پنجشنبه 15 خرداد 1399 - 12:30
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

کنگره شعر دهمين پيشوا با حضور وزير ارشاد برگزار شد

 

 آيين پاياني و اهداي جوايز کنگره سراسري شعر دهمين پيشوا امام هادي (ع)، با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و حضرت آيت الله حائري شيرازي، عصر ۸ آبان ماه در تالار وحدت برگزار شد.

مراسم پاياني و اهداي جوايز اين کنگره با سخنراني حضرت آيت الله حائري شيرازي و سيدمحمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و همچنين حضور شاعران و مداحان پيشکسوت از جمله علي انساني، اميري اسفندقه، محمد جواد غفورزاده (شفق)، غلامرضا سازگار، محمدعلي مجاهدي، حبيب الله چايچيان(حسان) و ... در تالار وحدت برگزار شد.

 

کمالات اهل بيت(ع) را در مقابله با توهين‌ها معرفي کنيم

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين مراسم ضمن اشاره به سابقه تاريخي اهانت به اهل بيت(ع) گفت: اين توهين ها اتفاقي نيستند. در مقابله با اين اهانت ها بايد کمالات ائمه(ع) را به جهانيان معرفي کنيم.

سيدمحمد حسيني با اشاره به شعرهايي که تاکنون در مدح ائمه(ع) سروده شده اند، اذعان کرد: تاکنون درباره امام هادي(ع) نسبت به ساير ائمه(ع) کمتر شعر سروده شده است.

 وي افزود: همواره در طول تاريخ اينگونه بوده است که هرگاه دشمنان به اهل بيت(ع) توهين مي کردند، علما کتاب هاي حائز اهميتي را درباره جايگاه اين بزرگان تاليف مي کردند و شاعران در مدح آنان شعرهاي قابل ملاحظه مي سرودند.

   حسيني با ابراز اميدواري از ادامه يافتن محفل هايي مانند کنگره دهمين پيشوا گفت: اين محفل ها سبب مي شوند تا بيشتر با معارف و آموزه هاي اسلام ناب و اهل بيت عصمت و طهارت آشنا شويم و آن را به ديگران معرفي کنيم.

   وي ضمن تشکر از شاعران حاضر در مجلس تاکيد کرد: شاعران آئيني قدم در جاي پاي امثال «کميت» و «دعبل خزاعي» مي گذارند، بزرگاني که در دوران اختناق حکومت عباسي از ائمه(ع) حمايت کردند.

   وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ادامه داد: امام هادي(ع) در دوران سختي به سر مي بردند. کافي است قساوت متوکل را به ياد بياوريم، حاکمي که قساوتش به حدي بود که چندين بار دستور تخريب حرم امام حسين(ع) را صادر کرد. در اين دوران امام هادي(ع) با مظلوميت و غربت زندگي مي کردند.

  وي با اشاره به اهانت هاي زنجيره اي به ائمه(ع) در طول تاريخ تصريح کرد: ساده انديشي است اگر کسي تصور کند اين توهين ها اتفاقي است. امام خميني(ره) درباره قضيه سلمان رشدي موضع گرفتند، زيرا آگاه بودند که حرکات ادامه دار خواهد بود.

   اين مقام مسوول تاکيد کرد: در عين حال که اين توهين ها را محکوم مي کنيم، از اهل قلم و هنر نيز انتظار داريم که پاسخ شايسته اي به اين حرکت ها بدهند. در برابر اهانت به اهل بيت(ع) بايد اقدامات متقابل انجام داده، امامت را به جهانيان معرفي کنيم. بسياري از افراد جهان امروزه به دنبال حقيقت هستند و اگر ما از فضائل و کمالات اهل بيت(ع) براي آنان سخن بگوييم شيفته آنان خواهند شد. توده مردم عنادي با ائمه(ع) ندارند، اين ستمگرانند که مانع از تابيدن نور هدايت بر دنيا مي شوند، اگرنه عموم مردم از اين فضايل استقبال خواهند کرد.

حسيني در بخش ديگري از سخنانش، زيارت جامعه کبيره را يکي از آثاري دانست که در تبيين جايگاه ائمه(ع) بايد به آن پرداخت. وي گفت: در نمايشگاه پيشين کتاب تهران سعي کرديم علاوه بر پرداختن به نهج البلاغه و صحيفه سجاديه، زيارت جامعه کبيره را نيز از نظر دور نداريم. به غير از اين دو اثر تاکنون درباره آثار ديگر ائمه(ع) کمتر کار کرده ايم.

   وي افزود: زيارت جامعه کبيره يک دايره المعارف اسلام شناسي است و براي توجه به جايگاه اهل بيت(ع) بايد به اين زيارتنامه توجه کنيم. اين اثر جزو معتبرترين زيارتنامه هاست. در کتاب هاي معتبري مانند «من لا يحضر الفقيه» شيخ صدوق به اين زيارتنامه اشاره شده است. علامه مجلسي نيز درباره آن مي گويد زيارتنامه جامعه کبيره، معتبرترين سند، فصيح ترين محتوا و بالاترين شان و منزلت را در ميان زيارتنامه ها داراست.

 حسيني در ادامه به برگزاري همايشي درباره «فضل بن شاذان» در نيشابور در آينده اشاره کرد و گفت: احياي آثار اين انديشمند از جمله اهداف اين همايش خواهد بود. رهبر معظم انقلاب نيز تاکيد کرده اند که شخصيت هاي بزرگ حوزه حديث بايد معرفي شوند و در لابه لاي کتاب هاي حديثي مخفي نمانند.

 

دور ماندن از حبل‌الهي دليل شکل‌گيري فرقه‌هاي اسلامي است

همچنين آيت الله حائري شيرازي در اين مراسم گفت: طبق قرآن، اسلام با فرقه سازگار نيست. ايجاد فرقه در اسلام به علت دور ماندن از حبل الله است. اگر مسلمانان جميعا به حبل الله متوسل شوند هرگز فرقه ها شکل نمي گيرند.

آيت الله حائري شيرازي در سخنراني خود با اشاره به نقش مهم شاعران در دفاع از ائمه(ع) گفت: هنر شاعران در دفاع از پيشوايان ما، ديدني، شنيدني و گفتني است.

  وي سپس به مقام دعبل خزاعي، شاعر اهل بيت(ع) و هم عصر امام رضا(ع) اشاره کرد و گفت: دعبل که شعري را در محضر امام رضا(ع) خوانده بود و هديه اي از ايشان به همراه داشت، با قافله اي رهسپار شد و در ميانه راه با راهزنان روبه رو شد. راهزنان که مشغول غارت اموال قافله بودند به دعبل که در حال زمزمه يکي از اشعارش بود رسيدند.

 راهزن به دعبل گفت که مي داني اين شعر متعلق به دعبل خزاعي است و دعبل مي گويد که من خود او هستم. راهزنان پس از اينکه از حضور دعبل در قافله خبردار مي شوند، اموال قافله را به آنان بر مي گردانند.

   عضو مجلس خبرگان رهبري ادامه داد: حال اين سوال پيش مي آيد که راهزنان چه نسبتي با محبت اهل بيت(ع) دارند که شعر شاعران در وصف آنها را از بر مي کنند. اين امر برمي گردد به زيبايي شعر از يک سو و مظلوميت پيشوايان ما از سوي ديگر.

   وي يادآوري کرد: من نکاتي را ذکر مي کنم که هنرمندان و شاعران ما مي توانند با لحاظ کردن اين نکات، آنها را در افکار مردم رواج دهند. محتوا از دانشمندان و فرم از گويندگان است. هنرمندان مي توانند لباس زيبايي بر معارف و آموزه هاي اهل بيت(ع) بپوشانند که به راحتي به ذهن ها وارد شود و استدلال هاي قوي را در اختيارشان قرار دهد.

   آيت الله حائري شيرازي با اشاره به آيه «واعتصموا بحبل الله جميعا و لاتفرقوا» که بر جايگاه بي بديل اهل بيت(ع) تاکيد مي کند گفت: با استفاده از اين آيه مي بينيم که اسلام با فرقه سازگار نيست. ايجاد فرقه در اسلام به علت دور ماندن از حبل الله است. اگر مسلمانان جميعا به حبل الله متوسل شوند هرگز فرقه ها شکل نمي گيرند.

وي افزود: قرآن به تنهايي حبل الله نيست، بلکه حبل الله فردي است که عالم به قرآن است، البته آن عالمي که خدا انتخاب کرده باشد. رسول اکرم(ص) حبل الله بود و ممکن نيست که خداوند پس از ايشان حبل اللهي را مشخص نکرده باشد، زيرا عدم مشخص کردن حبل الله از سوي خداوند، به نقض آيه «واعتصموا ...» مي انجامد.

امام جمعه شيراز ادامه داد: در زمان غيبت، نايبان حبل الله حاضرند. امام راحل(ره) حبل الله نبود، بلکه نماينده حبل الله بود. تمام فشارهاي دشمن اين است که اين حبل را بگسلند.

   وي در بخش ديگري از سخنانش گفت: شعراي ما بايد سعي کنند که گفتار اهل بيت(ع) را به زبان مردم براي مردم نقل کنند. از اهل بيت(ع) نقل شده است که اگر مردم کلام ما را مي فهميدند به ما علاقه مند مي شدند. امروز روزي است که جهان اسلام در حال متمرکز شدن به دور حبل الهي است.

   آيت الله حائري شيرازي درباره دليل مخالفت با تشيع گفت: تشيع کانون منطق و وحدت مسلمانان است و به همين دليل با آن مخالفت مي شود.

 

 همچنين در بخشي از اين مراسم علي اکبر مداحي، مدير هيات رزمندگان اسلام در سخناني با اشاره به همکاري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و هيات رزمندگان اسلام در برگزاري کنگره شعر دهمين پيشوا گفت: اميدواريم اين حرکت سبب شود گام هاي مثبت تري در غني تر شدن شعر آئيني برداشته شود.

   وي افزود: ما در طول سال سلسله نشست هايي را براي شعراي آئيني برگزار مي کنيم که در راستاي عملي کردن رهنمودهايي رهبري درباره شعر آئيني است. استقبال گسترده چه شرکت در جشنواره و چه در مراسم اختتاميه نشان دهنده محبت اهل بيت(ع) نزد مردم مسلمان کشورمان است.

  مداحي در پايان سخنانش از منتشر شدن آثار برگزيده در قالب کتاب خبر داد. اين اثر در بخشي از مراسم توسط وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، آيت الله حائري شيرازي و ديگر دست اندرکاران کنگره رونمايي شد.

لازم به ذكر است بيش از 1160 شاعر حدود 2260 اثر در قالب هاي شعر کلاسيک، کودک و نوجوان، سپيد و نيمايي، سرود، تصنيف و ترانه و نصر ادبي به دبيرخانه اين کنگره ارسال کرده بودند که از اين تعداد 17 اثر برگزيده در اين مراسم قدرداني شدند.

در اين مراسم همچنين از حبيب اله چايچيان، محمدعلي مجاهدي، محمدجواد غفورزاده، ولي اله کلامي و غلامرضا سازگار به عنوان پيشکسوتان اشعار آييني و مذهبي قدرداني شد.

همچنين در اين مراسم کتاب هاي دهمين پيشوا (نگاهي بر زندگي امام هادي (ع)) و بربال هدايت (پيشواي دهم در گنجينه ادب پارسي) رونمايي شد.

آثار ارسال شده به اين کنگره که با هدف نشر معارف اهل بيت (ع)، شناخت ابعاد سيره سياسي، اعتقادي و اجتماعي امام هادي (ع) و گسترش فرهنگ دعا و زيارت با توجه به زيارت جامعه کبيره برگزار مي شود، در سه مرحله داوري شده و 12 برگزيده آن مشخص و مبلغ سه ميليون تومان به همراه کمک هزينه سفر زيارتي عتبات عاليات در اين مراسم به آن‌ها اهدا شد.

بر اين اساس، برگزيدگان جوايز خود را از وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و آيت الله حائري شيرازي دريافت کردند.

 

سه‌شنبه 9 آبان 1391 - 10:47


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری