سه‌شنبه 21 مرداد 1399 - 5:9
پر بازديدهاي اين گروه
  • موردي يافت نشد

گفتگو

 

روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان قم

 

نسل جديدي از راويان دفاع مقدس در راهند

 

 

گفت‌وگو با داوري به بهانه موفقيت‌هاي اخير حوزه هنري قم

 

بيست و نهمين جشنواره بين المللي فيلم کوتاه تهران که معتبرترين جشنواره فيلم کوتاه کشور است در حالي برگزار مي‌شود که حوزه هنري استان قم با سه فيلم در بخش مسابقه اين جشنواره حضور دارد. حضوري کم سابقه که واحد هنرهاي تصويري حوزه هنري استان قم تجربه مي‌کند.

در اين باره مصاحبه‌اي با روح‌الله داوري مسئول واحد تصويري حوزه هنري استان قم داشته‌ايم که در ادامه مي‌خوانيد؛

3 فيلمي توليدي حوزه هنري قم که به مرحله نهايي جشنواره فيلم کوتاه تهران راه‌يافته‌اند کدام‌ها هستند؟

دو فيلم داستاني از سيف‌الله يزداني و اسماعيل ميرزايي به نام‌هاي «بوي بودنت نباشد» و «روزي که مدرسه مي‌رفتيم»، هر دو با موضوع دفاع مقدس و فيلم تجربي «نگاه» اثر حنانه غضنفري با موضوع عفاف و حجاب.

اين فيلم‌ها با چه انگيزه‌اي در حوزه هنري توليد شده‌اند؟

با توجه به رسالت حوزه در توليد فيلم‌هايي با مضامين ديني و آييني و به خصوص آثار حوزه دفاع مقدس، دو فيلم داستاني مذکور در واحد هنرهاي تصويري توليد شده و موقعيت‌هاي بسياري در جشنواره‌ها کسب کرده‌اند که نشان از موفقيت حوزه هنري قم در انجام مأموريت‌هايش دارد.

البته در اين بين نمي‌توان از توانايي‌ها فني و استعدادهاي موجود در جوانان استان غافل شد جوانان معتقد و متعهدي که با توجه به سن و سالشان زمان جنگ را به درستي درک نکرده‌اند ولي نسل جديدي از راويان دفاع مقدس را تشکيل داده و هنر خود را در خدمت اين رسالت بزرگ قرار داده‌اند.

توانايي‌ فيلم‌سازان قمي و فيلم‌سازي در قم را چطور ارزيابي مي‌کنيد؟

کسب عنوان بهترين فيلم در جشنواره منطقه‌اي دفاع مقدس در سال گذشته، کسب عنوان بهترين فيلم در جشنواره مقاومت در همين ماه جاري، حضور در بخش مسابقه جشنواره رويش در سال 90 و حضور سه فيلم ياد شده در بخش مسابقه جشنواره فيلم کوتاه تهران، نشان از توانايي فيلمسازان قمي و  فيلم‌هايشان در بيان قصه و در نهايت حصول نتيجه دارد.

ظاهرا فيلم «روزي که مدرسه مي‌رفتيم» توليد سال 91 شماست و هنوز فرصت ديده شدن نداشته است؟

بله، جشنواره فيلم کوتاه تهران اولين اکران عمومي اين فيلم است. از اين فرصت استفاده کرده و قول حضور و کسب جوايز متعدد در جشنواره‌ها را براي اين فيلم مي‌دهم و از آقاي ميرزايي کارگردان فيلم که ايشان هم از جوانان با استعداد و متعهد استان است تشکر مي‌کنم.

فيلم نگاه چطور آيا قبلا در جشنواره‌اي سراسري حضور داشته است؟

فيلم «نگاه» از فيلم‌هاي تجربي،‌ 100 ثانيه‌اي توليد شده در واحد هنرهاي تصويري است که در بخش مسابقه سه جشنواره فيلم 100، انجمن‌ سينماي جوان، و جشنواره منطقه‌اي سينماي جوان حضور داشته و جشنواره تهران چهارمين حضور اين فيلم در جشنواره‌هاي ملي و بين المللي به حساب مي‌آيد.

آيا واحد تصويري حوزه هنري قم توليد جديدي داشته است؟

فيلم ديگري با موضوع دفاع مقدس به نام «از درون آينه» از آثار سيف‌الله يزداني، کارگردان فيلم بوي بودنت نباشد در سال جاري در واحد هنرهاي تصويري توليد شده که بعد از فيلم‌هاي فوق بايد آماده شنيدن خبرهاي موفقيت‌ اين اثر باشيم.

سياست آينده حوزه هنري در حمايت از فيلمسازان جوان استان چيست؟

اميدوارم بتوانيم با توجه به بضاعت ناچيزي که از نظر منابع مالي در حوزه هنري استان قم داريم، بتوانيم کماکان حامي جواناني که در عرصه‌هاي ملي افتخار آفريني مي‌کنند، باشيم. جواناني که آينده بسيار روشن برايشان قابل پيش بيني است، آينده‌اي که زياد هم دور نيست، اميدواريم در آن روز بتوانيم در مقابل‌شان سربلند کنيم و خود را صاحب سهمي هر چند بسيار کوچک از موفقيت‌هايشان بدانيم.

 

چهارشنبه 26 مهر 1391 - 9:32


*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری