چهارشنبه 2 تير 1400 - 23:11
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

مقاله

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان تهران

 

مروري بر وقايع سيزدهم آبان سال هاي43، 57 و 58

 

 

سيزدهم آبان هر سال ، يادآور سه رخداد مهم در تاريخ ايران اسلامي است. تبعيد حضرت امام خميني (ره) به تركيه در 13 آبان 1343، كشتار دانش‌آموزان در 13 آبان 1357 در دانشگاه تهران و تسخير سفارت امريكا در 13 آبان 1358، سه رويداد با يك هويت بودند كه هر كدام در شكل گيري حركت انقلاب اسلامي نقش بسزايي ايفا كردند. هويت هر سه اتفاق (مبارزه با استكبار) بود و به همين دليل، اين روز به ياد ماندني «روز ملي مبارزه با استكبار» ناميده مي شود.

- تبعيد امام خميني(ره) از ايران به ترکيه در 13 آبان سال 1343

پس از اعتراض شديد امام خميني به سياست هاي حكومت پهلوي و افشاگري در خصوص لايحه كاپيتولاسيون در چهارم آبان سال 43 (در مراسمي كه به مناسبت ميلاد حضرت زهرا (س) در منزل امام برگزار شده بود) ،‌در روز 13 آبان 43 ،‌امام خميني توسط مأموران شاهنشاهي بازداشت و پس از انتقال به تهران ، با يك فروند هواپيماي نظامي از فرودگاه مهر آباد به تركيه تبعيد شدند.

اطلاعيه كوتاه ساواك كه از راديو و تلويزيون پخش شد و در روزنامه‌ها انتشار يافت، چنين بود: «طبق اطلاع موثق و شواهد و دلائل كافي چون رويه آقاي خميني و تحريكات مشاراليه عليه منافع ملت و امنيت و استقلال و تماميت ارضي كشور تشخيص داده شد، لذا در تاريخ 13 آبان 1343 از ايران تبعيد گرديد.»

در پي تبعيد امام خميني و با وجود فضاي خفقان، موجي از اعتراض‌ها به صورت تظاهرات در بازار تهران، تعطيلي طولاني دروس حوزه‌‌هاي علميه و ارسال طومارها و نامه‌ها به سازمانهاي بين‌المللي و مراجع تقليد آغاز شد. آيت‌الله حاج آقا مصطفي خميني نيز در روز تبعيد امام بازداشت و زنداني شد و پس از چندي در 13 دي 1343 به تركيه نزد پدر تبعيد شد.

دوران تبعيد امام به تركيه، دوران بسيار سختي بود. امام حتي از پوشيدن لباس روحانيت منع شده بودند. محل اقامت اوليه امام هتلي در شهر آنكارا بود. امافرداي آن روز براي مخفي‌ نگهداشتن محل اقامت، امام را به محلي واقع در خيابان آتاترك منتقل كردند. چند روز بعد (21 آبان 1343) براي قطع هرگونه ارتباط، محل تبعيد را به شهر بورسا واقع در 46 كيلومتري غرب آنكارا انتقال دادند. در اين مدت امكان هرگونه اقدام سياسي از امام خميني سلب شده و تحت مراقبت مستقيم مأمورين اعزامي ايران و نيروهاي امنيتي تركيه قرار گرفتند.

امام خميني 11 ماه در تركيه به سر بردند، پس از آن ساواك با هماهنگي دولت تركيه ، امام را در 13 مهر 1344 به عراق تبعيد كردند كه 13 سال به طول انجاميد.

در بحبوحه انقلاب اسلامي و در نتيجه افزايش اختناق رژيم بغداد، امام خميني تصميم به خروج از عراق و عزيمت به كويت گرفتند اما كويت تحت فشار شاه، از پذيرش امام و هيئت همراه امتناع كرد، در نتيجه امام خميني در مهر 1357 راهي فرانسه شدند و در «نوفل لوشاتو» در حومه پاريس اقامت گزيدند و طي 4 ماه اقامت خود در فرانسه، انقلاب اسلامي را تا مرحله پيروزي هدايت كردند. سپس در 12 بهمن 1357 به كشور بازگشتند.

امام در طي هجرت 14 ساله خود به روشنگري افكار عمومي ايران و جهان نسبت به ماهيت حكومت پهلوي پرداخته و زمينه انقلاب مردمي و سقوط رژيم شاه را فراهم ساختند. به همين دليل نقطه شروع دوره هجرت يعني 13 آبان 1343 و همچنين نقطه پايان آن يعني 12 بهمن 1357 به عنوان «يوم‌الله» در بين ايرانيان شناخته مي شود.

- كشتار دانش‌آموزان توسط ماموران رژيم پهلوي در 13 آبان سال 1357

در 13 آبان 1357 و همزمان با روزهاي اوج‌گيري انقلاب اسلامي، ده ها نفر از دانش‌آموزان كه براي انجام تظاهرات در محوطه دانشگاه تهران تجمع كرده بودند، هدف تيراندازي مأموران حكومت شاه قرار گرفته و به شهادت رسيدند. در اين حادثه كه توسط دولت «آشتي ملي » شريف امامي صورت گرفت،‌ به دليل بسته بودن درهاي دانشگاه هيچ يك از دانش‌آموزان نتوانستند از آتش گلوله‌‌هاي مأموران بگريزند و اين امر تلفات آنها را افزايش داد.

حادثه 13 آبان 1357 بعد از حادثه 17 شهريور در همان سال، دومين كشتار و حادثه خونين در دولت شريف امامي بود،  در حالي كه عمر سياسي اين دولت از 70 روز تجاوز نمي‌كرد. ابعاد حادثه دانشگاه به حدي بود كه وقتي در برنامه اخبار شبانگاهي گزارش تيراندازي مستقيم سربازان به روي دانش‌آموزان در دانشگاه از شبكه سراسري تلويزيون پخش شد، وزير علوم بلافاصله استعفا داد و فرداي آن روز كابينه شريف امامي نيز سقوط كرد.

روز 13 آبان به همين دليل «روز دانش‌آموز» ناميده مي شود.

- تسخير «لانه جاسوسي» توسط دانشجويان پيرو خط امام در 13 آبان سال 1358

سيزدهم آبان 1358 ساختمان سفارت امريكا در تهران به تصرف جمعي از دانشجويان معترض درآمد. اين دانشجويان در قالب تشکل دانشجويي اسلامي جمع شده و براي حراست از انقلاب اسلامي تلاش و کوشش مي‌کردند. در بحث ها و بررسي‌هايي که توسط آنان صورت گرفته بود ، جاي شک و شبهه‌اي نبود که مرکز هدايت و پشتيباني بسياري از توطئه‌ها و تحرکاتي که عليه نظام جمهوري اسلامي صورت گرفته و مي‌گيرد ، سفارت ايالات متحده امريکاست. در واقع آنجا چيزي جز يک مرکز جاسوسي و توطئه‌گري نبود . به همين دليل ، دانشجويان نام و عنواني لايق براي اين محل در نظر گرفتند: «لانه جاسوسي امريکا».

اين چيزي بود که در وجدان آگاه مردم ايران نيز دقيقاً وجود داشت و از تذکرات و هشدارهاي مستمر حضرت امام (ره) درباره توطئه‌گري‌هاي امريکا به منظور براندازي نظام جمهوري اسلامي ريشه مي‌گرفت.

از سوي ديگر خاطره کودتاي 28 مرداد 1332 که منجر به تحکيم سلطه امريکا بر ايران به مدت 25 سال شد ، در حافظه تاريخي مردم ايران هنوز ، تازگي داشت.

از زمان پيروزي انقلاب اسلامي ايران تا زمان تسخير سفارت امريكا در تهران ديپلمات هاي امريكايي مستقر در اين سفارتخانه‌ از هيچ تلاشي در جهت مقابله با نظام نوپاي جمهوري اسلامي ايران فروگذار نمي‌كردند. تماس با سركردگان گروه هاي ضد انقلاب ، حمايت از شبكه‌هاي كودتا و براندازي در داخل كشور و تأمين مالي گروهك هاي تروريستي در غرب و جنوب ايران كه به انفجار لوله‌هاي نفتي و ايجاد نا امني و بي‌ثباتي در مناطق كردنشين مشغول بودند، از عملكردهاي مأموران سياسي فعال در ساختمان سفارت امريكا بود. اين حقايق در اسناد لانه جاسوسي نيز آمده است.

سفارت امريكا در تهران از زمستان 1357 تا پائيز 1358 به مركز فرماندهي عمليات جاسوسي و خرابكاري عليه جمهوري اسلامي ايران تبديل شده بود، نظامي كه عمر سياسي آن به يك سال نمي‌رسيد. با اين حال سفارت امريكا زماني توسط دانشجويان تسخير شد كه امريكا ، خواسته مشروع ملت ايران در استرداد شاه و اموال و دارايي‌هاي بلوكه شده ايران را ناديده گرفت و حتي امكاناتي وسيع در اختيار فراريان گذاشت تا تشكيلات خود را عليه انقلاب سازماندهي و فعال كنند. امام (ره) تصرف لانه جاسوسي توسط دانشجويان را «انقلاب دوم» لقب دادند و در سخناني، از اين اقدام حمايت كردند: «شما مي‌بينيد كه الان مركز فساد ‌امريكا را جوانها رفته‌اند گرفته‌اند و امريكائيها را هم كه در آنجا بودند، گرفتند و آن لانه فساد را بدست آوردند و امريكا هيچ غلطي نمي‌تواند بكند و جوانها مطمئن باشند كه امريكا هيچ غلطي نمي‌تواند بكند.»

اسناد لانه جاسوسي يک واقعيت بزرگ را نمايان ساخت و آن تيزبيني، هوشياري و دشمن شناسي دقيق حضرت امام خميني (ره) بود که توانست خط و راه صحيح را به يک ملت انقلابي بنماياند و با زمينه سازي براي وقوع انقلاب دوم ، استمرار انقلاب بزرگ اسلامي را تضمين کند.

 

جلال عباسي

‌كارشناس حراست اداره كل تبليغات اسلامي استان تهران

 

 

 

يكشنبه 14 آبان 1391 - 9:1


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری