هنري، اقتصادي و ... را از طريق هنرمندان و پژوهشگران خود بسيج كرده اند تا هجمه فرهنگي را بر ما وارد آورند، ضرورت پرداختن به آموزه هاي غدير، ولايت و حكومت اسلامي بيش از پيش احساس مي شود.

وي هجمه فرهنگي دنياي استكبار را نشانگر استيصال غرب در برابر فرهنگ غني اسلامي دانست و گفت: امروز شاعران ما با هر بيت خود مي توانند در اين جبهه فرهنگي نقش يك سرباز را ايفا كنند و هر شعري كه شاعران آييني ما در وصف امير المومنين يا واقعع غدير مي گويند مي تواند گلوله اي باشد براي مبارزه در اين جبهه و حركت همراه با خباثت دشمن را خنثي كند.

مدير عامل بنياد بين المللي غدير ادامه داد: از اين رو شاعران آييني كه در رابطه با غدير، عاشورا، مهدويت و ... شعر مي گويند و هنرنمايي مي كنند مجاهدان عرصه مقابله با تهاجم فرهنگي دشمن هستند.

ظريف منش با نقل قولي از مقام معظم رهبري اظهار كرد: همانگونه كه رهبر معظم انقلاب فرموده اند شاعران آييني در اين راه بايد شعرشان را مستند به معارف حقه الهي كنند و از معاني بلند قرآن و نهج البلاغه و ديگر آموزه هاي ائمه طاهرين(ع) استفاده كرده تا بتوانند بر ذهنيت جامعه تاثيرات مثبت بگذارند.

وي در پايان با تشكر از همكاري هاي حوزه هنري و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در برگزاري جشنواره سراسري شعر غدير، اظهار اميدواري كرد كه بنياد غدير بتوانند در معرفي آموزه هاي والاي غدير گام هاي بلندتري بردارد.

 

همچنين حميد رضا سنگري شاعر و پژوهشگر آييني، با بيان اين كه بايد به زواياي نامكشوف شعر علوي و غدير بپردازيم، گفت: هنوز بسياري از ابعاد واقعه غدير خم حتي از چشمان تيزبين شاعران آييني قافل مانده است و بايد به آن پرداخته شود.

 وي ادامه داد: بدون حضرت علي (ع) دچار كاستي هستيم و تنها از گذرگاه علي (ع) است كه مي توانيم علم ناب و معرفت كامل را بيابيم، در واقعه غدير پيامبر در توصيف امير المومنين (ع) كه 110 بار در خطبه شان نام آن حضرت را بردند مي فرمايند كه علي (ع) قرآن است و علي (ع) من است.

 سنگري با اشاره به اين كه موضوع غدير خم به شكل محدودي مطرح شده است، گفت: غدير تنها ولايت علي (ع) نيست ، بلكه كل آموزه هاي ديني ما است و هيچ نكته ناگفته اي از دينمان در غدير نيست و از شاعران و هنرمندان دعوت مي كنم خطبه غدير را بخوانند و بر اساس آن اثر خلق كنند.

 اين شاعر گفت: تقريبا تمام شعرهاي امروز غديري را خوانده ام و احساس كردم شاعران اثري با موضوع خود خطبه پيامبر (ص) در واقعه غدير نداشته اند و اگر انس و نزديكي با اين خطبه داشته باشند آثارشان را در اين زمينه مي سرايند.

 او با بيان اين كه شعر غدير در تمام قالب ها سروده شده است، عنوان كرد: بايد در عرصه شعر سپيد در محافل اشعار بيشتري خوانده شود تا اين تصور به وجود نيايد كه شعر آييني پس از انقلاب بازگشت به گذشته و سنت هاي شعري را دارد.

 وي شعر غدير را محدود به واقعه غدير خم ندانست و خاطرنشان كرد: در غدير ظهور هم توسط پيامبر مطرح شده است و موضوع غدير ، تبيين و تشريح اصول اسلامي در ناب ترين شكل ممكن است كه متاسفانه تا به حال به درستي واكاوي و مطرح نشده است.

 سنگري با ارائه اين پيشنهاد كه هر سال در روز عيد غدير ، خطبه خواني غدير در رسانه ملي و راديو برقرار باشد، گفت: خوب است كه در رسانه ها، همايش ها و كنگره هاي مختلف به اين موضوع پرداخته شود.

 در اين مراسم همچنين شاعراني مانند احد ده بزرگي، محمود حبيبي كسبي، مهدي رحيمي، اصغر عظيمي مهر، محمود اكرامي فر، ولي الله كلامي و حميد سبزاوري به شعرخواني با موضوع غدير و حضرت امير المومنين (ع) پرداختند.

در پايان اين مراسم بنياد بين المللي غدير با اهداي لوح تقدير به استاد حميد سبزواري براي يک عمر فعاليت مستمر در ترويج و نشر فرهنگ ولايي در عرصه فرهنگ و ادب از خدمات وي قدرداني کرد.

همچنين لوح تقدير جشنواره به20شاعر برگزيده شرکت کننده اهدا شد.

 

دوشنبه 15 آبان 1391 - 11:55


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری