پنجشنبه 12 تير 1399 - 9:36
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

اختتاميه نوزدهمين نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاريها

 

  

مراسم اختتاميه نوزدهمين بين‌المللي نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي سيدمحمد حسيني ، عبدالرضا عزيزي رئيس کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي، محمدجعفر محمدزاده معاونت مطبوعاتي وزير ارشاد و جمعي از مسئولان در محل نمايشگاه برگزار شد.

محمدزاده: رسانه‌ها براي دلخوشي بخشي از مردم، بخش ديگر را نرنجانند

 محمدجعفر محمدزاده رئيس اين نمايشگاه در سخناني با مطرح کردن اين سئوال که «همچنان جاي اين سئوال باقي است که ما که هستيم؟» گفت: ما مجموعه‌اي از کساني هستيم که براي مردم حرف مي‌زنيم و اتفاقات و رويدادها را به چشم و گوش مردم نزديک مي‌کنيم.

 معاون امور مطبوعاتي وزير ارشاد افزود: اهالي رسانه در اين ملک متنعم که هزاران سال گفتگو و همزيستي را در تاريخ خود ثبت کرده، حتماً اصحاب نخبه اين کشور هستند؛ کساني که چون براي مردم محترم و مهم هستند، حرفهايشان شنيدني است و فقط شنيدني نيست بلکه باورکردني است.

 رئيس نمايشگاه نوزدهم مطبوعات و خبرگزاريها اضافه کرد: اين يک واقعيت است که اصحاب رسانه مهم هستند و اين جايگاه را مردم به آنها عطا کرده‌اند.

 وي با اشاره به شعار نمايشگاه امسال «رسانه؛ کلام صادقانه، نگاه منصفانه» گفت: اين شعار تنها يک توصيه اخلاقي نيست، بلکه هويت ما در گرو تحقق اين شعار است و بايد بدانيم که بهره اين شعار در درجه اول براي اصحاب رسانه و خود رسانه‌ها است.

محمدزاده تاکيد کرد: جامعه ما از ما صداقت و درستي مي‌طلبد و چون ما را از خودش مي‌داند، از ما مي‌خواهد صادقانه از پشت بام رسانه، خبرها را منتقل کنيم و پس ما بايد در اين کار صادقانه عمل کنيم.

 معاون امور مطبوعاتي و اطلاع‌رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي همچنين گفت: مردم فقط گروه کوچکي نيستند که با ما هستند؛ يک خبر وقتي مخابره مي‌شود، ديگر متعلق به خبرنگار نيست بلکه متعلق به همه مردم است و مالک واقعي آن همه مردم هستند.

 رئيس نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللي مطبوعات و خبرگزاريها يادآور شد: بايد بيش از اين صداقت را پيشه کني و براي دلخوشي بخشي از مردم، بخش ديگر را نرنجانيم و در تحليل‌هايمان نگاه منصفانه داشته باشيم.

 وي گفت: ما بايد عدالت و انصاف را سرلوحه کارمان قرار دهيم و شرافت خبرنگاري را با تجمل و رفاقت با گروه‌هاي ثروت و قدرت عوض نکنيم و نگذاريم در صنف ما شغلي با ارزشتر از خبرنگار صادق وجود داشته باشد و بدانيم که اصل صداقت و انصاف آموزه‌اي برخاسته از نظر مردم متمدن ايران اسلامي است.

 محمدزاده افزود: ما با شعار «رسانه؛ کلام صادقانه، نگاه منصفانه» نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللي مطبوعات و خبرگزاريها را صادقانه و منصفانه آغاز کرديم  اميدواريم تا دوره ديگر اين شعار با ما باشد.

 معاون مطبوعاتي وزير ارشاد با تقدير از خبرنگاران، مديران مسئول رسانه‌ها، غرفه‌داران و ديگر دست اندرکاران نمايشگاه نوزدهم، خطاب به حاضران گفت: خوبيهاي اين نمايشگاه - که به اذعان همه شما خوب بوده است - متعلق به همه شماست و بديها و کاستيها را بر بنده حقير ببخشيد.

 وي افزود: اميدوارم اين نمايشگاه افق‌هاي روشني را پيش روي ما بگشايد.

 رئيس نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللي مطبوعات و خبرگزاريها در پايان گفت: به نظر من اين نمايشگاه، نمايشگاه موفقي بود و علت اصلي آن هم حضور مردم بود و به تعبير عليرضا خمسه نمايشگاه نوزدهم نمره 20 گرفت.

 

حسيني: مسئولان در نمايشگاه ديدند که جامعه مطبوعاتي آنها را زير ذره‌بين دارند

سيدمحمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين برنامه با تبريک عيد غدير گفت: خداوند را شاکريم که اين نمايشگاه در فاصله عيد قربان و عيد غدير برگزار شد.

 وزير ارشاد افزود: در اين دوره شاهد حضور گسترده‌تر رسانه‌ها بوديم و فعاليت حدود 300 غرفه بيشتر از دوره قبل، نشانگر اهميتي است که رسانه‌‌ها با اين نمايشگاه دادند.

 وي استقبال بيش از يک ميليون نفر از نمايشگاه نوزدهم مطبوعات را نشان دهنده اين مسئله دانست که «هر ميزان به علايق مردم اهتمام بيشتري داشته باشيم، مردم هم استقبال بيشتري از ان به عمل خواهند آورد».

 حسيني همچنين با اشاره به برگزاري نشست‌هايي با موضوع انتخابات رياست جمهوري سال 1392 گفت: هر چند ما بحث درباره انتخابات را در مقطع فعلي زودهنگام مي‌دانيم، ولي گفتگوهاي جدي در اين زمينه لازم است.

 وزير ارشاد ادامه داد: بحث‌هايي هم که در نمايشگاه در اين باره صورت مي‌گرفت، کمک مي‌کرد به شفاف شدن فضا و همچنين به  فردي که مي‌خواهد رئيس جمهور شود؛ او الان مي‌تواند تشخيص دهد که چه ويژگي‌هايي بايد داشته باشد و چه تيمي را همراه خود به صحنه بياورد.

وي نمايشگاه نوزدهم را کانون خبررساني در يک هفته گشته اعلام کرد و گفت: بسياري از چهره‌هاي هنري، سياسي، اقتصادي و ورزشي در نمايشگاه حضور يافته‌اند.

 حسيني از برپايي غرفه شهداي رسانه و غرفه رحمةللعالمين تقدير و ابراز اميدواري کرد، رسانه‌ها به مسئله سبک زندگي که مد نظر رهبري است، توجه بيشتري داشته باشند.

 وزير ارشاد در ادامه همچنين به برگزاري دومين اجلاس اتحاديه مطبوعات جهان اسلام و برگزاري ده‌ها نشست تخصصي در نمايشگاه امسال اشاره کرد و يادآور شد: بايد مسائل مرتبط با مطبوعات بيش زا پيش شکافته شود.

 وي با اشاره به سابقه 150 ساله مطبوعات در ايران گفت: دوستان معاونت مطبوعاتي جايي را براي راه‌اندازي موزه مطبوعات در نظر گرفته‌اند و اميدواريم به زودي اين بخش هم به طور دائمي راه‌اندازي شود.

 وزير ارشاد همچنين با اشاره به اقدام اخير معاونت مطبوعاتي در صدور مجوز براي 10 خبرگزاري جديد گفت: انتظار ما از اين خبرگزاريها که تا کنون پايگاه خبري بوده‌اند، بيش از گذشته است.

 حسيني گفت: ما باور داريم که بازتاب اخبار و رويدادهاي نمايشگاه مطبوعات در سطح جامعه، توجه به مطبوعات را بيشتر مي‌کند.

 وي ادامه داد: هميشه در دولت تاکيد داشته‌ايم که ارتباط بيشتري با خبرنگاران وجود داشته باشد؛ اگر دستگاه‌هاي اجرايي پشت صحنه اقدامات دولت را به معرض ديد خبرنگاران بگذارند، بسيار موثر خواهد بود.

 وزير ارشاد همچنين گفت: مسئولان در ايام نمايشگاه مطبوعات ديدند که جامعه مطبوعاتي آنها را زير ذره‌بين دارند و جامعه بايد نقش آفريني نمايشگاه را در ارتباط و پيوند خوب مطبوعات و جامعه بايد مد نظر داشته باشد.

 حسيني با اشاره به تلاش کشورهاي اروپايي در منفي جلوه دادن وضعيت آزادي بيان در ايران يادآور شد: در نمايشگاه ديديد که افرا از سلايق مختلف حضور يافتند و جديترين بحث‌ها و انتقادات را از مسائل مختلف مطرح مي‌کردند اما رسانه‌هاي بيگانه فقط به دنبال اين هستند که يک جايي اگر به نشريه‌اي تذکر داده شد، آن را برجسته کنند.

 وي همچنين فضاي مطبوعاتي ايران را غيرقابل مقايسه با کشورهاي منطقه توصيف کرد و در پايان از مسئولان رسانه‌ها به خاطر اينکه عليرغم 4 بار حضورش در نمايشگاه نتوانست از غرفه‌هاي آن بازديد کند، عذرخواهي کرد.

 در اين برنامه همچنين احمد عبدالقادر سرورا از کنيا در سخناني از مسئولان نمايشگاه مطبوعات به جهت برگزاري مطلوب اين رويداد بين‌المللي قدرداني کرد.

همزمان با برگزاري مراسم اختتاميه نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللي مطبوعات و خبرگزاري‌ها برترين‌هاي اين نمايشگاه در بخش کتاب سال مطبوعات ايران، غرفه‌ها و مسابقه عکاسي شهروندي معرفي شدند.

در اين برنامه بيانيه پاياني کتاب سال مطبوعات ايران قرائت و کتاب «سواد رسانه‌اي؛ درآمدي بر شيوه يادگيري و سنجش» نوشته علي طلوعي به عنوان برترين کتاب سال مطبوعات ايران معرفي شد.

 در آئين اختتاميه نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللي مطبوعات و خبرگزاريها همچنين مهدي توکلي، فضل‌الله طلابي و شهلا سهراسبي به عنوان نفرات اول و دوم بخش مسابقه عکاسي شهروندي معرفي شدند.

در آئين اختتاميه نوزدهمين نمايشگاه بين‌المللي مطبوعات و خبرگزاريها همچنين بيانيه پاياني ستاد برگزاري اين نمايشگاه قرائت و برترين غرفه‌هاي اين دوره از نمايشگاه به شرح زير معرفي شدند:

بخش استان‌ها: کردستان، خوزستان و سمنان.

بخش روزنامه‌ها: دنياي اقتصاد، فرهيختگان و پرسپوليس.

 بخش خبرگزاريها: قدس، ابناء و پانا.

 بخش نشريات ادواري: باغ نظر، پيک توانا، صبح قريب، امين جامعه و بچه‌هاي بشري.

 بخش پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني: موسسه پژوهشي انقلاب اسلامي، جام نيوز و نسيم.

 بخش نشريات دانشجويي: دانشگاه فردوسي مشهد، دانشگاه لرستان و دانشگاه شهيد بهشتي.

بخش بين‌الملل: افغانستان، اردن و ونزوئلا.

 

 

 

 

دوشنبه 15 آبان 1391 - 11:43


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری