شنبه 14 تير 1399 - 3:5
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

ديدار دست اندركاران همايش بين‌المللي باران غدير با آيت الله صافي گلپايگاني

 

 پيش از ظهر پنجشنبه محسن مومني شريف رئيس حوزه هنري و رئيس شوراي سياستگذاري همايش بين‌المللي باران غدير و اعضاي اين شورا، با آيت الله صافي گلپايگاني ديدار و گفتگو داشتند.

آيت‌الله العظمي صافي گلپايگاني در اين ديدار مسئله ولايت اميرالمومنين(ع) را مهم دانست و اظهار كرد: هر كسي كه در زمينه ولايت امام علي(ع) مطالعاتي داشته باشد در مقابل عظمت و معنويت ايشان پيشاني خضوع بر زمين مي‌گذارد.
 ايشان  برگزاري همايش بين‌المللي باران غدير را موجب ترويج فرهنگ غدير و شخصيت اميرالمومنين(ع) دانست و از دست اندركاران برگزاري اين همايش قدرداني كرد.

 اين مرجع تقليد با اشاره به مطالعات وسيعي كه برخي از انديشمندان مسيحي درباره اميرالمومنين(ع) انجام داده‌اند تصريح كرد: آنها جايگاه و مقام والاي اميرالمومنين(ع) را درك مي‌كنند و مجذوب مواضع و آموزه‌هاي ايشان مي‌شوند.
 وي انتشار كتاب «الامام علي، صوت العدالة الانسانيه» از سوي جرج جرداق مسيحي را نمونه‌اي از درك عظمت اميرالمومنين(ع) برشمرد و تاكيد كرد: جرج جرداق در نامه‌اي به مرحوم آيت‌الله العظمي بروجردي بيان كرده كه در سيره اميرالمومنين(ع) مواضعي وجود دارد كه دنيا روي آن حساب مي‌كند و مستشرقان در مطالعات خود به اين مسئله پي بردند اما نمي‌خواستند بگويند كه چنين شخصيت والايي در شرق وجود داشته است.

 آيت‌الله العظمي صافي گلپايگاني با بيان اينكه مردم دنيا محتاج رهبراني همچون امام علي(ع) هستند بر لزوم ترويج فرهنگ غدير و آموزه‌ها و سيره شخصيتي اين امام بزرگوار تاكيد كرد.

 وي افزود: مردم دنيا اگر بخواهند روي سعادت را به خود ببينند و درست زندگي كنند و حق محرومان از بين نرود بايد از سيره و كلام اميرالمومنين(ع) بهره بگيرند و اين وظيفه مهم بر عده شيعيان مخلص است كه آموزه‌هاي آن حضرت را ترويج كنند.

 آيت‌الله العظمي صافي گلپايگاني تاكيد كرد: تمامي ويژگي‌هاي رفتاري حضرت اميرالمومنين(ع) براي بشريت درس‌آموز است و حتي معاويه درباره عظمت ايشان سخن گفته است.
 وي در پايان با قدرداني از دست‌اندركاران برگزاري اين همايش اظهار كرد: اميدوارم برگزاري اين همايش باعث بسط و گسترش ولايت اميرالمومنين(ع) و عرضه آن بر تمام آزادمردان عالم شود.

 در اين ديدار زائري دبير علمي سومين همايش بين المللي باران غدير با بيان اين نكته كه همايش باران غدير با هدف و رسالت رسانه ايي كردن بحث غدير و ولايت حضرت علي بن ابي طالب(ع) كه توصيه اكيد حضرت رسول بوده است شكل گرفته گفت:در روز غدير زماني كه پيامبر اكرم به حسان بن ثابت مي فرمايند تا در خصوص غدير شعري بسرايد در واقع تاكيد ايشان بر رسانه ايي شدن بحث غدير در قالب ادبيات بوده است.

وي با تاكيد بر تلاش علامه اميني در جمع آوري آثار منتشره در باب مدح حضرت علي افزود:بر اساس همين مهم حوزه هنري در دو سال گذشته حركت هايي را در اين راستا انجام داده است .

دبير سومين همايش بين المللي باران غدير با تشريح برنامه هاي صورت گرفته در طي اين دو دوره از برگزاري همايش گفت: در دو دوره قبل بيش از 10 نفر از شاعران و انديشمندان و نويسندگان از كشورهاي مختلف با اديان و مذاهب گوناگون شركت كرده بودند.

زائري با ذكر خاطره از يك نويسنده اهل سنت كه وي در مراسم افتتاحيه دومين همايش بعد از تشكر از برگزار كنندگان مراسم به آنها مي گويد " من قبل تر از شما وامدار علي (ع) بوده ام "  افزود:بعد از دو دوره برگزاري همايش ما خوشحال هستيم كه آثار متعدد بيشتري در خصوص زندگي ائمه نوشته و منتشر شده است از آن جمله مي توانيم به كتاب يك نويسنده مسيحي در خصوص حضرت سجاد و يا كتاب كه وي درباره جايگاه ادبي حضرت زهرا تحت عنوان"فاطمه الزهرا اديب الله " نگاشته است، اشاره كنيم.

وي در بخش پاياني سخنان خود با اشاره به بحران هاي معنوي شكل گرفته در جوامع امروز گفت: ما معتقد هستيم برگزاري همايش باران غدير مي تواند يكي از راه حل هاي برون رفت از اين بحران ها باشد.

همچنين محسن مومني شريف اظهار كرد: سومين دوره همايش بين‌المللي باران غدير با حضور 17 هنرمند برجسته از 6 كشور جهان به مدت 5 روز توسط حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي در تهران و مشهد برگزار مي‌شود.

 وي گفت: در اين همايش اديبان و شاعران غيرمسلمان و برادران اهل تسنن از كشورهاي مختلف در مورد فضائل حضرت اميرالمومنين(ع) و اهل بيت(ع) سروده‌ها و آثار حاصل ذوق و انديشه خود را به نمايش مي‌گذارند.

 رئيس شوراي سياستگذاري همايش بين‌المللي باران غدير تصريح كرد: واقعيت اين است كه هرچه زمان مي‌گذرد فضائل اهل بيت(ع) بيش از گذشته در جهان گسترش پيدا مي‌كند و صاحب وجدان‌هاي بيدار و انسان‌هاي پاك نهاد در برابر عظمت آن بزرگواران خاضع مي‌شوند و سعي مي‌كنند براي معرفي آنها هر چه در دل دارند ارائه كنند.

 مومني با اشاره به هدف از برگزاري اين همايش گفت: ما به عنوان كشوري كه در جهان به عنوان كشور اهل بيت(ع) شناخته مي‌شود سعي كرديم با برگزاري اين همايش از افرادي كه براي اهل بيت(ع) در جهان تبليغ مي‌كنند تشكر كنيم و علاوه بر آن اعلام كنيم كه اهل بيت(ع) متعلق به همه جهان و بشريت است و اگر دنياي امروز خواسته باشد از اين بحران معنويت نجات يابد حتما بايد به اهل بيت(ع) و معارف آنها تمسك بجويد.

 رئيس حوزه هنري با بيان اينكه شخصيت‌هاي دعوت شده به اين همايش تكراري نيستند و براي نخستين بار در اين همايش حضور پيدا مي‌كنند تاكيد كرد: با توجه به اساعه ادبي كه نسبت به ساحت مقدس حضرت رسول(ص) صورت گرفته محور اصلي همايش امسال درباره معارف و فضائل آن حضرت خواهد بود.

گفتني است دراين ديدار محسن مومني شريف رئيس حوزه هنري و رئيس شوراي سياستگذاري همايش بين‌المللي غدير، وحيد فرجي رييس حوزه هنري قم، ناصر ضرابي عضو شوراي سياستگذاري و دبير دفتر ادبيات بيداري حوزه هنري، حبيب ايل بيگي دبير اجرايي همايش و مدير كل روابط عمومي و امور بين الملل، مهدي غني ياري از اعضاي شوراي اجرايي حضور داشتند.

 

 

شنبه 6 آبان 1391 - 8:42


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری