يكشنبه 15 تير 1399 - 3:10
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

مقاله

 

ترجمه: غزال حسين زاده

 

کاشغر و مسجد عيدگاه

 

1-اسلام در چين

حدود 40 ميليون نفر از جمعيت چين مسلمان هستند که بيشتر آنها در استان‌هاي شينجيانگ، گانسو، نينگشيا و چينگهاي سکني دارند.

زمان ورود اسلام به چين به قبل از 650 ميلادي مرتبط است، در آن زمان سعد بن ابي وقاص-از صحابه پيامبر اکرم(ص)- سفرايي را به سوي امپراتور گائوتسونگ گسيل کرد.

در قرن اول هجري و در زمان سلطنت سلسله تانگ، با مهاجرت عرب‌ها و فارس‌ها از راه‌هاي دريايي و جاده ابريشم، اسلام به کشور چين وارد شد و نقش مهمي در ارتباط اين کشور و کشورهاي اسلامي ايفا کرد.

برخي اعتقاد دارند که در زمان عثمان، هيئتي براي تبليغ اسلام به چين رفته و با امپراطور سلسله تانگ ملاقات کرده ‌اند. ابي وقاص در صدر اسلام با يک گروه 40 نفره از مسلمانان از طريق دريا وارد جنوب چين در شهر کانتون شده و در مجموع سه مرتبه بين ايران و چين مسافرت کرد.

ابي وقاص به همراه 40 تن از پيروان خود هنگام نماز به شهادت رسيدند. بعدها مسجد ابي وقاص که جزو قديمي‌ترين مساجد چين و واقع در مرکز شهر کانتون است در همين محل ساخته شد و در حال حاضر به نام روضه ابي وقاص خوانده مي شود.

جاده ابريشم نقش مهمي در ترويج اسلام توسط بازرگانان ايراني داشته است. مؤيد اين مطلب آشنايي اکثر مسلمانان چيني با کلمات فارسي است.

حمله مغول ها به ايران موجب افزايش سفر و مهاجرت مسلمانان ايراني به چين و در نتيجه ترويج بيشتر  دين اسلام گرديد. به خصوص زمان حکومت قوبيلاي‌قاآن از نوادگان چنگيزخان و بنيانگذار سلسله يوان چين، روزگار اقتدار و نفوذ ايرانيان مسلمان و اوج رشد و شکوفايي اسلام در چين بود.

پس از زوال سلسله مغولي يوان و با روي کار آمدن سلسله مينگ به دليل توجه ويژه امپراتوران آن، اسلام به سرزمين‌هاي نواحي مياني چين هم نفوذ کرد و مساجد بسياري ساخته شدند.

مسافرت‌هاي متقابل علمي و فرهنگي انديشمندان مسلمان چين و سرزمين‌هاي اسلامي در اين دوره از عوامل مهم گسترش اسلام در چين به شمار مي آيد.

در سلسله چينگ نيز هر چند اسلام به نواحي دروني و شمال شرقي چين نفوذهايي داشت، اما به خاطر ظلم امپراتوران چينگ و شورش‌هاي مسلمانان چيني براي خروج از زير سلطه اين سلسله و احقاق حقوق خود و نيز تصميم براي ايجاد يک دولت مستقل اسلامي آغاز شد. سرکوب شديد مسلمانان توسط سلسله چينگ يکي از عوامل رکود پيشرفت اسلام در چين در اين زمان بوده است.

2-کاشغر

شهر کاشغر يا کاشي، معروف به مرواريد جاده ابريشم، يکي از شهرهاي باستاني چين است. کاشغر يکي از قديمي ترين واحه هاي غرب حوضه تاليمو و يکي از مراکز تجارت پنبه چين است.

اين مکان از 2100 سال پيش مرکز داد و ستد اقتصادي و فرهنگي بين چين و جهان به وسيله جاده ابريشم بوده است.

کاشغر از نظر گردشگري بسيار پربار است. گردشگري در کوير، رودخانه يخي و... از جمله جاذبه هاي کاشغر به شمار مي آيد.

کاشغر داراي آثار تاريخي و باستاني بسياري از جمله مسجد عيدگاه و آرامگاه محمود کاشغري مي باشد که نشاندهنده فرهنگ ملي اويغور و معرف معماري آن است.

شهر کاشغر با فرهنگ و تاريخ، آداب و رسوم و آثار باستاني ويژه خود نماينده و نمونه شهرهاي منطقه شين جيان بوده و هر سال شمار زيادي از مسافران را از کشورهاي مختلف جهان به خود جلب مي کند. مي گويند اگر به کاشغر سفر نکرده ايد، گويي به شين جيان نرفته ايد.

3-مسجد عيدگاه

مسجد عيدگاه واقع در شهر کاشغر استان شين جيان در غرب جمهوري خلق چين بزرگترين مسجد در اين استان است. کساني که به کاشغر سفر کرده اند، مسجد عيدگاه را فراموش نمي کنند. چون اين مسجد نماد کاشغر است.

مسجد عيدگاه واقع در خيابان جيه فان در مرکز شهر کاشغر، مرکز اصلي برگزاري مراسم ديني اسلامي در منطقه است. نمازهاي جمعه در اين مسجد معمولا با 10 هزار نفر نمازگزار اقامه مي‌شود.(مسجد حدود 20 هزار نمازگزار گنجايش دارد و از اين نظر دوازدهمين مسجد بزرگ جهان است.)

مسجد عيدگاه در سال 1442 بنا گرديده و بارها بازسازي و مرمت شده است. عيدگاه در لغت به معناي مکان نماز خواندن در عيد است، به همين جهت مسجد عيدگاه هم مرکز برگزاري فعاليتهاي مذهبي و هم مکاني براي جشن گرفتن مردم در روزهاي عيد قربان و عيد فطر است.

اين مسجد داراي فضايي در حدود 16 هزار و 800 متر مربع است. اين فضا شامل: صحن مسجد، شبستان و در بزرگ و بناهاي متصل به آن مي باشد.

شبستان مسجد در سطحي بالاتر از مسجد و در سمت غربي آن قرار دارد. سقف مسجد متکي به ستونهاي آبي کمرنگ بوده و ستونها به شکلي قرار گرفته اند که تصوير يک مستطيل را به ذهن بيننده متبادر مي سازند. اطراف سقف  و ستونها را نقاشيهاي زيبايي آراسته است.

جمعه طاهر، معاون انجمن دين اسلام چين و از روحانيون مسجد عيدگاه، درباره اين مسجد مي گويد:«در سال هاي اخير دولت هاي مرکزي و محلي از مسجد عيدگاه بسيار حمايت کرده و براي بازسازي آن سرمايه گذاري کرده اند. مخصوصا در سال 2000 دولت با اختصاص بودجه اي نزديک به يک ميليون و 500 هزار يوان اين مسجد را بازسازي کرد تا بهتر در خدمت مسلمانان باشد. مثل اين بود که مسجد عيدگاه لباس جديدي به تن کرد.»

پيرمردي به نام نور کسموجيان که خانه اش در کنار مسجد عيدگاه است، شاهد تغييرات اين مسجد بوده است. او از کودکي در اينجا زندگي مي کند و هر روز به مسجد مي رود و نماز مي خواند. او مي گويد: «ببينيد چقدر زيبا است! ميدان بيروني آن چه تميز و مرتب است! با وضعيت قبلي آن بسيار تفاوت دارد. از دولت براي بازسازي مسجد تشکر مي کنم.»

يک مقام دولت محلي کاشغر مي گويد که حمايت و حفاظت دولت از مسجد عيدگاه فقط يک نمونه است و در منطقه کاشغر نمونه هاي زيادي مثل اين ديده مي شود.

اين نشان مي دهد که در سال هاي اخير دولت هاي مختلف محلي به طور کامل سياست هاي مذهبي کشور را اجرا کرده و به حقوق قانوني پيروان اديان مانند برخورداري از آزادي اعتقادات ديني احترام گذاشته و از آن حفاظت مي کنند.

از اين رو انتقاد رسانه هاي خارجي از وضعيت پيروان اديان در چين بي پايه و غير مسئولانه است. ما از آنان دعوت مي کنيم به اينجا بيايند و واقعيت ها را ببينند.

 

 

چهارشنبه 3 آبان 1391 - 10:9


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری