شنبه 17 خرداد 1399 - 23:7
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

اختتاميه جشنواره فيلم رويش برگزار شد

 

شامگاه شنبه 13 آبان ماه همزمان با عيد سعيد غدير خم مراسم اختتاميه هشتمين جشنواره فيلم كوتاه ديني «رويش» با حضور محسن مومني شريف رئيس حوزه هنري در پرديس سينمايي هويزه مشهد مقدس برگزار شد و برگزيدگان اين دوره معرفي شده و جوايزشان اهدا شد.

در ابتدا سهيل جهان بيگلري دبير جشنواره با ارائه توضيحاتي در خصوص روند برپايي هشتمين جشنواره رويش گفت: اين جشنواره در اين دوره و دوره‌هاي گذشته فرصتي را فراهم کرده تا با بهره‌گيري از تجربه بزرگان و جوانان، نگاهي عميق به معارف اسلامي ، ديني و اخلاقي داشته باشد.

 وي افزود:‌ خدا را شاکريم حوزه هنري با اين جشنواره يک جريان اثر گذار در حوزه سينماي ديني ايجاد کرده است.

در ادامه محسن مومني شريف رئيس حوزه هنري با اشاره به روند برگزاري جشنواره  گفت: الحمدلله جشنواره رويش مدام در رشد است و روز به روز به اهداف خويش و کمال خودش نزديک‌تر مي‌شود. اين جشنواره با فاصله گرفتن از تعريف هنر مسيحي رايج، در بيان موضوعات به گستره‌اي دست يافته است که نشان مي‌دهد حوزه دين و قلمرو فعاليت در اين حوزه بسيار فراگير است.

وي  با اشاره به ارزش شاهنامه افزود: اگر کسي در ديني بودن شاهنامه ترديد داشته باشد، قطعا يا شاهنامه را نفهميده است و يا با نهج البلاغه بيگانه است. اگر ديباچه اين کتاب شريف هم نبود ما به راحتي با عقايد ديني و شيعي اين شاعر آشنا مي‌شديم. واقعيت اين است که اگر از ديد جهان بيني الهي به هستي نگاه کنيم چشم انداز ما بسيار وسيعتراز چشم انداز آن کسي است که نگاهش به جهان مادي و وابسته حواس مادي است. هنرمندي که از جهان بيني اسلامي مي‌نگرد مي‌تواند به مرزهاي شگفت آوري برسد که به اعجاز مي‌ماند.

مومني افزود: وقتي هنرمند ما در فضاي معارف ديني رشد مي‌کند اگر در باره پيش از اسلام هم صحبت کند اثر او متأثر از جهان بيني‌اش است. ما در هويت ملي‌مان بسيار وامدار فردوسي هستيم. اثر او در شناخت هويت مردم ايران از چنان جايگاهي برخوردار است که محققان معتقدند بدون تعمق در شاهنامه هر‌شناختي از اين ملت ناقص است. محقق بزرگ و نام آشنا مرحوم محيط طباطبايي مي‌گويد: فردوسي به تمامي کلمه.

وي ادامه داد: فردوسي حکومت بر مردم را شايسته خداوند مي‌داند و لذا در نگاه او، تنها کسي مي‌تواند بر مردم حکمراني کند که مؤيد به تأييد الهي باشد. هر‌گاه که او ظلم و ستم پيشه کند آن «فره ايزدي» و تأييد الهي از او زائل مي‌شود. اين مترقي‌ترين شکل حکومت در جهان امروز است. فردوسي؛ شاعر ملي ماست. آمال ما، افکار ما، دين و مذهب ما، زبان ما و بيان ما، همه از شاهنامه نيرو مي‌گيرد. ارکان اسلام و اجزاء هويت ايراني چنان در هم آميخته‌اند که جدايي آن‌ها ناممکن است. لذا حکيم توس با شناخت اين مهم در سرتاسر شاهنامه به تبيين و تصوير سازي اين حقيقت پرداخته است. عبرت آموزي و توجه به مبدا و معاد از عناصر اساسي هنر اسلامي است که ملهم از قرآن کريم است. روش فردوسي در روايت مانند آيات قرآن کريم است. تنها داستان سرايي نمي‌کند بلکه در فراز و فرود داستان‌هايش مخاطب را متوجه سنن الهي حاکم بر طبيعت و عبرتهاي تاريخ مي‌کند.

وي ادامه داد: ديگر اينكه از نگاه فردوسي مردم ايران مردمي سلحشور و فداكارند كه به طور طبيعي داراي روحيه ضداستبدادي و ضداستعماري‌اند. از نظر فني نيز شاهنامه براي هنرمندان ما مخصوصا داستان نويسان و فيلمنامه نويسان درسهايي فراوان دارد.البته فردوسي گاهي به علت جهل و گاهي هم كينه دشمنان مورد ظلم قرار گرفته است.

 در ادامه مراسم برگزيدگان بخشهاي مختلف معرفي شدند. براي اهداي جوايز بخش اصلي جشنواره مومني‌، جهان بيگلري به همراه منوچهر محمدي،‌ رضا ميرکريمي،‌ همايون اسعديان‌، مجتبي راعي‌، محمد مهدي عسگرپور،‌کمال تبريزي و محمد کاسبي به روي سن رفتند و «بازگشت» به عنوان بهترين فيلم معرفي شد.

آراي هيات داوران هشتمين جشنواره فيلم كوتاه ديني رويش به اين شرح است:

ديپلم افتخار و جايزه نقدي( بيست ميليون ريال) بهترين كارگرداني اثر پويانمايي بخش جوانه هاي رويش به خانم آناهيتا نژاد بختياري براي فيلم «نقش خون»

ديپلم افتخار و جايزه نقدي (بيست ميليون ريال) بهترين كارگرداني اثر مستند بخش جوانه هاي رويش به آقاي كامران رضايي براي فيلم « از ماه تا ماهي»

ديپلم افتخار و جايزه نقدي ( بيست ميليون ريال) بهترين كارگرداني اثر داستاني بخش جوانه هاي رويش به آقاي تيمور قادري براي فيلم «مي خورد بر بام خانه»

تنديس زرين و جايزه نقدي (پنجاه ميليون ريال) به «يك روز درحمص» محصول جمهوري اسلامي ايران و سوريه اثر برگزيده در بخش بيداري اسلامي به كارگرداني آقاي حسين مرتضي از سوريه

تنديس زرين و جايزه نقدي (پنجاه ميليون ريال) به «بيداري» ، محصول جمهوري اسلامي ايران و مصر اثر برگزيده در بخش بيداري اسلامي به كارگرداني آقايان احمد صلاح سوني و رمضان صلاح محمد از مصر

تنديس زرين و جايزه نقدي (پنجاه ميليون ريال) به «مادران انقلاب» محصول جمهوري اسلامي ايران و ليبي اثر برگزيده در بخش بيداري اسلامي به كارگرداني آقاي محسن اسلام زاده از ايران

تنديس زرين و جايزه نقدي (سي و پنج ميليون ريال) به بهترين اثر با موضوع توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني به فيلم « برتش » به تهيه كنندگي صدا و سينماي مركز ايلام طالب رماوندي

تنديس زرين و جايزه نقدي (سي ميليون ريال) به بهترين اثر با موضوع ايران 1404 با رويكرد اهميت خانواده در جامعه ديني به فيلم «بازگشت» به تهيه كنندگي انجمن سينماي انقلاب و دفاع مقدس

تنديس زرين و جايزه نقدي (پنجاه ميليون) ريال بهترين كارگرداني اثر پويانمايي به خانم مريم كشكولي نيا براي فيلم «تونل»

ديپلم افتخار و جايزه نقدي (ده ميليون ريال) به فيلم «وضعيت سياه» به تهيه كنندگي گروه اقتصاد شبكه يك سيماي جمهوري اسلامي ايران (محمد ساسان، كارگردان)

ديپلم افتخار و جايزه نقدي (ده ميليون ريال) به فيلم «بي بي تولدت مبارك» به تهيه كنندگي سازمان توسعه سينمايي سوره) سيد حامد نوبري، كارگردان)

تنديس زرين و جايزه نقدي (بيست ميليون ريال) بهترين تحقيق و پژوهش فيلم مستند به سيدرضا حسيني براي فيلم« فرزند حبيب الله»

تنديس زرين و جايزه نقدي) پنجاه ميليون ريال( بهترين كارگرداني اثر مستند به طور مشترك به خانم آزاده آريامنش براي فيلم« يوما» و آقاي مهدي فارسي براي فيلم « طوفان »

تنديس زرين و جايزه نقدي (بيست ميليون ريال) بهترين دستاورد فني هنري به طور مشترك به روزبه رايكا(فيلمبردار) و حميد جمالي (مجري جلوه هاي ويژه)براي فيلم «حنانه»

تنديس زرين و جايزه نقدي )پانزده ميليون ريال(بهترين بازيگر زن فيلم داستاني به خانم كتايون اعظمي براي فيلم «بازگشت»

تنديس زرين و جايزه نقدي )پانزده ميليون ريال( بهترين بازيگر مرد فيلم داستاني به آقاي اسماعيل ميرزايي براي فيلم «از درون آيينه»

تنديس زرين و جايزه نقدي(بيست و پنج ميليون ريال) بهترين فيلمنامه داستاني به طور مشترك به آقاي مهدي انصاري براي فيلم «حنانه» و آقاي سيف ا... يزداني براي فيلم«از درون آيينه»

تنديس زرين و جايزه نقدي) پنجاه ميليون ريال( بهترين كارگرداني اثر داستاني به خانم سهيلا گلستاني براي فيلم«بازگشت»

تنديس ويژهي هيأت داوران همراه با جايزه نقدي (چهل ميليون ريال) به طور مشترك به آقاي رحيم ذبيحي براي فيلم «سنگ مزاري براي برادر شهيدم» و آقاي شهروز توكل براي فيلم« ممد نبودي»

 

دوشنبه 15 آبان 1391 - 11:16


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری