جمعه 26 دی 1399 - 18:42
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

نيما نوربخش

 

تجليل از پدربزرگ تهراني ها

 

گزارشي از مراسم زادروز مرتضي احمدي

 

مراسم جشن تولد 88 سالگي مرتضي احمدي هنرمند پيشکسوت و رونمايي از آلبوم صداي طهرون قديم 2 با حضور هنرمندان و علاقمندان وي برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري مهر، عصر سه شنبه نهم آبانماه جشن هشتاد و هشتمين سالروز تولد مرتضي احمدي و رونمايي از آلبوم صداي طهرون قديم 2 در خانه هنرمندان برگزار شد. همچنين در اين روز استاد مرتضي احمدي لقب پدر بزرگ طهروني ها را از آن خود کرد.

در اين مراسم هنرمنداني چون مجيد سرسنگي مدير خانه هنرمندان، بهمن مفيد، بهزاد فراهاني، جمشيد ارجمند، هما روستا، مرضيه برومند، انوشيروان ارجمند، ايرج نوذري، پگاه آهنگراني، بابک حميديان و... حضور داشتند.

در ابتداي مراسم مجيد سرسنگي مدير خانه هنرمندان درباره احمدي گفت: «استاد احمدي حق بزرگي بر گردن همه اهالي فرهنگ و هنر دارند. وي با باز‌احياي ترانه هاي قديمي مربوط به فرهنگ تهران ياد و خاطره شيريني را براي مردم تهران زنده کردند. اين کار تاکيد بر هويت انسانهايي است که در اين شهر زندگي مي کنند.»

در ادامه جمشيد ارجمند منتقد قديمي سينما درباره احمدي گفت : «معمولا در اين جور مراسم همه مي گويند صحبت کردن درباره فلان شخص يا موضوع بسيار سخت است اما من معتقدم که در مورد مرتضي احمدي سخن راندن کار بسيار آساني است.»

بعد از اين سخن ارجمند بيش از 10 دقيقه تلاش کرد درباره احمدي سخن بگويد اما موفق نشد بنابراين گفت: «ادعايي بي اساس کردم. سخن گفتن در مورد مرتضي بسيار سخت است. من از کودکي مسحور وجود مرتضي احمدي بودم. تلاش او در جهت جمع آوري فرهنگ فولکلور تهران ستودني است. احمدي سنت پيش پرده خواني را که ديگر از يادها رفته زنده نگاه داشته است.»

ارجمند تا پايان صحبتهايش همچنان نتوانست متني را که براي تولد مرتضي احمدي آماده کرده بود بخواند وي بعد از 15 دقيقه با تشويق حاظران تريبون را ترک کرد.

در بخش ديگري از مراسم مصاحبه اي از مرتضي احمدي پخش شد که استاد با گريه مي گفت: «تهرون ديگه تهرون نيست. ديگه صفا نداره تهرون قديم چيز ديگه اي بود همش شور، حال مردم همش شاد بودند ولي الان هيچکس دلش خوش نيست حتما ما لياقت اون تهرون و نداشتيم.»

پخش نماهنگ هاي جذابي با صداي مرتضي احمدي و نمايش قسمتهايي از فيلم هاي"حسن کچل" و "بابا شمل" به کارگرداني مرحوم علي حاتمي که مرتضي احمدي ترانه هاي آنها را مي خواند بخش ديگري از مراسم جشن تولد استاد بود.

در ادامه نيز قطعه موسيقي "عشق جاهلي" با اجراي علي رحيمي و بهرنگ بقايي نوه مرتضي احمدي و فرزند بهروز بقايي اجرا شد. اين قطعه آخرين قطعه اي بود که احمدي در راديو اجرا کرده بود.

بهرنگ بقايي قبل از اجراي اين قطعه از پدربزرگش براي زحماتي که سالها براي مادر و خودش کشيده است تشکر کرد و او را بهترين پدر بزرگ دنيا خواند.

از نسل سوم هواداران مرتضي احمدي، پگاه آهنگراني و بابک حميديان تريبون را بدست گرفتند که حضور اين دو هيجان بسياري را به فضاي سالن داد.

پگاه آهنگراني بعد از تبريک به استاد گفت: «آقاي احمدي ما را با تهراني آشنا کردند که برايمان گنگ است و از چيزي که مي شناسيم بسيار دور. البته تهران ما هم خيلي قشنگ است. ما در تهرانمان سالن هاي سينماي خوبي داريم که فيلم هاي خوبي در آن به نمايش در نمي آيد. تهران ما متروي خيلي زيبايي دارد ولي آدم ها در اين مترو زيبا زير دست و پاي هم له مي شوند و اگر در ميانشان خفه نشوي شانس آوردي!»

وي ادامه داد: «تهران ما اتوبانهاي قشنگي مثل شهيد چمران، شهيد همت و حکيم دارد که معلوم نيست زنده ازشون بيرون بيايي يا نه. ما مردم بسيار خلاقي داريم که همشون موبايل دارند و وقتي يکي تصميم مي گيرد که کسي رو وسط خيابان بکشد ازش با موبايل هاشون فيلم مي گيرند. آقاي احمدي ممنون به خاطر خاطره خوشي که از تهرون براي ما به يادگار گذاشتيد.»

پس از آن حميديان نامه اي را خطاب به مرتضي احمدي قرائت کرد که در واقع شرح حالي از زندگي تهراني هاي امروز بود. وي در بخشي از اين نامه عنوان کرد: «تهران من مدتهاست که در کماست. خوش به حالتان که تهران شما طعم بستني زعفراني دارد. تهران من تصوير بي وقفه هرج و مرج است و متاسفم که ما يعني من و سايه ام چيزي از اين تهران به ياد نداريم که براي آيندگان تعريف کنيم.»

وي افزود: «در تهران شما اگر کسي حتي دوچرخه اي داشت آن را از ديگري دريغ نمي کرد  اما در تهران امروز سواري و جواني متعلق به مرغوب زاده هاست. خوش به حال ما آقاي احمدي که پينوکيو را از شما داريم و بد به حال فرزندان ما که در قالب اسپايدر من شهر را به آتش مي کشند.

آخ که شما بزرگترها بودنتان از پائيز هم زيباتر است. شما نسل سيني هاي بزرگ باميه اول بازاريد. شرط مي بندم دو نسل بعد از من حتي لاله زار که هيچ نداند سينما کريستال در کدام شهر بوده است. آقاي احمدي عزيز کاش تهران من شبيه تهران شما بود.»

احمدي که با تشويق بسيار حاضران روي سن آمده بود درباره خودش گفت: «من 88 ساله ام و هيچ عيب و ناراحتي به جز درد پا ندارم. اين سلامتي به دليل اين است که هر روز ورزش مي کنم.»

وي افزود: «اين ورزشکار بودن را از بهمن مفيد ياد گرفتم. سال 1316 اولين معلم ورزش ما غلامحسين مفيد بود که من هميشه بسيار دوست داشتم مثل او ورزشکار و تنومند باشم. بايد بگويم که من بهترين پدربزرگ دنيا نيستم من فقط وظيفه ام را در قبال دختر و نوه ام انجام دادم. کاري که همه پدرها مي کنند.»

احمدي در ادامه يادآور شد: «خانمي در خيابان به من مي گفت که چرا دولادولا راه مي روم. بايد بگويم که من 88 سالم است و 70 سال است که در کار هنر هستم. 70 سال است که به مردم تعظيم کرده ام براي اين است که دولا دولا راه مي روم.»

 پس از آن احمدي خاطره جذابي از زمان پيش پرده خواني اش تعريف کرد که بسيار مورد تشويق حاضران قرار گرفت.

در انتهاي اين مراسم مرتضي احمدي کيک تولد 88 سالگي اش را بريد و حاضران نيز با خواندن شعر تولدت مبارک پدر بزرگ تهراني ها را همراهي کردند.

حاشيه ها:

-جمعيت زيادي براي حضور در مراسم جشن تولد مرتضي احمدي به سالن بتهوون خانه هنرمندان آمده بودند که به علت کوچک بودن سالن بسياري ايستاده مراسم را تماشا مي کردند.

-اجراي مراسم را بابک چمن آرا مدير موسسه فرهنگي بتهوون بر عهده داشت. وي در بخشي از صحبتهايش عنوان کرد که لقب پدربزرگ تهروني ها برازنده اين هنرمند است و دوست دارد که او را همه با اين نام صدا کنند. در پايان مراسم نيز همزمان با بريدن کيک تولد از آلبوم صداي طهرون قديم 2 رونمايي شد.

-حضور پگاه آهنگراني و بابک حميديان با تشويق بسيار زياد حاضران در سالن همراه بود. صحبتهاي اين دو بازيگر جوان نسبت به تغيير تهران و فرهنگ شهر نشيني بسياري از حاضران و حتي مرتضي احمدي را تحت تاثير قرار داد.

 

يكشنبه 14 آبان 1391 - 9:6


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری