پنجشنبه 12 تير 1399 - 11:27
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گزارش

 

آرش معظمي

 

نشست خبري سومين همايش بين المللي باران غدير برگزار شد

 

دومين نشست خبري سومين همايش بين المللي باران غدير با حضور محسن مومني شريف رييس حوزه هنري، حبيب ايل بيگي دبير اجرايي همايش و محمدرضا زائري دبير علمي همايش يكشنبه 30 مهر در حوزه هنري برگزار شد.

 در ابتداي اين نشست خبري، زائري دبير علمي همايش با بيان اينکه هدف از برگزاري اين همايش شناسايي اديبان و هنرمنداني است که آثاري در زمينه غدير دارند، گفت:‌ همايش باران غدير تلاشي است در جهت ارتباط  ميان اديان و تقويت و ساماندهي ادبيات ارتباطي ميان اديان. اساس اين کار نيز الزام به امر پيامبر (ص) در جاودانه کردن حادثه غدير در زبان ادبي و هنري است که نخستين بار با درخواست سرايش شعر از سوي ايشان پس از قرائت خطبه غدير اعلام شد.

 زائري در ادامه به موفقيت‌هاي اين همايش در دو دوره از برگزاري خود اشاره کرد و گفت: اهتمام فراواني به تدوين پايان‌نامه‌هاي دانشگاهي در مقطع دکتري در زمينه غدير پس از برگزاري اين همايش انجام گرفته و دبيرخانه همايش نيز آماده همکاري در جهت به انجام رسيدن آن و نيز انتشارشان است. در کنار آن ميهمانان دعوت شده در همايش نيز در طول سال‌هاي گذشته در برنامه‌هاي مختلف بين‌المللي داخل شرکت کردند که اين نشان از تاثيرگذاري همايش بوده است.

 وي در ادامه به بخش‌هاي ويژه همايش در سال جاري اشاره کرد و گفت: امسال علاوه بر توسعه کمي به توسعه کيفي همايش نيز توجه شده است و بر همين موضوع بحث موسيقي و بازشناسي آيين غديرخواني در برنامه همايش گنجانده شده است. همچنين بخش خاصي چون رحمةللعالمين به منظور تجليل از پيامبر اکرم (ص) با حضور هنرمندان مسيحي و هندو در همايش امسال اجرا خواهد شد و در کنار آن بزرگداشت پولس سلامه، شاعر مشهور لبناني با حضور فرزندش رشاد سلامه در اين همايش برگزار مي‌شود.

 زائري همچنين از رونمايي از کتاب «حماسه پيامبر (ص)» نوشته جورج شکور و «هماري رسول» شامل برگزيده آثار شاعران اردو زبان شبه قاره هند در منقبت اميرالمومنين (ع) دراين همايش خبر داد.

حبيب ايل بيگي مديركل روابط عمومي و امور بين الملل حوزه هنري و دبير اجرايي سومين همايش بين المللي باران غدير، با بيان اين مطلب كه مراسم افتتاحيه سومين همايش بين المللي باران غدير شنبه 6 آبان ساعت 18 تا 20 در تالار سوره حوزه هنري برگزار مي شود، گفت: در اين دوره همايش باران غدير 17 شاعر و نويسنده و هنرمند كشورهاي مختلف به همراه 6 شاعر كشورمان حضور دارند.
 وي ادامه داد: شعرخواني و رونمايي از كتاب هاي ترجمه شده به فارسي از بخش ادبي همايش است و در بخش موسيقي نيز ميزبان قوالي (عابد مهر علي خان) از كشور پاكستان هستيم كه اين گروه اهل سنت اشعار جامي، ناصر خسرو و شاعران اردو زبان پاكستاني در مدح پيامبر اسلام (ص)، حضرت علي (ع) و حضرت حسين (ع) اجرا مي كنند.
 ايل بيگي گفت: در روز افتتاحيه همايش بين المللي باران غدير همچنين بزرگداشت زنده ياد پولس سلامه از كشور لبنان را خواهيم داشت و در روز يك شنبه 7 آبان نيز 9 تا 11:30 بخش ويژه همايش با عنوان «رحمت للعالمين» با برنامه هايي همچون شعرخواني، قوالي گروه (عابد مهر علي خان)، رونمايي از كتاب "هماري رسول" و بزرگداشت دهرميندرنات شاعر هندي برگزار مي شود.
 او با بيان اين كه اختتاميه همايش باران غدير يكشنبه 7 آبان ساعت 18 تا 20 در تالار سوره برگزار مي شود، افزود: در اختتاميعه همايش نيز شعر خواني،  قوالي گروه (عابد مهر علي خان)، رونمايي از كتاب «مناقب حضرت علي (ع) در شعر فارسي شبه قاره» با حضور نويسنده كتاب محمد سرفراز ظفر و تقدير از شركت كنندگان همايش برگزار مي شود.
 مديركل روابط عمومي و امور بين الملل حوزه هنري همچنين با اشاره به برگزاري نشست هاي تخصصي در سومين همايش بين المللي باران غدير گفت: شنبه و يكشنبه 6 و 7 آبان ساعت 15 تا 16:30 در سالن سلمان هراتي حوزه هنري نشست تخصصي ادبيات و هنر ميان ديني و ميان مذهبي با حضور شعرا و نويسندگان ايراني و غير ايراني برگزار مي شود.
 وي عنوان كرد: همچنين يكشنبه هفتم آبانماه  ساعت 15 تا 16:30 در كارگاه تجسمي حوزه هنري كارگاه تخصصي خوشنويسي با حضور ابن كليم احسن نظامي استاد خطاط از كشور پاكستان برگزار مي شود.
 ايل بيگي با بيان اين كه در روزهاي برگزاري همايش بين المللي باران غدير نمايشگاه هاي آثار تجسمي و عكس در حوزه هنري داير مي شود، گفت: در نمايشگاه هنرهاي تجسمي آثاري از كاظم چليپا، حبيب الله صادقي، ناصر سيفي، حميد عجمي، مرتضي گودرزي ديباج، صداقت جباري، حسين غلامي، غلامعلي طاهري، عليرضا پورقديري، مصطفي ندرلو، علي وزيريان، حسن زرم خواه، علي محمد شيخي، سعيد نقاشيان، عليرضا امين مقدم، مسعود صالحي، جمشيد سرحدي، حسين عصمتي، خشايار قاضي زاده و پرويز اسكندر پور به نمايش گذاشته مي شود.
 او افزود: در نمايشگاه عكس نيز آثاري از حسين اسماعيلي، داود جليل نژاد، رسول اوليازاده، اباصلت بيات، ولي الله صابري، سعيد بختياري، سيد مهدي دربندي، مهرداد مرادي و محمدرضا بهارناز با موضوع پيامبر اكرم (ص) داير مي شود.
 وي با اشاره به اين كه در بخش هنري و موسيقي همايش گروه قوالي (عابد مهر علي خان) برنامه ويژه ايي برگزار مي كنند، تصريح كرد: اين برنامه با همكاري  موسسه هنرهاي تصويري سوره ضبط مي شود و در اختيار اين گروه موسيقي قرار مي گيرد.
 وي همچنين با بيان اين كه بخش غديري خواني از بخش هاي ويژه همايش بين المللي باران غدير است، گفت: 15 گروه اهل سنت و غير مسلمان و هموطنان شيعه كه در اين زمينه فعاليت مي كنند را شناسايي كرده ايم و قرار است كار تصويري را با همكاري اين گروه ها توليد كنيم و بعد از نمايش نيز شاهد عرضه آن خواهيم بود.
 مديركل روابط عمومي و امور بين الملل حوزه هنري درباره برنامه هاي روز هشتم و نهم آبان ماه همايش باران غدير نيز گفت: هشتم و نهم آبان به ميزباني حوزه هنري خراسان رضوي و استانداري و شهرداري مشهد مقدس، مهمانان همايش باران غدير به مشهد و نيشابور مي روند و بر سر مزار عطار نيشابوري و خيام مي روند و طي جلساتي در مشهد نيز به شعرخواني مي پردازند و نشست هايي تخصصي نيز برگزار مي شود.
 وي گفت: مهمانان سومين همايش بين المللي باران غدير از كشورهاي لبنان، هندوستان، پاكستان، تونس، مصر  و شاعران و هنرمندان و انديشمنداني از ايران همچون غلامعلي حدادعادل، محمود اكرامي، مرتضي اميري اسفندقه، عباس براتي پور و حسين اسرافيلي هستند.

همچنين محسن مومني شريف در اين نشست، با اشاره به منحصر به فرد بودن اين همايش از حيث محتوا در کشور عنوان کرد: خاندان رسالت همواره مايه الهام و آفرينش ادبي براي هنرمندان بزرگ بوده‌اند و کمتر هنرمندي را مي‌شناسيم که توانسته باشد بدرخشد، اما عشقي از اين خاندان در دلش وجود نداشته باشد.

 وي ادامه داد: آنچه ما امروز در هنر به آن مفتخريم از موهبت اهل بيت (ع) سرچشمه مي‌گيرد که بايد آن را چيزي فراتر از مذهب بدانيم. چه بسا هنرمنداني که با وجود اختلاف مذهب با ما وقتي اهل بيت (ع) را مي‌شناسند، چنان شيفته آنها مي‌شوند که بهترين بازتاب ازمحبت آنان در هنرشان نمود پيدا مي‌کند.

 رئيس حوزه هنري درادامه همايش باران غدير را فرصتي براي جامعه فرهنگي کشور به منظور آشنايي با واقعيت گسترش موهبت اهل بيت (ع) در جهان دانست و گفت: اميدواريم فرصتي فراهم شود که اين جشنواره به صورت بين‌المللي و در زمينه تمام هنرها برگزار شود. البته اگر هنوز جاهايي هست که نسبت به اين موضوع بي‌اعتنايي مي‌شود بايد آن را ناشي از جهل دانست؛ چون طبيعي است که هر کسي که با موهبت اهل بيت (ع) آشنا شود به او عشق مي‌ورزد.

 مومني در ادامه با اشاره به توهين اخير به ساحت پيامبر (ص) گفت: اين موضع ريشه در جاي ديگري دارد. اگر اهل بيت (ع) و پيامبر (ص) درست به جهان شناسانده شده بود، اين اتفاق رخ نمي‌داد. جشنواره امسال با توجه به اين موضوع پيام بزرگي را با خود به همراه خواهد دارد که هنرمنداني از 6 کشور غيرمسلمان  با ستايش خاندان اهل بيت (ع) آن را ارائه مي‌کنند و اين خود بزرگ‌ترين دليل براي بيان عمق موهبت اهل بيت (ع) در دل جهانيان است.

  وي در ادامه با اشاره به وجهه بين‌المللي جشنواره باران غدير گفت: تا پيش از اين فکر نمي‌کرديم که ماموريت حوزه هنري در بخش بين‌المللي تعريف شده است، اما در دوره جديد اين موضوع مورد توجه زيادي قرار گرفته است و توسعه بيشتري نيز پيدا مي‌کند. در همين راستا بسياري از آثار مکتوب منتشر شده در حوزه هنري در حال ترجمه به زبان‌هاي زنده دنيا است و در کنار آن بسياري از آثار سينمايي ما نيز در حال دوبله به زبان‌هاي ديگر است و به زودي هفته نمايش فيلم در کشورهاي مختلف از سوي حوزه هنري برگزار خواهد شد.

 رئيس حوزه هنري در پايان از مذاکراتي در زمينه ساخت سمفوني موسيقايي با موضوع غدير از سوي دبيرخانه همايش باران غدير خبر داد و گفت: اين قطعه موسيقايي توسط يکي از هنرمندان موسيقيدان بزرگ کشور در حال ساخت است که در آينده نسبت به آن اطلاع‌رساني خواهد شد.

 

 

دوشنبه 1 آبان 1391 - 12:13


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری