شنبه 23 آذر 1398 - 2:38
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

فرهنگي و هنري

 

نيما نوربخش

 

فيلمي براي کودکان و والدين

 

نگاهي به گروه فيلمسازي «همبازي»(غلامرضا رمضاني):

 

غلامرضا رمضاني متولد 1339 اراك است. وي فعاليت سينمايي را با دستياري كارگردان در فيلم دونده (امير نادري) آغاز كرد. همبازي هفتمين فيلم رمضاني است.

فيلم همبازي در سال 1388 توليد شد و در همان سال در جشنواره فيلم کودک و نوجوان همدان حضور پيدا کرد. سرانجام اين فيلم پس از سه سال مهر ماه امسال در سينماهاي سراسر کشور اکران شد

غلامرضا رمضاني درباره فيلم همبازي و اکران دير هنگام آن مي گويد: «ما براي ساخت اين فيلم براي جذب مخاطب به عناصر شناخته شده و داستان مورد پسند خانواده ‌ها توجه کرديم. همچنين از عوامل حرفه‌اي و چهره نيز استفاده کرديم. قصد ما اين بود که مخاطب به ديدن فيلم بيايد و با آن ارتباط برقرار کند.

از اين طريق مي‌خواستيم خيلي زود فيلم را اکران کنيم. اما در حال حاضر شرايط جامعه تغيير کرده‌ است. من واقع ‌بين هستم. سه سال پيش مخاطب مي‌توانست با بليت 1500 توماني در بهترين سينماهاي تهران به ديدن فيلم بيايد. بدون اينکه به شرايط مالي و اقتصادي روز فکر کند.

اما حالا مخاطب ما با بليت 6 هزار توماني و شرايط و فضاي اقتصادي که اجتناب ‌ناپذير است، بايد به ديدن فيلم بيايد. ما نمي‌توانيم اين شرايط را کتمان کنيم. همين يک مورد کافي است که ما فکر کنيم مخاطب کمتري ممکن است در اين زمان به ديدن فيلم بيايد.

ما هر چند هم بگوييم مخاطب از ديدن فيلم شاد لذت مي‌برد. فيلم همبازي هم فيلم شاد و با نشاطي است. اين اثر خانوادگي است. من اين دعا را دارم که خانواده‌ها مي‌تواند در کنار فرزندش فيلم همبازي را بدون خجالت ببيند و لذت ببرد. اما نمي‌شود در اين شرايط مخاطب را مجبور کرد به سينماي بيايد. بايد مخاطب شرايط ديدن فيلم را داشته باشد. اميدوارم اين اتفاق براي فيلم بيافتد.»

رمضاني درباره سينماي کودک ايران مي گويد: «سينماي کودک سينماي پايه‌گذار اجتماع است. با اين تعريف خاص‌ترين گونه سينمايي است که هم براي مخاطب و هم سازنده‌اش سينماي بنيانگذار تلقي مي‌شود.

در فيلم‌هاي دهه اخير اين بخش با توجه به ناپايداري مديريتي و تلاطم الگوسازي مدام به هر سويي کشيده شده است. سياستگذاري و خط‌دهي براي توليد هميشه حاصل سليقه‌هاي شخصي مديريتي بوده است که در نتيجه ما آشفتگي و سردرگمي در بين توليدات را مي بينيم ولي در قياس با سينماي کودک ساير کشورها ما با همين تنوع توليدات هم سرآمد هستيم. چون نگاه منحصر به فرد به دنياي کودک و حتي جهان متعلق به فيلم‌هاي تربيتي آموزش ايراني است.»

رمضاني درباره توليدات کم ژانر کودک مي گويد: «نداشتن تهيه‌کننده خصوصي اساسي‌ترين مشکل سينماي کودک است. تنها با سرمايه‌گذار خصوصي مي‌توان به فيلمنامه حرفه‌اي رسيد و پس از آن ساير متخصصان را به خدمت گرفت. تا زماني که مجبور باشيم با بضاعت اندک فيلم‌هاي ارزان‌قيمت و رئال توليد کنيم و غالبا هم سرمايه فيلم چشمش به دست دولت باشد، بايد بي‌حرف همين روند را ادامه دهيم.»

رمضاني در مورد کاهش فعاليت ژانر کودک در ايران مي گويد:«اين موضوع باز مي‌گردد به همان مديريتي که عرض کردم. وقتي مدام براي سرنوشت بچه‌ها بي‌آنکه تجربيات مفيد گذشته و سايرين را در نظر بگيريم نسخه بپيچيم و از آن‌ها مثل موش آزمايشگاهي استفاده کنيم همين نتيجه گرفته مي‌شود. در همين جشنواره کودک پس از بيست و شش دوره بجاي اينکه متخصصين و دست‌اندرکار سينماي کودک افزايش داشته باشد، دوستاني در جشنواره حضور داشتند که در طول سال نه تنها دغدغه اينگونه سينما را ندارند بلکه حتي شايد يک کتاب هم از داستان‌هاي کودکان و نوجوانان نخوانده‌اند.

در سال‌هايي که شما اشاره کرديد نام‌ها اعتبار سينماي کودک بود ولي امسال حجم گسترده افراد بي‌ربط به دنياي کودکان، افتخار جشنواره قلمداد مي‌شد. اين سال‌ها پاره اي از فيلمسازها در حيطه سينماي کودک فيلم مي‌سازند که دغدغه‌‍‌شان کودک نيست. هميشه با تجربه مفيد و آدم‌هاي متعهد و متعصب به گونه سينمايي مي‌شود کار شاخص کرد. کدام يکي از دست‌اندرکاران امروز سينما مثل آقاي کيومرث پوراحمد هستيم؟ کسي که بيش از 40 سال در اين سينما مو سفيد کرده است.»

گروه فيلمسازي «همبازي»:

غلامرضا رمضاني (نويسنده فيلمنامه و كارگردان)- مهدي كريمي (تهيه كننده) - ساعد نيك ذات(فيلمبردار) - عباس بلوندي (طراح صحنه و لباس) - مهرداد ميركياني (طراح گريم) - يدالله نجفي (صدابردار) - مهدي مهابادي (مدير توليد)- صالح غربي‌جوان (دستيار اول كارگردان و برنامه ريز) - فهيمه كرمي (منشي صحنه)- سعيد خادمي (دستيار فيلمبردار) - بهزاد جعفري (مدير صحنه)- منصورميرشكاري (دستيار كارگردان) - اميرحسين سعيدي و ساناز سرمدي (مجريان گريم) - مجتبي زنديه (مدير تداركات) - جلال حميدي (عكاس) - علي صمدپور(آهنگساز) - كاوه ايماني (تدوين)

بازيگران: حميد فرخ نژاد - نيكي كريمي - پارسا پورقبادي - رضا فياضي - مهران رجبي - خاطره حاتمي - شيوا خسرومهر - جواد عزتي. محصول مشترك بنياد سينمايي فارابي و شركت وراهنر. 94 دقيقه.

خلاصه داستان:

داستان فيلم در مورد امين پسر 4 ساله تنها فرزند خانواده است که براي داشتن همبازي از پدر و مادرش مي‌خواهد که با آوردن نوزاد، او را از تنهايي بيرون بياورند اما پدر و مادر به علت مشکلات مالي نمي‌پذيرند. امين با اصرارهاي فراوان آنها را بر سر دوراهي قرار مي‌دهد که بين آوردن نوزاد يا داشتن يک کره الاغ، يکي را انتخاب کنند تا او در خانه همبازي داشته باشد! و ...

 

 

چهارشنبه 3 آبان 1391 - 10:10


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری