دوشنبه 23 تير 1399 - 22:20
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

بزرگداشت و رونمايي مجموعه كامل اشعار طاهره صفارزاده در حوزه هنري

 

مراسم چهارمين سالگرد درگذشت طاهره صفارزاده شاعر و مترجم فقيد قرآن عصر چهارشنبه، سوم آبان‌ماه در حوزه هنري برگزار شد. اين مراسم با حضور چهره‌هايي همچون محسن مؤمني شريف‌، حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمحمود دعايي‌، احمد مسجدجامعي،‌ سيدعلي موسوي گرمارودي، اميرحسين فردي، محمدرضا سرشار و سهيل محمودي همراه بود.

علي موسوي گرمارودي با بيان اين كه بايد درصدد تشخيص شاعر متعهد و ملتزم بود، گفت: اگر شعر را نه تنها براي شناخت، بلكه جزئي از جهان و ابزار دگرگون كردن جهان بدانيم، بايد ديد هنرمند چه شناختي از محيط پيرامون خود دارد..

وي ادامه داد: يكي از كساني كه به راستي پهلوان همين ميدان بود، روان شاد طاهراه صفارزاده بود. اگر شاعري اين التزام و تعهد را داشته باشد، خود به خود در شعر او هم سرايت مي كند، درست مثل روحيه حماسي كه در بين برخي شاعران معاصر و كهن وجود داشته است.

گرمارودي تاکيد کرد: اگر شاعري اهل درد باشد، تا در جهان گرسنگي، آوارگي، ستم و بي عدالتي وجود دارد، خود به خود در شعر او راه خواهد يافت و اگر تعهدي در بينش و نگرش او وجود داشته باشد، احتياجي نيست كه به دنبال تعهد در شعرهايش باشيم.

اين شاعر و مترجم قرآن كريم با بيان اين كه هم شعور و هم شعر حاصل تجربه ذهني سراينده است، عنوان كرد: اما شعر محصول تجربه فردي و شعار، نتيجه تجربه جمعي است و شعر بر شعور جمعي تاثير مي گذارد.

او تاكيد كرد: مرحوم طاهره صفارزاده، شاعري متعهد بود و متعهد ماند و شعر او به بركت انس با قرآن جهان شمول و صداي او صدايي براي بيداري تمام جهان بود.

در ادامه، جلال صفارزاده، برادر مرحوم طاهره صفارزاده با بيان اين كه اين شاعر تمام زندگي اش را صرف كار ترجمه قرآن به زبان انگليسي كرد، گفت: هميشه آرزويش اين بود كه كار فرهنگي كند و يادگاري براي آيندگانش قرار دهد كه همين اتفاق هم افتاد.

او با اشاره به اين كه قصد داشته است از خانه طاهره صفارزاده، مركز فرهنگي بسازد، گفت: متاسفانه اين امر محقق نشد و پس از آن با حمايت وزارت ارشاد و حجت الاسلام دعايي، زميني در سيرجان كرمان به ما داده شد تا مركز فرهنگي به ياد صفارزاده بسازيم.

در ادامه اين مراسم، حجت الاسلام دعايي نيز با بيان اين كه در كشورمان، بزرگاني را داشته ايم كه جا دارد حق آن ها را هم در اين مجلس ادا كنيم، اظهار كرد: نمي توان از فروغ فرخزاد و سيمين دانشور به عنوان بزرگان ادبيات كشورمان گذشت.

او با بيان اين كه بعد والاي انساني و تقوايي كسي مانند طاهره صفارزاده را نشناخته ايم، عنوان كرد: زماني كه امام (ره) مسووليت موسسه اطلاعات را به من دادند، به پيشنهاد بهرام قاسمي از خانم صفارزاده در بخش ادبيات روزنامه دعوت به همكاري كرديم و براي طرح اين پيشنهاد به خانه اش رفتيم.

مدير مسوول روزنامه اطلاعات ادامه داد: صفارزاده حضور در روزنامه را نپذيرفت و البته شان او هم نبود كه در روزنامه كار كند اما  پذيرفت كه اگر اثري دارد به روزنامه اطلاعات بدهد و به بخش ادبيات روزنامه، مشاوره دهد.

دعايي با بيان اين كه در آن دوران صفارزاده از نظر روحي، رواني در وضعيت خاصي بود، اظهار كرد: اين شاعر در آن زمان به من گفت كه دلم مي خواهد از يك مرجع روحاني كه مورد قبولم است مانند امام خميني (ره) درباره وضعيت خاص روحي و احساسي كه در آن هستم سوال كنم كه اين حالات ويژه و روحاني را ادامه بدهم يا خير.

او افزود: من از فرزند امام خواستم تا صفارزاده اجازه ملاقات خصوصي با امام را پيدا كند و وقتي ايشان با امام مطرح كردند، رهبر كبير انقلاب هم پذيرفتند و بعد از آن كه موضوع ملاقات را به صفارزاده گفتم باور نمي كرد كه به اين راحتي مهيا شده باشد.

مدير مسوول روزنامه اطلاعات گفت: صفارزاده براي ملاقات با امام به من گفت كه حجابم حجاب اسلامي است، اما چادر نمي پوشم و من هم مخالفتي نكردم. اما زماني كه مي خواستيم به ديدار امام برويم او از كيفش چادر نمازي درآورد و به سر كرد تا به گفته خودش هم چادر را تبرك كرده باشد و هم به امام (ره) احترام گذاشته باشد.

دعايي با بيان اين كه در حضور امام (ره) از ويژگي هاي انقلابي طاهره صفارزاده گفتم، افزود: شعري كه او در ايام انقلاب و تبعيد امام به پاريس سروده بود را در حضور خودش و امام خميني (ره) خواندم كه صفارزاده نيز متاثر شد و در هنگام شعر خواني من گريست و پس از آن حدود نيم ساعت با امام (ره) ديدار داشت و در پايان ديدارش به من گفت كه احساس سبكي و آرامش مي كند و اين نوعي از تعهد و پايبندي انسان به آرمان هايش است كه در بين شاعران كشورمان كم نظير است و البته برزگاني مانند شفيعي كدكني نيز داريم كه در همين حد تعهد و پايبندي به آرمان هاي انقلاب اسلامي دارند.

در ادامه اين مراسم زهير توكلي شاعر و منتقد ادبي با اشاره به احوال حيات ادبي و شعري صفار زاده گفت: صفارزاده در آغاز  راه شعرسرايي اش اشعار نيمايي مي سرود و معروف ترينش نيز شعر كودك قرن است و در ادامه نيز مجموعه شعري به زبان انگليسي در آمريكا سرود. حركتي كه صفار زاده آغاز كرد را بايد جلوتر از حركت شعري مرحوم فروغ فرخ زاد دانست.

او با تاكيد بر اين كه صفارزاده برجسته ترين نماينده نقد بود، گفت: دوره بعد از انقلاب اسلامي، شعر صفار زاده خيلي مورد توجه واقع نشد، در حالي كه او شعر هاي درخشاني دارد كه به گونه ديگري سروده شده است و تنها شاعر از شاعران آن دهه كه اين حجم از تلميح و ارجاع شعري در شعرش دارد و مي توان او را  با صفار زاده مقايسه كرد، علي معلم دامغاني است.

توكلي با اشاره به اين كه صفارزاده در ادامه زندگي اش بر روي ترجمه قرآن متمركز مي شود، عنوان كرد: پس از انقلاب اسلامي ، منش شاعرانه صفارزاده ابعاد جديدي پيدا مي كند و به طور مثال در شعر "صوت و سوت" حالت مكاشفه عرفاني به شاعر دست مي دهد و درك و دريافت عرفاني اش از پرنده ها را بيان مي كند.

اين شاعر با بيان اين كه در شعر قبل از انقلاب، صفارزاده شعر را با مفهوم جلو مي برد، افزود: بعد از انقلاب نيز با توجه به انسي كه با قرآن داشت انديشه را صريح و بي پرده بيان مي كرد و اين چيزي است كه مي توان از او آموخت.

در ادامه اين مراسم عباسعلي براتي پور به شرح زندگينامه اي از طاهره صفارزاده و شعرخواني پرداخت. غزل تاج بخش نيز شعري خواند.

محمدرضا سرشار، نويسنده نيز در اين برنامه با بيان اينكه طاهره صفارزاده يكي از بنيانگذاران انجمن نويسندگان مسلمان بوده است، افزود: طاهره صفارزاده همچنين يكي از كساني كه حق زيادي به گردن حوزه هنري دارد.

وي اظهار كرد: خيلي از نويسندگان و شاعران ما نسبت به طاهره صفارزاده احساس مريدي داشته و دارند و اين از بزرگي او نشان دارد.

سرشار به فروتني اين شاعر فقيد اشاره كرد و گفت: بارها مراكز فرهنگي و دولتي مي خواستند براي طاهره صفارزاده بزرگداشت برگزار كنند و هنگامي كه با او مطرح مي كردند به هيچ عنوان نمي پذيرفت و مي گفت اين هزينه را صرف نيازمندان كنيد.

در اين مراسم مجموعه اشعار طاهره صفارزاده كه توسط نشر پارس كتاب منتشر شده، رونمايي شد.

افرادي همچون محسن مومني شريف، امير حسين فردي، احمد مسجد جامعي، حجت الاسلام محمود دعايي، سهيل محمودي، علي داودي، رضا سرشار، جواد محقق و موسي بيدج در مراسم بزرگداشت طاهره صفار زاده حضور داشتند.

 

صفارزاده در 27 آبان 1315 در سيرجان استان کرمان متولد شد و پس از کسب مدرک کارشناسي در رشته زبان و ادبيات انگليسي، براي ادامه تحصيل به خارج از کشور رفت. او در سال 1371 به عنوان استاد نمونه شناخته شد و در سال 1380 پس از انتشار ترجمه قرآن به انگليسي و فارسي عنوان «خادم‌القرآن» را کسب کرد.

او در سال 2005 از سوي انجمن نويسندگان آفريقايي و آسيايي در مصر، به‌ عنوان برترين زن مسلمان سال برگزيده شد.

صفارزاده در چهارم آبان سال 1387 درگذشت. علاوه بر مقالات و مصاحبه‌هاي علمي و اجتماعي، يک مجموعه داستان، 12 مجموعه شعر، پنج گزيده اشعار و 13 اثر ترجمه يا درباره نقد ترجمه در زمينه‌هاي ادبيات‌، علوم قرآني، حديث و علوم حديث از او به يادگار مانده است. همچنين گزيده سروده‌هاي اين شاعر به زبان‌هاي گوناگون ترجمه شده‌اند. وي در سال 2005 از سوي انجمن نويسندگان آفريقايي و آسيايي در مصر به عنوان برترين زن مسلمان برگزيده شد.

 از آثار وي مي توان به رهگذر مهتاب ، چتر سرخ ، طنين در دلتا ، سد و بازوان ، سفر پنجم ، حرکت و ديروز و... را نام برد.

 

 

سه‌شنبه 9 آبان 1391 - 10:43


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری