شنبه 14 تير 1399 - 4:7
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

محمد عصاريان

 

دياب يونس در همايش باران غدير:هدفمان چاره جويي مشكلات مسلمانان است

 

گزارش افتتاحيه سومين همايش بين‌المللي باران غدير

سومين همايش بين‌المللي هنري و ادبي باران غدير با حضور شعرا و هنرمندان، نويسندگان مليت‌هاي گوناگون و اقوام مختلف از شش كشور جهان و با حضور مهمانان ويژه چون احمد توكلي نماينده مجلس شوراي اسلامي، فاضل نظري رئيس حوزه هنري استان تهران، مجتبي رحماندوست و ديگر مدعوين حوزه هنري آغاز به كار كرد.

در آيين گشايش اين همايش كه با 30 دقيقه تأخير همراه بود ابتدا حجت الاسلام محمدرضا زائري دبير هنري همايش بين‌المللي باران غدير به ايراد سخنراني پرداخت.

وي با ارائه جمع‌بندي حاصل از برگزاري دو دوره پيشين برگزاري همايش باران غدير گفت: دستاوردهاي دو سال گذشته برگزاري اين همايش دستاوردي كوچك در برابر عظمت و اهتمام و احترام به پيامبر اعظم و اولياء او و نيز قدمي كوچك در راه اسلام بوده است. چنانچه پيامبر اكرم(ص) فرمودند: تا روز قيامت حاضران بر غايبان و پدران به پسران حادثه غدير را يادآوري كنند.

حجت الاسلام محمدرضا زائري با يادآوري اين هدف كه تجليل از نخبگان و اهتمام به آرا و تفكر ايشان از جمله مهم‌ترين اهدافي است كه مسئولين برگزاري همايش غدير در نظر دارند تاكيد كرد: تجليل از نخبگان از سويي اداي احترام به كساني است كه ياد و عشق اميرالمومنين را در دل دارند و از سوئي ديگر بيان كننده همدلي و دوستي ميان نخبگان داخلي و خارجي و مسلمان و غيرمسلمان است.

وي در ادامه گفت: در برگزاري همايش دوم، هدف بر آن بود تا حوزه جغرافيائي شركت كنندگان بيشتر مورد توجه قرار گيرد و اين نكته در برگزاري سومين دوره نيز در نظر مسئولين پر رنگ بود چرا كه ما در اين دوره نيز از اقليت‌هاي مذهبي و كشورهاي مسلمان و غيرمسلمان مهمانان ويژه‌اي خواهيم داشت.

وي يكي از مهم‌ترين بركات برگزاري باران غدير را توجه دانشجويان و دانش‌پژوهان به ادبيات مذهبي و ديني در پايان‌نامه‌هاي مختلف آموزشي در دوره‌هاي كارشناسي ارشد و دكتري ذكر كرد و گفت: علاوه بر اين مهم اين تأليفات در اكثر كشورهاي شركت كننده چاپ و منتشر خواهد شد.

دبير هنري همايش باران غدير گراميداشت (پولس سلامه) و دهرمندر نات و رونمايي از آثار تأليفي اين دو شاعر و نويسنده و همچنين حضور خوشنويسان پاكستاني و اجراي موسيقي گروه قوالي عابدمهرعلي خان از پاكستان را از مهم‌ترين برنامه‌هاي آغاز به كار سومين همايش بين‌المللي باران غدير عنوان كرد. در ادامه برگزاري همايش توران شهرياري نويسنده ديوان توران به اجراي مراسم شعرخواني پرداخت. توران شهرياري شاعر زرتشتي ابتدا با اشاره به جايگاه و محبت پيامبر اكرم و اولياي او آنان را از جمله ستاره‌گان بي‌بديل آسمان حق قلمداد كرد.

وي با اشاره به جنگي كه هميشه در طول تاريخ ميان يهوديان و زرتشتيان و يزيد و حسينيان وجود داشته است گفت: نه تنها از زمان شهادت امام حسين(ع) بلكه از زماني كه ظلم و ستم و جنگ ميان نيكان و بدان وجود داشته است حق و عدالت نزد نيكان و خوبان جاري و ساري بوده است و اين نبردها از گذشته‌هاي دور در تاريخ عيني و ملموس بوده و اين روند ادامه خواهد داشت تا سرانجام نيكي بر پليدي پيروز شود.

دكتر بالرام شكلا نويسنده و شاعر هندوستاني ديگر سخنران اين همايش بود كه غزل وي با تشويق بي‌امان مدعوين همراه بود

به من رساند نسيم سحر سلام علي                      برهمنم كه شدم چون عجم غلام علي

شايد يكي از علل محبوبيت بالرام شكلا برگردان خطبه غدير به زبان سانسكريت توسط وي باشد كه اين نكته از نگاه نكته‌سنج مسئولين برگزاري و شركت‌كنندگان پنهان نماند.

پس از اجراي بي‌نقص دكتر شكلا دكتر پيروز ارجمند مدير دفتر موسيقي حوزه هنري به تشريح و تعريف و ارائه توضيحاتي پيرامون قوالي و سابقه تاريخي اين هنر ايراني، پاكستاني، هندي پرداخت.

اجراي گروه قوالي عابدمهرعلي خان از ديگر برنامه‌هائي بود كه چشمان بي‌تاب حضار و لنز مشتاق عكاسان را به سمت خودش جلب كرد.

در خلال اجراي موسيقي توسط گروه قوالي پاكستاني تمامي دوربين‌ها و شركت‌كنندگان از فضاي بيروني سالن به داخل هجوم آورده و تشويق حضار شور و نشاط خاصي به اجراي گروه قوالي بخشيده بود.

دكتر دياب يونس نويسنده مسيحي لبناني فرزند پولس سلامه از ديگر سخنرانان اين همايش در ادامه به سخنراني پرداخت. وي خود را فرزند خلف پولس سلامه نويسنده كتاب «حق اهل‌ بيت» «علي و حسين» و «حماسه الغدير» دانست و گفت اين كتب گواهي يك شخص مسيحي از جايگاه و تفضل و وجاهت علمي و عملي اهل بيت و پيامبر اكرم(ص) است. به دلايل مختلفي كه دياب يونس را به شركت در اين همايش تشويق كرده پرداخت، گفت: مهم‌ترين هدف اين بود كه در كنار يكديگر باشيم تا بتوانيم براي مشكلات مسلمانان و جهان اسلام چاره‌جوئي كنيم. ما به خوبي مي‌دانيم كه افرادي در سراسر جهان هستند كه سعي مي‌كنند بين مسلمانان اختلاف آفريني كنند و به اختلافات موجود دامن بزنند و يك نوع چند دستگي ميان ما ايجاد كنند اما غافل از اينكه راه به بيراهه خواهند برد.

دياب يونس حضور شعرا و نويسندگان و هنرمندان را در اين همايش يك فرصت تلقي كرد و تاكيد كرد ما بايد اين دعوت و حضور را به فال نيك بگيريم. اين دعوت مي‌تواند براي ما هشداري نيز باشد چرا كه يا ما مي‌توانيم متحد باشيم يا متفرق. بنابراين با اتحاد مي‌توانيم اين پيام را به همه جهانيان مخابره كنيم كه يكي از اهداف ما ايستادگي در برابر كساني است كه قصد و هدفي جز ايجاد تفرقه ميان مسلمانان را در نظر ندارند.

 برنده جايزه ادبي سعيد عقل در ادامه به ويژگي‌هاي مشترك مسيحيت و اسلام پرداخت و گفت: آيا اينگونه احساس مي‌شود كه مسيحيت و اسلام با يكديگر جنبه‌هاي مشتركي ندارند؟ اين يك فكر خطا است. بايد تاكيد كنم كه در ميان اين اديان ارزش‌ها و خصوصيات مشتركي نهفته است چرا كه هردوي اين اديان خودستائي، تعصب دائمي و از طرفي جايگزيني دوستي و مهرباني به جاي دشمني و خصومت را بهترين هديه به بشر مي‌دانند.

 در پايان فرزند پولس سلامه به بيان خاطره‌اي از پدر پرداخت: روزي را به ياد دارم كه وارد اتاق خواب پدرم شدم. به بالش ايشان كه دست زدم مشاهده كردم تمامي بالش خيس است. به پدرم گفتم چرا بالش خيس است آيا آبي روي آن ريخته است؟ ايشان گفتند: نه اما من ديشب تا صبح مشغول سرودن قصيده‌اي درباره فاجعه كربلا بودم. لازم مي دانم در ادامه سخنراني‌ام از كساني كه براي شاعري كه خود و همه وجودش را وقف حق و حقيقت كرد بزرگداشت برپا كردند تشكر ويژه كرده و از مسئولين همايش كه به اهالي فرهنگ و هنر ديگر ملل اجازه حضور و بيان حق و حقيقت را دادند خالصانه سپاسگزاري نمايم.

 

يكشنبه 7 آبان 1391 - 13:44


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری