چهارشنبه 18 تير 1399 - 0:13
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

سايت هنر اسلامي افتتاح شد

 

سايت "هنر اسلامي" وابسته به پورتال بزرگ اهل بيت(ع) در ششمين روز برگزاري نمايشگاه بين المللي مطبوعات و خبرگزاري ها ، با حضور دکتر محمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و آيت الله اختري، دبيرکل مجمع جهاني اهل بيت(ع) افتتاح شد.

در مراسم افتتاح سايت "هنر اسلامي" که صبح جمعه ۱۲ آبان ماه در نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري ها برگزار شد، ابتدا حجت الاسلام و المسلمين حسيني عارف گزارشي از پورتال بزرگ اهل بيت(ع) و سايت هاي وابسته به آن ارائه كرد.

سپس محمد حسيني در اين مراسم گفت: اين روزها زمان مناسبي براي رونمايي از اين سايت و جهت گيري براي تبليغ آن است چون محتواي چنين سايتي همراستا با واقعه غدير است. اگر فرهنگ غدير به درستي تبيين شود، در جاي جاي جهان مشتاقان زيادي دارد. اگر زيبايي کلام اهل بيت به درستي بيان شود، مردم به سمت آن متمايل مي شوند چون دشمنان از صدر اسلام تاکنون با مخلوط کردن آن چه که نادرست است با کلام معصومين و بزرگان دين، و همچنين با نسبت دادن خرافات، باعث شده اند زيبايي کلام معصومين تحت الشعاع قرار بگيرد.

 وي افزود: اگر وقايع و کلام معصومان صيقل داده شود و از ظواهر نادرست پاک شود، قطعا مردم به مفاهيم عشق خواهند ورزيد. بسياري از مردم هستند که با بيگانگان با اهل بيت روبرو شده اند و ديده اند که اين بيگانگان وقتي با مفاهيم اصلي و واقعي مربوط به اهل بيت روبرو شدند، عناد را کنار گذاشتند. کيست که مخالف عدالت باشد؟ کلام اهل بيت و معصومين هم اين بود که بايد عدالت در جامعه حاکم شود و حاکم جامعه بايد خود مظهر عدل باشد.

 وزير ارشاد ادامه داد: اهل بيت در طول تاريخ، مايه اتحاد بودند نه افتراق. حتي خلفاي جور هم که دست به خون آن ها آلوده کردند، سعي کردند نشاني از خود باقي نگذارند و کمتر شاهد وقايعي چون شهادت امام حسين (ع) در ميدان جنگ بوده ايم. چون خلفا از جايگاه و ميزان محبوبيت و مقبوليت امامان در ميان مردم بااطلاع بودند و حاضر نبودند از اين حيث چالشي براي خود ايجاد کنند. در طول تاريخ 250 ساله پيامبر تا غيبت امام زمان(عج) خلفاي جور هيچ گاه سعي نکردند کاري کنند که نشان دهد مقابل امامان هستند.

حسيني در بخشي از سخنانش درباره سايت هنر اسلامي گفت: اين سايت که راه اندازي شود، کارهاي زيادي را به دوش خواهد کشيد و ديگر نمي توان مانند گذشته به اين بسنده کرد که مجمع جهاني اهل بيت عده اي از روحانيون را جمع کند و با آن ها طرف باشد. اثرگذاري هنر و رسانه را نمي توان کتمان کرد. بنابراين مخاطب و طرف سخن مجمع جهاني اهل بيت امروز فقط مردم داخل نيستند بلکه مردم جهان اند. دشمنان از همه ابزار و اداوت براي تخريب اسلام استفاده مي کنند و روا نيست ما براي تبليغ آن از امکاناتمان استفاده نکنيم. حتي مشاهده کرديد که سال گذشته از موسيقي هم براي تخريب امام هادي(ع) استفاده شد. موسيقي جاذبيت دارد بنابراين از ابزارهايي است که در اين راه مورد استفاه قرار مي گيرد.

 وزير ارشاد در پايان گفت: امام علي (ع) نمونه بارزي از امامان و اهل بيت است که فصاحت و بلاغتش در نهج البلاغه در اوج است. يکي از مورخين گفته که فصاحت علي کجا و فصاحت عرب کجا؟ حضرت علي (ع) ناچار بوده گاهي هنرنمايي کند و نتيجه اش هم خطبه بدون الف ايشان بود که قريب به 700 کلمه داشت ولي يک الف در آن وجود ندارد؛ يا خطبه بدون نقطه ايشان که بي نظير است. اين ها تنها گوشه هايي از هنر، زيبايي و ظرافت اسلامي هستند. ما ناچاريم از زيبايي و ظرافت ها استفاده کنيم. يک نکته مثبت سايت هنر اسلامي اين است که بخش شعر و ادبيات هم دارد و به دليل تاکيد رهبر انقلاب بر هنر شعر و بلاغت، اهميت اين حوزه نيز بر کسي پوشيده نيست.

 وي گفت: براي معرفي هنر اسلامي بايد سايت هايي وجود داشته باشند که فعاليت کنند چون در غير اين صورت هنر اسلامي در دنيا بايکوت مي شود. آقاي محمدزاده هم که اخيرا با دوستانشان در معاونت مطبوعاتي مجوز 10 فعاليت 10 خبرگزاري را به ويژه در زمينه اهل بيت و انقلاب صادر کردند.

در ادامه مراسم آيت الله اختري گفت: اساس تبليغ و رسانه از مختصات دين است. خداوند مي گويد معناي پيامبري و کار پيامبران، ابلاغ است. کسي که مسئوليت ابلاغ پيامي را دارد و عقيده يا نظر خودش را بيان مي کند، بايد پاي خود ايستادگي کند و پيام خود را ابلاغ کند. پيام رساني شيوه برزگي است و در اصل اسلامي است. البته اسلام به معني عام آن يعني دين برگزيده نزد خداوند نه اصطلاحا دين پيامبر اسلام.

 وي افزود: اصل هنر رسانه اي متعلق به دين و اديان است. منتهي هنر رسانه اي در هر زمان به نوبه خود بر اساس شيوه ها و امکاناتي که وجود داشته، تغيير و تحولاتي پيدا کرده است. نفس تبليغ، يک هنر اسلامي است. نماز جماعت، حج و ... هم همه هنر اسلامي هستند چون حاوي تبليغ يک مفهوم مشخص هستند. بنابراين خيلي نمونه هاي هنري هستند که اسلامي هستند ولي منحصرا متعلق به دين اسلام نيستند و در انحصار مردم مسلمان هم نيستند.

 دبيرکل مجمع جهاني اهل بيت در ادامه گفت: مساله ديگر اين است که امروز در جايگاه جهاني مان، داراي يک مکتب عالي و ارزنده هستيم. همان طور که امام خميني (ره) در درس حکومت اسلامي خود در نجف گفت، کار مبلغان اين است که اسلام را خوب به مردم معرفي کنند و فرمود اگر اسلام را خوب معرفي کنيد، مردم مشتاقانه به سوي آن مي آيند. تاکيدات رهبر معظم انقلاب را هم که همه در زمينه هنر و رسانه شنيده اند. بنابراين ما بايد بتوانيم معارف خود را به هر زباني که دنيا به آن نياز دارد، معرفي کنيم.

 اختري گفت: امروزه مي توانيد به همه مجمع ها و افراد رسوخ کرد. اگر فرهنگ خود را داشته باشيد، مي توانيد تاثيرگذار باشيد ولي اگر فرهنگ خود را ارائه نکنيد، تحت تاثير قرار خواهيد گرفت. ما به عنوان خدمتگزاران اهل بيت، آمادگي اين را داريم که نمايشگاهي بزرگ و دائمي از تمام کارهاي هنرمندان شيعه، سني و غيرمسلمان برپا کنيم. امروز ما به يک بانک براي اين کار احتياج داريم که همه فنون هنري را در آن ذخيره کنيم.

 وي گفت: امروز در جهان آمادگي و اقبال زيادي نسبت به اسلام وجود دارد، بنابراين بايد صورت درست آن را عرضه کنيم بنابراين پيشنهاد مي کنم مردم و مسئولان هر طور که مي توانند از امکانات سايت هنر اسلامي بهره برداري کنند.

گفتني است سايت "هنر اسلامي" به آدرس اينترنتي www.islamicartz.com يکي از ۳۰ سايت پورتال بزرگ اهل بيت است که به همت مجمع جهاني اهل بيت(ع) راه اندازي شده است. اين سايت ۵ زبانه شامل معرفي هنرهاي است که از صدر اسلام تا کنون در دين اسلام مورد اهتمام بوده است، مانند هنر تعزيه، هنر خوشنويسي، هنر معماري، نقاشي و نگارگري و هنر مدرن. اين سايت ۲ سال در حال پيش توليد بوده است و۱۲ آبان ۹۱ توسط وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي افتتاح شد.

 

يكشنبه 14 آبان 1391 - 9:20


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری