چهارشنبه 22 مرداد 1399 - 22:21
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمد عصاريان

 

سومين جشنواره بين المللي باران غدير

 

حادثه بزرگي که قرن­ها پيش در کنار (غدير خم) شکل گرفت و نقطه تلاقي بعثت پيامبر اکرم و عاشورا سيدالشهدا بود شايد تنها رويداد تاريخ اسلام است که رسول خدا اصرار داشتند با زبان هنر و ادب ماندگار شود. امتداد ادبي و هنري اين رويداد در طول تاريخ به اشکال گوناگون قابل مطالعه و مشاهده بوده و بخش عمده آن به همت و مجاهدت علامه اميني در دانشنامه (الغدير) گرد آمده است.

در روزگار ما نيز شاعران، نويسندگان و هنرمندان مختلف از اديان و مذاهب و مليت­هاي گوناگون قلم خود را به نام مبارک علي (ع) آسماني کرده­اند و از ولايت سروده و نوشته و يا نقش زده­اند. تکريم و تجليل اين شاعران و هنرمندان و نويسندگان وظيفه­اي است که از يکسو نشانه قدرداني از يک قدمت خالصانه فرهنگي و انساني به شمار مي­آيد و از سوي ديگر موجب گسترش و توسعه اين حوزه ميان فرهنگي و ميان ديني خواهد گرديد. حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي در راستاي تعريف و اهداف اصلي خود به اين مهم پرداخت و در نخستين همايش بين المللي ادبي و هنري ياران غدير ميزبان جمعي از ادباي مسيحي لبنان بود و با برگزاري اين همايش سنگ بناي حرکت و جريان ارزشمند را بنا نهاد که مي­تواند گسترده شدن ارتباطات فرهنگي ايران و کشورهاي ديگر باشد و در بهار بيداري انقلابي و اسلامي کشورهاي مختلف منطقه و جهان همه شيفتگان عدالت و معنويت را پروانه سان بر گرد شمع نام و ياد امام علي (ع) گرد آورد.

سومين همايش بين‌المللي هنري و ادبي باران غدير با حضور شعرا و هنرمندان، نويسندگان مليت‌هاي گوناگون و اقوام مختلف از شش كشور جهان و با حضور مهمانان ويژه چون احمد توكلي نماينده مجلس شوراي اسلامي، فاضل نظري رئيس حوزه هنري استان تهران، مجتبي رحماندوست و ديگر مدعوين حوزه هنري آغاز به كار كرد.

در آيين گشايش اين همايش كه با 30 دقيقه تأخير همراه بود ابتدا حجت الاسلام محمدرضا زائري دبير هنري همايش بين‌المللي باران غدير به ايراد سخنراني پرداخت.

وي با ارائه جمع‌بندي حاصل از برگزاري دو دوره پيشين برگزاري همايش باران غدير گفت: دستاوردهاي دو سال گذشته برگزاري اين همايش دستاوردي كوچك در برابر عظمت و اهتمام و احترام به پيامبر اعظم و اولياء او و نيز قدمي كوچك در راه اسلام بوده است. چنانچه پيامبر اكرم(ص) فرمودند: تا روز قيامت حاضران بر غايبان و پدران به پسران حادثه غدير را يادآوري كنند.

حجت الاسلام محمدرضا زائري با يادآوري اين هدف كه تجليل از نخبگان و اهتمام به آرا و تفكر ايشان از جمله مهم‌ترين اهدافي است كه مسئولين برگزاري همايش غدير در نظر دارند تاكيد كرد: تجليل از نخبگان از سويي اداي احترام به كساني است كه ياد و عشق اميرالمومنين را در دل دارند و از سوئي ديگر بيان كننده همدلي و دوستي ميان نخبگان داخلي و خارجي و مسلمان و غيرمسلمان است.

وي در ادامه گفت: در برگزاري همايش دوم، هدف بر آن بود تا حوزه جغرافيائي شركت كنندگان بيشتر مورد توجه قرار گيرد و اين نكته در برگزاري سومين دوره نيز در نظر مسئولين پر رنگ بود چرا كه ما در اين دوره نيز از اقليت‌هاي مذهبي و كشورهاي مسلمان و غيرمسلمان مهمانان ويژه‌اي خواهيم داشت.

وي يكي از مهم‌ترين بركات برگزاري باران غدير را توجه دانشجويان و دانش‌پژوهان به ادبيات مذهبي و ديني در پايان‌نامه‌هاي مختلف آموزشي در دوره‌هاي كارشناسي ارشد و دكتري ذكر كرد و گفت: علاوه بر اين مهم اين تأليفات در اكثر كشورهاي شركت كننده چاپ و منتشر خواهد شد.

دبير هنري همايش باران غدير گراميداشت (پولس سلامه) و دهرمندر نات و رونمايي از آثار تأليفي اين دو شاعر و نويسنده و همچنين حضور خوشنويسان پاكستاني و اجراي موسيقي گروه قوالي عابدمهرعلي خان از پاكستان را از مهم‌ترين برنامه‌هاي آغاز به كار سومين همايش بين‌المللي باران غدير عنوان كرد. در ادامه برگزاري همايش توران شهرياري نويسنده ديوان توران به اجراي مراسم شعرخواني پرداخت. توران شهرياري شاعر زرتشتي ابتدا با اشاره به جايگاه و محبت پيامبر اكرم و اولياي او آنان را از جمله ستاره‌گان بي‌بديل آسمان حق قلمداد كرد.

وي با اشاره به جنگي كه هميشه در طول تاريخ ميان يهوديان و زرتشتيان و يزيد و حسينيان وجود داشته است گفت: نه تنها از زمان شهادت امام حسين(ع) بلكه از زماني كه ظلم و ستم و جنگ ميان نيكان و بدان وجود داشته است حق و عدالت نزد نيكان و خوبان جاري و ساري بوده است و اين نبردها از گذشته‌هاي دور در تاريخ عيني و ملموس بوده و اين روند ادامه خواهد داشت تا سرانجام نيكي بر پليدي پيروز شود.

دكتر بالرام شكلا نويسنده و شاعر هندوستاني ديگر سخنران اين همايش بود كه غزل وي با تشويق بي‌امان مدعوين همراه بود

به من رساند نسيم سحر سلام علي                      برهمنم كه شدم چون عجم غلام علي

شايد يكي از علل محبوبيت بالرام شكلا برگردان خطبه غدير به زبان سانسكريت توسط وي باشد كه اين نكته از نگاه نكته‌سنج مسئولين برگزاري و شركت‌كنندگان پنهان نماند.

پس از اجراي بي‌نقص دكتر شكلا دكتر پيروز ارجمند مدير دفتر موسيقي حوزه هنري به تشريح و تعريف و ارائه توضيحاتي پيرامون قوالي و سابقه تاريخي اين هنر ايراني، پاكستاني، هندي پرداخت.

اجراي گروه قوالي عابدمهرعلي خان از ديگر برنامه‌هائي بود كه چشمان بي‌تاب حضار و لنز مشتاق عكاسان را به سمت خودش جلب كرد.

در خلال اجراي موسيقي توسط گروه قوالي پاكستاني تمامي دوربين‌ها و شركت‌كنندگان از فضاي بيروني سالن به داخل هجوم آورده و تشويق حضار شور و نشاط خاصي به اجراي گروه قوالي بخشيده بود.

دكتر دياب يونس نويسنده مسيحي لبناني فرزند پولس سلامه از ديگر سخنرانان اين همايش در ادامه به سخنراني پرداخت. وي خود را فرزند خلف پولس سلامه نويسنده كتاب «حق اهل‌ بيت» «علي و حسين» و «حماسه الغدير» دانست و گفت اين كتب گواهي يك شخص مسيحي از جايگاه و تفضل و وجاهت علمي و عملي اهل بيت و پيامبر اكرم(ص) است. به دلايل مختلفي كه دياب يونس را به شركت در اين همايش تشويق كرده پرداخت، گفت: مهم‌ترين هدف اين بود كه در كنار يكديگر باشيم تا بتوانيم براي مشكلات مسلمانان و جهان اسلام چاره‌جوئي كنيم. ما به خوبي مي‌دانيم كه افرادي در سراسر جهان هستند كه سعي مي‌كنند بين مسلمانان اختلاف آفريني كنند و به اختلافات موجود دامن بزنند و يك نوع چند دستگي ميان ما ايجاد كنند اما غافل از اينكه راه به بيراهه خواهند برد.

دياب يونس حضور شعرا و نويسندگان و هنرمندان را در اين همايش يك فرصت تلقي كرد و تاكيد كرد ما بايد اين دعوت و حضور را به فال نيك بگيريم. اين دعوت مي‌تواند براي ما هشداري نيز باشد چرا كه يا ما مي‌توانيم متحد باشيم يا متفرق. بنابراين با اتحاد مي‌توانيم اين پيام را به همه جهانيان مخابره كنيم كه يكي از اهداف ما ايستادگي در برابر كساني است كه قصد و هدفي جز ايجاد تفرقه ميان مسلمانان را در نظر ندارند.

 برنده جايزه ادبي سعيد عقل در ادامه به ويژگي‌هاي مشترك مسيحيت و اسلام پرداخت و گفت: آيا اينگونه احساس مي‌شود كه مسيحيت و اسلام با يكديگر جنبه‌هاي مشتركي ندارند؟ اين يك فكر خطا است. بايد تاكيد كنم كه در ميان اين اديان ارزش‌ها و خصوصيات مشتركي نهفته است چرا كه هردوي اين اديان خودستائي، تعصب دائمي و از طرفي جايگزيني دوستي و مهرباني به جاي دشمني و خصومت را بهترين هديه به بشر مي‌دانند.

در پايان فرزند پولس سلامه به بيان خاطره‌اي از پدر پرداخت: روزي را به ياد دارم كه وارد اتاق خواب پدرم شدم. به بالش ايشان كه دست زدم مشاهده كردم تمامي بالش خيس است. به پدرم گفتم چرا بالش خيس است آيا آبي روي آن ريخته است؟ ايشان گفتند: نه اما من ديشب تا صبح مشغول سرودن قصيده‌اي درباره فاجعه كربلا بودم. لازم مي دانم در ادامه سخنراني‌ام از كساني كه براي شاعري كه خود و همه وجودش را وقف حق و حقيقت كرد بزرگداشت برپا كردند تشكر ويژه كرده و از مسئولين همايش كه به اهالي فرهنگ و هنر ديگر ملل اجازه حضور و بيان حق و حقيقت را دادند خالصانه سپاسگزاري نمايم.

اين حرکت چنانچه پيش بيني مي­شد با استقبال فراوان روبرو گرديد و زمينه ساز رويدادهاي فرهنگي و هنري و ادبي متعدد گرديد. شايد حضور گسترده مهمانان از کشورهاي مختلف و اديان و مذاهب گوناگون در دومين و سومين دوره اين همايش بهترين نشانه به اهميت و درستي اين حرکت باشد. وجه اشتراک اين مهمانان گرايش مقاومت جويانه در برابر استکبار و تجليل از جايگاه هدايت و راهبري امام علي براي همه انسان­هاي ظلم ستيز و عدالت جوست. امروز که رفته رفته شور و رمق بيداري و پايداري به جان خسته و تن فرتوت همه کشورهاي منطقه و جهان سرايت کرده است. بزرگداشت غدير در آثار و انديشه فرهيختگان و نخبگان غيرشيعي بيش از هر زمان ديگر اثربخش و معنادار است و بي ترديد در آينده­اي نزديک برکات و ثمرات فراوان­تري را در چشم و دل نسيم جوان و جوياي حقيقت به نمايش خواهد گذاشت با اين مقدمه مي­پردازيم به گزارشي از برگزاري سومين همايش بين المللي ياران غدير که بعدظهر ديروز از حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي برگزار شده و حوزه ميزبان دوستداران و علاقمند به ساحت پيامبر اکرم و اهل بيت بود.

به هر حال شايد بتوان گفت مهمترين دستاورد جشنواره بين المللي ياران غدير معرفي 18 شاعر ايراني و خارجي و تقدير از ايشان و دستيابي به مهمترين هدف که همان برقراري و استحکام پل ارتباطي ميان نخبگان داخل و خارج کشور بود. چنانچه محسن مؤمني شريف در پايان آخرين شب برگزاري اين مراسم به عنوان آخرين سخنران گفت: آنچه در اين شب اتفاق افتاد حاصل يک سال برنامه ريزي بود چرا که شناسائي و دعوت از بزرگاني در کشورهاي مختلف و دعوت از ايشان به ايران کار سختي بود. لازم به ذکر است که براي اين دوره مهماناني از لبنان داشتيم که نتوانستند حضور پيدا کنند.

وي افزود: هر وقت که اين گونه برنامه­ها به پايان مي­رسد عده­اي گلايه مي­کنند که ما اصلاً متوجه برگزاري اين برنامه نشديم اين عده اکثراً هم از نخبگان هستند و حق هم دارند که گلايه کنند شايد برخي از اين گلايه­ها متوجه رسانه­ي ملي باشد. خب ما چه مي­توانستيم بکنيم که نکرديم؟ ما در حد توانمان برنامه را برگزار کرديم و توقع حمايت از ديگر ارگان­ها را داشتيم. رسانه­هاي مختلف زحمت کشيدند و همايش را پوشش مناسبي دادند اما جاي گلايه در اين زمينه وجود دارد. بزرگان کشور وقتي از طرف خبرگزاري­ها مطلع مي­شوند گلايه مي­کنند که چرا ما را در اين جريان کار نگذاشتيد که حضور پيدا کنيم و با ديگران گفتگو کنيم. وي در پايان گفت: برخي از مهمانان در رشته­هاي خودشان در دنيا بيگانه هستند برخي از آن­ها براي اهل بيت از خانواده خود مايه گذاشتند. در کل بايد بگويم که ما وظيفه خودمان را به عنوان يک مسلمان در دنيا انجام داديم و به نظرم در اين دنيا و آن دنيا سرافراز خواهيم بود.

گفتني است مراسم اختتاميه سومين همايش ياران غدير با حضور حجت الاسلام سيدمهدي خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي، محسن مؤمني شريف رئيس حوزه هنري، حجت الاسلام محمدرضا زائري دبير هنري همايش و مهمانان داخلي و خارجي اين همايش در سالن سوره مهر حوزه هنري برگزار شد. همچنين در اين مراسم از شاعران و هنرمندان زير تقدير به عمل آمد:

اقبال ابن کليم، محمد اسلم انصاري، عبدالخالق قادري، زاهد رسول، واجد رسول، سفقت علي، فتح علي، مبارک علي، ماجد علي از کشور پاکستان، حسين اسرافيلي، محمود اکرامي فر، شاهرخ اورامي، عباس براتي پور و مرتضي اميري از ايران، بلرام شکلا از هند، دياب يونس از لبنان، سمير مصطفي فراج حسن از مصر و محمد الغزي از تونس.

همچنين در حاشيه مراسم برگزاري همايش بين المللي ياران غدير گفتگوهاي کوتاهي را با برخي از مسئولين و مدعوين همايش انجام داديم که در پي مي­آيد:

محسن مؤمني شريف:

هراس اسلام ستيزان از گستردگي پيام پيامبر اکرم

رئيس حوزه هنري از جمله کساني است که اهميت اهتمام به اهداف جشنواره ياران غدير را از مهمترين خواسته­هاي مسئولان برگزاري جشنواره قلمداد مي­کند و معتقد است: نفس برگزاري جشنواره با حضور شعرا و نويسندگان و هنرمندان مسلمان و غيرمسلمان از مليت­هاي گوناگون نشان دهنده عشق و علاقه ايشان به اهل بيت و پيامبر گرامي اسلامي است. چرا که اين علاقه نشان دهنده اين نکته است اهل بيت و چهره پيامبر يک چهره جهاني است پيامبر گرامي و اهل بيت مخصوص يک نفر و يک قوم و يک قبيله نيست و او متعلق به همه مردم جهان است.

محسن مؤمني شريف نفوذ عشق و الفت پيامبر و اهل بيت بر دِل اهل فکر و عشق را يک امر مسلم قلمداد مي­کند و از طرفي از حال کساني سخن مي­گويد که با گسترده شده عشق به پيامبر در سراسر جهان و شديداً احساس خطر مي­ کنند: اگر کسي با معارف پيامبر اکرم آشنا شود طبعاً به او علاقمند خواهد شد اما نبايد فراموش کرد که عده­اي هستند که در برابر اسلام هراس به خود راه مي­دهند چرا که ايشان از جنبه­هاي مختلف دچار ضعف هستند اين افراد به شرف نگران گسترده­تر شدن پيام حق پيامبر اکرم هستند و براي مبارزه با اين پيام از هيچ حرکتي فروگذاري نخواهد کرد.

وي با اشاره به فعاليت­هاي گسترده و حوزه هنري در جهت انجام گونه­هاي مختلف در برابر بيداري اسلامي اين حرکت­هاي هنري را در راستاي وظايف و علايق و پيش بيني­هاي سياستي حوزه­ي تحت امرش دانست و گفت: اين گونه اقدامات در جهت پررنگ کردن فعاليت­هايي در جهت بيداري اسلامي در سراسر جهان در حوزه فعاليت­هاي ويژه­ي حوزه هنري است چرا که اين گونه اقدامات با طبيعت حوزه هنري سازگار است نگاه حوزه هنري يک نگاه معطوف به بيداري است و اين نگاه در سراسر دوران فعاليت حوزه هنري حفظ شده است اگر نگاهي به آثار توليدي هنرمندان حوزه از ابتداي تأسيس اين مرکز هنري بياندازيد خواهيد ديد که فعاليت­هاي هنرمندان در اين راستا سبقه­ي طولاني مدتي دارد شايد دليل مهم اين اتفاق افق گسترده­اي باشد که حوزه و هنرمندان به همراه مسئولان و مديران آن در راه احقاق حقوق مظلومان در سراسر جهان دارند. يکي از مهمترين اهداف برگزاري جشنواره بين المللي ياران غدير تعامل علمي و اعتقادي و نگرشي اعضا شرکت کننده به خصوص نخبگان ديني و علمي با يکديگر بود که مؤمني شريف احقاق اين هدف را به فال نيک گرفته است: بنده اين اتفاق را به فال نيک مي­گيرم چرا که همه­ي ما تلاش کرديم که اين هدف به بهترين نحو ممکن حادث شود اما ارزيابي­هامان نشان داده است افراد شرکت کننده پس از بازگشت به کشورشان مقالات و آثار ارائه شده در اين جشنواره را منتشر کردند و در مسير تبليغ و موفقيت دستاوردهاي برگزاري جشنواره حداکثر تلاش خود را کرده­اند.

رئيس حوزه هنري در پايان ظرفيت­هاي هنري حوزه هنري را بسيار گسترده عنوان کرد و معتقد است: اين ظرفيت گسترده توانائي تبليغي و فرهنگي حوزه هنري را نشان مي­دهد چرا که شعار حوزه هنري هزينه­ي کمتر و سرعت بيشتر بوده است. در واقع فعاليت حوزه هنري از ابتداي تأسيس به اين سمت حرکت کرده است هنرمندان حوزه بسيجي­هائي هستند که هنوز خود را در سنگر مقاومت و تبليغ مي­بينند. به همين دليل است که حوزه هنري کار خودش را انجام مي­ دهد و منتظر بودجه و حمايت­هاي مادي نمي­ماند هرکاري که بر زمين مانده باشد به سرانجام مي­رساند و در اين مسير خداوند است که هميشه ياور هنرمندان و مديران اين مرکز هنري بوده است.

احمد توکلي:

ديگر دستگاه­ها هم به کمک حوزه بيايند

احمد توکلي نماينده مجلس شوراي اسلامي ديگر ميهمان ويژه­ي سومين جشنواره بين المللي ياران غدير بود که فعاليت­هاي حوزه هنري در برگزاري چنين مراسمي را عميقاً ستود: فعاليت­هاي حوزه هنري به نوع خودش ويژه است. هرچند که برگزاري چنين مراسمي تنها نبايد در شرح وظايف اعتقادي حوزه هنري باشد بلکه ديگر مديران و دستگاه­ هاي دولتي نيز بايد در اين باره احساس نياز کنند.

احمد توکلي در پاسخ به چرايي اين خلأ فرهنگي نيز ديگر دستگاه­ها عنوان کرد: به نظرم برخي از مديران ديگر نهادها و دستگاه­ها سعي مي­کنند بيشتر وقتشان را دادن پاداش به يکديگر، عکس يادگاري با افرادي خاص و ساخت فيلم­هاي پرهزينه توسط يک کارگردان بداخلاق در مورد شناساندن شخصيت والاي زن به اجتماع کنند.

وي پيرامون حضور هنرمندان ديگر کشورها در اين مراسم و اهتمام به شخصيت والاي پيامبر و اهل بيت مي­گويد: حضور اين افراد از کشورهاي مختلف و ارائه آثار جديد و خلاقانه نشان دهنده عمق عشق و علاقه ايشان به پيامبر و اهل بيت اوست هرچند که اين گونه فعاليت­ها به اين اندازه کافي نيست اما در همين ميزان هم حامل پيام­هاي مهم ارزشي و اخلاقي براي تمامي دوستداران حق و حقيقت در سراسر جهان است.

دياب يونس:

اتحاد پايدار مسلمانان حرف اول و آخر من است

دياب يونس شاعر و نويسنده لبناني شايد يکي از برجسته­ترين چهره­هاي هنري بود که در سومين جشنواره ياران غدير حضور پيدا کرده بود. دياب يونس فرزند پولس سلامه روشنفکر و متفکر لبناني و به طور کلي جهان عرب زمينه­هاي برگزاري جشنواره ياران غدير را محکم و روشن عنوان کرد و گفت: معتقدم زمينه­هاي مشخص و روشني به جهت برگزاري ياران غدير از سوي مسئولين و مديران پايه ريزي شده است. حضور چهره­هاي شاخص در سومين همايش ياران غدير و ميزباني ايران اسلامي و حضور چهره­هاي شاخص داخلي کشور ايران مي­تواند حاوي پيام­هاي محکم و روشني براي کشورهاي متجاوز به حقوق مسلمانان در بر داشته باشد.

وي با اشاره به در معرض خطر بودن ارزش­هاي اسلامي تأکيد کرد: ارزش­هاي اسلامي به شدت در معرض خطر هستند و اين مسلمانان ساير کشورها هستند که در سايه بردباري بايد کره خاکي و اين ارزش­هاي والاي اسلامي را نجات دهند. تا در هيچ کجاي دنيا شاهد تجاوز به حقوق مسلمانان و انجام فجايع عليه دين نباشيم.

دياب يونس ارتباط فرهنگي و علمي ميان نخبگان ايراني و ديگر کشورها را مثبت ارزيابي کرد و گفت: پل­هاي روابط فرهنگي و هنري ميان ايران و ساير کشورها از جمله نکاتي است که در جهت تحکيم آن بايد دو طرف کوشا باشند با توجه به خطرات بزرگ­ترين که جهان اسلام را تهديد مي­کند بايد مراقب بود که گام­هاي بعدي را محکم و مصمم­تر برداريم و نيت­هايمان را خالص کنيم تا بتوانيم بر عليه اين تجاوزات مقاومت کنيم.

وي پيرامون فعاليت­هاي گسترده هنري ايران در زمينه بيداري اسلامي هم نظرات جالبي عنوان کرد: کسي که ايران را مي­شناسد يعني از تاريخ و حال و تفکر رو به جلوي اين کشورآگاه است بنابراين وظايف اين کشور نسبت به کمک و هدايت ديگر کشورهاي اسلامي به خوبي آگاه هستند ايران قدرت، مديريت و منابع خوبي براي کمک به کشورهاي درگير دارد بنابراين با توجه به پتانسيل­هاي قوي فرهنگي ايران ديگر کشورها چشم اميد به کمک­هاي فرهنگي و حمايت­هاي هنري و معنوي کشور ايران دوخته­اند.

فرزند پولس سلامه پيرامون شنيده شدن پيام اين جشنواره توسط کشورهاي متجاوز و اسلام ستيز مي­گويد: اين نوع برنامه­ها هرچند اثرات بزرگي و مثبتي در پي خواهد داشت اما بايد عنوان کنم که بسيار کم و ناچيز است بنابراين من به همه مسئولان ذيربط و مسئول اجرائي اين گونه مراسم مي­گويم که جهان غرب و امريکا چشم به پيام اين نوع برنامه­ها دارند از طرفي امروز جهان و تمدن انساني از سوي برخي نااهلان مورد تجاوز قرار گرفته است و در خطر نابودي است در اين مسير بايد تعصبات و اختلافات قومي و قبيله­اي را کنار گذاشت. از طرفي نگاه مسلمانان بايد يک نگاه اجتماعي باشد چرا که مسلمانان بايد اين تفکر را داشته باشند از طرفي کشورهاي متجاوز نيز خواهند فهميد که اين جمعيت عظيم قصد کوتاهي نخواهند داشت و در اين مسير گام­هاي محکم و اساسي برخواهند داشت تا ديگر کسي به فکر تجاوز به حقوق مسلمانان و توهين به مقدسات آنان را نداشته باشد. اينگونه خواهد بود که مسلمانان شاهد فجايع کمتري نسبت به خودشان خواهند بود. از طرفي اين مسلمانان هستند که بايد به فکر تفکرات و نگاه آينده نگر خود باشند از طرفي نيز اين مسلمانان منظور کل جمعيتي است که مسلمانان را شکل مي­دهد تنها يک کشور عربي يا غيره منظورمان نيست. مسلمانان بايد اين اتحاد را بين خودشان استحکام ببخشند چرا که تنها مسير پيش روي و پيش بري تفکراتشان در اين مسير است. اگر مسلمانان خوشبختي کل بشريت را سرلوحه تفکرات خود قرار دهند آنگاه همه­ي جامعه­ي اسلامي يکصدا خواهد شد و اين مسير است که ايشان را در جهان سربلند و جاودانه خواهد کرد.

دياب يونس در ادامه گفتگوي خود از شناختش از حوزه هنري مي­گويد: نبايد فراموش کرد که به طور کلي هنر اعم از موسيقي، نقاشي و ادبيات و غيره ابزاري هستند که بتوان فرهنگ و هنر و ديدگاه خود را به ديگران انتقال بدهيم حوزه هنري نيز از جمله مراکزي است که در داخل ايران اين فضا را به خوبي درک کرده است و سعي مي­کند ارزش­هاي والاي اسلامي و ديني از طريق فرهنگ و هنر به ديگران ارائه کند.

وي در انتها نيز پيرامون مقاله­اي که در نقد توهين به مقدسات مسلمانان از جمله کشتار مسلمانان ميانمار و ليبي و هتک حرمت پيامبر اکرم در لبنان نوشته بود، به ارائه­ي توضيحاتي پرداخت: به هر حال من يک مسلمان عرب هستم و مطالبي که در اين مقاله نوشته­ام برگرفته از نوع زندگي و تفکرات من به عنوان يک مسلمان عرب است اين گفته­ها برگرفته از تحقيقات و فعاليت­هاي مختلفي است که طي اين دهه­ها براي اسلام و مسلمانان انجام داده­ام به هر حال طي ماه­هاي گذشته شاهد توهين فيلم بوديم به مقدسات مسلمان از جمله هتک حرمت پيامبر اکرم که در پي آن خشم مسلمانان در سراسر جهان برانگيخته شد به هر حال با حضور خود در سراسر جهان مسلمانان سعي کردند اين درد را اندکي تخفيف دهند چرا که در اين ميان اسلام هيچ ضرري نخواهد کرد. اسلام و پيامبر جاودانه­تر از اين مباحث هستند که با يک فيلم يا تبليغات تجاري تيره و تار شوند. مسلمانان امروزه در جهان بيش از 2 ميليارد نفر جمعيت دارند و اين جمعيت در طول تاريخ هميشه با مشکلاتي از اين دست روبرو بوده است مسيح هم در طول تاريخ مانند حضرت محمد (ص) دچار مشکلات مختلف از جمله تحريف­هاي گوناگون شده است اما هنوز هم مي­توان چهره­ي معصوم و مبارک مسيح را در دِل و ذهن آدميان حق پرست ديد.

وي مهمتين هدفي که کشورهاي استکباري از ساخت چنين فيلم­ها و بيان چنين عقايدي دنبال مي­کنند را اينگونه بيان مي­کند: مهمترين هدفي که اين افراد دنبال مي­کنند همان ايجاد تفرقه ميان مسلمانان است هرچند که با توجه به نوع توهين اين کشورها، برخورد مسلمانان با اين افراد به اندازه کافي محکم نبوده است به نظرم واکنش­ها واکنش­هاي مناسبي نبوده­اند.

مفرح الخالق:

کشورهاي اسلامي مراقب توطئه­هاي اسلامي ستيزان باشند

مفرح الخالق شاعر اهل تونس از ديگر شرکت کنندگاني بود که هرچند کم جمعيت بود اما توانائي وي در ارائه­ي اشعار قوي در حيطه منقبت از اهل بيت حضار را انگشت به دهان گذاشته بود. الخالق، که او هم تفکرات شعري­اش با استقبال شنوندگان و مخاطبان روبرو شده بود، وقتي از ضرورت برگزاري و حضور وي در اين جشنواره سؤال کرديم به نيمه پاسخ نرسيده بود که اشک از چشمانش جاري شد: هنوز هم هرگاه از پيامبر و اهل بيت او سخن به ميان مي­آيد بغض گلويم را مي­فشارد و اين يک امر غيرطبيعي است به هر حال حقايق و فرمايشات آن بزرگواران با زوج هنري و ادبي­ام تنيده شده است و اين احساس در من وجود دارد که اگر کلمه­اي نوشته­ام و گفته­ام با خواست و اراده­ي پيامبر و اهل بيت او بوده است.

اين شاعر اهل تونس جنايات کشورهاي امپرياليستي در برابر مسلمانان را به شدت محکوم کرده و مي­گويد: به نظرم اين حوادث با يک برنامه ريزي مدون انجام گرفته است اگر مسلمانان با يکديگر متحد باشند اين اتحاد باعث خواهد شد که کمتر شاهد رويداد چنين حوادثي باشيم. به نظرم در اينجا ديگر بحث ميان شيعه و سني وجود ندارد چرا که اينجا اتحاد مسلمانان است که حرف اول را مي­زند و مي­تواند دست دشمنان را از تجاوز و هتک حرمت به مسلمانان کوتاه کند. بايد مراقب توطئه­ها بود که در اين مسير قرار نگيريم و اعتقادات و روحمان را در راستاي نابودي قرار ندهيم.

بالرام شکلا:

آزادانديشي، مهمترين هدف برگزاري ياران غدير است

دکتر بالرام شکلا، نويسنده و شاعر هندوستاني از جمله مدعوين حاضر در جشنواره بود که از سوي حضار شرکت کننده بسيار مورد احترام و تشويق قرار گرفت. وقتي دليل اين اتفاق را مي­پرسيم مي­گويد: فکر مي­کنم چون خطبه غدير را به زبان سانسکريت که قديمي­ترين زبان جهان است ترجمه و برگردان کرده­ام تا اين اندازه مورد لطف حضار قرار گرفتم.

وي مهمترين علت حضور خود در اين مسير را اينگونه عنوان مي­کند: شايد بايد از مبادي شروع کنم که مرا به اين فضا کشاند عشق به احترام به پيامبر و اولياي رسول مرا ديوانه و شيداي خودش کرده است. از لحاظ فني بايد بگويم که من با ارائه آثارم به خانه فرهنگ لاهور به اين جشنواره رسيدم اما از نظر روحي و قلبي بايد بگويم که براي رسيدن به جشنواره روزشماري مي­کردم.

وي پيام جشنواره به جهانيان اهل حق و حقيقت را اينگونه مطرح و بيان مي­کند: به نظرم اگر ما درباره دين صحبت مي­کنيم بايد به گونه­اي صحبت کنيم که همه­ي مسلمانان جهان در اين باره روشن شوند. اگر در هر گوشه­اي از جهان مسلماني کشته مي­شود اين براي اسلام و دين ناگوار است هرچند که فارغ از دين بايد به انسانيت آن فرد نگاه کرد چرا که به هر حال خارج از مباحث ديني و ارزشي يک انسان از بين رفته است همان طور که حضرت علي از مرگ حيوانات هم ناراحت مي­شدند و مي­فرمودند که شکم خود را گور حيوانات قرار ندهيد بايد اين ديدگاه حضرت را جهاني کنيم بايد دلمان براي همه مردم بسوزد چنانکه حضرت علي اينگونه بود و دلش حتي براي حيوانات نيز به رحم مي­آمدند.

دکتر بالرام شکلا نويسنده و شاعر هندوستاني با لهجه­ي شيرين هندي خود از تفکرات نامناسب افراد و قوميت­هائي مي­گويد که به زور شمشير مي­خواهند بر تعداد مسلمانان بيافزايند: اين اتفاق بسيار ناگوار است چرا که ما نبايد ديگران را به زور به اسلام وارد کنيم خداوند دوست دارد که گونه­هاي مختلف و تفکرات گوناگون در سراسر جهان باشند بنابراين او مثل باغبان است که مي­خواهند در زمين خود انواع گياهان را داشته باشد اما ما مانند باغباني هستيم که تنها دوست داريم يک گل در زمينمان باشد اين تفکرات غلط و خطرناک است بايد آزادانديش باشيم و اين آزادي انديشه را براي ديگران نيز قائل باشيم.

سمير مصطفي فراج حسن:

شعر، زبان بين المللي ملل مختلف است

سمير مصطفي فراج حسن شاعر و نويسنده مصري که يکي از هجده شاعر برگزيده سومين جشنواره بين المللي ياران غدير هم محسوب مي­شود خود را از جمله کساني مي­بينند که بايد طول عمر خود را وقف تبليغ و معرفي ابعاد مختلف دين اسلام به خصوص ويژگي­هاي پيامبر اکرم کند. وي معتقد است: اينکه امروز در اين جشنواره حضور پيدا کرده­ام به اين معني است که بايد جهانيان را از اين رسالت خطير و مهم اسلام آگاه کنيم که بهترين مسير براي حل اين بحران  و مشکلات امروز جهان پيروي از دستورات فرهنگي و اجتماعي و سياسي و ارزشي اسلام است. در گذشته و دوره­هاي قبل اين جشنواره بيشتر شعراي غيرعرب حضور داشتند حتي وقتي در آن دوره­ها هم اين افراد پشت تريبون به شعرخواني مي­پرداختند اين لغات با اينکه براي بسياري از افراد نامفهوم بود اما همگان از شنيدن آن لذت مي­بردند. اين فضاي معنوي هماهنگي که بين شعرا و نويسندگان جهان وجود دارد يک زبان بين المللي هنري است که برگزاري چنين مراسمي اين زبان را غني­تر و جذاب­تر مي­کند.

هرکسي از هر مليتي که باشد تفاوتي نمي­کند و اين زبان شعر و احساس است که بين هنرمندان ملل مختلف يکسان است. وي خودش را نماينده صداي مردم کشورش مي­داند: من تنها براي خودم نيستم من نماينده کشورم هستم نماينده روح و فکر و ذهن مردم کشورم هستم. ميليون­ها نفر با من همفکر و هم صدا هستند و اين نکته را من در اين برنامه عنوان کردم.

سمير مصطفي با اشاره به اشعاري که براي ارائه در جشنواره آماده و دستچين کرده بود، تأکيد مي­کند: من مشخصاً دو قطعه از اشعار خود را در مدح رسول مکرم و امام علي (ع) آماده کردم که اين انتخاب من از ميان ده­ها اثري شکل گرفت که براي اين شايسته­ترين انسان­هاي روي زمين سروده بودم. که يکي از اين اشعار در جشنواره­اي که به همين مناسبت در امارات برگزار شده بود برنده جايزه ويژه­ي جشنواره شد.

وقتي از من دعوت شد که براي شرکت در اين مراسم اعلام آمادگي کنم سعي کردم در رابطه با فجايع کربلا قصيده­اي بگويم که در آن نمادها و نشانه­هاي بزرگي از آه و حسرت و اندوه مردم در آن باشد نشانه­هائي که شيعه به خوبي با آن آشنا است سعي کردم از اشک مردم سخن بگويم حسن تعليل و علت­ها را بيان کنم قصد داشتم در اشعار خود به اين نکته اشاره کنم که امام حسين براي همه­ي ملت­هاي جهان است و متعلق به يک گروه يا فرقه خاصي نيست. بين شيعيان و اهل تسنن در اين باره اختلافي وجود ندارد چرا که ما برادران يکديگر هستيم. مطمئن باشيد که اهل سنت هم اهل بيت را دوست را دارند و به آن عشق مي­ورزند.

اين شاعر مصري از طرفي انتقادات تندي را متوجه اعمال جنايات قدرت­هاي استکباري عليه مسلمانان کرد و گفت: اجازه بدهيد از پايان اين داستان شروع کنيم از جاييکه فيلم موهن ساخته مي­شود و جنايات در ليبي و ميانمار جان مي­ گيرد. اجازه دهيد افکار غربي­ها را براي تسلط بر نفت ليبي بيان کنم. مسئله اين است که امريکا به دنبال نفت ليبي است امريکا تنها با اشغال ليبي توسط نيروهاي خود مي­تواند اين سرمايه عظيم را بدست بياورد بنابراين بايد بهانه­اي بيافريند که اعمال خشونت در اين کشور جاري شود و منافع امريکا به صورت توهمي مورد حمله قرار بگيرد. بنابراين اين فيلم ساخته مي­شود و مردم خشمگين سفير امريکا در ليبي را به قتل مي­رسانند و اينجاست که امريکا دايه مهربان­ تر از مادر مي­شود و براي حفظ منافع خود و به ظاهر آرام سازي کشور ليبي پا به اين کشور مي­گذارد.

وي فعاليت­هاي حوزه هنري را قابل تقدير و احترام ويژه دانست و گفت: به نظر مي­رسد حوزه هنري در اين زمينه در کشورتان بدون ياور و همراه و تنها دست به چنين خدماتي مي­زند به هر حال بايد از اين مسئولين کمال تشکر را داشت.        

 

 

 

چهارشنبه 10 آبان 1391 - 14:32


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری