شنبه 4 بهمن 1399 - 8:42
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

آيين تقدير از برگزيدگان نخستين کنگره بين المللي امام علي النقي(ع)

 

 

مراسم آيين تقدير از برگزيدگان داخلي و خارجي نخستين کنگره بين المللي امام علي النقي(ع) با حضور حجت السلام خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي، مرتضي تمدن استاندار تهران، مهندس چمران رئيس شوراي شهر تهران و عادل عون نماينده جنبش امل در تهران و دکترسيد احمد صفي الدين نماينده حزب الله در تهران در تالار انديشه حوزه هنري يکشنبه شب 7 آبانماه برگزار شد.

در اين نشست، سرشار سخنگوي دبيرخانه کنگره بين المللي امام علي النقي(ع) با ارائه گزارشي از روند برگزاري اين کنگره اظهار کرد: برگزاري آيين تقدير از برگزيدگان کنگره بين المللي امام علي النقي(ع) نقطه اختتامي بر اين آغاز مقدس نيست، بلکه با برگزاري جلسات ارائه مقالات، مراسم شعر، داستان خواني، گرافيک، نقاشي و... فرصتي براي شناخت بيشتر آن حضرت و سيره ايشان فراهم خواهيم کرد.

معاون اول قوه قضاييه: بصيرت و دشمن ستيزي، ما را در برابر فتنه ها بيمه مي کند

افزون بر اين، حجت الاسلام والمسلمين سيدابراهيم رئيسي در سخناني در کنگره بين المللي امام علي النقي(ع) اظهار کرد: خلفاي عباسي به ترور شخصيت امامان(ع) ما پرداختند، اما آيا موفق شدند نور خدا را خاموش کنند؟ متوکل مرقد مطهر امام حسين(ع) را خراب کرد، اما آيا توانست ايشان را از قلب ها بيرون کند؟

 معاون اول قوه قضاييه در بخش ديگري از سخنانش اسلام خواهي و ضداستعماري و ضداستبدادي بودن را سه ويژگي مشترک بيداري اسلامي در نقاط مختلف دنيا دانست و گفت: اگر بصيرت مردم ما و امام بصيرت آفرين ما يعني حضرت آيت ا... خامنه اي نبود، طبيعتاً فتنه هاي بسياري ما را تهديد مي کرد. بعد از اين نيز فتنه ها دست از سر ما برنخواهد داشت اما آن چه ما را بيمه خواهد کرد، همان بصيرت و دشمن ستيزي است.

در مراسم اختتاميه اين کنگره ۲۲ نفر از برگزيدگان در بخش هاي شعر، مقاله، متن ادبي و گرافيک معرفي شدند و مورد تقدير قرار گرفتند.

 در بخش مقاله عليرضا برازش، در بخش گرافيک سيدمهدي ميرحيدري، در بخش نثر ادبي سيده فاطمه صداقتي نيا، در بخش شعر کلاسيک محسن عرب خالقي و محمد زارعي به عنوان نفرات برتر معرفي شدند.

همچنين در اين مراسم از تمبر يادبود اين کنگره و سه سرود در مدح حضرت امام هادي(ع) رونمايي شد.

 

قرائت پيام هاي حضرات آيات سبحاني و صافي گلپايگاني در کنگره بين المللي امام علي النقي(ع)

حضرات آيات جعفر سبحاني و صافي گلپايگاني از مراجع عظام تقليد نيز در پيام هاي جداگانه  به کنگره بين المللي امام علي النقي(ع) به بيان بخشي از فضايل اين امام همام پرداختند.

 در بخشي از پيام آيت ا... سبحاني آمده است:پيش از آن که درباره امام هادي(ع) سخن بگويم از همه کساني که اين کنگره و اين فضاي علمي را به وجود آورده اند، تشکر و سپاس گزاري مي کنم. ان شاءا... مشمول شفاعت امام هادي(ع) خواهند بود.

 امام علي النقي معروف به «امام هادي(ع)» در سال ۲۱۲ در مدينه منوره چشم به جهان گشود و در سال ۲۳۶، به حکم خليفه عباسي از مدينه به «سامرا» منتقل شد و تا سال ۲۵۴ تحت مراقبت هاي شديد زندگي کرد و در همان سال جام شهادت نوشيد و به لقاءا... پيوست.

 چون حضرتش در اين ايام مورد بي مهري قرار گرفته و دو فرد خود فروخته به بيگانگان و فارغ از هر نوع اصول اخلاقي و انساني نسبت به او هتاکي روا داشته اند، ما خواستيم با نوک قلم به دفاع از مقام منيع آن پيشوا بپردازيم و فريب خوردگان را با زندگي عالمانه و زاهدانه آن حضرت به اندازه توان آشنا کنيم.

 مقام امامت، به قدري مقام منيع و بلندي است که گروهي از پيامبران «بني اسرائيل» پس از نيل به مقام نبوت، به دليل بردباري در طريق انجام وظايف، به مقام «امامت» نيز نائل آمدند.

 در بخشي ديگر از اين پيام تاکيد شده است:رسول گرامي(ص) امت اسلامي را در وادي حيرت و سرگرداني رها نکرده و تکليف آن ها را به شهادت ده حديث و يا فزون تر از آن روشن کرده است آن جا که فرموده است:«لا يزال الاسلام عزيزا الي اثني عشر خليفه» اين حديث به صورت هاي مختلف اما هماهنگ در صحيح ترين کتب اهل سنت آمده و عزت اسلام را در سايه دوازده خليفه دانسته است.

 البته حديث خلفاي دوازده گانه را غير از مسلم؛ ترمذي در سنن و احمد در مسند و ديگران نيز نقل کرده اند. در صحت و استواري حديث سخني نيست، مهم آشنايي با مصاديق آن هاست.

 همچنين در پيام آيت ا... صافي گلپايگاني به کنگره بين المللي امام علي النقي(ع) آمده است: با عرض تبريک به عزيزان و شخصيت هاي محترمي که در اين همايش هدايت افزا و سيره پژوهي حضرت امام هادي عليه السلام شرکت کرده اند؛ به طور خلاصه و مختصر عرض مي کنم که امام هادي عليه السلام در عصر خودشان با وجود موانع سياسي و مزاحمات حکام زمان در حفاظت و حراست از فرهنگ تشيع که همان فرهنگ راستين اسلام است، وظايف ولايي و امامت خود را به بهترين نحو انجام دادند و بزرگاني را در علوم اسلام مخصوصاً تفسير و حديث تربيت کردند که هر کدام، از استادان فن و مصابيح هدايت بودند. در کرايم اخلاق و معالي صفات، دوست و دشمن به عظمت مقام آن حضرت اتفاق داشتند، آن حضرت دهمين امام از ائمه اثني عشر عليهم السلام است که در اخبار متواتره از فريقين، پيغمبر اکرم صلي ا... عليه و آله و سلم به آن ها بشارت داده است.

 اسناد اين روايت بيشتر از حد تواتر است و در کتب صحاح و جوامع اهل سنت اين روايات که بر غير ائمه اثني عشر عليهم السلام قابل انطباق نيست، روايت شده است، آن حضرت به اسم و به رسم و رفتار مصداق «و لکل قوم هاد» بود.

 وظيفه ما اين است که احاديث و علومي را که از آن حضرت روايت شده است، بياموزيم و هدايت هاي آن حضرت را در زندگي معنوي و ايماني و اخلاقي سرمشق زندگي قرار دهيم. امروز يکي از بزرگ ترين ميراث هاي گرانبهاي آن حضرت زيارت جامعه کبيره است که مشحون از معارف بلند ولايي و در معرفي مقامات عاليه ائمه معصومين عليهم السلام است و بايد در حوزه هاي علميه و مراکز علمي ما تفسير و تبيين شود.

رئيس جمهور: تبيين وترويج انديشه هاي حضرت امام هادي(ع) براي نجات انسان ها از جهل مدرن ضروري است

رئيس جمهور هم در پيامي به کنگره بين المللي امام علي النقي(ع) گفت: تبيين و ترويج انديشه هاي امام علي النقي(ع) براي نجات انسان ها از جهل مدرن ضروري است.

در پيام دکتر محمود احمدي نژاد به کنگره بين المللي امام علي النقي(ع) آمده است: تبيين و ترويج انديشه ها و فضايل امام علي النقي(ع) در روزگاري که جاهليت مدرن، حقايق اسلام ناب را نشانه رفته، امري ضروري است. تهاجمات فرزندان شيطان به فرهنگ الهي و انساني اهل بيت(ع) ادامه دارد و مسئوليت پيروان راستين مکتب علوي براي نجات انسان ها از جهل و التقاط تحميل شده به آن ها سنگين است.

برگزاري کنگره بين المللي امام علي النقي(ع) فرصت بزرگ و مبارکي براي شناساندن انديشه هاي نوراني و انسان ساز اهل بيت(ع) به تشنگان حقيقت اسلام است.

 حضرت امام هادي(ع) در شرايط دشواري که اختناق عباسيان بر ايشان تحميل کرده بود، افزون بر اعمال ولايت ديني، آثار ديني و آموزه هاي فرهنگي فراواني به جامعه اسلامي، بلکه به جامعه بشري ارائه کرده اند که «رساله في الرد علي الجبر و التفويض» و «زيارت جامعه کبيره» به عنوان يک دوره امام شناسي ژرف يادگار آن امام بزرگوار است.

لازم به ذكر است اين کنگره با هدف گسترش فعاليت هاي فرهنگي، هنري و مذهبي با موضوع حضرت امام هادي(ع) و نيز شناسايي، معرفي و توليد آثار فاخر هنري و فرهنگي با محوريت حضرت امام هادي(ع) برگزار شد. براساس اين گزارش، بيش از ۱۳۰۰ اثر با موضوعات ياد شده از هنرمنداني از ايران، بحرين، عراق، کويت، لبنان، جمهوري آذربايجان و انگليس به دبيرخانه اين کنگره ارسال شده بود.

 

 

سه‌شنبه 9 آبان 1391 - 11:28


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری