سه‌شنبه 24 تير 1399 - 17:6
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

كتاب

 

زينب احمدي

 

شرح وصال (ترجمه المجالس السنيه)

 

شرح وصال (ترجمه المجالس السنيه)

نوشته: سيد محسن امين جبل عاملي

مترجم: محمدرضا جباران

شمارگان: 3000 نسخه

قيمت: 38000 ريال

انتشارات: چاپ و نشر بين الملل

اين کتاب ترجمه­اي است از جزء اول کتاب المجالس السنيه که به منظور استفاده مداحان و مرثيه خوانان فارسي زبان فراهم آمده است.

کتاب المجالس السنيه در پنج جزء فراهم آمده است جزء اول تا چهارم آن به ذکر مصائب و شرح زندگاني و شهادت امام حسين (ع) اختصاص يافته و در جزء مصائب و مناقب ساير معصومين (ع) را يادآوري نموده است. مطالب اين کتاب به منظور استفاده مرثيه خوانان و مداحاني که به کتب مرجع تاريخي دسترسي ندارند در قسمت­هاي کوتاه تدوين شده به طوري که هر قسمت قطعه­اي کوتاه از تاريخ را بيان مي­کند و مي­توان آن را به عنوان يک مرثيه در مجالس نقل کرد.

اميد آنکه به اين وسيله در تهذيب مجالس ذکر اهل بيت (ع) از بيراهه­هاي نالايق قدمي برداشته باشيم. اين کتاب براي استفاده در مجالس عزاداري و روضه خواني تنظيم شده از اين رو مرحوم در پايان هر مجلس براي تکميل مرثيه به تناسب مقام چند بيت شعر عربي نقل کرده است. از آنجا که اين اشعار جنبه تاريخي نداشته و ترجمه آنها نيز مناسب مدح و مرثيه نيست از ترجمه آنها صرف نظر شده است تا هرکس به ذوق خود و تناسب مطلب از اشعار فارسي استفاده کند.

بنابراين در اين نوشته تنها اشعاري ترجمه شده که خود بخشي از موضوع مورد بحث به شمار مي­رود.

سيد محسن امين عاملي بزرگي از تبار پيامبر (ص) عظيم الشان اسلام در سال 1284 ه.ق در يکي از روستاهاي جبل عامل لبنان پا به جهان گذاشت. تحصيلات خود را در مدارس جبل عامل شروع کرد و در نجف ادامه داد. او در سال 1308 به نجف رفت و در مجلس درس بزرگاني چون آخوند خراساني، آقا رضا همداني و شيخ شريعت اصفهاني حضور يافت و از محضر ايشان بهره برد و پس از طي مراتب عالي علمي در سال 1319 به دمشق هجرت کرد و تا پايان عمر به تدريس، تاليف و ترويج احکام اسلامي اشتغال داشت. در نهايت در چهارم رجب سال 1371 ه.ق در بيروت ديده از جهان فرو بست. وي در زمان حضور در دمشق به تربيت خطبا و مرثيه سرايان جوان پرداخت. بدين منظور تاليف المجالس السنيه يکي از اقداماتي است که اين عالم بزرگ شيعي در اين راستا انجام داده است.

اين کتاب شامل نود و پنج مجلس با عناويني همچون زندگينامه امام حسين (ع)، مربي امام حسين (ع)، پيامبر (ص) در خانه فاطمه (س)، فضائل امام حسن و امام حسين (ع)، سخاوت امام حسين (ع)،  شهادت حضرت قاسم (ع)، توبه حر، بازگشت اسرا به کربلا، نامه يزيد به ابن عباس و دستگيري حرمله توسط مختار و . . . نامگذاري و تدوين يافته­اند.

در بخشي از اين کتاب در پايان مجلس هجدهم مي­خوانيم:

«آري اين سنتي بود که بني اميه گذاشتند. آنان روز عاشورا را روز عيد و شادي و سرور ناميدند و اين سنتي شد که گروهي از روي ناداني از آن پيروي کردند وگرنه انسان گمان نمي­کند هيچ مسلماني در روز شهادت پسر پيامبر شادماني کند در حالي که مي­داند اگر پيامبر زنده بود در آن روز عزاداري مي­کرد و همانطور که در زمان حياتش بارها براي اين واقعه گريست بر آن گريه مي­کرد.»    

گفتني است، شرح وصال (ترجمه المجالس السنيه) تاليف سيد محسن امين جبل عاملي و ترجمه محمدرضا جباران با شمارگان سه هزار نسخه و قيمت 38000 ريال، از سوي شرکت چاپ و نشر بين الملل منتشر و راهي بازار نشر کتاب شده است.

 

 

چهارشنبه 3 آبان 1391 - 10:18


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری