جمعه 16 خرداد 1399 - 1:19
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

بابك راكخواه

 

گزارشي از برگزاري اولين همايش ملي پدافند غيرعامل

 

اولين همايش پدافند غيرعامل با شعار بازدارندگي، مقاومت ملي و توسعه پايدار و با حضور وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، رئيس سازمان پدافند غيرعامل، فرمانده نيروي انتظامي، معاون امور فرهنگي و تبليغ سازمان تبليغات اسلامي و جمعي از مسئولان در مركز همايش‌هاي صداو سيما برگزار شد.

رييس سازمان پدافند غيرعامل در اين همايش با بيان اين‌که ديگر زمان تهديدات سنتي و نظامي گذشته است و وارد مرحله جديدي از تهديدات شده‌ايم، تصريح کرد:‌در دوره ما تهديدات در حال تغييرات کيفي، کمي و حوزوي است، چون مفهوم قدرت نيز در حال تغيير است.

وي با بيان اين‌که رويکرد دشمن، هوشمندسازي فناوري‌ها به نفع در کنترل گرفتن خودشان است، گفت: لازم است که تمام دستگاه‌هايي که توسعه کشور را برنامه‌ريزي مي‌کنند، هوشمندي را در انتخاب فناوري داشته باشند.

رييس سازمان پدافند غيرعامل با اشاره به اين‌که دشمنان مفهوم قدرت را ديگر به معناي قدرت سنتي، نظامي، اقتصادي و جمعيتي نمي‌دانند، تصريح کرد: دشمن هم ديگر از قدرت حقوقي، علمي، تکنولوژيک و فناوري حرف مي‌زند، لذا نگاه به فناوري به عنوان ابزار قدرت است و دشمن مي‌خواهد ما از ابزاري استفاده کنيم که قبل از ما بر آن مسلط شده است.

جلالي با اشاره به اين‌که آمريکا و رژيم صهيونيستي به سمت تسلط، خريد و کنترل فناوري‌ها هستند، خاطرنشان کرد: به طور مثال براي خريد شرکت زيمنس رقابت مي‌کنند، چون در فضاي سايبري زيرساخت‌ها اهميت زيادي دارد، پس رويکرد جديد غرب را در مولفه‌هاي تهديدي آنها بايد شناسايي کنيم و امروز تجهيزات پيشرفته بهترين تجهيزات نيست، بلکه ميزان کنترل، نشت اطلاعات و کنترل از راه دور مهم است.

وي با بيان اين‌که اگر بخواهيم دفاع هوشمند مقتدرانه از کشور داشته باشيم، بايد به تهديدات جديد توجه کنيم، تصريح کرد: مقام معظم رهبري فرمودند هر جا از کشور و مردم دفاع کنيم، خداوند وعده پيروزي داده است، پس بايد الگويي براي مقابله با تهديدات جديد ايجاد کنيم.

رييس سازمان پدافند غيرعامل ادامه داد: حوزه پدافند غيرعامل سه رويکرد دارد، اول دفاع متقارن، يعني استفاده از همان ابزار‌هايي که دشمنان از طريق آن به ما حمله کرده‌اند، دوم دفاع سنتي مثل دفاع مقدس که الان نمي‌تواند مورد استفاده قرار گيرد و سوم مدل جديد دفاعي که بايد آن را طراحي کنيم.

جلالي اضافه کرد: در الگوي دفاع جديد بايد هوشمندي، علمي بودن و به‌روز بودن را در نظر بگيريم و بايد لايه‌هاي يک دفاع عميق، تخصصي و حوزه به حوزه را در کشور داشته باشيم.

وي با اشاره به اين‌که يکي از رويکردهاي دشمن، مردم‌محوري است، گفت: هدف ما در پدافند غيرعامل، حفظ قدرت اداره مردم در شرايط تحريم بايد باشد و در حوزه اقتصاد نبايد بگذاريم فشارهاي اقتصادي به مردم منتقل شود، پس بايد پايداري در زيرساخت‌ها را در اولويت ارتباط با مردم تقويت کنيم.

رييس سازمان پدافند غيرعامل با اشاره به اين‌که بعد از 9 سال کار در فضاي پدافند غيرعامل توانسته‌ايم به خوبي مخاطب‌سازي کنيم، به ديگر ويژگي‌هاي شرايط فعلي در حوزه پدافند غيرعامل پرداخت و گفت: توانستيم سياست‌هاي کلي مقام معظم رهبري رادر حوزه پدافند غيرعامل و امنيت فضاي تبادل اطلاعات پيگيري و ابلاغ کنيم، سند بالادستي سياست کلي پدافند غيرعامل در قالب سيزده بند را ارائه کنيم، در برنامه پنجم توسعه چهار بند در حوزه پدافند غيرعامل مطرح شود و با مفاهيم مشترک دفاعي و برنامه‌ريزي توسعه‌اي، اهداف پدافند غيرعامل را به شکل کامل مشخص کنيم و همچنين 77 آيين‌نامه اجرايي در حوزه پدافند غيرعامل توليد کرده‌ايم و در خيلي از دستگاه‌ها به پروژه‌هاي اجرايي رسيده‌ايم و از ظرفيت‌هاي پشتيباني پدافند غيرعامل از جمله منابع انساني به خوبي استفاده کرديم.

جلالي با اشاره به اين‌که چهار ساختار مصوب دفاعي در حوزه پدافند غيرعامل وجود دارد، توضيح داد: اين قرارگاه‌ها از جمله پدافند زيستي، پدافند پرتوي، پدافند سايبري و کارگاه دفاع اقتصادي است که اقدامات اجرايي خوبي در اين حوزه‌ها انجام شده و ادامه خواهد داشت.

وي همچنين با اشاره به اين‌که علي‌رغم استفاده خوب از منابع انساني، علمي و ... هنوز کارهاي زيادي مانده است که بايد انجام دهيم، افزود: گرچه نسبت به گذشته جلو هستيم، اما در مقايسه با آينده هنوز عقب هستيم و بايد با رعايت اولويت‌ها، ضعف‌ها را برطرف کنيم.

رييس سازمان پدافند غيرعامل تاکيد کرد: بايد استفاده حداکثري از ظرفيت‌هاي ساختارسازي شده را داشته باشيم و طرحي را به عنوان پدافند غيرعامل داشته باشيم که کارش فقط پدافند غيرعامل باشد، همچنين در وضع موجود بايد برنامه‌اي پنج ساله و يک ساله را به‌روز رساني کنيم تا بتوانيم به دولت آينده منتقل کنيم و البته رويکرد مديريت بحران در دستگاه‌هاي پرخطر را مورد توجه قرار دهيم. همچنين ساماندهي منابع مالي را در نظر داشته باشيم؛ چرا که در شرايط مالي خاصي به سر مي‌بريم.

وي افزود: بر اساس ماده 215 قانون، تکاليفي براي همه دستگاه‌ها مطرح شده است و رويکرد ما در سازمان پدافند غيرعامل، توقف طرح‌ها نيست، همه دستگاه‌ها در کنار هم بايد براي توسعه آينده، الگوي توسعه امن، پايدار و بومي را توليد کنند.

درگير جنگ تمام عيار اقتصادي هستيم

رييس سازمان پدافند غيرعامل همچنين با اشاره به تحريم‌هاي دشمن در حوزه اقتصاد گفت: ما بر روي توليد ملي براساس ليست تحريم‌هاي دشمنان در حوزه پدافند غيرعامل تمرکز کرديم.

سردار غلامرضا جلالي، اظهار داشت: پدافند غيرعامل تلاش مي‌کند تا با رصد تهديدات به حوادثي که ممکن است با اين تهديدات هم افزايي داشته باشد با همکاري بيشتر دستگاه‌هاي مختلف آمادگي خود را افزايش دهد.

وي در بخش ديگر اظهار داشت: ما درگير جنگ تمام عيار اقتصادي هستيم، لذا دفاع غيرعامل اقتصادي را با جديت دنبال مي‌کنيم.

در ادامه اين همايش كه در سالن همايش‌هاي صدا و سيما برگزار شد، وزير دفاع جمهوري اسلامي ايران به سخنراني پرداخت كه در ادامه آن رابررسي مي‌كنيم.

قطع شبکه ماهواره‌اي ايران نمونه بارز جنگ غرب عليه کشورمان است

سردار احمد وحيدي با اشاره به اينکه پدافند غيرعامل در ميان مؤلفه‌هاي قدرت نظامي از عناصر اصلي و شناخته شده است، اظهار داشت: قدرت نظامي، عنصري است که نه تنها در مباحث نظامي تأثيرگذار است، بلکه در روابط بين‌الملل نيز اهميت فراواني دارد.

وي افزود: قدرت نظامي، قدرتي است که براي اينکه جنگي رخ ندهد توليد مي‌شود و اين موضوع را مي‌توان در نظريه سانتزو مشاهده کرد که معتقد بود بايد جايي بجنگيم که دشمن بدون جنگ نظامي تسليم شود.

وزير دفاع تصريح کرد: در شرايط فعلي به دليل وجود نسل‌هاي جديد جنگ، شناخت قدرت نظامي اهميت ويژه‌اي دارد و با توجه به شرايطي که ما در آن قرار داريم عناصر شناخت قدرت نظامي بايد افزايش پيدا کند.

وحيدي اظهار داشت: در حالي که عصر ارتباطات رخ داده و تغييرات متعددي در جهان روي مي‌دهد، سلاح‌ها مي‌توانند به عنوان يک عنصر مهم، دستاوردهاي جديدي را براي جامعه بشري به ارمغان بياورند.

وي افزود: بحث سلاح هسته‌اي باعث شد که در عرصه بين‌الملي، تغييرات متعددي شکل گيرد و ما شاهد هستيم که امروز جنگ‌هاي متعدد و حتي جنگ ماهواره‌ها نيز بر روابط بين‌الملل شکل گرفته است.

وزير دفاع تصريح کرد: قطع شبکه‌هاي ماهواره‌اي ايران نمونه‌ بارز مبارزه و جنگ غرب عليه ايران است.

وحيدي، ايجاد سپر پدافند موشکي آمريکا در نقاط مختلف جهان را در راستاي تشکيل قدرت نظامي برشمرد و تصريح کرد: بايد در قدرت نظامي، ابعاد مختلفي را شناسايي کنيم. بايد بدانيم که در جنگ‌هاي قرن بيستم راه فراري وجود ندارد، چرا که شاهد هستيم در حال حاضر 200 ميليون انسان کشته شده‌اند.

وي اظهار داشت: در حال حاضر تعداد ناو‌هاي هواپيمابر آمريکا از بسياري از کشورها بيشتر است و اين نشان مي دهد که توسعه سلاح‌هاي کشتار جمعي هنوز ادامه دارد.

وزير دفاع تصور عدم وجود جنگ را اشتباه خواند و افزود: در دوره جنگ سرد تلاش‌ها بر اين بود که کشورها بدون جنگ تسليم شوند و اين موضوع در مقطعي نيز صورت گرفت، اما زورمداري کشورهاي استکباري بخصوص آمريکا پس از فروپاشي شوروي جنگ را دوباره براي جهان به بار آورد و ما مشاهده مي‌کنيم که استفاده از سلاح‌هاي کشتار جمعي براي کشورهايي مثل آمريکا به صورت آشکار در صحنه جهاني استمرار پيدا کرده است.

وي تصريح کرد: اگر ما توان نظامي را به دو قسمت پدافند غيرعامل و پدافند عامل تقسيم‌بندي کنيم، مشاهده خواهيم کرد که پدافند غيرعامل، تکميل کننده حرکت نظامي است، از اين رو به لحاظ گستردگي بايد در اين حوزه فرهنگ‌سازي عميقي صورت گيرد.

سردار وحيدي افزود: پدافند غيرعامل، شناسايي مجموعه تهديدات است از اين رو انتظار است که اين موضوع به عنوان يک نگاه کارشناسي، در کشور نهادينه شده و بايد به عنوان يکي از مسائل ملي به آن توجه شود.

وزير دفاع با اشاره به اينکه پدافند غيرعامل، مباحث مختلفي چون آمايش سرزميني، بهره‌برداري بهتر از سرزمين و مسائل مختلفي را در برمي‌گيرد، گفت: موضوع پدافند غيرعامل به رغم برخي تصورات که آن را هزينه‌بر مي‌‌دانند، بسياري از هزينه‌ها را کاهش مي‌دهد؛ از اين رو انتظار است که با دانشي دقيق در اين راستا وارد عمل شويم و با داشتن دکترين مستقل و حرف‌هايي که در نظام جمهوري اسلامي ايران مطرح است مي‌توانيم مباحث را در حوزه پدافند غيرعامل گسترش دهيم.

وي اظهار داشت: اگر به فناوري‌هاي پدافند غيرعامل دست پيدا کنيم مي‌توان گفت به دانش‌هاي جديدي دسترسي يافته‌ايم.

وحيدي با اشاره تحريم‌هاي يک جانبه عليه جمهوري اسلامي ايران گفت: تحريم‌هاي قدرت‌هاي استکباري عليه ايران که به خاطر مسائل هسته‌اي روي داده است، هيچ ربطي به هم ندارد، از اين رو انتظار مي‌رود با توجه به تحريم‌ها طبق فرمايشات رهبري، حلقه اقتصاد مقاومتي را شکل دهيم  تا بتوانيم جوهره پدافند غيرعامل را که همان مقاومت است اتخاذ کنيم.

وزيردفاع اظهار داشت: به طور حتم اگر اقتصادي مقاومتي را اتخاذ کنيم تحريم‌ها بي‌اثر خواهد شد و ما برنده خواهيم بود؛ زيرا در اقتصاد مقاومتي، عنصر خودکفايي نيز وجود دارد که از مهمترين عناصر پدافند غيرعامل است.

سردار وحيدي با اشاره به اينکه نسخه‌هاي نوشته شده به درد ما نمي‌خورد، تصريح کرد: براي اينکه خوداتکا باشيم بايد در حوزه پدافند غيرعامل حرکت درستي داشته باشيم.

وزير دفاع، پدافند غيرعامل را عنصري مهم دانست و تصريح کرد: پدافند غيرعامل، ضرورت ايجاد يک نگاه عميق را مي‌طلبد و اين موضوع زماني در همه حوزه‌ها رخ خواهد داد که ما بتوانيم پدافند غيرعامل را کليد اساسي بدانيم و خوداتکايي دست پيدا کنيم.

در ادامه اين همايش مسئولان کشوري و لشکري، روسا و دبيران کميته‌هاي پدافند غيرعامل دستگاه‌ها، گزارشي از موضوع پدافند غيرعامل ارائه كردند.

در اين جلسه همچنين از مبحث 21 که به مقررات ملي در خصوص رعايت اصول و ملاحظات پدافند غيرعامل در ساخت و ساز مربوط مي شود، رونمايي واز فعالان بخش پدافند غيرعامل قدرداني شد.

گفتني است، اولين همايش ملي پدافند غيرعامل يكشنبه 7 آبان در سالن همايش‌هاي سازمان صدا و سيما برگزار شد.

 

 

سه‌شنبه 9 آبان 1391 - 11:21


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری

 

از اين نويسنده يا گزارشگر