چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 17:39
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

شوق مهدي

 

شوق مهدي

نويسنده: ملاحسين فيض کاشاني

مقدمه، تصحيح و تنظيم: علي دواني

ناشر: چاپ و نشر بين الملل

شمارگان: 3000 نسخه

قيمت: 27000 ريال

اين کتاب چاپ دوم مي­باشد. چاپ نخست شوق مهدي در اندک زماني ناياب شد. در چاپ جديد براي مزيد توضيح دو صفحه بر اصلاحات شعري افزوده شده است علاوه بر اين کتاب را از آغاز تا انجام با دقت اصلاح شده است.

همان طور که فيض در مقدمه و در خلال ابيات گفته است وي دعوي شاعري نداشته و مقام عالي علمي او نيز بالاتر از يک شاعر بوده است. با اين وصف او شش ديوان شعر داشته است: ديوان غزليات او که در حدود پانصد صفحه است. ديوان قصايد و مراثي، شوق العشق، شوق الجمال، سلسبيل و تسنيم و شوق المهدي. او اين اشعار را در زمان بيکاري و براي رفع خستگي و از باب تفنن سروده است.

شايد آنچه درباره شخصيت حافظ نوشته شده است براي شناخت او در اين مختصر که جاي تحقيق و استدلال نيست کافي باشد ولي چون در اين کتاب فيض، فقيه و دانشمند گرانقدر شيعه غزليات او را تضمين کرده است شناخت بيشتر حافظ بهتر خواهد بود.

علي دواني دو نسخه مذکور را اساس کار خود قرار داده است و چون امکان دسترسي به نسخه ديگري را نداشته ديوان شمس الدين محمد حافظ شيرازي که فيض شوق المهدي را براساس آن سروده است به کمک گرفته و کار تصحيح و مقابله آن را آغاز کرده است.

اکنون اين کتاب به چاپ چهارم رسيده است. شوق مهدي و نظري اجمالي درباره آن، بامدادي روشن در افق نوراني، غيبت امام زمان (عج)، مسئله عمر طولاني امام عصر، برنامه دولت مهدي (عج)، دورنماي مهدي موعود، سراينده شوق مهدي، ملامحسن فيض کاشاني و سطري چند از زندگاني او، نگاهي به حافظ و غزليات او، فيض و شوق مهدي، قصايد عناوين اصلي اين کتاب به شمار مي­روند.

در بخش شوق مهدي در باب بناي سرايش اين اشعار آمده است:

«. . . و چون بناي اين اشعار بر اظهار شوق آن حضرت است، سزد که موسوم به شوق المهدي گردد و چون مقرر است که دواوين غزليات را مصدر به قصايد سازد قبل از شروع در غزليات سه قصيده که مناسب مقام است ايراد کرده مي­ شود.»

فيض سه قصيده نيز به پيوست شوق مهدي سروده است که با مقدمه آن در پايان يک نسخه شوق مهدي صحافي شده است. سه قصيده را در آخر کتاب آورده شده و مقدمه را چنان که در مقدمه چهارم گفته است به طور کامل پس از اين آورده است.

آفرينش ارواح ائمه هدي و قصه حضرت آدم و حوا، در قائم بودن جهان، به وجود امام زمان و بشارت به ظهور مهدي موعود و منقبت آن بنده موجود از عناوين قصايد اين کتاب به شمار مي­روند. فيض سه قصيده از سروده­هاي خود را به شيوه شاعران متقدم در آغاز شوق المهدي قرار داده است که در سطر فوق بدان اشاره رفت دور نيست که اين نيز به پيروي از سه قصيده خواجه شيراز در آغاز ديوانش (مدح شاه منصور مظفري، مدح شاه شجاع، مدح قوام الدين صاحب عيار، وزير شاه چراغ) بوده است. فيض در اين سه قصيده نغز به خصوص قصيده نخست که درباره آغاز آفرينش انسان و تطور و تکامل او تا پيدايش نبي اکرم و ائمه طاهرين (ع) براساس احاديث معتبر اسلامي است منتهاي مهارت و استادي خود را به اثبات رسانده است. در قصيده سوم علائم ظهور امام زمان و حالات و کارهاي فوق العاده او را در زمان ظهور بيان کرده است.

لازم به ذکر است فيض شوق مهدي را به استقبال و با تضمين غزليات پرشور او سروده است.

اولين قصيده با عنوان آفرينش ارواح ائمه هدي و قصه حضرت آدم و حوا را باهم مي­خوانيم:

ارواح در ازل به سراپرده بقا

بودند متحد همه بر ذروه علا

اين جان ما که هست در اين خاکدان غريب

آسوده بود در حرم پاک کبريا

آزاده بود از پس و پيش زمان و وقت

فارغ ز احتجاب حضور مکان و جا

از تن اثر نبود در اطوار آب و گل

از دل خبر نه از اثر آتش و هوا

بوديم غرق نور مجرد ز قيد تن

بوديم در حضور منزه ز اختفا

از باده ظهور لقاي حبيب مست

فارغ ز خويش و محو در اطوار کبريا

مدهوش حسن ساقي فم خانه الست

بي هوش نشئه مي بي ساغر بلي

اول کسي که جلوه نمود از حجاب غيب

بگشود بز رخش در ايجاد را خدا

قفل از در خزانه به نامش گشوده شد

گرديد جلوه گرز سراپرده خفا

نور محمد و علي اهل بيت بود

در کار آفرينش از ايشان شد ابتدا

گفتني است، کتاب شوق مهدي (با تجديد نظر و اضافات) و مقدمه، تصحيح و تنظيم از علي دواني از سوي انتشارات چاپ و نشر بين الملل منتشر و راهي بازار نشر کتاب شده است.

 

 

دوشنبه 8 آبان 1391 - 13:14


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری