جمعه 9 خرداد 1399 - 14:32
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

پاي منبر معرفت

 

حجت‌الاسلام مسعود صفي ياري
مديركل تبليغات اسلامي استان كردستان

 

هيجده جرعه از زلال غدير

 

 

 1 - پيامبر اعظم « ص » پس از نازل شدن آيه شريفه « بلغ ما انزل اليک من ربک و ان لم تعفل فما بلغت رسالته » که ايشان را به ابلاغ آنچه از سوي خداوند برايش نازل شده بود و اگر اين مأموريت خطير را انجام نمي داد رسالت و مأموريتش نا تمام مي ماند . اقدام به معرفي علي ابن ابيطالب « ع » به عنوان جانشين خود و ولي خدا در جامعه اسلامي در برابر ديدگان يکصد هزار نفر نمود .

2- مراسم معارفه و انتصاب نوراني حضرت علي ابن ابيطالب « ع » در روز هيجدهم ماه ذي الحجه سال دهم هجري در نقطه اي به نام غدير خم برگزار شد . از آن به بعد اين روز در تاريخ به عنوان عيد غدير معروف شد .

3- تنها در کتب دانشمندان  اهل سنت نام صدو ده تن از راويان به چشم مي خورد که واقعه غدير را نقل نموده اند .

4- در قرن دوم اسلامي که عصر تابعان است هشتاد و نه تن از دانشمندان به نقل اين حديث پرداخته اند .

5- راويان حديث غدير در قرن هاي بعدي همگي علما و دانشمندان اهل تسنن مي باشند . سيصد و شصت تن از آنها اين حديث را در کتاب هاي خود گرد آورده و گروه زيادي بر صحت و استواري آنها اعتراف نموده اند .

6- مورخ بزرگ اسلامي « طبري » کتابي به نام «  الولايه في طريق حديث الغدير » نوشته و اين حديث را از هفتاد و پنج طريق از پيامبر « ص »  نقل کرده است .

7- دانشمندان شيعه پيرامون اين واقعيت تاريخي کتاب هاي ارزنده اي نوشته اند جامع ترين آنها کتاب تاريخي « الغدير» است که توسط علامه مجاهد آيه الله اميني « ره » نگارش يافته است .

8- پس از ابلاغ دستور الهي توسط پيامبر ،  فرشته وحي نازل شد و اين آيه را آورد : « اليوم اکملت لکم دينکم و اتممت عليکم نعمتي و رضيت لکم الاسلام دنيا » امروز دين شما را کامل نمودم و نعمت را بر شما تمام کردم و اسلام را يگانه آيين انتخاب کردم .

9- پس از نازل شدن آيه « اليوم اکملت  لکم دينکم » صداي تکبير پيامبر بلند شد و فرمود «  الله اکبر علي اکمال الدين و اتمام النعمه و رضي الرب برسالتي و والولايه لعلي من بعدي » خدا را سپاسگزارم که آيين خود را کامل کرد و نعمت خود را به پايان رسانيد و از وصايت و ولايت و جانشيني علي « ع » پس از من خشنود گشت .

 10- پيامبر اکرم « ص » پس از آن که علي ابن ابيطالب « ع » را در روز غدير به جانشيني خود تعيين کرد در همان روز اين روز را عيد اعلام کرد و اولين جشن غدير را بپا داشت . پيامبر در خيمه اش نشست و با نشاط و شادماني از تبريک گويندگان استقبال کرد و به آنها فرمود :  به من تبريک بگوييد .... به من تبريک بگوييد . زيرا خداوند مرا به نبوت و اهل بيتم را به امامت اختصاص داده است .

11- شادي و نشاط پيامبر در روز غدير منحصر به فرد بوده زيرا نه قبل از آن و نه پس از آن ، نه در روزازدواجش و نه روز هجرتش و نه در روز فتح مکه نفرموده « به من تبريک بگوييد » اين تعبير زيبا به طور مکرر فقط در روز غدير از ايشان شنيده شد .  

12- پيامبر اسلام « ص »  فرمود : روز غدير خم بهترين اعياد امت من است و آنروزي است که خداي تعالي به من فرمان داده با منصوب کردن علي ابن ابيطالب « ع » به عنوان رهبري که امتم پس از من به وسيله او هدايت يابند . آن روز را ياد کنيم . آن روزي که خدا دين را در آن کامل و نعمت را تمام گردانيد و اسلام رابه عنوان دين براي مردم پسنديد .

13- از امام صادق « ع » سؤال شد :  آيا مسلمانان عيدي بالاتر از عيد فطر و عيد قربان و روز عرفه دارند ؟ امام پاسخ داد : آري ، بالاترين و بزرگ ترين و شريف ترين اعياد روزي است که خدا دين را در آن روز کامل گردانيد و اين آيه را بر پيامبرش محمد « ص » نازل کرد : اليوم اکملت لکم دينکم و انممت عليکم نعمتي و رضيت لکم الاسلام دنيا .

سؤال کردند آن روز چه روزي است ؟فرمود " روزي است که پيامبر علي « ع » را رهبر مردم قرار داد .

14- از عيد غدير در روايات اسلامي به « عيدالاکبر » تعبير شده است . به معناي بزرگ ترين عيد تمام اديان الهي چرا که حاصل زحمات و تلاش هاي تمامي پيامبران و انبياء الهي در اين روز به نتيجه رسيده است .

15- پيامبر اعظم « ص » به عنوان پدر معنوي امت به دستور الهي در خطبه غدير ، فرمول نهايي سعادت ، افق هاي پيش رو و تکليف مردم را تا پايان دنيا مشخص کرد و به صراحت مراتب دينداري و ولايت پذيري مردم  را با اين جمله روشن کردند :  « فان الله عز وجل هو مولا کم و الهکم ثم من دونه رسوله و نبيه المخاطب لکم ثم من بعدي علي و ليکم و امامکم بامرلله ربکم » خداوند عز وجل صاحب اختيار و ولي و معبود شماست .و پس از خداوند ولي شما ،  فرستاده و پيامبر اوست که اکنون در برابر شماست و با شما سخن مي گويد و پس از من به فرمان پروردگار ،  علي ابن ابيطالب « ع »  ولي و صاحب اختيار و امام شماست .

16- پيامبر اعظم « ص » مسئله جانشيني و خلافت امير المؤمنين  ، علي ابن ابيطالب « ع » را پس از مراسم معنوي حج و به تعبير خود حضرت پس از پاک شدن مردم از گناه و آمادگي معنوي براي پذيرش چنين مطلبي اعلام فرمودند .

17- رسول گرامي « ص » در جريان خطابه غدير يه و معرفي علي ابن ابيطالب  « ع » به عنوان امام امت و جانشين پس از خود بيش از چهل فضيلت علي « ع » را براي مردم بيان فرموده است .

18- پيامبر اکرم « ص » در روز غدير خم به صراحت و بارها از علي ابن ابيطالب « ع » به عنوان وصي ، خليفه و امام پس از خود ، ولي خدا بين مردم و امير المؤمنين  « ع » نام برده و به اطاعت از او و پذيرش ولايت او پس از خود فرمان داده است .

 

 

چهارشنبه 10 آبان 1391 - 14:43


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری